Lens kullanmanın zararları

Tepki
3
Bisiklet
Corratec
Gözlük kullanan birisi olarak lensden ziyade gözlüklerin tercih edilmesi gerektiğini savunuyorum nedeni ise lenslerin faydaları olduğu kadar zararlarının da olmasıdır. Lens kullanmaya başlamadan önce hekim kontrollerinden geçmelisiniz aksi takdirde ciddi görme kaybı yaşayabilirsiniz. Geçmeniz gereken kontrolleri aşağıya sıralayacağım.

1- Görme kusurunuzun tam olarak öğrenilmesi.
2- Biyomikroskop ile göz muayenesi ve gözyaşı değerlendirmesi.
3- Eğere gerekiyorsa korneal topografi. (Korneanın ışığı kırıcılık haritası)

Bu aşamalardan sonra kişinin lens kullanıp kullanamayacağı ve ne tür lens kullanacağına karar verilir.

Lens Kullanımının Zararları ve Zorlukları
1- Gözlük kullanan birisi olarak lensden ziyade gözlüklerin tercih edilmesi gerektiğini savunuyorum nedeni ise lenslerin faydaları olduğu kadar zararlarının da olmasıdır. Lens kullanmaya başlamadan önce hekim kontrollerinden geçmelisiniz aksi takdirde ciddi görme kaybı yaşayabilirsiniz.

Geçmeniz gereken kontrolleri aşağıya sıralayacağım.
1- Görme kusurunuzun tam olarak öğrenilmesi.
2- Biyomikroskop ile göz muayenesi ve gözyaşı değerlendirmesi.
3- Eğere gerekiyorsa korneal topografi.(Korneanın ışığı kırıcılık haritası)

Bu aşamalardan sonra kişinin lens kullanıp kullanamayacağı ve ne tür lens kullanacağına karar verilir.

Lens Kullanımının Zararları ve Zorlukları
1- Kontakt lensler bazı gözlerde kuruluk meydana getirebilir. Bu durumda kayganlaştırıcı ve ıslatıcı damlaları kullanmanız uygun olur. Eğer kuruluk hali devam ederse göz doktorunuza başvurmanız gerekir.

2- Lensler bazen gözlere yapışabilir ve hareketleri durabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kayganlaştırıcı solüsyon uygulayın ve kendiliğnden hareket etmesini bekleyin eğer hala bir hareket yoksa hemen doktorunuza başvurun.

3- Toz parçacıkları, lens yüzeyinde kirlenme veya çizikler, lensi aşırı uzun süre takma veya lensi çıkarırken gözü zedeleme bu duruma sebep olur. Bu durumda lensinizi çıkarın, temizleyin. Çizik veya yırtık tespit ederseniz lensi takmayınız. Ayrıca lensleri önerilen süreden daha uzun süre takmamaya çalışın.

4- Çizik veya yırtık tespit ederseniz lensi takmayınız. Ayrıca lensleri önerilen süreden daha uzun süre takmamaya çalışın.

5- Ağrı , gözde yabancı cisim hissine sebep olan faktörler ağrıya da neden olabilir. Önerilere dikkat ettiğiniz takdirde gözde yabancı cisim hissi ve ağrı devam ediyorsa fazla beklemeden doktorunuza müracaat etmeniz gerekir.

6- Gözlerde yanma, batma, kaşıntı ya da sulanma. Lens yüzeyinde temizleme solüsyonu veya sabun kalmış olabilir. Lenslerinizi çıkarıp iyice yıkadıktan sonra yeniden takmanız gerekir.

7- Gözde kızarma. Gaz geçirgen sert lens kullananlarda alışma sürecinin bir belirtisi olabileceği gibi gözde bir enfeksiyona da işaret ediyor olabilir. Kontakt lense alışmış bir gözde aniden kızarıklık meydana gelmişse hemen doktora müracaat etmek gerekir.

