ODTÜ ormanında yangın!

BuRroM

Forum Bağımlısı
Tepki
218
Biraz önce Kanal D haberde ODTÜ ormanının yanıp kül olduğunu gördüm ve şok oldum. Geniş bir bilgi alamadım bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar var mı? Ankara'da bisikletle gezilebilecek enn güzel yerin ne kadarının zarar gördüğünü bilen var mı? teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: Ender Alıcıoğlu
Scudo

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Bildigim kadarı ile Kepekli kavsagının arkasındaki Odtü ormanı yandı. Bugun Odtüde ufak bir antreman surusune cıktık. Parkurda falan sorun yoktu.

gencizmirli

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Nereye kadar gidecek bu orman yangınları...İzmir'de de bir kendini bilmez yakmıştı güzelim ormanları.:(

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Yeni yasa tasarısıyla Ormanlık alan vasfını kaybetmiş alanlar,
bir yıl bile beklemeden değerlendirilebilecekmiş(!).
Bu yasa tasarısı bence bütün yangınların ardındaki asıl niyeti açıklıyor.:boese157:

Sonraki adımları da hava vergisi olacak heralde, böyle giderse
havadaki oksijeni tasaruflu kullanmamız gerekecek. :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

Ankara zaten amazon gibi her yer yemyeşil, hatta arada ormanı kesip yakmazsanız orman evlerin içine yürüyüp yutuyor , o derece. O nedenle ara ara orma yakarız biz ankarada, nefes alalım diye

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yeni yapılar içindir o.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Jandarma okullar komutanlığı incekte. Kocaman kampüs. Yarısından fazlası odtü arazisi üzerinde. İşte efendim jandarma buraya kocamaaan bir okul yapmış içinde olimpik kapalı yüzme havuzu, hastanesi lojmanı vs. Daha ilk seneleri falan. Benim de usta birliği burası. Bloklarca bina, dörtdörtlük duvar ve demir parmaklıklar ile içinde biyolojik arıtma tesisine kadar yapılmış. Bir sabah jandarma okullar komutanlığı servisi ile gidiyoruz bir baktım jandarma korkuluklarına o gece 5 metre arayla odtü arazisidir tenekeleri takılmış . O gece nöbetçilerin de ne hikmetse sesi çıkmamış. Yarısı bunalım çocuklardı sıkılınca intihar ederlerdi falan.
Odtü yıllardır işgal ettirdiği arazisine sahip çıkmaya ne hikmetse herşey olup bittikten sonra sahip çıkmak istemiş. Ama diyor ki siz bize Şu kadar para verin arazi sizin olsun. Jandarma bu be, lakabı yumurtacı. Yer mi bu taktiği, odtüye yanıt yazısında, ilgili arazinize, odtünün talep ettiği miktarın tam 12 katı miktarı belirtip bu kadar liralık ağaç diktik, sırf o ağaçlarım parasını siz jandarmaya verin yapilan binalar da sizin olsun. Odtü kıstırdı kuyruğu sustu. Astığı odtü arazisidir tabelarının kaynak yapılan yerlerde yama olarak kullandık.

98 odtü mezunuyum, bugün yangının çıktığı yerin yakınından 4 bisikletli etmişe gidiyoruz. Elektrik tellerinden ağaçlara elektrik arkı atlıyor. Ağaçlar uzamış. 110 itfaiyeyi aradık en yakın ankesörlü telefondan. Orası odtü arazisi ilgilenmiyoruz dediler. Biz can derdindeyiz adamlar mıntıka derdinde.odtü itfaiyesini aradık. Tamam ilgileneceğiz dediler. Eymire bastık pedalları, dönüşte ne bir itfaiye ne bişey. Ağaçlara elektrik arkı atlamaya devam ediyordu. Yıl 1997 idi.

Mezunum olduğum okuldur ama hiç bir mezununu aldığı diplomaya göre yüceltmeyin, bakın bakalım taşıdığı postun altında insan var mı yok mu.