Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap

Scudo

nazz

Forum Demirbaşı
Tepki
284
teşekkürler selim, ama bahane değilde gerçekten vakit yok ki,
yarım kalan bir sürü kitabım var...
ben kitap okumayı ,yazın plaja ,kışında soğuk ve uzun kış gecelerine bırakıyorum,ancak o zaman biraz vakit oluyor nedense :)

sevgiler

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Okuyabilene helal olsun ne diim :) Helede o 1700 lü ve 1800 lü kitapları bulmak cok zor olacaktırki bide türkceye cevrilmişini de hesaba katarsan coooook bi zor :) Bide 1700 den öncede varmıs :)

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

kcuk_

Forum Bağımlısı
Tepki
180
abi kitap okumak bana malesef sacma gelmeye basladı...

sebebi ise bir konferansa katıldıgında yazarın tum yazarları ve mantelitesi hakında bilgi sahibi olabiliryorsun

kcuk_

Forum Bağımlısı
Tepki
180
hemde sadece 2-3 saatlik zaman zarfı icerisinde

Ozge Deniz

Forum Bağımlısı
Tepki
328
vay be.ne çokmuş.ömür yetmezki(bahane):D benmi göremedim yoksa hiç Türk yazarlardan yokmu.oysa ne güzel eserlerimiz var.ben onları okumayı tercih ediyorum genelde...teşekkürler selim...

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Kitabın içindeki Türk yazarlar ve eserleri ise;
* Berci Kristin Çöp Masalları / Berji Kristin: Tales from the Garbage Hills (1983) Latife Tekin,
* Beyaz Kale / The White Castle (1985) Orhan Pamuk,
* Hayat Bir Kervansaray / Life is a Caravanserai (1992) Emine Özdamar,
* İnce Memed / Memed, My Hawk (1955) Yasar Kemal.

TÜRK YAZARLARDAN 4 ROMAN
Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap’ta Türk yazarların 4 romanı yer alıyor:
* İnce Memed:
Yaşar Kemal’in ilk romanı olan İnce Memed, dünya çapında en çok satanlar arasına girmiştir. Hikayenin kahramanı İnce Memed, Ağa’nın zorbalığına baş kaldırır; sonunda dağlara çıkarak bir eşkiya çetesine katılır. Baskıya karşı verdikleri mücadelede yoksullara kol kanat geren Memed, bir tür Anadolulu Robin Hood’a dönüşür.
Kitap, barındırdığı insani sıcaklık ve üstün anlatım gücü sayesinde son derece keyifle okunacak bir yapıt olma özelliğini koruyor.
(yayın tarihi 1955)

* Berci Kristin Çöp Masalları:
Latife Tekin’in romanı, insanın ne kadar direngen olduğunu anlatır.
Birinden diğerine hissettirmeden geçen bir dizi öyküden oluşan roman, daha içten ve dokunaklı olmakla beraber, Salman Rüşdi’nin çok sesli postmodernizmiyle aynı hamurdan. Ezilenlerin hikayelerini anlatan karnavalesk, postyapısalcı metinlerin yaygın olduğu bir dönemde yazan Tekin, karakterlerine düğerlerinden daha fazla yaklaşıyor.
(yayın tarihi 1983)

* Beyaz Kale:
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk’un Beyaz Kale’si, Borges’le Calvino’nun yapıtları gibi, gerçeklik ve kimlik kavramlarımızın okuyup yazma eylemi üzerinden sorgulandığı yerdir.
Düşsel bir atmosfer taşıyan anlatı (kitap içinde kitap), 17. yüzyılda gemisi, kendisini tutuklu olarak İstanbul’a götüren Türk korsanların eline geçen genç bir İtalyan alimin hayatını ayrıntılarıyla anlatır.
(yayın tarihi 1985)

* Hayat Bir Kervansaray:
Emine Özdamar’ın romanı, geleneneksel olmayan bir başlıkla, (Hayat Bir Kervansaray İki Kapısı Var Birinden Girdim Diğerinden Çıktım) gelenekleri baştan başa yıkıyor. Yola bu noktalandırılmamış sözcüklerle çıkıyor ve ilerliyoruz.
Hayat Bir Kervansaray, saygın Ingeborg-Bachmann Ödülü’nü kazanan, ‘Alman kökenli olmayan’ biri tarafından yazılmış ilk kitap ve orijinalliğinin gücü yapılan övgüleri doğruluyor.
(yayın tarihi 1992)

@derya.k

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@kcuk_

Sevgili Kcuk,
Dosteyevski, Tolstoy hatta Homeros yada Sun Tzu ne zaman konferans verecek haber verirsin o zaman. :) :)

Selamlar.

Ayrıca bu bin kitaplık liste herkesin taktir edeceği gibi kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterir. Öyle kitaplar ve öyle yazarlar yok ki bu ve buna benzer listelerde. Yinede aslında ne kadar cahil olunabileceğinin göstergesidir bu listeler. Çünkü sayısal bir karşılaştırma yapmanızı sağlar. Sonuçta yararlıdır yani.

• Beğen
Tepkiler: Selim Çam ve nazz