Nefes darlığı...

Murat1978

Aktif Üye
Tepki
43
merhaba,

2004'de nakil oldum karaciger ve akcigerden...
oh yuzden spor yapmam lazim ...
ara sirada nefes nefese kaliyorum hizli kostumda :mad:

ondan once hic spor yapmadim ! ve nasil basliyacami bilmiyorum...

her gun bisiklet yapmak istiyorum...

misal her sabah 1 saat bisiklet durmadan olur mu sizce ?

tskler

• Beğen
Tepkiler: Ozan Güven
Scudo

Görkem Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.682
Abicim olabilir aslında birde doktoruna sor sen genede...

Ama çok hızlı gitmemeye özen göster birde tepe vs... çıkma bence bisikletle...

Beslenmede çok önemli rol oynuyor bu konuda şimdi.Düzenli bir kahvaltıdan sonra çık bence enerjini almış olarak ;)

• Beğen
Tepkiler: Mert Kabtan

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Bence bu konuda ilk önce bi doktora danışmalısın.Ama muhtemelen tavsiye edeceği yürüyüştür.Yapacağınız yürüyüş şu şekilde olmalıdır.Yürürken yanınızdaki ile nefes nefese kalmadan konuşabilceğiniz şekilde yürümek sizin temponuzdur.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Temponuzu ve binme sürenizi vücudunuzun kapasitesi belirleyecektir, zaman içinde artacaktır, yolda yokuş yoksa yavaş tempoda yürümekten daha az yorucu olacaktır bisiklet ...

• Beğen
Tepkiler: Selay Yaman

Murat1978

Aktif Üye
Tepki
43
tsk'ler cevaplarniz icin....

doktorum sorun degil dedi,
bisiklet yap dedi amma fazla sorlama dedi...

bana ornek olarak kahvaltida ne yemek lazim ? sonra hemen bisiklet yapmak istiyorum... serin havalarda.

Ozan Güven

Forum Bağımlısı
Tepki
201
Hemen arkasından bisiklete binmek gibi bi düşünceniz var ise kahvaltı ile ilgli gerçekten çok hafif bir kahvaltı olmalı ancak normal koşullarda hertürlü arada sindirim için gerekli/yeterli sürenin geçmesi gerekmektedir. Bol pedallı ve sağlıklı günler dilerim:)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Murat1978

Akciğer nakli de olduğunuzu mu söylemek istiyorsunuz?
Sormakta sakınca yoksa, nerede oldunuz?

Yaş ve memleketinizi daha açık bir şekilde öğrenebilirmiyiz?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler. Bu cevaplara göre size daha fazla yardımcı olmaya çalışacağım.

Murat1978

Aktif Üye
Tepki
43
@Mesut Girgiç

yas29
belcika/bruksel/ERASME hastenede oldum.
asil memleket Afyon/emirdag

ameliyat niye oldum derseniz sorun htap'den baslati :

Secondary pulmonary hypertension !

sigaram hic olmadi, alkol hic olmadi, allahtan gelen bi hastallik :( (butun ailem adn test yaptirdim kimsede oyle bi hastalik yok)
hayata devam 2 cocuk var ve evliyim...
o yuzden ipi birakmiyorum

inbox

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Scott
İpi bırakmak yok Çok geçmiş olsun..

cazgır

Forum Demirbaşı
Tepki
83
Nefes darlığı.. Başımın belası:)
Bana 3 yıldır beklenmedik her anda bile olmakta. Okulda dışarda ve ya evde hiç fark etmiyor. Sadece bisiklet üstündeyken hiç olduğunu görmedim nedense.:)
Sorun beslenmeyle falan alakalı değil. Ara sıra daraldığınızda dışarı çıkıp serin esen bir havada nefes alırsanız düzelirsiniz tabi bu yaz aylarında anca akşamları olabiliyor. Bana daha dün olduğunda nerdeyse boğulup ölüceğimi sanmıştım. Ama bikaç dakika hava alıp uzanınca düzeldi herşey..
Bikaç defa kalp check-up'ı olmama rağmen doktorlar çok sağlıklı olduğumu, çok iyi beslendiğimi, normal bir insana göre çok daha gelişmiş bir kalbim olduğunu söylüyor.. Ne kadar psikolojik olduğunu söyleselerde ben öyle bişey olduğuna inanmıyorum.
Sizin için tavsiyem sporu bırakmayın bikaç saatte bir hava alın ve gerisini dert etmeyin..;)
İyi forumlar dilerim

