Ombudsman'dan trenlerde bisiklet taşınması hakkında yeni karar

tekincik

Üye
Tepki
127
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık), bisikletlerin banliyö trenlerinde taşınması konusunda önemli bir tavsiye kararı aldı. Buna göre Pazar günleri ve bayramlar hariç sabahları 07.00-09.00, öğleden sonraları 16.00-20.00 saatleri arasında uygulanan trenlere bisiklet alınması yasağının önce daraltılmasına, daha sonra tümüyle kaldırılmasına ve trenlere bisiklet taşıma aparatları konulmasına yönelik TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğüne kuvvetli bir tavsiye kararı verildi. Bu kararın hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Bundan sonra TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğünün atacağı adım önemli. Umarım güzel gelişmeler olur.

Scudo

alper2508

Daimi Üye
Tepki
675
İsim
Alper
Bisiklet
Mosso
umarım iyi olur
bekleyip görelim

tekincik

Üye
Tepki
127
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@alper2508 Şikayetin sahibi bendim ve karar bana da tebliğ edildi. Yedi sayfalık kapsamlı bir gerekçeli karar almışlar.

Buna göre, TCDD Taşımacılık A.Ş.'den 30 gün içinde bu konuda yeni bir karar almasını istemişler.

Kararla ilgili Kurum basın duyurusu yaparsa bunu da paylaşacağım.

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.347
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@alper2508 Şikayetin sahibi bendim ve karar bana da tebliğ edildi. Yedi sayfalık kapsamlı bir gerekçeli karar almışlar.

Buna göre, TCDD Taşımacılık A.Ş.'den 30 gün içinde bu konuda yeni bir karar almasını istemişler.

Kararla ilgili Kurum basın duyurusu yaparsa bunu da paylaşacağım.
Karanliğa küfretmeyip bir mum yakmışsinz tebrikler.

tekincik

Üye
Tepki
127
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben işe gidip gelirken hem bisiklete binmek hem de treni kullanmak istiyorum. Öyle zaman oldu ki, yolcu yoğun saat denilerek istasyonlardan bisikletimle birlikte geri çevrildim. Bende bu durumu şikayet konusu yaptım ve haklı bulundum. Şimdi bu karar nasıl uygulanacak, bunu göreceğiz. Gerekirse mahkemeye başvururum.

Tepki
36
İsim
Alper Uluoluk
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Guzel karar... Geç bile kalinmisti..

Tepki
24
İsim
Oğuzhan Yıldıran
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
henüz bilgim yok denemedim de ama mesela sık sık kayseri adana yolculuğu yapan birisiyim bisikleti de yeni aldığım için adana giderken yanımda bisikleti de götürmeye niyetleniyorum ama Erciyes ekspresinde furgon olmadığı için izin vermezler diye düşünüyorum acaba ön arka lastikleri söküp gidonu da düzlemesine eğip öyle denesem alırlar mı ? :/

tekincik

Üye
Tepki
127
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@by.oguzhan.yldrn Birader, ekspres hatlara bisiklet alıyorlar mı bilmiyorum, lâkin alabilirler. Bunu sorun. Almazlarsa hakkınızı arayın. Bizim toplumumuzun en büyük eksiklerinden biri hak aramamak. Hak ararsak kazanırız.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
henüz bilgim yok denemedim de ama mesela sık sık kayseri adana yolculuğu yapan birisiyim bisikleti de yeni aldığım için adana giderken yanımda bisikleti de götürmeye niyetleniyorum ama Erciyes ekspresinde furgon olmadığı için izin vermezler diye düşünüyorum acaba ön arka lastikleri söküp gidonu da düzlemesine eğip öyle denesem alırlar mı ? :/
IMG_20191020_175313.jpg
Adı geçen ekspresin en son vagonunun en arka giriş yerine dört bisiklet yerleştirip seyahat ettik. Aynı ekspresi yine kullanacağız. Öncesinde gar yönetimiyle görüştük. Trene bindiğinizde konduktör bisikletler için bilet fiyatının yarısı kadar yük ücreti aldı. Dönüşte yine aynı eksprese hacıkırı ndan bindik. Üstelik tren hınca hınç doluydu ve dört bisikletle arka vagona kadar tren icinde ilerledik. Kapıda öğrenciler oturuyordu konduktör yine yardımcı oldu bisikletler için alanı boşalttı. Tren altı vagon olduğundan vede peron kısa geldiğinden zaten o kısımdan yolculuk boyunca iniş biniş olmuyor. Buda avantaj. En son vagon en son sıralardan bilet aldınızmı bisiletinizle sorunsuz yolculuk ediyorsunuz.

fandango

Üye
Tepki
218
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Brompton
Ben "tavsiye" kelimesine takıldım. Ortada bi zorlama yok yani. Sadece "yapsanız ne güzel olur" demişler. Pek sonuç çıkmayacaktır.

Hazır demiryolları demişken biraz daha detaylandıralım bence mevzuyu. Avrupa'da bakıyorsunuz insanlar demiryolunu kullanarak neredeyse ülkelerinin tamamını gezebiliyorlar (google'a belli başlı ülkeler için "railway map" yazıp resim araması yapıp görebilirsiniz). Herkes bilir, onuncu yıl marşında "demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan" diye bir dize var. Merak edip araştırdım. Bu laf üzerinden bile politik bir tartışma dönmüş bir dönem:

(link)

Screenshot_2019-10-31 Hangi dönem kaç km ray döşendi .png
Resmen ülkemizin demiryolları onyıllardır yerinde saymış, ve saymaya da devam ediyor. Yukarıda bahsedilen "inşa aşamasındaki" demiryollarının bir çoğunun da şehir içi metro inşası olduğundan adım gibi eminim.

