OGS kullananlar dikkat!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında delqn.izkrenov tarafından paylaşıldı.

 1. delqn.izkrenov

  delqn.izkrenov Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Nisan 2008
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  179
  Şehir:
  Tekirdağ
  Bisiklet:
  Drag
  Seviye:
  [​IMG]
  [​IMG]  Karayolları, hesap bakiyesi yetersiz araç sahiplerinin OGS'lerini duyuru yapmadan iptal etme uygulamasını başlattı. Cihazı iptal edilen araçlar kaçak geçmiş sayılıyor, ücretin 11 katını bulan ceza kesiliyor. 3.25 TL olan köprü geçişleri 35.75 TL'ye, 1.75 TL olan en kısa otoyol geçiş bedeli de 60.5 TL'ye çıkıyor.
  Cezanın dozu kaçtı, OGS'de 'eksi bakiye'ye düşen yandı
  Bugüne kadar uygulamaya koyduğu birçok farklı caydırıcı önleme rağmen, bir türlü köprü ve otoyollardan kaçak ya da banka hesabında para olmadan OGS cihazıyla yapılan geçişleri engelleyemeyen Karayolları, bu kez işin dozunu kaçırdı. Karayolları, hesap bakiyesi yetersiz olan araç sahiplerinin OGS cihazlarını, duyuru yapma gereği duymadan iptal etme uygulaması başlattı. Cihazı iptal edilen araçların sahipleri, kaçak geçiş yapan sürücü konumuna sokuldu. Sürücüler, en uzun mesafe geçiş ücretinin 11 katını bulan cezaları ödemek zorunda bırakıldı. Biriken borç ödenmeden cihaz açılışlarına ve yeni cihaz alımına izin verilmemesi, cezaların katlanarak artmasına yol açtı.
  Önce yüzde 38 faiz
  Karayolları, bu uygulamadan önce banka hesabında yeterli bakiye olmayan araç sahiplerine, cihaz iptaline gitmeden önce yüzde 38 faiz uyguluyor, borç aşırı oranda yükselmeden ödeme yapan sürücülere de başka herhangi bir cezai işlemde bulunmuyordu. Sadece, borcunu uzun süre ödemeyen ve buna rağmen geçiş yapmaya devam eden araç sahiplerinin cihazları iptal edilerek, 11 kat ceza uygulaması yapılıyordu.
  Şoke eden ceza
  Arkadaşımız Mehtap Özcan'ın yaptığı araştırmaya göre, yeni uygulamayla birlikte, OGS hesabında 5 TL eksik olan araç sahiplerinin bile cihazlarını iptal etmek için yeterli gerekçe sayılıyor. Bu da, eksi bakiyede yapılan her geçişin kaçak sayılmasına ve 11 kat fazla ödenmesine yol açıyor. Bunun sonucunda, köprülerden yapılan her kaçak geçiş için otomobiller 35.75 TL, otobüs, kamyon ve TIR'lar ise 88 TL ceza ödemek zorunda kalıyor. Otoyollarda ise en kısa çıkış olsa dahi en uzun mesafe üzerinden 11 kat ceza ödeniyor. Bunun sonucunda, 1.75 TL olan Mahmutbey-Avcılar geçişi için otomobillere yansıtılan ceza, 60.5 TL, kamyon, otobüs ve TIR'lar için de 110 TL oluyor. Aynı ceza, dönüşte de yansıtılıyor. Böyle olunca da, aynı gün otomobille gerçekleşen gidiş ve dönüş otoyol bedeli, 3.5 TL yerine 121 TL'ye, otobüs, kamyon ve TIR'ların da 4.5 TL olan gidiş-dönüş geçiş ücreti 220 TL'ye çıkıyor. Araç sahibi, kaçak geçiş yaptığının farkına varana kadar da bu fatura, katladıkça katlıyor.
  Peşin ödeyene indirim var
  1 Haziran 2005 tarihli Kabahatler Kanununa göre, otoyol ve köprülerden yapılan kaçak geçişlerin bedeli peşin ödendiği taktirde, geçiş ücreti hariç, 10 kat ceza üzerinden dörtte bir indirim yapılabiliyor. OGS kaçak geçiş cezaları için Karayolları 17'nci Bölge Müdürlüğü'yle temas kurulması ya da cezalı geçiş ücretleri kurumun posta çeki hesabına yatırılması gerekiyor. Ayrıca, bankalara yatırılan cezaların karayollarının ilgili birimlerine bildirilmesi gerekiyor.
   