Murat1978

Aktif Üye
Tepki
43
evet hocam banada aynisi dediler, psikolojik olarak oluyor dediler nefes darligi !
amma ben hic inanmadim !

2sene boyunca derdimi anliyacak hastane aradim, ve buldugumda cok cok sevindim...

Sevindim mi ? aslinda degil :( amma nerden problem oldugunu ogrenmek insan rahatliyo,

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Murat1978

@Mesut Girgiç

@Murat1978

Cevap için teşekkürler ancak sorumun tam karşılığını henüz alamadım. Yani siz AKCİĞER NAKLİ mi oldunuz? Yani "TRANSPLANTATİON" ?
Nefes darlığı tariflediğiniz için bu soru üzerinde ısrarla duruyorum.
Yoksa Pulmoner Hipertansiyonda zaten efor dispnesi yani hareket edince nefes darlığı olması beklenen bir şeydir..

Eğer cevabınız
-"Evet, hem karaciğer hem akciğer naklini birden geçirdim." ise

öncelikle büyük geçmiş olsun diyeceğim zira ben bu iki ogranın aynı kişide transplante edildiğini daha önce hiç duymadım.
Ama öyle bile olsa o taktirde size cevabım en açık ve anlaşılır şekilde şu alıntıda olduğu gibi olur:

Akciğer naklinin dünyada çok az yapılabildiğini belirten uzmanlar, bu organa sahip çıkmak için sigaradan uzak bir yaşamın şart olduğunu söylüyor. Sigara dumanıyla yaşayanlar kadar olmasa bile, asbest tozuyla ilgili çalışanlar, madenciler, evinde kuş besleyenler ve mikroplu klimalara maruz kalanlar da risk altında...

Dünyada en fazla akciğer nakli yapan doktorlar arasında yer alan Doç. Dr. Selim Arcasoy, Columbia-Cornell Üniversiteleri New York Presbyterian Hastanesi Akciğer Nakil Bölüm Direktörü. Doç. Dr. Arcasoy, akciğerlerimizi genç tutarak daha dinç hayat yaşamanın yollarına ilişkin sorularımızı yanıtladı...

SİGARA EN BÜYÜK RİSK
Akciğerler ne zaman yaşlanmaya başlar?
35-40 yaşlarından sonra akciğer fonksiyonu düşmeye başlar. Akciğer fonksiyonunun hızlı düşmesinin en önemli nedeni, sigara kullanımıdır. Akciğer için bilinen en büyük hastalık yaratıcı risk faktörüdür sigara. Sigara kullanan kişilerde akciğer fonksiyonu kullanmayanlara göre iki kat daha fazla düşer. Çevresel nedenler, mesleki faktörler, yaşlılıkta zamanın dışında etkili faktörlerdir. Asbest tozuyla ilgili işler yapanlar, gemi yapımında çalışanlar, tesisat işiyle, izolasyon malzemeleriyle uğraşanlar ya da madenlerde çalışanların akciğerleri zamanından önce yaşlanır. Mikroplu klimalar, bazı jakuziler, evde kuş besleme gibi etkenlerle, akciğerlerde çok fazla yıpranma oluşabilir. Ancak, tüm bunların neden olduğu akciğer rahatsızlıkları sigarayla kıyaslanmayacak ölçüdedir. Bu tür işlerde çalışan insanların ancak yüzde 5-10'unda akciğer hastalığı olur ama sigarada bu oran çok çok daha fazladır.

