OCTALINK hakkında bilgi

Aykansin

Daimi Üye
Tepki
126
slm arkadaşlar OCTALINK aynakol ne anlama geliyor örneğin shimano 105 OCTALINK aynakol 164 ytl iken SHIMANO 105 AYNAKOL İKİLİ 10 VİTES 172,5 MM 39-52 DİŞ FC 5600 235 ytl aradki tek fark birinin 9 lu ruble diğerinini ise 10 lu ruble desteklemesimi vites sayısı dışında malzeme kalitesi pedala asılmada esneme vs. gibi farklar varmı bir yol bisikleti toplamayı düşünüyorum rublenin 10 vites olmasının yada olmamasının avantaj ve dezavantajları ne olur 10 lu ruble beraberinde aynakol,arka attırıcı,ön attırıcı,vites fren kolu desteği istiyor e buda maliyeti oldukça arttırıyor bilgi ve yorumlarınızı paylaşırsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür ediyorum

Scudo

toprakec

Daimi Üye
Tepki
69
@aykansin

octalink göbekler dörtgen girişli yerine sekizgen(emin değilm)oluyorlar.Octalink daha sağlam oluyor basınçlara daha iyi dayanıyor ve ona uygun aynakol kulandığın için güç kaybı daha az azalıyor tekerleklere daha iyi iletiliyor.sorunun geri kalanı ise bana karmaşık geldi o yüzden yorumda bulumaıcam fakat 10 lu ruble olduğunu hiç duymadım .sorunu daaha düzenli sorabilirsen bildiğim kadar yardımcı olurum:D

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@aykansin

Octalink Shimanonun kendine özel göbek sistemidir ve dikdörtgen yerine 8 köşeli yıldızlı tasarım kullanır. Buna benzer diğer markalarda ise 10 tırnaklı ISIS göbekler vardır...

Söylediğiniz iki aynakoldan birincisi Octalink göbeklidir ve aynakol ile göbek ayrı ayrı satılır...

İkinci aynakolda ise göbek mili aynakola birleşiktir ve kunun içinden aynakolu monte etmek için sadece yataklar çıkar bu yatakları bisikletinize takarsınız ve aynakolu geçirirsiniz...

10 lu ve 9 lu olmaları fark yaratır ama esas fark göbek sistemindeki farktır...

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
oktalink göbeği takacağın kadro aluminyum ise hiç düşünme.
Çıtırtı sesinden kurtulamazsın.
Shimano pek verim alamdı bu göbeklerden ve şun ki set ayna kollara geçtiler.

NO OKTALINK

• Beğen
Tepkiler: Aykansin

Aykansin

Daimi Üye
Tepki
126
@toprakec

slm arkadaşım yol kompenentlerini biraz araştırırsan 9 lu ve 10 lu sistemler olduğunu görebilirsin

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
105 Octalink aynakol kullanıyorum kadrom aluminyum, hiç bir çıtırtı gelmiyor.Gayet memnunum.

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
463
Bisiklet
Bianchi
Göbeği ile Deore Octalink 22-32-44 aynakol aldım, Sorunum şu: Eski kareli mil göbekli aynakoluma göre Aynakol Dişlileri 0,5 Cm kadar Dışarda kaldı bunun sonucundada Sağlıklı yerli yerinde geçiş olmuyor - Dişliler üzerinde Zincir eskisine göre biraz çarpraz kaldı. Bunu düzeltme imkan varmı. Bugün Fotoğrafınıda eklerim....

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@turanza

Orta göbeklerin boyları vardır 111 mm, 113 mm gibi. Sanırım kadronuza uzun gelen boyunu almışsınız.

• Beğen
Tepkiler: iskender şerit

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
463
Bisiklet
Bianchi
Adama telefon ettim Kısa olanı verdim dedi bana. Aynakolu söküp ellerimle ölçecem 11 mi 13mü. Yoksa Değiştirtcem