Ömür Boyu Garanti...ama kimin ömrü boyunca?

ASinanB

Daimi Üye
Tepki
187
Bisiklet sektöründeki en büyük pazarlama unsurlarından biri "Ömür Boyu Garanti" konusudur herhalde. Zaten genelde bu garantiyi gerçekten çok kaliteli ürünler üreten markalar sunuyorlar, fakat kısa süre önce bir arkadaşımla yaşadığımız diyalogdan sonra, insanların genelde; ömür boyu garanti kelimesini yanlış yorumladıklarını hissettim ve kısa bir araştırma yaptım. Sanayi Bakanlığı, ülkemizde üretilen ve satılan tüm sanayi malları için bir kullanım ömrü süresi belirliyormuş, örneğin, ütü için;7 yıl, uydu receiver için 10 yıl, cep telefonu için 5 yıl gibi...(bisikletinkini bulamadım malesef) ve bu süreyi aşan ürün, faydalı kullanım ömrünü doldurduğundan, her türlü garantisini kaybetmiş oluyor, yani ömür boyu garanti; sahibinin ömrü değil, o ürüne biçilen ömür süresi kadar sürüyor. Ben araştırdıklarımla bu noktaya vardım, eğer yanlışım ya da düzeltilecek kısım varsa eklerseniz, bilgi sahibi olmuş oluruz.

Scudo

MuhammedErkan

Forum Bağımlısı
Tepki
419
Gerçekten sizi tebrik ediyorum. Bu konu çok yanlış yorumlandı.<br>Düşünsenize 15 yaşında bir genç şimdi bir TREK FX 7.5 aldı. Yaşı 75'e geldi. Kadroda çatlak oluştu. Ve garantiye gönderdi:) Garanti 60 yıl sonra trek fx serisini nereden bulacak:D

cruiser76

Aktif Üye
Tepki
103
Tıpkı çok kullanılmış bisikleti sıfır diye satmaya çalışırlarken itiraz edip "Bu sıfır değil kullanılmış" dediğinizde "yok abi valla sıfır" dediklerindeki kandırılmaya benziyor. :)

Ersin Erbeden

Forum Demirbaşı
Tepki
234
Bisiklet
Carraro
@ender özkan

Kandırılma değilde satış tekniği laf oyunu :) Ayrıca kullanım ömürleri garanti belgesinde yazar ve 10 yıldır.

• Beğen
Tepkiler: ASinanB

ramirez

Aktif Üye
Tepki
78
Bisiklet
Salcano
@ASinanB
Dogrudur. Ancak sunu belirtmekte fayda var. bir cep telefonuna 5 yıl biçilen ömür var ama bir çekiç için bu süre 99 yıl. yani kısmen dediğiniz dogru. Fakat bildiğim kadarıyla "ömürboyu garanti" yalnızca kadrolar için gecerli. Bu durumda bir kaliteli bir kadro için belirtilen süre 5 veya 10 yıl olmayacaktır. cok cok daha uzun olacaktır.
Ayrıca "karsılıklı iyiniyet" olduktan sonra cannondale, trek, scott gibi markaların bu konuya pek fazla önem vereceklerini sanmıyorum. İsim kalitesini düşünmek durumundalar. Sonucta bariz kullanıcı hatası olmayan durumlarda kadroların kolaylıkla değiştiğini gördük. Tabi dediğim gibi iyiniyet önemli.
Yaptığım iş dolayısıyla biliyorumki, ne yazıkki bizl tüketiciler tamamen kendi hatalarımız olan durumlarda bile üreticiden sorumluluk almasını istiyoruz. Hele ki "ömürboyu garanti" lafını duyalım:)
çuvaldızı biraz da kendimize...

• Beğen
Tepkiler: ASinanB

ASinanB

Daimi Üye
Tepki
187
@ramirez

yazdığınız herşeye katılıyorum, sadece bu yanlış anlamanın doğru anlaşılmasını istedim, haklısınız.

• Beğen
Tepkiler: ender özkan