Akciğerleri gençleştirmek mümkün mü?
Akciğerleri gençleştirmek şu anda bilimsel açıdan mümkün değil. Ama akciğerleri genç tutmak mümkün. Akciğer hasarı yapan maddelerden uzak durulmasıyla bu mümkün. Ama akciğerde hasar oluştuysa, onu geriye getirmek mümkün değil. Onun için akciğerleri genç tutmak çok önemli.

ŞEHİR HAVASI
Akciğerlerin sağlığını nasıl koruruz?
En önemlisi, sigaraya hiç başlamamak. Günümüzde sigara içenlerin yüzde 90'ı 18 yaşından önce sigaraya başlamış oluyor ve o insanların büyük bir kısmı erken yaşta ölüyor. Yapılacak en iyi şey, sigaranın zararları konusunda bilinçlenmesağlamak, yaşadığımız yerleri ve işyerlerini en azından sigaradan arındırmak. Tek sorun sigara mı diyeceksiniz? Tabii ki şehirlerde yaşayan insanların akciğerleri, köylerde yaşayanlar kadar iyi değil. Hava kirliliği problem yaratıyor ama o sorunlar sigaranın yarattıkları yanında çok küçük kalıyor.

NEFES ALMA TEKNİĞİ
Yaşlı ama dinç olabilir miyiz? Yaşlandığımızda nefes nefese kalmamak için ne yapmalıyız?
Doğru nefes alma tekniklerinden çok egzersiz önemlidir. Hafif ağırlıkla yapılan egzersizler vücudun oksijen kullanımını verimli hale getirir. Bu, özellikle akciğer hasarı olan insanlar için çok önemli. Bu aynen terazi gibi, bir yandan akciğerler havadan oksijen alıp karbondioksiti atıyor, diğer yandan vücut akciğerlerin havadan aldığı oksijeni kullanıp karbondioksit yaratıyor. Bu terazinin bir tarafı daha ağır olursa, özellikle kilolu ve egzersiz yapmayan bir kişide vücudun oksijen kullanımı artar ve karbondioksit yaratımı artarsa, o zaman akciğerden istek çok daha artmak zorunda kalacak. Bu durum akciğeri hasarlı olan insanlar için çok zor. Vücut akciğere 'Daha çalış, daha çok oksijen ver' diyor, çünkü aldığı oksijen yetmiyor. Genellikle kilo ve vücudun fonksiyonunun bozulması el ele giden bir şey. Kilolu insanlar kaslarını verimli şekilde kullanamaz. Ayrıca, kilonun yarattığı birtakım akciğer sorunları da var. 'Uyku apnesi' denen, uyurken hava girişinin azalması gibi sorunlar... O insanların yüksek tansiyon, ritm bozukluğu yaşaması ve erken yaşta ölmesi mümkün. Oysa, kilo kaybı ve egzersizle o sorun da düzelebilir.

SPOR İLAÇ ETKİSİ YAPAR
Akciğerlerimiz için en iyi spor hangisi?
Genellikle aerobik sporlar yani egzersizler çok sağlıklı. Vücudun verimini artıran sporlar; hafif koşular, bisiklete binmek, yürümek faydalı. Yüzme akciğerler üzerinde ilaç etkisi yapar. Bu egzersizlerin hiçbiri akciğer fonksiyonunu artırmaz ama vücudun verimliliğini artırır. Olan akciğer fonksiyonunun en etkili şekilde kullanımını sağlar. Vücudumuzun hareket miktarı azaldıkça, akciğer sorunları artar. Dengeli beslenmek ve daha küçük porsiyonlar yemek önemlidir. Kendini çok doyurmamak, kiloyu takip etmek önemlidir.
Kaynak:(link)

Murat1978

Aktif Üye
Tepki
43
evet hocam "TRANSPLANTATİON" oldum.

yani normal bi insandan hareketsiz halinde bu durumda pulmonary artery 14 mm Hg olmali.

