Niye bazı sitelerde daha iyi ürünler daha az puan alıyor ???

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında powered tarafından paylaşıldı.

 1. powered

  powered Üye

  Kayıt:
  27 Haziran 2006
  Mesajlar:
  76
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Eskişehir Merkez
  Seviye:
  birçok bisiklet parçası satan yabancı, amerikan sitelerine bakıyorum. mesela sramın sitesinde pg950 rublesi 2 yıldızken bazı sitelerde 5 üzerinden 4-4,2 vermişler. yine sramın sitesinde olan pg990 rublesi şu anda en iyi sram rublesi olarak 5 yıldızken bazı sitelerde 5 üzerinden 3 vermişler??:boese157: niye böyle bir terslik var pahalı ve kendi sitelerinde daha iyi yazan ürünler yabancı sitelerin bazılarında tam tersi az puan alıyorlar.yine bir örnek xt aynakol lx aynakoldan daha az puan almış.ve birçok sitede kimse avıdlerin juicy 7 ve carbon modelini beğenmiyor.bütün bunların sebebi fiyatlarının çok olup oy verenlerinin bilinçsiz olması mı ???:mad:
   
 2. Murat CER

  Murat CER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.072
  Beğeniler:
  1.267
  Seviye:
  genel kullanıcı profili puanlamada öne çıkar..çok fazla dikkate almamak lazım diyeceğim ama ürünler hakkında fikir edinmek, kullanıcıların yorumlarını almak da önemli..gerekçeli yorumlar var ise daha faydalı olacaktır.
   
 3. ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.925
  Beğeniler:
  9.912
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Ona bakarsan www.deltabisiklet.com da da bir çok kaliteli ve uygun fiyatlı ürün az yıldızlı. Ben de şaşırıyorum. Ama bence onun sebebi şu: Şimdi ürünü tanımayan biri örneğin XTR arka vitesi 175 YTL görürse ne olur. Ohaa der ve ardından 0 yıldız verir. Benim en çok karşılaştığım nokta bu. Bazen de enteresan durumlarla karşılaşıyorum. Üye puan veriyor ardından o ürünü alıyor ya buna ne demeli. Hani ihtiyaçtandır diye düşünüyorum ama inanın değil. Geçenlerde bir üye Velgo pedala 1 puan verdi ve ardından satın aldı. Ve açıklamasına da çok iyi pedal çok iyi fiyata notunu da eklemeyi unutmadı :)

  Bence puanlara pek bakmayın. Yıldızlara pek bakmayın.
   
 4. #4
  powered

  powered Üye

  Kayıt:
  27 Haziran 2006
  Mesajlar:
  76
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Eskişehir Merkez
  Seviye:
  o zaman sanırım bir parça alırken en iyi yorumu o parçayı kullanan verecek.yabancı sitelerde de herkesin kafasına ve fiyatına göre puan vermesi en büyük saçmalık.zaten yani örnek olarak 300 ytl lik bir parçayla aynı firmanın 150 ytl lik parçasının aynı kalitede olması beklenemez
   
 5. hcyoldas

  hcyoldas Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  248
  Beğeniler:
  139
  Şehir:
  İstanbul/Yenibosna
  Seviye:
  Bu puanlamaların içine siteye ilk defa girenler ve tanımayanlarda sadece puan vermek için karıştığını düşünürsek puanlamalar pek inandırıcı gelmiyo.En iyisi ne istediğini bilmek ve sitelerin kendi yorumlarını karşılaştırarak sonuca varmak.Yada parçaları gerçek uygulamalı olarak deneyip karar vermek.
   
 6. Hasan Çağri

  Hasan Çağri Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.590
  Beğeniler:
  5.099
  Şehir:
  Bostancı, İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  şimdi o değerlendirme olayı şöyle adam sramın sitesinde sadece kendi parçaları arasında kıyaslıyo parçaları ve en üst model rublesi de o olduğu için 5 yıldız alıyo haliyle...ama başka sitelerde o ruble xt ile xtr arasında olduğu için ve karşılaştırmlarda sadece sram parçalar arasında yapılmadığı için daha düşük puan alabiliyor...
   
 7. #7
  powered

  powered Üye

  Kayıt:
  27 Haziran 2006
  Mesajlar:
  76
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Eskişehir Merkez
  Seviye:
  biraz önce bir yabancı siteye daha baktım lx ruble 5 üzerinden 4.7 ve 4.8 alırken xt 4,2 4,4 4,7 ve xtr 4,4 almış.aslında tam tersi olması lazım değil mi ?? yoksa shimano bi anda lx leri xtr lerle değiştirdi de bizim mi haberimiz yokk !!! ve sram ın pg 990 rublesi 5 üzerinden 4 almış.ama sramın sitesinde 5 üzerinden 2 alan pg 950 5 üzerinden 5 almış.zaten bu da ters ama pg 990 xt ile xtr arasında değil mi kalite olarak ?
   
 8. Fatih Buzgan

  Fatih Buzgan Onursal Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.579
  Beğeniler:
  3.245
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Puanlama yapılan sitelerde örneğin mtbr.com'da adamın başından o parçayla ilgili kötü bir olay geçmiş olabiliyor ya da amacına göre kullanmadığından kötü bir sonuçla karşılaşıyor ve haliyle düşük puan veriyor.

  Ama eğer puan veren sayısı 1 veya 2 kişi ise ve bu az sayıdaki kişi, 1 kişi bile olsa düşük puan verince direk puan ortalaması düşük görünüyor.

  Önemli olan aynı ürünü ne kadar fazla kullanıcının deneyip de yorumladığı ve yakın puan verdiği.

  Bir ürünü almadan önce mtbr.com a bakın, bir kağıda o ürünü kaç kişi denemiş ve eksi yön olarak (weakness) neler belirtmişler ve ne kadar süreyle kullanmışlar bunu not edin.

  Sonra da eksi yönleri karşılaştırın, aynı konuda eksi yönde yorum çok ise o ürün gerçekten o konuda zayıf olabilir.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-3-5_12-28-7.png
Biliyorum "yol bisikletiyle yapılan en yüksek hız" gibi ilgi çekecek bir konu değil ama, ülkemizde, genetik kimlik yoluyla hangi spora yatkın olduğunuzu tespit eden bir firma var. Genetic Trainer...
carb-up.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
3187249_orig.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...