Öğrencilik ve Para biriktirme

DOKTORBEY

Forum Demirbaşı
Tepki
272
İsim
Samet
Bisiklet
Bianchi
Merhaba abilerim kardeşimlerim :D soru gayet açık ve net öğrenciyiz be para nasıl biriktiricez güzel çözüm yolu olan varsa sunabilrimi şimdiden TEŞEKKÜRLER :D :D :D :D

Scudo

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
587
Bisiklet
Mosso
İnsanları anlamak oldukça güç.Nasıl para biriktirilir ? Dışarıda yemek yemezsin,bisikletinin biyeri bozulunca hemen bisikletçiye götürmezsin kendin uğraşırsın,gün sonunda veya hafta sonunda elindeki parayı kumbaraya atarsın vs vs...

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
178
Bisiklet
Bianchi
Ögrencilik güzel şey özledim şu üniversite sonuçları açıklansada bende sizin gibi sorunlarla ugrassam :D özledim yav

• Beğen
Tepkiler: DOKTORBEY

Kürşat Altunay

Aktif Üye
Tepki
77
Bisiklet
Dahon
@saphane1234 abi meşhur denklemi biliyorsun gençken zaman çok, enerji çok, para yok, yetişkinken para çok, enerji çok zaman yok, yaşlıyken para çok, zaman çok enerji yok.

gençken en iyi yapacağın şey part time bir işe girip çalışmak. hem fazla olan boş zamanlarını azaltırsın ki bu seni harcama yapmaktan mahrum eder, hem de eline geçecek düzenli bir para ile kalan boş zamanında daha kaliteli işler yaparsın, para biriktirirsin velhasıl yaşam standardın yükselir.

Aileden gelen para ile çok çok tutumlu olursun, onda da BİM'den "Sütaş almayak da Dost yoğurt alak" seviyesinde olur. Buradan yapacağın tasarruf ise senin çooook boş zamanını karşılamayacağı için gene parasızlıktan yakınırsın. ;)

Kürşat Altunay

Aktif Üye
Tepki
77
Bisiklet
Dahon
@saphane1234 facebook'daki part time sayfalarını takip et. ordan zaman zaman Kütahya gibi yerlerde iş çıkıyor ama düzenli iş bulamazsın. En mantıklısı bir kafeye yada avm'de mağazaya gir çalış. Erinme, işten de utanma. Aklında olsun öğrenciyken bütün işler mübahtır ve her işten muhakkak bir şeyler öğrenirsin.

Kürşat Altunay

Aktif Üye
Tepki
77
Bisiklet
Dahon
@saphane1234 bulabilirsen espresso ile çalışan bir kafede iş bul. baristalık bildiğin zanaat, eğer öğrenebilirsen buradan başka iş de bulabilirsin. Özellikle yurt dışına çıkmak gibi bir fikrin varsa (dil okulu vb.) orada iş bulmana yardımcı olur. zanaat öğren yani ;)

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
398
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Abur cubur alma.Yürümeye alış

Minibüs,otobüs kullanmamaya çalış

Gereksiz,ihtiyacın olmayan şeyler alma

Pahalı yemeklerden uzak dur :D

Satabileceğin kullanmadığın eşyalarını sat.

Benden bu kadar :D

• Beğen
Tepkiler: A.Tahsin

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
501
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
Basit aslında;
Ana öğünler dışında mümkünse atıştırma, az ye, Tabanway kullan, kızlara biraz uzak dur (hesap ödetmeme gibi birşeyin varsa;)), Elindeki ihtiyaç fazlası ürünleri elden çıkar, yarı zamanlı bir iş bul kendini yormadan az sık, sigara alkol varsa uzak dur.Herhangi bir ürün gördüğünde iyi düşün lazım mı diye. Bak ne basit özet.:) Aslında yorumların özeti bu.Ve beni en çok rahatlatan şu idi; para bozulunca bozuklulukları direk bir kumbaraya atıp param yokmuş gibi davranıyordum. Mümkün olduğunca kağıt parayı da bozmuyordum.Bozunca çabuk bitiyor malum.