bende 25mm hg vardi ! sakin oldugum halde oluyordu ! ve harekette 30'lari geciyordu ve oxyjen yetersizliyi oldugu icin syncope oluyordu bende :( yani bayiliyordum,birden yere dusuyodum, hic bi sey anlamadan oluyordu her sey !

http://www.cosmovisions.com/images/coeurpoumons.jpg

butun 13 numarali mavi olanlarda sorun vardi bende.

simdi allaha sukur her sey normal. 4 sene olacak, tabaki cok cok haplar kullaniyorum.
vucuta mecburen haplarnan kapul ettirmek lazim organlari.

hocam baska sorularniz varsa yardimci olmak isterrim.

kusura bakmayin Turkcem cok iyi degildir :(
zamanla iyi olacak ...

iyi gunler

• Beğen
Tepkiler: Önder Tarım

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Murat1978

Kendinize dair yaptığınız açıklamalar için teşekkürler.

Egzersiz; oksijene ihtiyaç gösteren bir olaydır.
Öte yandan pulmoner arter basıncının stabil kalabilmesi için de kandaki oksijenin normal düzeylerde tutulması gerekir.

Egzersiz yaparken pulmoner arter basıncınızın stabil olabilmesi için egzersiz esnasında oldukça düzenli, effektif soluk alıp verme hareketleri yapmalısınız.
Tıpkı bir yokuşu çıkmadan önce uygun vitesin seçilmesi gibi, sizde kendinizi fiziki olarak zorlamadan önce uygun ritim ve derinlikte solunum hareketleri yapmaya başlamalı, buna başlamak için nefes darlığı hissinin oluşmasını beklememelisiniz.

İlaçlarınızı kesinlikle aksatmamalı, terinizi iyi muhafaza etmeli yani terleyip soğuyarak kendinizi üşütüp solunum sistemi enfeksiyonlarına davetiye çıkarmamalısınız. Bunun için teri vucuttan çabuk uzaklaştıran ancak kuru ve temiz havayı içeri alan , sıcaktan ve soğuktan vücudunuzu koruyacak türde giysiler de kullanmalısınız.
Beslenmenin önemini vurgulamaya zaten gerek görmüyorum. Fiziki anlamda spor stresiyle vucutta oluşmuş serbest oksijen radikallerini bertaraf etmek için taze (yaş) meyve ve sebze tüketimine özellikle spor yaptığınız günler daha fazla önem göstermelisiniz.

Yapacağınız egzersizin süresini ve şiddetini lütfen önceden doktorunuza danışınız.

Selam ve saygılar. Kolay gelsin. :)

Murat1978

Aktif Üye
Tepki
43
dun 5km bisikletnen yaptim ve donus yuruyerek :) ic lastik patladi.
bugun 10km total gidis,donus 1 saat'da yaptim... fazla zorlamak istemiyorum... saten zor oluyor !

Murat1978

Aktif Üye
Tepki
43
hocalar size bir soru :

total 10km, maxi vites 38km(tepeden inisler :) ) ortalama vites 13KM sice iyi mi ? bunu 1 saatda yapiyorum...

tsk'ler fikriniz icin.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Murat1978

Senin için iyi.
Daha fazlası için lütfen kendi doktoruna danış.
Kolay gelsin. :)

• Beğen
Tepkiler: Murat1978

ahmett.01

Daimi Üye
Tepki
76
bana kalsa bisikletin üstünden hiç inme derim:D. ama 5 dakika bile sürmeden bence bu konuyu doktorunla konuş

• Beğen
Tepkiler: Murat1978

Murat1978

Aktif Üye
Tepki
43
doktorlar sorun yok diyorlar....
bol bol spor yap diyorlar...

amma... dikkat et ! deli dana gibi yapma sonra senin icin iyi olmaz dediler.

yavas yavas ....

sadece merrak ettim 10km total iyi mi diye ? insallah yakinda 50km fallan yaparrim gunde...

tsk'ler