Bu yazdıklarım basit lensle ilgili sorunlar gerisini "lensbilgi.com" sitesinden öğrenebilirsiniz. Bunların dışında lenslerin uzun vadeli birkaç sorun daha çıkarttığı gözlemlenebilir. Uzun yıllar lens kullanımından sonra kornenın yapısının bozulması ve incelmesine bağlı olarak ameliyat olamamama durumudur. Lensler gözün önüne takılan bir mercek olduğu için gözün içine oksijen girmesini önleyebilir bunun sonucunda gözlerde aşırı damarlılık ve kırmızılık oluşur. Eğer lensleriniz gerekli temizliğini yapmazsanız ve hekim kontrolünde kullanmazsanız bazı göz enfeksiyonları da görebilirsiniz. Bunlardan sonra bisiklet kullanırken lens takmanın belli başlı sorunlar çıkarabileceğini anlamışsınızdır bu yüzden bisiklet kullanırken lens üstüne gözlük değilde numaralı bisiklet gözlükleri kullanmanızı tavisye ediyorum. Yol bisikletçileri için numaralı gözlükler çok rahat bulunduğu halde mtb sporcuları için satan bir yer bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Scudo

gokberkoz

Üye
Tepki
10
sen sadece lens kullanırken yapılması gerekenleri yazmışsın gibi geldi bana

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
evet gereksiz bilgi var yazıda.

mehmet kendir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.876
iki cam takılan bisiklet gözlükleri var..
ön de renkli arkada numaralı cam takılan aparat..
madem illa gözlük diyorsan var yani..

Tepki
3
Bisiklet
Corratec
yazıyı yanlışlıkla silersem diye bazı yerleri kopyalamıştım o yüzden 2 defa yazan yerler var afedersiniz..

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
*Yazıda sürekli tekrarlar var ki zaten farkındasınız.
*Konu başka bir forumdan kopyalanıp yapıştırılmış, bisiklet ile uzaktan yakından ilgisi yok siz kurmaya çalışmışsınız ama olmamış.
*Aynı şekilde lens kullanmanın yararları ve zararları olabileceği gibi gözlük kullanmanın da yararları ve zararları vardır.
*29 yıldır lens takıyorum konu hakkında sanırım yeterli bilgiye sahibim;
# Gözlük çapı kaynaklı görüş kayıpları yaşanır. Görmek istediğiniz yeri merkeze almadan tam görüş yaşayamazsınız, Lens kullanımında göz hareketlerinin izin verdiği her noktayı görebilirsiniz.
# Kışın soğuk havalarda gözlük buğu yapar.
# Bisiklet gibi hızlı hareketlerin yapıldığı durumlarda gözlüğün yüzden düşme riski vardır.
# Olası bir kaza durumunda mineral veya organik camın kırılması halinde ciddi yaralama riski vardır.
# Lens kullanmanın doktor onayı ile kullanıldığı, hijyen kurallarına uyulduğu, kullanım sürelerine dikkat edildiği sürece sıkıntı yaratmayacaktır. 29 senedir kullanıyorum kontrollerimde lensden kaynaklı bir problem çıkmadı.
# Lens taksanız da takmasanız da gözlerinizi dışarıdan gelecek yabancı cisimlere ve UV ışınlarına karşı koruyacak güneş gözlüğü veya koruyucu gözlük takmalısınız sürüşlerinizde.

Bisiklet ile lens kullanmanın olası sıkıntısı;
eğer sürerken birşekilde lens kayarsa gözünüzden ( bazen olabiliyor çoğu kez nedeni fiziksel olarak sizin müdahaleniz olsa da) dikkat dağınıklığı ve numaraya bağlı olarak görüş kısıtlılığı nedeni ile kaza yapabilirsiniz. Aynı sıkıntı gözlük kullanımında da yaşanabilir.

• Beğen
Tepkiler: Yavuz.M

Ali Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
145
göze birşeyin sürekli olarak plastik birşeyin temas etmesi benim hoşuma gitmiyor plastik olması cabası kırılma konusunda 3-4 kez bisikletle takla attım ( kaza yaptım) fakat kırılma çatlama meydana gelmedi kısacası siz ne derseniz deyin BEN LENSE KARŞIYIM!!!! okadar

homosapien

Daimi Üye
Tepki
16
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu 2 cam takılan bisiklet gözlüklerinin tam adları ne satılan yerlerın linkini atabılırmısınız ?