Öğrencilere burs için kağıt topluyor...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ufuk güneş tarafından paylaşıldı.

 1. ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  Kırıkkale'de yaşlı bir adam, öğrencilere burs yardımı yapabilmek sabahın erken saatlerinde yola çıkıp gece geç saatlere kadar, kentin caddelerini arşınlıyor ve kağıt topluyor.


  Yaşlı adam öğrencilere burs verebilmek için sokakta kâğıt topluyor

  Kırıkkale'de yaşlı bir adam, öğrencilere burs yardımı yapabilmek için kağıt topluyor.

  Sabahın erken saatlerinde yola çıkan Mustafa Güleç (69), gece geç saatlere kadar, kentin caddelerini arşınlıyor. Topladığı kağıtları satan Güleç, biriktirdiği paranın bir kısmını öğrencilere burs, bir kısmını ihtiyaç sahibi ailelere erzak, bir kısmını ise, dünyada mağdur olan Müslüman insanlara yardım kuruluşları aracılıyla gönderiyor. Güleç'i tanıyan esnaflar ise, kağıtlarını biriktirip, destek sağlıyor.

  Kırıkkale Makine Kimya Endüstrisi'nden (MKEK) emekli olan Güleç, paraya ihtiyacı olmadığını, huzuru yardım yaparak bulduğunu söyledi.

  1994 yılından beri kağıt işiyle uğraştığını açıklayan Güleç, "Ellim tutuyor, gözüm görüyor. Allah'a şükür sağlığım yerinde. Allah bana ömür verdikce, insanlara yardım etmek için çalışmaya devam edeceğim." dedi.

  Bir Müslüman'ın acı çektiğinde kendisinin de açı çektiğini ifade eden Güleç, "Acı çeken insanlara önce dua ediyorum. Ardından yardım etmek için, sabahın erken saatlerinde yollara düşüyorum. Kağıt toplamak için geceyi yarılarına kadar çalışıyorum. Kazandığımı yardım kuruluşları aracılıyla Müslüman insanlara gönderiyorum."diye konuştu.

  Eğitimin çok önemli olduğunu dile getiren Güleç, "Bir öğrenci maddi imkansızlıklar yüzünden gazetesini alamamış. Bende bir yıl süresince gazetesini aldım ve okuması için verdim. Ayrıca Pakistan'daki yoksul insanlara göndermek için hazırladığım bir miktar para vardı. Bir öğrencinin zor durumda olduğunu öğrendim. O parayı öğrenciye verdim. Arkasından kendine bakacak konuma gelene kadar, burs vermeye devam ettim."şeklinde konuştu.

  Burs verirken ayrım yapmadığını belirten Güleç, "Sadece ihtiyacı olup, olmadığına bakıyorum. İhtiyacı olana yardım etmek zorundayız. Aslına bakarsanız bütün toplum eğitim konusunda sorumludur. Eğitimsiz kalan bir toplum, diğer toplumların altında hep ezik kalır. Büyümek için eğitime ihtiyacımız vardır." dedi.

  Güleç'in yardımsever bir kişiliğinin olduğunu ifade eden Kırıkkale esnafı Ali Kaplan, "Güleç'e katkı sağlamak amacıyla, ürünlerden çıkan karton ve kağıtlarımızı biriktiriyoruz. Daha sonra Güleç, geldiği zaman veriyoruz. O hem hem de biz mutlu oluyoruz." dedi.


  AA
   
 2. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.932
  Seviye:
  Ne diyeceğimi bilemiyorum.Eli öpülecek insan.
   
 3. #3
  ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  ben de; haberi okuyan 30 kişinin, neden sadece haberi okumakla kalıp da, kalbinden geçirdikleri iyi niyet duygularını burda yazıya dökmemelerine şaşırdım ve bişey diyemiyorum !...
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 4. Emre Gözütok

  Emre Gözütok Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Aralık 2010
  Mesajlar:
  741
  Beğeniler:
  202
  Şehir:
  4.Levent-İSTANBUL
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  İnsanların serveti olup da gram yardım etmeyenler var. Böylelerine örnek olucak tipten bir insan. Allah razı ve yardımcısı olsun.
  "Acı çeken insanlara önce dua ediyorum. Ardından yardım etmek için, sabahın erken saatlerinde yollara düşüyorum. Kağıt toplamak için geceyi yarılarına kadar çalışıyorum. Kazandığımı yardım kuruluşları aracılıyla Müslüman insanlara gönderiyorum."
  Bu cümlelere düşüncelere saygı duymamak elde değil.
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 5. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.932
  Seviye:
  Saygı duyuyorum ve bizler bu insanın yanında mahlukat kalıyoruz.
   
 6. #6
  ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  yaş a dikkat: 69..

  istese emekliliğin keyfini sürebilirdi..

  ama o yıllarca bu yardımı sürdürmeye devam etmiş ve sürdürme konusunda kararlı da görünüyor...

  Helal olsun diyorum...