Nedir bu İzmir? Biri bana anlatsın...

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Arkadaşlar , her yerde bir İzmir muhabbeti almış başını yürümüş . Nedir bu İzmir ya ? Daha medeniymiş , daha aydınmış , kızları şöyleymiş , insanları böyleymiş ,batıya açılan yüzümüzmüş , yok gavur İzmir'miş , Karşıyaka'ymış , 35 buçukmuş , demokratmış , laikmiş miş miş...vs vs.. .

Şu İzmir , dışarıdan nasıl gözüküyor ? Anadolu'dan , İstanbul'dan , Ankara'dan ....Nedir , ne değildir ? Sizler neler düşünüyorsunuz ?

Scudo

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Ben , sizlerin düşüncelerini merak ediyorum ...

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Ben İzmir'i çok severim. Yemekleri lezzetlidir, insanları sıcak kanlıdıt, medenidir.

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
@muratcolakoglu

Gel bucada 1 ay yaşa sonra bi daha yorumla :violent-s

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Kız arkadaşımla evlendikten sonra İzmir'e taşınmayı düşünüyoruz..
Neden;

- İstanbul artık son demlerini yaşıyor. Yeni yapılan kentsel dönüşüm, İkinci İstanbul, Üçüncü köprü gibi projelerle zaten taşıma kapasitesinin sınırlarını zorlayan bu memleket muhtemelen 5-10 sene içinde yaşanmayacak bir hal alacak. Demek istediğim cidden yaşanmayacak bir hal alacak. Çünkü su stoklarımızı tükettik ve Melen'den su alıyoruz, o bittiğinde ne olacak? Ormanları istimlak edip daha çok araba kullanıyoruz, oksijen ne olacak?

- İstanbul'da ulaşım artık tahammül sınırlarımız dışında.. Eskişehir'e gitmiştim kuzenimin yanına, bizi arabayla dolaştırıyordu. Bir yola girdik ve 30-45sn trafiğe takıldık, "Off bu nasıl trafik yahu" diye yakındı.. "Vay arkadaş" dedim =).

- İstanbul'da kalabalık da artık tahammül sınırlarımız dışında. Bundan 6-7 sene önce Taksim'e çıkmak eğlenceliydi. Artık çıktığımızda zamanımız sadece sokakta insanlara çarpmamaya çalışmak ve boş bir yer bulup oturmaya çalışmakla geçiyor.

- Merkezi bir yerde oturayım, ulaşıma yakın olayım demenin kirası 1.000TL'den başlıyor (65-70m²)

Bunlar İstanbul'un eksileri.. İzmir'in artıları ise benim gözümde şu şekilde;

- Kışları İstanbul'daki kadar kötü değil.

- Ev kiralarına baktığımda, ne kadar İzmir'i bilmesem de, merkeze ve ulaşım yakın olduğunu düşündüğüm yerlerde 100m²'lik evler 750TL'ye dahi bulunabiliyor. (sahibinden.com 'un yalancısıyım).

- Tatil yapmak istesek Ege'de her yer yakın (İstanbul'a nazaran).

- İstanbul kadar kalabalık değil.

- İstanbul gibi bir ucu diğerinden habersiz değil.

- Bunları başka bir Anadolu ilinde de bulabilirim ama İzmir sonuçta Büyükşehir; tiyatrosu, sineması, konseri var.

- Ve neden bilmiyorum ama çok daha yaşanası bir yermiş gibi geliyor..

Bunların hepsini İstanbul'a göre söylüyorum tabi ki.
Benim gözümden böyle =)

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Edip Dinçer

İstanbul'da aldığın maaşı ; İzmir'de alabileceğine inanıyor musun ? İşini bulmadan gelme buraya ...

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Samet Koç

İstanbul'lu biri olarak İzmir'e hep imrenmişimdir. Buca'yı bilmem. İzmir dedin yazdık. Buca desen yazmazdım. :)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Cem Unden

Yok onu düşünmüyorum zaten =))
Ama yine de 750TL'lik bir evde değil de; daha ortalama, merkezden biraz daha uzak bir yerde daha ucuza bulunabilir diye düşünüyorum.
Burada belediyede çalışıyorum, bir şekilde bağlantı kurup orada da belediyeden devam etme düşüncem var (ki bu aralar sözleşmelileri de kadroya alma gibi bir söylenti dolanıyor ortalarda, öyle bir şey olursa direk tayinimi isterim=) ). Öyle bir şey olmazsa da zaten iş bulmadan gelmek tabiri caizse aptallık olur tabii ki =).

