neden

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Fırat Dizman tarafından paylaşıldı.

 1. Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.045
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  neden yol bisikleti ,bisiklet ve parça olarak çeşitlilik yok ve fiyat pahalı ,bu nereden geliyor,distirbütörler,sadece kendi getirdikleri malzemelere ,yurt dışı imkanı az olanlar için mahkum ediyor,şunu soryorsun yok ,bu yok ,ne var ,bakıyorsun,işe yarar birşey yok,ama sitede zannedersin herşey var,detaya inince eller boş ,basit bir nabız saati.en pahalıları,birkaç secenek var.ya bunları sadece zenginler yapsın,yada diğerlerinin paralarını alalım,çok ucuzlarıda var ama onlarada bakılacak gibi değil,orta birşey yok ,ye alt ,ye üst,soralı bisiklete bakıyorsun ,sanki adam ikinci el araba satıyor.sonra ,hep indirimler %40 az değil demekki kar oranı çok yüksek tok. satıcılar....ve bilgi,arkadaş satan mazemesinin özelliklerini a-z bilecek müşteriyi doyuracak,ikna edecek ama çoğunda oda yok.
   
 2. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Öncelik olarak herşeyde olduğu gibi zevklerde de maddiyat ön planda..Ne yzaık ki.Türkiye eçim standartlarına göre ürünler üretilmiyor.Avrupa standartlarına göre olduğu için alımda zorlanıyoruz.Avrupada ise çerez gibi tüketiliyor..Biz zaten on yıl sonra en az tabi kullanmaya başlarız sanırım.

  Bir Diğer konu ise;
  Kullanımın farklı tarz da çok olması..Bence tabi bu görüşlerim.

  Fırat kardeşim seni anlıyorum bende yol tarzı olmasam da konuyu anladım.Yada anladığımı sandım.

  Çünki ;yol tarzı bisiklet piyasada pek tercih edilmediği ve onunla ilgili organisazyonların olmaması da buna etken.Bisiklet severler xc,Street,Free right tarzı özellikler xc tercih ediliyor.Tabi Firmalar da buna bağlı olarak para kazanılan parça alımı yapıyor.Tercih edimeyen malzemeye yatırım yapmıyor..

  Neyse çok uzattım..K.i.b slm lar..Umarım saçmalamadım.. :)
   
  Fırat Dizman bunu beğendi.
 3. Cycleone

  Cycleone Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  856
  Beğeniler:
  481
  Şehir:
  İstanbul-Erenköy
  Seviye:
  Arkadaşa katılıyorum.Türkiyedeki büyük bisiklet firmaları her çeşit bütçeye hitap edecek ürünler satmalılar.50 €'luk formada olmalı 20 €'luk formada olmalı.Sadece 50 €'luk forma satmak bu sporu sadece zenginlerin yapabileceği bir spor olarak sınırlandırmaya benziyor.Aynı şey diğer ürünlerdede geçerli tayt,eldiven vs.
   
 4. nightdriver

  nightdriver Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2008
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  493
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Bir tüketici olarak beklentilerinizde haklısınız.
  Ancak ben de bu işin ticaretini yapsam kar marjını yüksek tutmak zorunda kalırdım. Aksi taktirde o kuruluşun bu satış cirolarıyla ayakta kalması çok zor. Çünkü bu sporu yapanların sayısı o kadar az ki, bu az sayıdaki insanların içinde bütçesi iyi olan kişilerin sayısını ise elle saymak zor olmasa gerek.

  Diyeceksiniz ki yumurta-tavuk ilişkisi var, fiyatlar düşük olursa bu sporu yapanların sayısı artar. Ben malesef bu görüşe de katılmıyorum. Kültürümüzde, yetiştirilişimizde yok spor.

  En basit spor nedir? Koşmak..
  Bir spor ayakkabı, bir şort, bir t-shirt yeter.
  Ama Belgrad Ormanı'na gidiyorum koşmaya bizim insanımız değil yabancılar var etrafta. Koşmak bedava ama yine o doğayı değerlendiren bu kültürle büyümüş avrupalı amerikalı...

