Nedir bu L-Carnitine?

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Arkadaslar l-carinitine yagları parçalanmasını hızlandırarak hızlı enerji kazandırıyor, bu sıradada kilo vermeye sadece yardımcı olabiliyor, yine dikkatli yemek-spor efor aktivitelerinde bulunmak gerekiyor.. Birde kas ağrılarını azaltıyor buna bağlı ve kana şeker geçişini hızlandırabiliyor uzun süren efor çabasına destek..

Doğalılarak beslenen et ve protein kaynaklı ürünlerde bulunuyormuş ancak günümüzde besi etlerde miktarı çok az deniyor..

Bende l carinitine ürünü kullanmayı düşünüyorum, bakalım

Scudo

@rif

Üye
Tepki
34
Arkadaşlar l carnitine alsammı diye araştırırken bu konuyu buldum ve almamaya karar verdim. Bir zamanlar stimol kullanmıştım çok etkili bir ilaç. Sağlık açısından ise hiçbir fikrim yok. Stimol için ne dersiniz? Canımızı sokakta bulmadık tabi ama yoğun iş temposunda sağlığı etkilemeyecek yağ yakan ve enerji veren küçük bir takviye de olsa fena olmaz dimi? Tekrar söylüyorum konuyu çok araştırmadım uzman da değilim sadece bilen var mı diye soruyorum.

Tepki
1
İsim
Erdinç Özkan
Bisiklet
Carraro
L-carnitine'nin görevi hücre içerisindeki uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondrinin içerisine girmesini ve sonuç olarak orada mitokondriye enerji sağlamasını sağlayan aracı bir moleküldür. Vücudumuzdan söküp atmak istediğimiz yağlar ise hücre içinde bulunmaz. Bu yüzden bu maddenin hücreler arası alanda bulunan yağların yakılmasında etkisi yoktur. Bu maddesi (ilaç) metabolik hastalığı olanlar ve diyaliz hastaları gibi gruplar kullanmaktadır. Piyasada sadece para kazanmak için satılmaktadır.

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
bence hic gerek yok bu tarz kimyasallara.hamuru,sekeri ve gece yemeyi kesin.bisiklete binin.biraz da sabirli olun:)

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
Çağımızın derdi. Aşırı kilo, obezite.
Eee bu durumda paragözler boş durur mu?
"Acı yok Rocky, Acı yok!" versiyonu da beklerken öbür tarafta.

Yağ yakan hap!
Metbolizmayı hızlandıran yiyecekler!
Bir haftada 3 kilo!
Bir haftada 5 Kilo!
Bir haftada 7 Kilo!

Karatay diyeti falan. Duyunca aklıma direk "Nebahat çehre ile, Karatay aynı yaştaymış." espirisi geliyor.

Doğa gibi vucut'da bir denge içindedir. Aslında kalorili şeyler yiyip hareketsizlik sonucu kilo almak da bir dengedir. Bu dengeye doğal olmayan yollardan müdahele ederseniz yan etkileriyle karşılaşırsınız.

Hesap basit aslında. Aldığın Kalori-Harcadığın Kalori>0 ise kilo alırsın.

İlacı kullandın. Hadi işe yarıyor. 20 kilo verdin. Eee formül gene çalışıyor. Hayatın boyunca ilaç mı kullanacaksın?

Yaşam biçimini ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmediğin sürece bunun sonu yok.

Bunun kolay yolu da yok! Kolay kazanılan şeyler her zaman için kolayca kaybedilir.

Tepki
17
Bisiklet
b'Twin
Merhabalar. Bu konu hakkinda Erdinc Ozkan arkadasim dogru bir yorum yapmis. Vucutta L-carnitine eksikligini hissetmeniz icin cok cok uzun sureler boyunca ara vermeden efor harcamaniz gerekir. Kaldi ki vucuttaki adipoz dokuyu olusturan lipitler L-carnitine sayesinde azalmayacaktir, bu konu basli basina oncelikle hormonal dengenin saglanmasiyla baslayacaktir(Leptin, Ghrelin gibi). Yani L-carnitine ile kilo verdim diyenlere kanmayin, placebo etkisi azimsanmayacak kadar kuvvetlidir :)

scitakoglu

Aktif Üye
Tepki
159
Bisiklet
Specialized
30 Yıldır spor Yaparım antrenörlükte yaptım. Malesef bu konular yararlı Zararlı diye kesilip atılamaz. Kişiye özeldir çalışma koşullarına yaşına müsabık olmasına v.b. Bir takım kriterlere bakılır. Bu Yüzden bilmeden kullanmayın. Büyüme hormonu ayrı. Besin takviyeleri ayrıdır. Besin takviyelerinin bol çakması hormonların bol reklamı vardır. Berbat bir sağlık cinayeti devam ediyor. Ha l carni - cla kullanımının zararı yok gibi bişey ama yinede Max 3 aylık periyodu geçmeyin. Karaciğeri mutlaka dinlendirin. Cla ise Zayıflama açısından daha verimli. Ama yinede takviye alıcaksanız Q10 - Omega 3 - krom ve vitaminleri ALIN yeterli..

