Nokia’dan cepte dosya paylaşımı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Admin

  Admin Yönetim Kurulu

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.031
  Beğeniler:
  3.712
  Seviye:
  İnternet üzerinden kullanıcıdan kullanıcıya dosya paylaşımı, GPRS hatları üzerinden cep telefonu kullanıcıları için de mümkün olacak.

  Sistem şimdilik sadece 6600 modeli telefonlar üzerinde çalışıyor. Kazaa ve EMule gibi popüler peer to peer ağlar kullanıcıların birbirlerinin bilgisayarlarından müzik ve video dosyaları indirmelerini sağlıyor. Cep telefonu üzerinde çalışacak sistem ise yüksek GPRS maliyetleri nedeniyle başlangıçta tekst ve imaj paylaşımı için kullanılacak.
  “Peer to peer”, bir ağ üzerindeki kullanıcıların merkezi bir sunucuya ihtiyaç duymadan kendi cihazlarındaki işlemci gücünü ya da doysaları paylaşabilemelerini sağlayan bir teknoloji. “Peer to peer” uygulamalar sabit internet hatlarına bağlı cihazlar üzerinden uzun zamandır kullanılıyor. Kazaa, Emule gibi “peer to peer” ağları internet üzerinde milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor.
  Ancak cep telefonlarının ve diğer mobil cihazların işlemci güçlerinin hızla artmasıyla birlikte kullanıcıdan kullanıcıya dosya paylaşımının bu cihazlar için devreye sokulması da gündeme geldi.

  [font=Times New Roman,Times]GPRS ÜZERİNDEN ÇALIŞACAK[/font]
  Nokia’nın Budapeşte’deki çalışmaları bu alanda şu ana kadar atılan en önemli adımı oluşturuyor. Ancak çalışmanın tek bir telefon modeli ile sınırlı olması ve GPRS hatları üzerinden veri transferinin henüz beklenen derecede ucuzlamaması bu teknolojinin kullanımını bir süre daha sınırlı tutabilir.
  Sabit bilgisayar hatları üzerindeki internet kullanıcıları mp3 formatındaki müzik ve çeşitli formatlardaki video dosyalarını geniş bant üzerinden düşük bire maliyetle indirirken, cep telefonu kullanıcıları için durum biraz farklı olacak. GPRS hattı üzerinden orta büyüklükte bir mp3 formatında şarkıyı indirmenin maliyeti hala 5 milyon lira civarında. Bu yüksek maliyet “peer to peer” teknolojisinin mobil ortamda yayılmasının önündeki en büyük engel olarak duruyor.
  Buna karşın, kullanıcıların halen GPRS hatları üzerinden indirdikleri düşük boyutlu logolar, zil sesi melodileri, e-kitaplar, akıllı telefonlarla uyumlu java oyunları ve programlar, peer to peer sayesinde mobil ortamda daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde yayılabilecek.

  ntvmsnbc
   
  BLACK_TROUBLE bunu beğendi.
 2. BLACK_TROUBLE

  BLACK_TROUBLE Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2006
  Mesajlar:
  38
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Paylaşım için teşekkürler.
   
  HaliliOzturk ve Sinto bunu beğendi.
 3. Sinto

  Sinto Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.724
  Beğeniler:
  2.246
  Şehir:
  Taşındı...
  Seviye:
  Tarihlere dikkat et lütfen
   
  HaliliOzturk bunu beğendi.
 4. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  7.281
  Beğeniler:
  9.882
  Seviye:
  BU 3. uyarı ALESİ konuların tarihlerine dikkat!
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.