Neden? Neden bu kadar konforlu, rahat, ucuz bir ulaşım sistemi hala daha ülkede gereken önemi görmüyor? Neden hala ülkede demiryolunun geçmediği onlarca il merkezi var (Akdeniz resmen unutulmuş). İnsanlar otobüslerde tıklım tıkış gitmek zorunda kalıyor her yere. Trafik kazalarının en büyük sebeplerinden birisi bu. Merak edenler için TCDD'nin en son haritasını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:

(link)

Resmen ülkenin yarısından fazlasına demiryolu ulaşımı yok. Sanki çok zengin bir ülkeymişiz gibi her ile bir havaalanı inşa ediyoruz (ve kimse kullanmıyor) ama oraya demiryolu götüremiyoruz. Düşünün, Türkiye'nin kapsamlı bir demiryolu ağı olsaydı, trenlerde bisiklet taşımak mümkün olsaydı, tren+bisiklet kombosu ile ülkede turlamadık yer bırakmazdık, görmediğimiz yer kalmazdı. Asıl bisiklet devrimi bence bu şekilde bir toplu ulaşım entegrasyonu ile mümkün olabilecek. Ama sene 2020 olacak biz hala olmayan demiryollarına bisiklet alınması tavsiyesindeyiz.

Haksızsam haksızsın diyin arkadaş yahu.

tekincik

Üye
Tepki
127
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@fandango Yazınızı okudum, haklısınız. Keşke herşey daha güzel olsa. Türkiye'nin her tarafına demiryolu götürebilsek, bisikletlerimizi yanımıza alıp trenlere binsek ne güzel olur. Ancak bizde mevcut durumlara göre düşünüp nasıl daha iyi sonuç alabiliriz diye düşünmemiz gerekiyor.

Toplum olarak hak arama kültürü pek gelişmemiş bir toplumuz. Hep eleştiririz; ancak iş hak aramaya gelince çoğumuz "kim uğraşacak bununla" diyoruz. Bu konuda önce kendimize bir özeleştiri yapmamız gerekir.

Tavsiye kararı tabirine gelince... Bu kararın hukuki bir bağlayıcılığı yok. Lâkin belki de ilk defa bir devlet kurumu bu konuda önemli bir karar verdi. Devamını getirmek gerekir. Buyrun gelin, sizde taşın altına elinizi sokun. Seyirci kalmayın.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Marmaray için pek bi anlamı yok bu kararın... ilk duraktan binmiyorsanız, 16:00-21:00 arası bırak bisikleti, kendinizi bile sokamıyorsunuz konserve gibi vagona.

• Beğen
Tepkiler: nesimiKA

fandango

Üye
Tepki
218
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Brompton
TCDD'nin 15 Temmuz afişi. Yorumsuz olarak bırakıyorum.

Son düzenleme:

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Bike Storm 09

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Ahmet
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Trende bisikletin yolcuyla beraber taşınmasını destekliyorum hem ucuz hem sağlık açısından teşvik edici her vatandaş değerlendirmeli en Nazilli’de yaşıyorum Denizli’den İzmir’e kadar trenimiz var ama bisikleti taşımak için paket etmeniz gerekli herşeyi söküp bisiklet alanı açılmalı ve teşvik edilmeli inşallah bu yönde lehimizde gelişmeler olur bu yolun açılmasına öncülük eden herkese teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: tekincik

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben Londra’da çalışırken, bisikletli ulaşımı desteklemek için yanında bisikletle metroya binen yolcular ücretsiz yolculuk yapabiliyordu, hali hazırda bisiklet farkındalığı üst düzey olan bir ülke bile bu tarz kararlar alabiliyor gerisini siz düşünün

tekincik

Üye
Tepki
127
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@İki teker bir dünya 8409 KDK'nın (Ombudsmanlık) aldığı bu yeni karar TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğüne ulaştı. Umarım, Kurum yeni bir karar alarak en azından gün içinde altı saat olan trenlerde bisiklet taşımanın yasak olduğu saat dilimini daraltır.

Kamu Denetçiliği Kurumunun bisikletlerin trenlerde taşınmasına yönelik karar örneği

Dosyalar

Son düzenleme:

tekincik

Üye
Tepki
127
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık), bisikletlerin banliyö trenlerinde taşınması konusunda önemli bir tavsiye kararı aldı. Buna göre Pazar günleri ve bayramlar hariç sabahları 07.00-09.00, öğleden sonraları 16.00-20.00 saatleri arasında uygulanan trenlere bisiklet alınması yasağının önce daraltılmasına, daha sonra tümüyle kaldırılmasına ve trenlere bisiklet taşıma aparatları konulmasına yönelik TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğüne kuvvetli bir tavsiye kararı verildi. Bu kararın hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Bundan sonra TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğünün atacağı adım önemli. Umarım güzel gelişmeler olur. Karar örneği ektedir.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: alper2508