Öğrencilik hayatı ve kilo verme

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Merhaba değerli bisikletforum ailesi lise 1 öğrencisiyim bahçeşehirde ikamet ediyorum okulum taksimde yani günümün 2 saati yollarda geçiyo sabah 5.45 kalkış 6.10 yola çıkış öğlen 2.30 çıkış zili 2.45 dönüş yolu başlangıcı 3.50 eve varış akşam 10.00 yatış böyle bi günlük rutinde nasıl kilo verebilirim ? Bir trainer edindim forumdan bi abimden ona güveniyorum bu hususta :D hergün önerdiğiniz antrenmanı yapabilirim ekmeği kes vb önerileri kesinlikle uygulayabilirim ekmeği kesmede sorunum yok (zaten az tüketiyorum) ama fransızca hazırlık okuyorum bu yıl çok ağır bi dönemim 3 haftada bir sınavlar var fazla bitkin düşürücek şeylerden kaçınmak istiyorum hertürlü tavsyienizi bekliyorum

Scudo

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
10 kilo versem çok hoj olcak ağustosun 1 inde bisikletimi aldığım gün 101 kiloydum iyi verdim :D

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Bence bisiklete bin, işe yarar.

(Günün trolüü :) )

Şakası bir yana günlük vücudunun yaşamak için harcadığı, kendini idame etmek için belli bir değerde kalori oranı vardır, o miktarda kalori alır isen ve buna ilaveten sporunu yapmaya devam edersen (çok su kaybetmeden tabiki) uzun vade de sağlıklı sonuç elde edersin.

ama bunlar için bir eczane veya spor salonunda ölçümlü tartılıp vücudunun kas,yağ kemik ve toplam gibi ağırlık ortalama (kesin sonuç olmaz bunlar bence, o yüzden ortalama dedim)değerlerini öğrenmelisin. Vücudun ihtiyacı olan kalori değeri de bu bahsettiğim ölçümlerin içerisinde yazıyor olacak..

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Biraz daha beslenme şekline yönelik ve trainer antrenman listesi şeklinde yardım lazım bildiğiniz antrenman listesi yazan bi int sitesi falan varsa link atabilirsiniz herkese şimdiden teşekkürümü ediyim ;)

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Ben açıkçası bisiklete başladığımdan beri hiç kilo alıp vermedim. Hala 90 kiloyum. Fakat bel çevresinden yaklaşık 7-8 cm zayıfladım. Bisikletten önce de 6 sene kadar taekwondo'yla ilgilendiğim için bacaklarım zaten güçlüydü, bisikletle birlikte farklı kas grupları çalışmaya da başladı.Bunun üstüne protein ağırlıklı beslenince kas kütlemde artış oldu. Amatör olarak ilgilensem de yokuş, interval, güç antremanlarımı yapıyorum, kadansımı yüksek tutmaya çalışıyorum. Sonuç olarak bisiklet vücuttaki yağ oranını azaltıyor, kas oranını da arttıyor. Fakat mucize diyet programlarındaki gibi bir ayda 10 kg verdim olayları da olmadı hiç. Bisikletin yanında beslenmene çok dikkat etmen gerekiyor...

• Beğen

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@uguryilmaz144 yorum için teşekkürler bu interval-güç antrenmanları gibi şeyleri nasıl yapabilirim trainer ile ? Nedir yani o antrenmanlar yapılışları nasıldır açıklayabilirmisiniz ?

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Bu antremanı bilinçli şekilde yapanlar faydalarını daha iyi anlatabilir, ben de yabancı kaynaklardan araştırdığım kadarını biliyorum. Basit olarak interval antremanı 10 saniye sprint atıp, 100 saniye normal tempoda gitmeye benziyor, bunu 5-6 kere yapıyorsun. Güç antremanı olarak da genellikle akşamları şehir içinde düz rotalarda zamana karşı bisikletçileri gibi belirlediğim bir turu en kısa sürede bitirmeye çalışıyorum. Amaç sprint atıp bacakları bitirmek değil, laktat eşiğini fazla geçmeden efektif güç kullanmak. Ama turu bitirmeden önceki kilometrelerde sprintle bitirmeye çalışıyorum... Ben bu şekilde yapıyorum... Hatta profil resmimi de babam çekmiş haberim olmadan, güç antremanı yaparken...

