Olimpik Sporcularımız

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında bandivan tarafından paylaşıldı.

 1. bandivan

  bandivan Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  74
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Olimpiyatlarda farklı spor dallarında yarışan sporcularımızın bir çoğu ülke kontenjanından gitmektedir. Bu ifadeyi açmak gerekirse, bir spor dalında aynı ülkeden belli sayıda sporcudan fazlasına izin verilmediğinden dolayı o spor dalında hiç sporcusu olmayan ülkelerin olimpiyat barağını geçememiş(yüzme ve benzeri sporlarda geçerli bir kavramdır) veya gerekli puanı toplayamamış belli bir performansın üzerindeki sporcularına hak verilir. Ülkemizi bu şekilde olimyatlarda temsil eden birçok sporcumuz vardır ve bence bu sporcular imakanlar dahilinde elde ettikleri başarılarla diğer birçok ülkenin standart kurallar dahilinde olimpiyata katılan sporcularından çok daha başarılıdırlar.
  Geçtiğimiz ay NTV'de yayınlanan Burcu Esmersoy ile Spor Cafe programının Derya Büyükuncu'nun konuk olduğu bölümünü izleyenler var ise beni çok daha iyi anlamışlardır diye düşünüyorum.
  Olimpiyatlara 5 kere sponsorsuz katılan, hazırlanırken aynı zamanda çalışan, master ve antrenman yapan Türkiye tatihinin tek Dünya Şampiyonasında ve Avrupa Şampiyonasında derece almış, Olimpiyat a barajı geçmiş sporcusununun sporu bırakmakla ilgili gözleri dolu yaptığı konuşmasını dinlemek beni çok üzmüştü. Onu dinlemek beni çok üzdü ama asıl düşündürücü olan Burcu Esmersoy gibi sporun yıllardır içinde olan bir bayanın bilgisizliği ve böyle bir konuğu çağırdıktan sonra o programa gelmeden önce pervasızca hiçbir hazırlık yapmamış olmasıydı. Gerçi bu duruma çok şaşırmamak lazım, sonuç olarak onun da nasıl spor yazarı olduğu belli olmayan bir takım şarlatanın böyle bir sporcuyu manşetlere "Derya Havuzda Boğuldu" diye taşıdığı Türk media camiasında kötünün iyisi olmaktan ileriye gidememiş bir gazeteci olduğunu tekrardan görmüş olduk.
  Rakiplerinin milyonlarca dolar araştırma bütçeleriyle desteklendiği bir ortamda sporcularımızın aldığı başarıları küçümsemek ve onlarında aynı imkanlara sahip olmalarını sağlamak için üzerimize düşenleri yapmalıyız. Bugün dağ bisikleti takımları kuruluyorsa bu durum bisikletforum gibi girişimlerin spora olan ilgiyi arttırması, daha çok kişinin bisiklet ve ekipman alması sonucunda doğru felsefeye sahip ithalatçı firmaların takım kurucak bütçeyi ayırabilmeleriyle olmaktadır.

  Bundan önceki olimpiyatlara giden sporcularımızla ilgili konuyu kitleyen moderatör arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum. :)
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-4-29_9-42-54.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...
maxresdefault.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
upload_2016-8-24_11-7-53.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...