Non-reusable ve reusable kilitler

eyupozturk

Daimi Üye
Kayıt
30 Temmuz 2013
Başlık
26
Mesaj
390
Tepki
249
Şehir
istanbul
Bisiklet
Giant
upload_2018-11-2_14-25-57.jpeg
zincirleri birlerştiren zincir kilitlerinin tekrar kullanılabilen ve tekrar kullanayamayan modelleri mevcut. bunlar arasında farkı bilen var mı?

mtb ve yol bisikletlerimde 11 vites kullanıyorum. zinciri sökerek temizlediğim için bu tarz söküp takması kolay kilitleri tercih ediyorum. fakat yol bisikletimde 11 dişli rubleye geldiğinde atlama yapmaya başlaması nedeniyle aralarındaki farkı merak etmeye başladım. acaba söküp taktıkça pimler arasındaki mesafe artmaya başladığı için mi tek kullanımlık ayrımı yapılıyor?
 
  • Beğen
Tepkiler: Atasoy

halil halil

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Eylül 2010
Başlık
15
Mesaj
792
Tepki
1.175
Yaş
36
Şehir
New Caledonia
Çıkarırkenki aşınmadan dolayı yenisiyle değişmesi öneriliyormuş kısaca böyle.
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
 

BarkinD

Aktif Üye
Kayıt
7 Mayıs 2017
Başlık
1
Mesaj
188
Tepki
528
Yaş
18
Şehir
Ankara
İsim
Barkın DEMİRKIRAN
Bisiklet
Scott
Bu bilgiyi aldığınız zincirin kullanım kitapçığında genellikle yazıyor.
Mesela Fsa 11 li ve kmc x11 in tek kullanımlık kilitleri.
 

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Kayıt
1 Mart 2016
Başlık
24
Mesaj
2.021
Tepki
15.155
Yaş
48
Şehir
antalya
İsim
ibrahim
Bisiklet
Corratec
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.


Bu ürunnu kullaniyorum. Hangi guruba giriiyor acaba
@eyupozturk
 

estudiante

Daimi öğrenci
Kayıt
13 Nisan 2008
Başlık
11
Mesaj
471
Tepki
619
Şehir
istanbul
Konuyu hortlatıyorum belki ama bir sorum olacak.
Shimano zincirler ile gelen zincir kilitlerinde ve pimlerde tekrar kullanılamıyor yazıyor. Genelde çoğu kişi de bu nedenle kmc linki takıyormuş.
Benim sorum şu: 8li shimano için üzerinde gelen ve pimlerin aynı tarafa takılı olduğu linki çok kısa süre içinde çıkarıp tekrar takmak zorunda kaldım (aktarıcı değişimi için). Çıkarma ve takmayı zincir pensiyle yaptım ve zarar vermemeye dikkat ettim. Epey de iyi yerine oturdu gibi. Acaba yaptığım ne kadar riskli bir şey? Tekrar kullanılamaz demek başka zincirle kullanmayın, eskiyen zincirle beraber atın mı demek yoksa bir kez çıkartılınca hiç bir şekilde kullanılamaz mı demek? Ne dersiniz?
Zincirim eski olsaydı hiç düşünmez zincirle kilidi de değiştirirdim ama yeni zincir değiştirmişken bir de tekrar kilidi bul, siparişini ver bekleyemedim. Ayrıca 11li zincirleri çıkarıp tekrar takanları duydum -ki bildiğim kadarıyla kmc bile 11li zincirlerde kilit tekrar kullanılamaz diyor. Acaba ben mi yanlış anlıyorum diye şüpheye düştüm. Kilitler çok para değil belki ama bedava da değil. Yedek kilitlere para harcamadan önce bir sizlere de danışmak istedim. @Murat B. gibi tecrübeli arkadaşların bu konuda epey bilgisi oluyor.
 

Murat B.

Forum Trolü
Kayıt
23 Eylül 2013
Başlık
25
Mesaj
3.403
Tepki
9.318
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Specialized
@estudiante benim bildiğim kadarıyla KMC dahil üreticiler genelde tüm bağlantı parçalarının tek kullanımlık olduğunu belirtiyor. Bunun sebebi şu olmalı, aynı linki sürekli kullanmaya devam ederseniz 5. zincire 35. defa taktığınızda falan kopması kaçınılmaz; bu olduğunda düşüp yaralanırsanız, medeni bir ülkede sağlam tazminat alırsınız...

11'li (ve 12'li) zincirler çok ince oldukları için, kilitleme mekanizması da mecburen çok ince oluyor. Dolayısıyla sökülüp tekrar takılırken bağlantı linkinin zarar görmesi çok daha olası. Ayrıca bunlar o kadar sert ki genelde zincir pensesi olmadan açmanız mümkün olmuyor. Shimano'nun bağlantı linkini hiç kullanmadığım için çok sağlıklı yorum yapmam mümkün değil ama söküp tekrar takarken zorlamanız gerekmediyse kayda değer bir aşınma olmamıştır, diye düşünüyorum.
 
  • Beğen
Tepkiler: estudiante

estudiante

Daimi öğrenci
Kayıt
13 Nisan 2008
Başlık
11
Mesaj
471
Tepki
619
Şehir
istanbul
@Murat B.
Teşekkür ediyorum cevabınız için. Çok zorlamadım, ama tabi zorlama var zorlama var. Benim tereddüdüm shimano pimlerle ilgili çok uyarı okudum, takılırken değişikliğe uğruyor tekrar kullanılmamalı diye. Linkler ise biraz farklı bir mekanizma olduğundan tekrar kullanım açısından daha güvenli gibi geliyor.

Acaba shimano linkleri hakkında başka bilgisi olan var mıdır?
 
Yukarı Alt