 2. Ogez

  Ogez Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  263
  Beğeniler:
  194
  Şehir:
  İstanbul/Kadıköy
  Seviye:
  Yüzsüzler.Yaptırırken Kendi yapım maliyetini çıkardıktan sonra bedava olucak dedikleri halde üstüne üstün kendi yapım maliyetinin 10 katı maliyetini çıkardıkları halde hala zaten vatandaşların ayda yılda bir kullandıkları köprüde alabildikleri kadar para almaya çalışıyorlar.Sömürün bakalım nereye kadar.
   
  Fırat Ayanyan, Tufan Yuzseven ve Deniz bunu beğendi.
 3. oquxx

  oquxx Üye

  Kayıt:
  2 Aralık 2008
  Mesajlar:
  63
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  yazınız için teşekkürler
   
 4. Tufan Yuzseven

  Tufan Yuzseven Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  494
  Beğeniler:
  410
  Şehir:
  beşiktaş/yıldız
  Seviye:
  haber bültenlerinde de görmüştüm ve şaşırmıştım bu nedir diye.
  bu cezayı uygulayacaksan eğer o ogs gişelerindeki ekranlarda güle güle yazan yere kalan kredi miktarını yazmaları gerek.
  ogs cihazlarının bakiyesini görüntülemenin yolları vardır elbet ama bu şekilde cezalar uygulanacaksa eğer ogsnin her kullanımında kullanılan kredinin elt kısmında kalan kredinin de bulunması gerek....
   
 5. Ceyhun Oğuz

  Ceyhun Oğuz Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Haziran 2008
  Mesajlar:
  614
  Beğeniler:
  327
  Şehir:
  Tarsus
  Seviye:
  İyi yapmıslar az bile !

  Millet 5 kurus vermeyıp plakayı kapatıp gecıyor ogs'den olsun o kadar da !

  Bız salakmıyız para verıp gırıyoruz ınsallah daha fazla ceza koyarlar...
   
 6. Ogez

  Ogez Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  263
  Beğeniler:
  194
  Şehir:
  İstanbul/Kadıköy
  Seviye:
  Milletin kullandığı yediği içtiği herşeyden fazlasıyla vergi alınıyor zaten.Onlar yetmiyormu.Paranın kokusu güzel gelince vazgeçtiler tabi bedava yapmaktan.Kimsede sesini çıkarmadı.Yakında 6 milyon olur köprü.Ne köprüymüş be.Dünyanın hangi yerinde bu kadar trafikli bu kadar çileli bir köprüden bu kadar para alınıyor acaba.O Aldıkları köprü parasıyla yemeyi içmeyi bıraksınlarda biraz şu İstanbul'un trafiğini rahatlatsınlar.Karışan insan olunca madem bu kadar çok biliyorsun sen ol yönetici diyorlar.Millet onları kendi yapamadığı için seçti seçilenler istemedenmi seçildi.Hayır.Ben yaparım dediler.Hani nerde?Yapsınlar o zaman.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-1_9-17-20.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
upload_2016-10-4_11-2-6.png
Yıllardır antrenmanlarımı sabah yaparım (ya da sabah başlarım ama bazıları öğleni bulur). Neredeyse tamamında, yola kahvaltı yapmadan çıkarım (bu benim tercihim; kimseye bu iyi veya kötü demedim,...
upload_2016-4-22_9-53-23.png
Bazen aklımızdan geçen "bu şekilde uygulansa faydası olur muydu?" türünden soruları bilim insanları zaten test ediyorlarmış. Dün Cycling Performance Tips Blog sitesinde bu konuyu görünce ilgimi...