İnceleme Next SD21 Aksiyon Kamerası

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Merhaba arkadaslar. Uzun süredir arastirmakta oldugum ve kendime bir adet edindigim aksiyon kamerasi next sd21den bahsedecegim. Son zamanlarda epey revacta olan alsiyon kameralari arasinda kendine bir yer edinen fakat Turkiye'de pek bilinmeyen bir kamera aslinda. Butun dunyada aee markasi altinda ve hatta decathlon'da dahi kendi markalarini print ederek satilan bir kamera. Next markasi da ayni sekilde kendi markasini printlemis uzerine.

Fiziksel ozelliklerinden bahsedecek olursak; fabrika verisi agirligi 90gr. Kameranin kendisi gopro3 buyuklugunde. Ama su gecirmez housing'i takarsaniz go prodan biraz daha buyuk oluyor. Bisiklet uzerinde durusu soyle

http://images.tapatalk-cdn.com/15/04/30/4a0f3802c76b9643312bf3caff0cf16f.jpg

Yalniz benim bisikletim sizi yaniltmasin gidonum cok dar. Normal kadro boyunda bir bisiklette bu kadar iri durmuyor.

Oncelikle housing'i ile beraber kullanimindan bahsedeyim. Cihazin ustunde 4 tus var. fakat housing'in en negatif yonu acma kapama tusu kaydirmali oldugundan housing varken cihazi kapatip acamiyorsunuz. Ne demek istedigimi fotograflatdan daha iyi anlayacaksiniz.

http://images.tapatalk-cdn.com/15/04/30/94e157b7e3bf9c76bd3389f9580b6d9e.jpg

http://images.tapatalk-cdn.com/15/04/30/3c1a4bd80c081c3fa5dad8d433dd6451.jpg

Cihazin uzerinde video baslangic tusu, fotograf cekme tusu ve videoyu durdurma tusu housing ile beraber fonksiyonel olarak calisiyor.

Cihaz mini usb ile sarj oluyor ve mini hdmi cikisi mevcut. Smart tv lerde usb girislerinden sirekt cihazin icindeki videolari izleyebiliyorsunuz.

http://images.tapatalk-cdn.com/15/04/30/ff9a7ed84d17049949fb57d03ccfc999.jpg

Gelelim en can alici noktaya cihazin cekim kalitesi 1080p 25fps ve 1080i 50fps. Yani full hd kalitesinde agir cekim yapabiliyorsunuz. Genis aci cekim ozelligi ise 170 dereceye kadar mevcut. Yazinin sonunda sizlere cihazin en dusuk ayarinda (720p) cektigim goruntuyu de paylasacagim. Su gecirmezligi ise housing ile 60m (gopro hero3 40m)

Simdi gelelim bence artilarina

Cihazin yaninda gelen wifi kumanda aparati ile her yere monte edilebilir durumda

http://images.tapatalk-cdn.com/15/04/30/e3ae9fa5baee255ac2d292af13aca360.jpg

Yine kutu iceriklerinden lcd ekran ve exstra bataryayi housing ile beraber kullanmak icin ozel kapagi da cihazi satin aldiginizda bir butun olarak sorunsuz kullanmaniza yardimci oluyor.

http://images.tapatalk-cdn.com/15/04/30/97435940c14e4e2f18a901336acb6a4d.jpg

http://images.tapatalk-cdn.com/15/04/30/884633f7e9b5bc4692e4dc9734e96237.jpg

Bunlarin disinda yine paket iceriginde bulunan nem ceken aparati da su altinda bugulanmayi engelliyor

http://images.tapatalk-cdn.com/15/04/30/8d8cf7e1ff7a35d28da09902aa22d2aa.jpg

Ayrica housing olmadan cihazinizi biryerlere sabitlemek icin bir aparat da yine paket iceriginde mevcut

http://images.tapatalk-cdn.com/15/04/30/ab197a0996342f88c870c587d2cffa81.jpg

Ayni zamanda yine paket iceriginde bir egimli bir duz 3m yapistiricili montaj aparati da cikiyor

http://images.tapatalk-cdn.com/15/04/30/ba8851e740bfbc4248c2ec7dfd943843.jpg

Ve paket icerigindeki son ekstra parca av kablosu. Smart tv olmayan televizyonlarda da izleyebileceginiz kablo

http://images.tapatalk-cdn.com/15/04/30/20c5c40bf51a9bd35f2a6b5ccc4d6d28.jpg

Genele bakacak olursak eksileri ise bence pek yok. Gopro'nun materyal kalitesi bi tik ustte. Ama yine cok bir fark yok.