• Beğen
Tepkiler: corokodeus

Uğur Sabuncu

Forum Demirbaşı
Tepki
329
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba Samet

Sana aklında bir köşesinde kalması için ufak bir yazı hazırlamayı düşündüm.Kütahyada çalışabileceğin yada düşündüğün işyerleri hakkında ;

-Waffle Box : Paranı Sıkıntısız olarak alabileceğin seni suyun çıkana kadar çalıştırıp sadece bir kere iki dakikalığına dizlerini kırıp arkada biryerde soluklandığını görünce etmediği laf kalmayan,öğle yemeği molasında sipariş vermen için bir yere telefon açtığında keyfi olduğunu düşünüp hakaret yağmuruna tutan,sözde garson olarak girdiğin bir işe yeri geldiğinde dükkan sahibinin evini taşımak için hammallık yaptığında şaşırmaman gereken.Kalitesiz bir baba ve iki oğlunun işlettiği bir yer.
-Di Vita : En sevdiğim bölüme hemen gelmek istedim dayanamadım.Di Vita Di Vita Di Vita Sabah saat 8'de açılışını yapıp gece saat 24.00'da kapanışını yaptığım anlayacağın 16 saat çalışıp 16x7=112 Saat 1 Haftada "Sen alacağın parayı düşünme böyle devam et!" diyen harç parası yatırmam gerektiği dönemde haftalığımı almak için gittiğimde cebinden 100 TL çıkarıp al haftalığın diyen aldığım ücret dolayısı ile işten ayrılmak istediğimi belirttiğimde beni dükkanından çıkartan şerefi beş para etmez bir işletmecisi var.
-İnci : Paranı Sıkıntısız olarak alabileceğin orta-ileri derecede yorulacağın işletenlerinin iyi ama uzun zamandır çalışan öğrenci arkadaşların tuhaf rütbe her işe sen yenisin sen yap olaylarına girdiği bir mekan.Katlanabilirsen iyi bir yer.

Eğer çalışmayı kafana koyduysan Domaniçler Petrol [BP] 'de Pompacı ol adam gibi sigortalı parasını alabileceğin iş yap 8 Saat bir vardiya veya Sera AVM'de girebileceğin herhangi bir işe gir çünkü kapanma saati 22.00 ne yerleri paspaslarsın ne kapanış yaparsın AVM olduğu ve güvenlik olduğu için Sultan Ahmet Köftecisinde çalıştığım süre en az yorulduğum paramı sıkıntısız aldığım işyerleri arasında AVM'de çalışabileceğin herhangibir yeri kaçırma !!!

Bunun dışında iş için ortalama olarak izlediğim sayısız iş yeri var Kütahyada kusura bakmayın forum ortamı ama yazacam.İt gibi çalışacaksın alacağın para part time günlük maximum 20 TL bu para bisiklet için birşeyler köşeye atabilirsen ne ala.Ben yeri gelip full çalıştığımda Zar zor bir Carraro 929 bisiklete sahip oldum daha sonra donanım namına bir SLX set alabildim.Burs ve ailemin katkısı sadece kendi ihtiyaçlarıma çalışarak biriktirdiğim tüm para ucu ucuna bisikletime yetti.Aşağıa göreceğin bisikletin Scott kadro öncesinde olan herşeyini Kütahyada tamamladım öğrenciliğimle.
Bir hafta önce Salı günü bir günlüğüne Kütahyaya gelip diplomamı teslim aldım dönüş biletime iki saat vardı kısa bir şehir turu atıp geri döndüm bir sürü mekan açılmış İnciye rakip ve bence @Kürşat Altunay'ın dediği gibi Espresso baristalığı öğren bana en büyük katkısı olmuştu dükkanın joker elemanı gibi oluyorsun çünkü Kütahyada adam akıllı bu işi yapabilen çok az kişi var ve saygı duyuyorlar =)

Carraro 929'dan Scott Scale'a geçiş [1 Sene süren Proje] - BisikletForum

Kütahyanın 2008-2014 döneminde bana kattıkları

-Diploma
-Baristalık Eğitimi
-İyi bir bisiklet toplayabilmek için biraz donanım
-Mezun olmak için 6 senede aldığım 32 Kilo