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
L-carnitine işe yarıyor mu bilemem ama benim bildiğim L-carnitine aldıktan yarım saat sonra tempolu kardiyo çalışması lazım. (en az 1 saat)

Bu işin matematiği çok basit, aldığın kaloriyi yakacaksın, yakmak için yürüyüş, bisiklet, koşu vs. bu sana kalmış. (tabi 5-10dk yaptım oldu değil :)

Ayrıca vücuttaki kas kütlesi ne kadar fazla ise vücudun kalori yakması daha fazla oluyor. Bir insan 80 kilo olup dışarıdan bakıldığında yağsız ve fit görünebilir, önemli olan rakamsal kilo değil yağ oranın düşük, kas kütlesinin fazla olması. O yüzden rakamlara çok kafayı takmayın.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
bundan yaklaşık 2 sene önce 85 kgdım bisiklet sporuna başlamamıştım spor salonlarında saatlerimi harcardım yağ yakımını hızlandırmak için l-carnitine aldım hap şeklinde su gibi terlitiyordu ama hiç kg verememiştim ve kalp çarpıntısı yapıyordu bunu hissediyordum sonra çöpe attım hapları internette araştırırken bu foruma denk geldim ve şuan 66 kg :)
yani olay tamami ile sizde bitiyor takviye hariç bu tür hapları bence kullanmayın

• Beğen
Tepkiler: Gün A.

@rif

Üye
Tepki
34
Farkında olmadan konuyu hortlatmışım. Şunu öğrendim yabancı madde almamak lazım çok gerekli olmadığı sürece. Peki doğal yollardan yağ yakımı ve kilo kaybını destekleyecek "pratik" bir tavsiye var mı? Mesela atıyorum sabah evden çıkmadan bir bardak nar suyu iç çok daha rahat yağ yakarsın daha hızlı kilo kaybedersin gibi? Ama pratiklik önemli çünkü önceki sayfalarda okudum bilgili arkadaşlar bi liste yazmışlar neredeyse yarısının ne olduğunu bile bilmiyorum. Hadi buldum o maddeleri onları hazırlamak bir saat. Onun yerine bir saat fazla binerim bisiklete :)

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
Kullandım. Benim metabolizmamda olumlu bir etkisini görmedim. kilo da verdirmedi.

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Peki şöyle sorsak: Kilo sorunum yok ideal kilomdayım, genelde sağlıklı beslenme çabasındayım ve hareketli/spor içerikli yaşam tarzım var, özel bir diyet uygulamıyorum. Ama vücut yağ oranım %10 civarlarına düşsün istiyorum. L-carnitine işe yarar mı ne dersiniz?

Tepki
1
İsim
Erdinç Özkan
Bisiklet
Carraro
@Kurtuluş E.
Sonuç olarak arladaşım yaramaz kullanma.

nature_lover

Aktif Üye
Tepki
145
İsim
Nurullah Ulaşan
Bisiklet
Trek
L-carnitine ile ilgili bir çok arkadaşımız bilinçsizce yazıları yazmış. Ocak 2005 yıllında başladım vücut geliştirmeye ve 2010 yılında vücut geliştirme ve fitness antrenör lisansımı aldım. Binlerce antrenman yaptım ve çok farklı ürünler kullandım. Bu 10 senem spor salonu bir kaç ay gidip ahkam kesenleri dinlemekle geçti. Hayatında hiç bir zaman iyi bir sporcu fiziğine sahip olamamış insanlar herşeyi herkesten iyi bilirler:) Bunlara kanmayın şimdi L-carnitine i açıklıyayım. L-carnitine vücudun kendinin ürettiği bir amino asittir. Vücut genellikle yeteri kadar üretir fakat bazı kişiler özellikle vejeteryanlarda bu amino asidin üretimi yeterince olmaz. Bunun gibi kişilerde L-carnitine faydalıdır. Şunuda eklemek istiyorum yağ yakımında en önemli husus diyettir.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
L-carnitine, bildiğim kadarıyla yağ hücrelerinin enerji olarak kullanılmasını sağlamak için mitokondiye taşıyan bir çeşit amino asittir. vucudta yeteri kadar l-carnitin yoksa ve ya çok uzun cardiyo çalışması yapılacaksa dışarıdan takviye alınması teorik olarak işe yarayabilir. ancak dışardan takviye alınmasının bilimsel olarak kanıtlanmış faydası veya zararı bulunmamaktadır.

kendim daha önce kullandım. çevremde kullananlar oldu. bana işe yarıyor gibi geldi. cardio çalışırken vucut ısındıktan sonra şöyle tatlı bir enerji geldiğini hissediyorum :) ancak bu etki sadece plasebo da olabilir. kendi kanımca plesebo olarak etki etmesi de eğer spora teşvik ediyorsa işe yarıyordur.

bilimsel olarak dışarıdan takviye alınmasının yararı veya zararı tespit edilmediği için isteyen kendi deneyip kararını verebilir.

yalnız doğru beslenme ve spor programı uygulanmadan kolay yol ile zayıflamanın bilimsel olarak bir yolunu bilmiyorum. bu ürün sadece yardımcı ve eğer işe yarıyorsa da sadece belli bir seviyenin üstünde kardio çalışılıyorsa işe yarıyor. ayrıca sizde işe yaraması için vücudunuzda bulunan l- carnitin miktarının yeterli olmaması gerekiyor.

tabi bunlar benim araştırmalarımın sonucu bana mantıklı gelen bilgiler. dediğim gibi bilimsel olarak l carnitin desteğinin etkisinin gözlemlendiği bir araştırma bulamadım.