Simdi size cihazin en dusuk kalitesinde cektigim videoyu da ekleyecegim. Hem cihazin dusuk kalite modunda hem de windows movie maker iphone kalitesine render yaparken kaliteyi epey dusurdu

Sorulariniz olursa buradan cevaplayacagim. Hepinize tesekkurler :)

Edit: cihaz gopro'nun housing haric butun aksesuarlari ile uyumludur

Scudo

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Elinize sağlık, merak ettiğim bir ürün hakkında epey detaylı bir inceleme hazırlamışsınız. Benim merak ettiğim konu bu tip kameraların kronik sorunlarından olan az ışık ve gece çekimi kalite bozulmaları ile kayıt esnasında donma olup olmadığı. İlave olarak batarya ömrünü, ağırlığını ve fiyatı da paylaşırsanız ciddi şekilde yol gösterici olur.

Edit: ağırlık bilgisi mevcutmuş. Sonradan farkettim

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Sadettin Z.

Henuz az isik denemem olmadi fakat batarya omru epey sasirtici. Dusuk kalitede 1saatlik kesintisiz cekim bittiginde bataryasi daha yaridaydi. Fabrika verisi kendi bataryasiyla 2:30 saat. Fakat ekstra bataryasi ile bu omrun iki katina ciktigini soyluyorlar yabanci forumlarda. Cekerken donma yok, goruntu bozulmasi yok, isik degisimlerinde parlama yok. Ayrica cekerken donma dusuk kategori hafiza karti kullanimindan oluyor genelde. Yuksek cozunurluklerdeki videolarda klas 10 kartlar kullanmaniz gerekiyor.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Ismail Hakkı Y.

Meslegim geregi sektorun icinde oldugumdan soyleyemiyorum fakat hepsiburada'da 400tl ye mevcut hafiza karti ile birlikte :)

• Beğen
Tepkiler: Ismail Hakkı Y.

Suntalam

Üye
Tepki
7
İsim
ismail
Bisiklet
Carraro
Kapalı mekan, az ışık ve gece çekimleri kötü. Dış mekanda ve gündüz kullanmak gerekli.

Çekim esnasında donma olmadı.

GökhanRR

Daimi Üye
Tepki
138
Kaska monte edebileceğimiz bir yeri var mı acaba ?

Suntalam

Üye
Tepki
7
İsim
ismail
Bisiklet
Carraro
Eğimli ve düz 3M bantlı kask montaj aparatı var.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@GökhanRR
Butun gopro aparatlari ile uyumlu olmasinin disinda egimli yapiskani ile kaska oturuyor.

tolga akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
457
Bisiklet
KTM
Kameralar hakkında pek bilgim yok ama biraz tehlikeli bisiklet kullanıyorsunuz gibi geldi :(
Duran trafikte genelde çoğu kişi sağ aynaya bakmaz şerit değiştirmedikleri için ve siz o daracık yerlerden geçiyorsunuz.Ürktüm resmen.
Aman dikkat :)

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
@tolga akyol Katılıyorum. Bunu yazmak için girmiştim. Ben genelde araçların peşinden gitmek zorundaysam hep sağ arkasından giderim ve aramda en az yarım metre boşluk olur ki aniden bir hareket yaparsa tepki verene kadar durabileyim.

uncass

Üye
Tepki
31
İsim
Mustafa
@Ahmet Onur Çakmak
İnceleme yazınız için teşekkürler. Merak ettiğim bir cihazdı.
Ben eklediğiniz videodaki kaliteyi beğendim. Gayet tatminkar.
Diğer taraftan İstanbul'da bisiklet sürmenin ne kadar zor olduğunu anladım. Ben Çanakkale'deyim, halimize gerçekten şükrettim. :)

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@uncass

Bu kameranin en düsük kalitedeki videosunun render'lanirken daha da goruntu kalitesinin dusmus hali.

Istanbul'da bisiklet sürmek hep böyle degil elbette :) evet videoda kasit var. daha dogrusu aliskanlik diyelim. Yoksa 1saatlik videonun sadece 2 dakikasi bu. yaptigim da herkesin yapmamasi gereken belki de yanlis bisey. Umarim birilerine kotu ornek olmam.

