Nevruz-Bahar Bayramı..

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında günkut tarafından paylaşıldı.

 1. günkut

  günkut Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  164
  Beğeniler:
  401
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Kelime anlamı eski Farsça'dan gelip ''yeni gün/gün ışığı'' olan Nevruz Bayramı Farslar,Türkler,Kürtler,Zazalar,Azeriler,Afganlar,Arnavutlar,Gürcüler,Türkmenler,Tacikler,Özbekler,Kırgızlar olamak üzere neredeyse tüm kuzey yarımküre tarafından doğanın uyanışı ve bahar bayramı olarak kutlanır.İranda da İslami bir kökeni olmasa da bir şenlik olarak kutlanır.

  Ekinoks ya da gün tün eşitliği, güneş ışınlarının ekvatora dik vurması sonucunda ''aydınlanma çemberinin'' kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Yılda iki kez tekrarlanır.
  Kuzey Yarıkürede yaklaşık olarak 21 Mart İlkbahar Ekinoksu - 23 Eylül Sonbahar Ekinoksudur.
  Güney Yarıkürede yaklaşık olarak 21 Mart Sonbahar Ekinoksu - 23 Eylül İlkbahar Ekinoksudur.

  Türklerde Nevruz

  Türkiye'de bir gelenek Türk Cumhuriyetleri'nde ise resmî bayram olarak kutlanırken, 1995 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti tarafından Bayram olarak kabul edilen bir gün haline gelmiştir.Türklerin Ergenekon adlı yerden demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder.Türk kavimleri tarafından M.Ö.8.yüzyıldan günümüze kadar her yıl 21 Mart'ta kutlanır.

  Tarihte pek çok devlet tarafından bayram ve gelenek olarak kutlanmıştır. Bunların başında Anadolu beylikleri, Eski Mısır, İran, Safavi, Sasani, Moğollar, Selçuklu ve Osmanlı gelir.

  Selçuklu ve Osmanlı'da millî bayram olarak kutlanan Nevruz, Nevruziye adlı şiirlere ve şenliklerle ziyafet verilerek kutlanırdı. Özel olarak hazırlanan Nevruziye adlı macun Osmanlı döneminden kalan bir kültür olarak bu gün hâlâ Manisa'da 21 Mart'ta Mesir macunu şenlikleri yapılmaktadır. Alevi ve Bektaşiler arasında da kimi yorelerde eski takvime atfen Mart Dokuzu adi verilerek kutlanan Nevruz'da özel ayinler yapılırdı, yine Zerdüştler ve Yezidiler'de 21 Mart'ı bayram olarak kabul etmişlerdir.

  Kürtler Nevruz'u 18 ile 21 Mart arasında kutlarlar.

  Bu bayram ile Kürtler çoğunlukla şehir dışındaki bölgelerde ve açık alanlarda bir araya gelir ve gelmekte olan ilkbaharı kutlarlar. Kadınlar rengarenk elbiseler giyerler ve başlarına pullarla süslenmiş ışıltılı örtüler örterler. Topluluk büyük bir ateş yakar ve bu ateşin etrafında dans ederek ya da üstünden atlayarak büyük bir coşkuyla bu bayramı kutlarlar

  Nevruz'un bütün Türk dünyasında eskiden beri bir bayram olarak kutlanmasına paralel olarak, Türk dünyası edebiyatlarında da işlenmiş bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Bazı şairler bağımsız olarak nevruz şiirleri yazmışlar, bazı şairler de nevruza çeşitli sebeplerle bir veya birkaç beyit ya da dörtlükte yer vermişlerdir.

  Nevruz şiirlerine veya nevruzun geçtiği beyitlere bakıldığı zaman, farklı coğrafî ve edebî sahalara mensup olmalarına rağmen, şairlerin nevruz tasarımlarının büyük ölçüde ortak olduğu görülmektedir: Nevruz mübarektir, muhteremdir, kutsaldır; küs olanları barıştıran bir sultan, bir bayramdır. Nevruz, -özel yemeklerin yendiği, özel oyunların oynandığı- birlik ve kardeşlik günüdür.
  Kaynak:Vikipedi özgür ansiklopedi..

  Üstünde yaşadığımız coğrafyada değişik kültürler tarafından, aynı anlam etrafında benimsenen ve üzerimizde çoşku etkisi yaratan bu bahar bayramında ''tüm bisiklet kullanıcılarının'', ''dostluk ve kardeşlik'' duygusu içerisinde keyifli bir dönem geçirmesini ümit ederim.Sevgi ve saygılarımla..

  Günkut Nebioğlu
  Bisikletliler Derneği
  İletişim ve Halkla ilişkiler sorumlusu
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-9-26_14-19-40.png
Birkaç yıldır yazdığım mesajlarda 'yokuş özürlü' olmaktan bahsediyordum. Bunu hep yazıyorum da, sakın ola bundan övündüğüm veya buna güvenip rakiplerimi yolda alt etme niyetim olduğu anlaşılmasın...
3187249_orig.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
upload_2017-1-3_15-30-31.png
Spor sırasında nabız bandı kullanıyorsak bazen nabzımızın en üst noktaya çıktığını görürüz. Bu üst noktayı oksijen kullanarak maksimum yakıt ürettiğimiz üst sınır olarak görebiliriz. Buna teknik...