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@Cem Unden

Ne bilelim biz ya,İzmir'de oturan sensin(en azından profilde),ben bir kere gittim benim gözümde tam yaşanılacak bir yer izlenimi bıraktı.İnsanları medeni,okumuş,tam kafa dinleme yeri sosyal ortam çok olur,ha birde Mersine gittim halkın yarısı göç olduğu için yaşanılmayacak bir hal almış,tabi bazı semtleri hariç.Gerçi Türkiye'nin çoğu yerine gittim ama en iyisi kendi memleketin.Karışık milletle olmaktansa kendinden olanla kal.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Nedir bu İzmir ya ? Daha medeniymiş , daha aydınmış , kızları şöyleymiş , insanları böyleymiş ,batıya açılan yüzümüzmüş , yok gavur İzmir'miş , Karşıyaka'ymış , 35 buçukmuş , demokratmış , laikmiş miş miş...vs vs.. .

Sizler neler düşünüyorsunuz ?

Arkadaşlar , yukarıdaki kıstaslar çerçevesinde paylaşımlarınızı bekliyorum

@can akıncılar

"Medeni ,okumuş oldukları " kanısına nasıl vardınız?

Ersin Erbeden

Forum Demirbaşı
Tepki
234
Bisiklet
Carraro
İnsanına göre aslında bu fikir. Hayata eğlence, deniz, sıcak, daha sosyal yaşam gibi gözle bakan biri için olumsuz yönlerini sayamazsınız ama yok arkadaş ben emekli zihniyetli adamım kalabalık olmasın trafik olmasın büyükşehir olsun diyenlere konya kayseri. (Asosyal sakin şehirler)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İzmir nedir'mi 1967 model impalanız varsa en rahat süreceğiniz bir yerdir:))))))))))))))))))))siz istanbulda bide denesenize koca bir amerikan kullanmayı!!!hele bide park yeri bulmayı.bu yüzden bile ilk tercihim olabilir;ama hala chp oy alıyor bende buna şaşıyorum en son 10 yıl önce gittim ya arkadaş bu kadar olmaz hala aynı otobüsler ,hiçbir yatırım yok belediye ne yapıyor sormak lazım............

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
@muratcolakoglu

İzmir saat kulesinden inciraltından ibaret değilki, gündüz oraya gidersin akşam yatmaya uyumaya bucaya-gaziemire-karabağlara dönersin. İzmir şehir merkezi yaşanılacak bir yer değil. İmkanınız varsa yakınından bile geçmeyin. İlçeleri 10 numaradır ama. Alsancağa indiğimde lağım kokusu alıyorum direk. Trafik desen rezilden de ötesi. Hayattan soğursun psikolojin bozulur. Buca izmirdir, nasıl kadıköy istanbulsa

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@Cem Unden
Kordon boyunca uzanan kafeler'de oturan insanların çoğunda ya dergi yada kitap vardı.Bu bile yeter gerçi,Türkiye'nin her yerinde görülmeyen manzaralar bunlar.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Harikaymış fotoğraflar. "Bakmak ve görmek arasındaki fark" bu diyorsunuz

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Ben de şunu belirteyim bu arada;

İstanbul muhteşem bir şehir ama işte kullanmayı bilmiyoruz..
Her şeyde olduğu gibi onu da abartıyoruz =)..

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Bu söylemler yüzünden İzmir hakkında ciddi antipati oluşmaya başladı millette. Gittim gördüm tamam sakin eyvallah ama başka teranesi yok bana göre.

Ayıca bana göre bu İzmir tartışmalarının bir çoğunun temelinde siyasi meseleler hüküm sürmekte. Bundan mütevellit tartışmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Er geç bu siyasi çekişme gün yüzüne çıkacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Baran Altilar

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Hocam İstanbul'a lafımız yok zaten. İstanbul demek Türkiye demek. Ben "bizim gavur İzmir" hakkındaki düşünceleri merak ediyorum. Askerde bile İzmirliyim dedin mi bir başka bakıyor komutanlar askerler.