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
sj4000'i araştırdınız mı alırken? ona göre artı eksi yönleri nelerdir?

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Atacan Emre

Bir arkadasimda 2 adet vardi sj4000. Fiyatinin kamerasi sj'ler. Karanlik biryerden aydinlik ortama gecince parlayip butun videonuzu mahvetmesi mi dersiniz. Bataryanin dengesizligi mi dersiniz. Titresim ozelligi var yaziyor ama ben pek basarili bulmadim. Sj'nin eksileri bence bunlar. Artisi ise sadece fiyati bence.

• Beğen
Tepkiler: Atacan

C. Tiryaki

Daimi Üye
Tepki
501
Bisiklet
Scott
Güle güle kullanın. Forumda bu gibi incelemelerin daha daha çok olmasını ve ayrıca başlıklar altında toplanmasını istemişimdir hep. Bir kere bunun için teşekkürler.

Çekim kalitesi bence Youtube aracılığı ile doğru şekilde analiz edilemez. Upload sırasında ve Youtube tarafından yapılan işlemler yüzünden kalite elbette değişiyor. Videoda göz yoran ciddi frame atlamaları var ama muhtemelen tarayıcı üzerinden izlediğimiz içindir. Asıl kaynaktan izlendiğinde olmayabilir. Fiyatına göre gayet iyi sonuçlar verecek gibi. Yalnız housing ve mandallı açma-kapama tuşu tam anlamıyla fiyasko. Kask üzerinde, su altında vs nerede olursa olsun kullanım resmen eziyet. Bu tasarım hatası nedeniyle, kesitler halinde çekim yapmak isteyen kullanıcılara boşuna pil harcatır. Tüp ile dalış yapmayacaksanız ya da bisikletle giderken durup, housing için aç-kapa yapacaksanız dert değil elbette. :)

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@tolga akyol bende xiaomi yi aldım. aksesuarlar da gelince videolu inceleme yapıcam. ama sen bu videodaki arkadaşın sakin sürüşüne tehlikeli diyince durup düşündüm. acaba video çekmesemmi diye. :D
zira ahmet arkadaşımız bana göre gayet temkinli sürüyor gibi geldi. yada benim sürüş tarzıma bakarak baya temkinli sürüş yaptığını gözlemledim.
napsam ben videosuz bi inceleme mi yapsam :ssrtcbya::ssrtcbya::koptum:

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@C. Tiryaki

Tesekkur ederim. Evet videoyu direk izlediginizde görüntü cok cok daha iyi. Videoyu asil mahveden windows movie maker oldu diyeyim :)

Evet bence de cihazin en kotu yani acma kapama tusu. Fakat batarya konusunda endiseniz olmasin. Bir saatlik kesintisiz video cektigimde dahi bataryanin yarisi dolu idi. Ayrica cihaz surekli acik kalmiyor. Eger cekim yapmiyorsaniz ve cihaz aciksa belirli bir sure sonra stand by moduna giriyor. Sonra herhangi bir tusa bastiginizda tekrar aktif hale geliyor. Tasarim hatasina boyle cozum bulmuslar :)

tolga akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
457
Bisiklet
KTM
@chnkrmz

Hocam temkinli olmak riski azaltmıyor.Ben şahsen araçların sağından geçerken korkuyorum ve mümkün oldukça sağından geçmiyorum.Video daki arkadaş 2 araç arasından geçiyor ve bu bana riskli geldi :)
Galiba ben olsam sağıma ya da soluma tek araç alacak şekilde ilerlerdim.

Ben Adapazarında oturan varsa biliyordur.Çark caddesinin arka yolu var.Giderken sağ taraf hep park halindedir.Ben yoluma devam ederken park halindeki araç ne farı açık ne sinyali var.Direk sola çıkıp jantıma vurdu.
Böyle ani çıkışlar ya da ani şerit değiştirmeler korkutuyor beni.Hele bi de sağ aynaları hiç yok gibi...

Kamera için de fikrimi söyleyeyim.Fiyatını bilmiyorum ama çekim kalitesi iyi gibi geldi bana.Sadece merak ettiğim Mtb parkurunda titreşim halinde nasıl bir çekim yapar ?

• Beğen
Tepkiler: birkimse123