  Her indirimi de "kar marjından düşüyor" gibi nitelendirmemek lazım. Kimi zaman nakite sıkışırsan, elindeki modeli eskimiş ürünleri, ya da zor satılan ürünleri yok pahasına satarsın. Böyle indirimler kar marjının düşük, sürümün büyük olduğu ülkelerde de oluyor. Ben ingiltere'den %60 indirimle carbon tabanlı yol bisiklet ayakkabısı aldım mesela. Bu stratejik bir karar da olabilir.
   
  nükleer kedi bunu beğendi.
 5. S. YILDIRIM

  S. YILDIRIM Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  203
  Beğeniler:
  242
  Şehir:
  Asker // Erzinan // Ordu Evi..
  Seviye:
  Aslında zengin işi değil.Türkiye için geçerli bu.Çünki Türkiye'de yaşam standartları zaten düşük.Doğal olarak ürünler de pahalı kalıyor..2x2=4 dür yani..Bence..
   
  sadana bunu beğendi.
 6. serkkan

  serkkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Ocak 2008
  Mesajlar:
  580
  Beğeniler:
  248
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Fırat Beye katılıyorum,

  Geçenlerde shimanonun türkiye distrübütörünü aradım (izmir) , inanın ne sorsam cevap alamıdım , olabilir, belki , umuyoruz , inşallah ,.

  6700 ultegra set getiriceksin arkadaş (mesela) , dükkanlarda bulunması gerek , işine geleni değil piyasanın talebine cevap vereceksin.

  Zor bu ülkede bu işi yapmak zor......

  Yurt dışına çıkabilen arkadaşlar çok şanslı , değerini bilsinler.:)
   
 7. Bülent ÖZER

  Bülent ÖZER Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  3.109
  Beğeniler:
  2.974
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Türkiyede istediğin Yol malzemesini bulmak gerçekten zor elinde olanda istediği gibi at koşturuyor, mtb parçası kadrosu ne istersen fazlasıyla var bu tamamen arz talep meselesi, distirbitörlere fazlada kızmamak lazım, ellerinde kalmayacaklarını bilseler onlarda bol bol yol malzemesi getirirler sonuçta para kazanacaksa onlar için yol mtb farketmez, bundan 20 sene öncesini hatırlıyorumda bunada şükür diyorum.Ben bir dükkan açsam sadece yol, mtb parçası ve kadro satarım mesela, toplu bisiklet satmam ha anlamayan bilmeyen nasıl toplıcak dersen ona istediği malzeme ile istediği bisikleti toplar öyle satarım ,sonuçta hazır bisiklet alıyorsun başlıyorsun seleyi ,gidonu, cant setini, lastiği değiştirmeye eeee ne anladık bu işten.:mad:
   
 8. İlyas ŞANLI

  İlyas ŞANLI Onursal Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.730
  Beğeniler:
  1.048
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Bülent Hocam,tam da piyasaya lazım olan satış politikasını anlatmışsınız.Gerçekten de piyasada sıfır satılan orta seviye ve altı bisikletlerin fiyatları oldukça yüksek,marka adına veriliyor paranın yarısı bana göre,geri kalan parçaları da değiştireceğiniz zaman çok düşük fiyatlara elinizden çıkarmak zorunda kalıyorsunuz.Ama her bir komponenti isteğinize göre toplarsanız daha güzel seçenekler çıkar ortaya.Böylelikle alt seviye parçalara çok para ödenmemiş olur.:in:
   
 9. Mustafa İçdağ

  Mustafa İçdağ Bisikletkolik

  Kayıt:
  21 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.346
  Beğeniler:
  3.666
  Şehir:
  Kadıköy, İstanbul
  Seviye:
  Yukarıda Bülent'ın dediklerine katılıyorum.
  Bundan 30 sene öncesine göre Türkiye'de ne ararsan var ( neredeyse).

  Evet internet, yurtdışı ve özellikle e-bay fiyatlarınla karşılarsanız daha pahalıyız. Ama bu genel bir ekonomi problemi, vergi vs. problemi.
  Araba piyasasıda en az o kadar pahalı, ama pek şikayet eden yok sanırım.

