Oluklu Kertenkele(Yılan değil!)

Hüseyin Kara

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
KTM
Arkadaşlar merhaba,
forumda bir çok kişi turlara çıkıyor ve bisikletleriyle arazide dolaşıyor. Geçenlerde bir arkadaşımızın yaptığı turda paylaştığı fotoğraflarda da gördüğüm bir canlı hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum. Birçoğumuz gördüğümüzde yılan sanıp kaçabiliyor ya da öldürmeye çalışıyor olabiliriz ancak bu hayvan tamamiyle zararsız bir kertenkele.
Literatürde ismi Oluklu Kertenkele olarak geçiyor ve bacakları olmadığından dolayı yılan sanılıyor. Zararsız, saldırgan olmayan ve zehirsiz bir tür. En önemlisi yılan sanılıp sürekli öldürüldüğünden dolayı nesli tükenme tehlikesinde! İlk bakışta anlaşılması kolay olmayabilir ama bu konuyu okuyan kişilerde biraz farkındalık yaratabilirsek en azından gördüğümüzde bir kez daha düşünürüz.
(link)
(link)
(link)

Scudo

adamCliff

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Corratec
Duyarlı bir davranış oldu teşekkürler.Çok efendi bir hayvana benziyor:)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Tek suçu başkasına benziyor olmak. Acı...

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Son fotoğrafta çok havalı bi poz vermiş arkadaş.
Sevdim kendisini :D

GökhanRR

Daimi Üye
Tepki
138
Önemli bir bilgilendirme teşekkürler.Her görüldüğünde yılan öldürmekte bana pek normal insan davranışı gelmiyor.

K.Burak

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Giant
Zararlı zehirli bir yılan olsa bile öldürmememiz gerekir. Doğanın dengesini bozmamak lazım.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
teşekkürler bilgi için sosyal paylaşım site hesaplarımızdada paylaşırsak güzel olur

Bisikletgazetesi

Daimi Üye
Tepki
121
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
aslında yılanda sana zarar vermediği sürece öldürmen gerekmez doğada her canlının yaşama hakkı vardır

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Başlığa kesinlikle çok teşekkürler,
güzel yorumlar yapıp cevap yazan arkadaşlarım ile bu forumda olmak ta ayrıca çok onurlandırdı beni :alkis:

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şimdi bu yaratığı görünce aklıma nedense şöyle bir şey geldi. En azından forum içerisinde takip ettiğim kadarıyla kimse bisikletle konsept bir tur gerçekleştirmiyor. Ne demek istediğimi örnek ile açıklamam gerekirse mesela biriside çıkar türkiye fauna ve fanusunda yer alan endemik bir bitki ve hayvanın takibi için tur yapar. Ne biliyim kelebekleri izleyen bir tur olur bu tür börtü böceği takip eden bir tur olur. Bu turun avantajı diğer araçlarla giderken pek çok ayrıntı atlanır vede vahşi tabiatın derinlerine nüfuz edilemezken bisikletle dağın zirvelerine dahi gidilebilmesidir. Bu canlı çeşitliliğinin takibi yönünde bir tur olduğu gibi (anıt ağaçların fotoğraflanması, göçmen kuşlar vs) doğal ve tarihi güzelliklerin keşfi vede belgelenmesine yönelik bir turda olur. Vede bu turun sonuçları bir sergide kamuoyuna sunulur ve farklı bir heyecan yaratır. Örneğin ben kervansarayları fotolayacağım böyle bir tur yapmak isterim. Bu tür turların olmaması sanırım belli konularda uzmanlaşmış profesyonellerin ilgisizliği diyebiliriz. Zati (kudret abiden kelimesini çalaraktan) bisikletçiler içerisinde (bu cümlenin kullanımından artık nefret etmeye başladım) yiyecekleri mideye indirmek/götürmek/lüpletmek dışında yapmış olduğu turdan başkaca bir zevki olan kişi sayısının çokda olmadığını düşünüyorum. Bu arada kanosu ile turculuğa yeni ve taze bir soluk getiren turcubabamızıda tekrar tebrik ediyorum.