Off Sanayi off Babam :( Eter & fren

hüseyin özbakır

Aktif Üye
Tepki
67
Benim babam bunları yapan...
Sabah erkenden almış bisikleti gitmiş sanayiye. Giderken ne yaptıysa frenden ses gelmeye başlamış sürtüyormuş anlatıgı kadarıyla :)... Eee sanayiye gidiyor Orda usta çok demiş sürmüş... Durdan sonra koptum :) Kaportacı demiş bozuk bu, boyacı demiş abi sat bana. Babama mantıklı gelende minubüscünün biz frenlere ETER sıkıyoz yumşuyo lafı olmuş ve boşaltmışlar eteri. Bi yumşamış bi yumşamışki hiç yok sanki fren boş orası. Kuruyunca geçermiş felan diyorlarda bu ustalar UMUT varmı iki alyanla hallolacak bişeydi gittimi rotor, balata Ne yapmalıyım ?

Scudo

Ayhan Cihangir

Daimi Üye
Tepki
269
Geçmiş olsun, kusurabakma dostum yalnız trajikomik bir olay. Benim başıma gelmedi ama ne olur ne olmaz diye baya bi okudum bu konuları. Kimi yakmaktan bahsediyor kimisi erdoğanlar bisiklet de satılan fren balata temizleyicisinden bahsediyor. Kimisinde işe yarıyor kimisinde yaramıyor. Başına gelmiş ve atlatmış birileri sana yardımcı olur umarım. balatalarda ucuz bişey değil yani, ben bitmesin diye fazla fren kullanmıyom :)

Ali Aktürk

Aktif Üye
Tepki
27
Öncelikle geçmiş olsun.Eter sanırım yanıcı madde.Dolayısı ile yakmak çözüm olbilir.Dün de ben sıvı gres sıktığım frenleri yaktım ve işe yaradı.Ama balatalarım organik olmaması gerkiyor sanırım...

• Beğen
Tepkiler: hüseyin özbakır

Ayhan Cihangir

Daimi Üye
Tepki
269
Alıntı;
Dietil eter: Renksiz, uçucu ve kolayca alevlenebilen bir sıvı olup, kaynama noktası 35°C, donma noktası -117,4°C ve yoğunluğu da 0,736 g/cm3tür. Kuvvetli, karakteristik bir kokusu ve tatlımsı bir tadı vardır. Suda az çözünür. Alkolde ise her oranda çözünür. İyodu, bromu, uçucu yağları, bitkisel yağ ve reçineleri, saf kauçuğu ve bazı bitki alkaloitlerini çözer. Alkolle karışık olarak nitroselüloz için önemli bir çözücü meydana getirir. Buharının hava veya oksijen ile olan karışımı şiddetli patlayıcıdır. Eter cam şişelerde, demir ve teneke kaplarda nakliye edilebilir.

• Beğen

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
alkolle yıkanabilir gibi geldi,

yakmak istiyorsan trafik olmayan uzun bir tepe bul, ön frenin mutlaka sağlam olsun ve yolda ani fren gerekecek durum olmasın daha sonra bırak yokus asağı, yarım frenle in, daha çok sıkarsan pedal da basman gerekir, zaten inince anlarsın düzeldimi düzelmedi mi.

dün ben yaptım bunu çok az tutan frenim düzeldi, yakmak ii sonuç verebiliyr bazen

• Beğen

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Sanayide herhangi bir hırdavatçıdan Würth marka fren balata temizleyici alın. Direk bu amaca uygun üretildiği için işe yarar. Eğer sorununuz yabancı maddeler yüzünden kaynaklanıyorsa kesin çözecektir. Boyalı yüzeylere damlatmamaya gayret edin, fırınlanmamış boyaları da sökebiliyor bazen. Açık havada kullanın iğrenç bir kokusu vardır ve çok uçucudur.
(link)

• Beğen

hüseyin özbakır

Aktif Üye
Tepki
67
Arkadaşlar çok teşekkür ederim az yakmayı denedim evin önünden geri döndüm millet bir bakıyor görmeniz lazım. Sebebi frene dokundugum anda bi ses çıkıyor akıllara zarar Cıyak mi cızz mi buna benzer bişey ama çok kuvvettli. Sabah daha uzun süre yakmayı deniycem inşallah olur şu Temizleyiciyide bakıyım buralarda yokturda konyadan bulurum heralde... Tekrar sağolun...

Tepki
39
Bisiklet
Trek
Bizde sıkıntı usta sıkıntısı bizdekiler usta değil nalbant .Bilmediği işle ilgili bilmiyorum demek zorlarına gidiyor sonra milletin malının içine ediyorlar .

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Eter yağ çözücü bir madde. Yukarıda arkadaş da yazmış zaten öyle olduğunu.
Bu durumda, eter'in diğer balata temizleyicilerinden farkı kalmıyor.

Hatta benim kullandığım balata temizleyici için kesinlikle solumayınız diyor. Direk eter bile olabilir yani içindeki madde.

Sonuç olarak, 1-2 kere fren yaptıktan sonra frenleriniz sorunsuzca çalışacaktır diye düşünüyorum

• Beğen

hüseyin özbakır

Aktif Üye
Tepki
67
@Gökhan Toros

İnşallah abi benide düşündürdü o kısım yag çözücülügünü ögrenince.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ayhan Cihangir

O zaman bu havada kaynaması lazım.