Obezite tedavisinde bisiklet

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında SametAksuoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. SametAksuoğlu

  SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2005
  Mesajlar:
  606
  Beğeniler:
  473
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  obez kişiler, bize oranla misliyle yağ depolarına sahip olduğundan, obez birini 40km üstü eğimsiz rotalarda sınarsak(örneğin kadıköy-kaynarca-kadıköy), obez kişinin vücudu ilk başta karbonhidrat depolarına saldıracak, bunlar bittiğinde de yağ yakmaya başlayacaktır.

  Benim tezim, uygun dişli oranıyla, bir obezi saatlerce bisiklet tepesinde tutabiliriz çünkü develerin hörgüçlerinde olduğu gibi, obez birinin de vücudunda bitmek tükenmek bilmez bir yağ deposu bulunmaktadır.

  Örneğin ben zayıf biriyim; vücudumdaki yağ oranı %3,5 civarlarında. Dolayısıyla karbonhidratı tüketen bünyem, saldıracak başka bir şey bulamadığımdan, 100km ve üzeri rotalarda bittiğimi/tükendiğimi açıkca hissedebiliyorum. Ancak obez biri, bu duyumsamayı zengin yağ depoları sayesinde çok daha geç ya da hiç hissetmeyecektir.

  kendini yorgun hissederse, uygun dişli oranına geçerek pedal çevirmeye devam edebilir. bu da beraberinde zayıflamayı getirecektir.

  yukarıdakiler benim şahsi görüşlerim ve doğruluğu hakkında en ufak bir fikrim yok. bilen biri varsa, ya da bir fikriniz, aydınlatabilirseniz sevinirim.
   
 2. emrahozkan

  emrahozkan Forum Bağımlısı

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  24 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  799
  Beğeniler:
  1.591
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Obez birisinin bisiklete binmesi sandığından çok daha zor, bir kere kalçasına aşırı yük binecek, kendini zor kaldıran birisinden sen bisiklete binmesini bekliyorsun, teoride tamam da pratikte çok zor.

  yağlar mazot deposu gibi değildir, öyle her dakika emrinde beklemiyorlar, öyle olsaydı 8-10 saat bisiklete biner hiç acıkmazdı kilolu bir insan, ama öyle olmuyor yine mekanizmalar farklı işliyor. yağ yakımı daha yavaş o yüzden yemeden olmuyor.

  önce doğru beslenme herşeyin temeli bu. Doğru ürünler, doğal gıdalar, düzgün öğünler... bunlarla birlikte tabiki bisiklet çok hızlı bir kilo vermeye yardımcı araç. Tabi önce istemek ve terlemek gerekiyor.
   
 3. murat beyaz

  murat beyaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  226
  Beğeniler:
  124
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Maşallah, nasıl ulaştınız bu seviyeye ?
   
 4. Samet Koç

  Samet Koç Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Şubat 2012
  Mesajlar:
  1.078
  Beğeniler:
  497
  Şehir:
  Isparta-Antalya
  Seviye:
  99 kiloyum 27 kiloya yakın yağ var vücudumda. L-carnitine kullanarak uzun süreli yorulmadan spor yapabiliyorum. L-carnitin glikojen depolarına dokanmadan direkt yağ yakmamızı sağlıyor ve bolca terletiyor. 1 ayda 6 kilo vereceğine 10 kilo verebiliyorsun ama sporla beraber kullanırsan. Sporsuz hiç bir faydası yok.
   
 5. Eray Geçay

  Eray Geçay Kıdemli Üye

  Yaş:
  21
  Kayıt:
  27 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  399
  Beğeniler:
  146
  Şehir:
  Bolu
  Seviye:
  İnan bana yoruluyorsun.
   
 6. Mümin Yavaş

  Mümin Yavaş Yeni Üye

  Kayıt:
  31 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  32
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Obez birisi için yürümekten daha kolay bir spor bisiklet.Ama sizin dediğiniz gibi uzun mesafeleri gidebilmesi pek mümkün değil.
   
 7. İsa Öcel

  İsa Öcel Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Haziran 2011
  Mesajlar:
  248
  Beğeniler:
  66
  Şehir:
  Samsun / İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  sağlık bakanlığının hesaplarına göre bende aşırı kilolu obez arasında sınırdayım.. Boyum 1.76 kilom 92 -93civarı . Ayrıca benim bildiğim vucüt söylediğiniz şekilde çalışmıyor, yani önce karaciğerdeki glikojeni bitieyim sonra yağa en son proteinlere geçeyim gibi bir durum yok. Aktif olarak spor yapanlar bilgi verirse sevinirim.