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@uguryilmaz144 mesela 1 saatte kaç km bitirmeye çalışıyosunuz trainerde vantilatörüm olmadığı için çok dayanamıyorum terden bitiyorm oyüzden anca 30 dk sürebiliyirorum :( kahrolası vantilatör

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@Ulaş Çavuşoğlu (link)

konudaki açıklamaları dikkatli okuyun. herkese önerilmemiş.

ben de 100 kilodan 80 kiloya indim. tabi ki beslenme konusunda uzman değilim, yazdıklarım tamamen kendi yaptıklarımı içerir. basit karbonhidratları kestim, protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterdim, hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durdum. ev-iş arası git gel 50 km mesafeydi ve hemen her gün bisikletle gidip geldim. ayda 1300-1400 km yol yapıp biraz doğru beslenince kilo vermek gayet kolay oldu. :)

• Beğen

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
aslında işin ilmi basit sadece ihtiyacın olanı tüket, gözümüz yemesin, midemiz yesin. Harcayacağın kadar enerji, bol su tüket ve beyaz şeker kullanma. Normal kilona ulaşmaman imkansız neredeyse :)
-tabii az yemek vitamin ve proteinleri sağlıklı almana engel olmasın.-
bir dipnot da kamu spotundan hallice :): bitkisel protein en temiz proteindir :)

• Beğen
Tepkiler: Serrchi

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@Edip Dinçer abinin konusunu okudum yarın başlıyorum 1 hafta hergün yapcam 1 haftada kaç kg farkedcek baya bi merak ediyorum içten içe tabi 1 haftada biticek iş değil ama merak işte :D

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Ulaş Çavuşoğlu
1 hafta her gün yapmanı önermem.. Haftada 1 veya 2 ile başlayıp arttırabilirsin ama direk her gün yapmak zarar verebilir...

ekleme: Dinlenmek, antrenman yapmak kadar -hatta bazen daha da çok- önemlidir. Vücudu dinlendirmeden doğru bir kondisyon elde edemezsiniz.

V3DAT

Forum Demirbaşı
Tepki
710
İsim
Vedat
Bisiklet
Corratec
Hiçbirsey yapma kardeşim akşam 6 dan sonra hiçbirsey yeme özellikle abur cubur :)

• Beğen

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Tutturmaya çalıştığım tempo 40km/h fakat şehir içinde sürekli gidemiyorsun, ışıklar araçlar ve bitkinlik oluyor. Genelde 40'la başlayıp sonlara doğru 30'a düşüp son 200-300m'de sprintle 45-50'ye kadar çıkıyorum. Fakat rüzgarlı günlerde rotanın bir bölümünde hızım 50-55'lere ulaşıyor, ters istikamette rüzgara karşı da 20-25'lere düşüyor. Ne kadar uğraşsam da 29mtb'de aerodinamik pozisyona giremiyorum... 29 mtb'den yol bisikletine geçince performansım nasıl değişecek çok merak ediyorum...

• Beğen

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Bir de ağır antreman yapacaksan protein alımına çok dikkat etmen gerekiyor, ve tabi uyku düzenine... Ben haftada 2 kere yapabiliyorum güç antremanını. Zaten hakkını verip yaparsan hergün yapacak mecalin kalmaz diye düşünüyorum :D

• Beğen

Tavariş

Üye
Tepki
128
İsim
Mehmet Z.
Bisiklet
Carraro
Daha 15 yaşındasınız ve 1.80 + boy var.Boy atma 20 yaşına kadar sürebilir.Yani oldukça uzun bir genç olacaksınız ve 90 kilo o boyda gayet normal duracak.
Şayet tahmin ettiğim okuldaysanız (GS),oradaki voleybol,basketbol vs.aktivitelerine katılın ve kilo meselesini hiç dert etmeyin,bu yaşta yapılacak rejim vücudun sağlıklı gelişimini engeller.