Not : Ben hep birşeyler alacağımda birsiklet namına ikilemde kaldım alayım mı almayayım mı ? Ödeyebilir miyim ? Olur mu olmaz mı ? Daha sonra bir yol kendime edindim Annemin kullanmadığı bir kredi kartını kendim aldım ve bisikletle ilgili harcamalarımı yaptım ve kendim ödemek zorunda olunca zaten gereksiz tüm harcamalarından arınıp doğal olarak taksit paralarını biriktirmek zorunda kalıyorsun.Eğer ben kenara attığım paraları biriktiremeden harcarım yerim diyorsan böyle bir yol izle =)

Evliya

Daimi Üye
Tepki
75
İsim
Tarık
Oto yıkama,garsonluk tarzı işlerde çalışıp günlük 50-60 lira kazanabilirsin

Uğur Sabuncu

Forum Demirbaşı
Tepki
329
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Evliya

Yoruma bak ya =D

Otoyıkama veya Garsonluk yapacağın yerlere git kafanı kaldır ilk olarak Vergi levhası görürsün ikinci olarak "Bu işyerinde asgari ücret uygulanmaktadır." Ki bu adam öğrenci yüksek ihtimal sigortasız ve günlükle çalıştırılacak sen nereye 50-60 TL kazanıyorsun aslan ? Bir yer varsa bildiğin akademisyenliği bırakıp ek iş başlayayım garsonluğa yada oto yıkamaya...

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
888
Bisiklet
Kron
Selamlar

Bende öğrenciyim,arada çalışırım bir işte,arada okul ama daha çok kitap ve spor ile uğraşırım.

Yemekleri evden götürürüm. 4 yıl oldu boks yapıyorum ve yağ oranımı sabit tutmak için çoğu zaman seçerek yiyorum. Dışarıda çok nadir yerim. Menüm genelde bulgur tavuk kırmızı biber olur öğlenleri. Ya da makarna - ton balık. Fikir olsun diye söylüyorum bunları. Dışarıda yemek kişiye + katmaz ya da bana. Ben yaptığım şeye daha sadık kalıyorum bu şekilde. Ve tabi cebimde boşalmıyor.

Bozuk paralarımı harcamam kumbarama atarım. 700TL biriktirmiştim ve pc almıştım.

Sürekli bir şeyler almam. Kitaplar ve zor para kazanmak beni hep sorgulamaya itti. Gerçekten ihtiyacım var mı? Ben kimim? Neden bunu almalıyım?
en sevdiğim soru ise bunu alınca ne değişecek?

Çevre duyarlılığın olur ise hayatında bir çok şey değişecek. En azından " BENİM PARAM VAR VE BEN HER ŞEYİ ALABİLİRİM KİMSE KARIŞAMAZ"zırvalıklarına karşı edebileceğin lafın olur. ÇÜNKÜ SEN HİÇ BİR ŞEYSİN VE HER ŞEYİ ALAMAZSIN.

ve kimseye de kendini ezdirme. Akıllı ol :)

• Beğen
Tepkiler: The UGUR

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
ah ya 96-97 senesi lise anılarım canlandı.akşamdan kalan yemekleri tıkınıp sabah evden öyle çıkar eve dönene kadar yemek yemezdim. stx rc setli tange maşalı cromo kadrolu bir peugeot bisiklet almıştım gıdım gıdım biriktirdiğim parayla.

• Beğen
Tepkiler: Onur Ali İmren

muhisu

Üye
Tepki
44
Bisiklet
Carraro
ben üniversiteye başladığımda fuarlarda,kongrelerde çalışıyordum. tonla fuar oluyor memlekette, sadece araba fuarı, yat fuarı yok. çok da güzel para kazanılıyordu. şimdi durumlar nasıldır bilmem ama bu işleri yapan firmaları internetten bulabilirsin diye düşünüyorum. bol şans

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
178
Bisiklet
Bianchi
@mehmet ulaş
Hacı ts1 254 ts2 260 aldım

Yukarı Alt