  MTB yi bir kenara bırakıyorum ama Yol bisikletinde en azından Canondale, Trek, Giant, Specialized, Corratec vs. gibi hatrı sayılacak markalar Türkiye'ye giriyor.
  Hatırı sayılmak ne demek, bunlardan dört tanesi neredeyse tüm Tour de France'i kapattılar.
  Shimano Türkiyede bayağı yaygın, hatta ne ararsanız var.

  Şu doğrudur Türkiyede campagnolo belki yaygın değil ve hatta yok ama bisikletinizi almaya niyetleneceğiniz bir mağazaya girin ve onlardan ben şu kadroyu campagnolo ile istiyorum deyin, bir şekilde parasını ödedikten sonra onlar size internet siparişiyle bunu bulacaktır ( hepsi demiyorum, ama yapabilen dükkanlar var).
  Yada siz kendi imkanlaınızla internet üzerinden sipariş geçersiniz, bunu yapan
  birçok arkadaş var bu sitede, konu açın ( veya önce arayın) sorun size yardımcı olacaklardır.

  Birde şu varki; Alıcının zihni kirlendi. Adam internete giriyor, her ekipmanın 200 tür varyasyonu var, jant seti alacak "yok seramik rulmanlı göbeğinden bimnenme kaplama kasnağına, mantarlı fren pabuçuna... gidiyor.
  Ve alıcı doğal olarak piyasaya çıktığında bunların hepsini bulmayı umuyor.
  Ama bu inanın Türkiye için imkansız, en azından şimdilik.
  Biz ne Avrupa üyesiyiz nede Amerika veya Uzakdoğu gibi kendi iç pazarına en alttan- en üst düzeye varacak ekipmanı, bisikleti kendi bünyesinde üreten bir
  ülkeyiz. Dolayısıyla herşeyi ithal ediyoruz ve VERGİ ödüyoruz.

  Bisiklet meşakkatli bir uraştır, insanı yorar, pahalı bir hobidir.
  Özellikle detaylara inip, istisna bisikletler toplamak inanın her yerde zor.

  Bakın size bir örnek vereyim; son altı aydır Colnago kadro arıyorum, arkadaşım İtalya Verona da bayisine gitti ( daha öncede Colnago aldığımız bir yer) C-50 veya Extreme C arıyoruz, belli size, belli renk. Yok çekti, nezamana gelir dedik
  " emin değiliz, para peşin sipariş verin belki 3ay!!" eee elinizde ne var," size 55 C-50 var ( bana 53-54 lazım) ama sele borusu yok ( C-50 çap 28mm kullanır).
  Nasıl yani?, Colnago İtalyada üretimini durdurmuş. Yanlış anlamayın bu İtalya'da oluyor.
  Aynı arkadaş Campy Zonda jantın tellerini kırdı, İtalyada satın aldığı aynı dükkandan sipariş verdi, 2 ay bekledi, teller yanlış çıktı...

  Total cycling (UK) den extreme C buldum, size renk OK, sipariş verdik, stok OK dendi, 2 hafta sonra mal gelmeyince, peşine düştük, Out of stok, kusura bakmayın dediler.
  Yani anlıyacağınız bu terslikler ve hizmette kusur her yerde oluyor.
   
 10. mcanb

  mcanb Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Aralık 2008
  Mesajlar:
  721
  Beğeniler:
  940
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bu konuda en çok içime oturan şey örneğin İngiltere'de adamların maaşı 2000£ ise bir parçaya 50£ veriyor, Türkiye'de birinin maaşı 2000TL ise parçaya 50 x 2.3 = 130 TL . Ki o 50£ olan şey distribütor falan filan derken 60 70 olsa daha da artıyor. Yapacak birşey yok bu konuda tabi, ama beraber antrenmana çıktığım adamların hem yol, hem fixed hem, TT'si hem de yarış yol bisikleti olunca canı sıkılıyor insanın.

  Geçen sene Kaçkar yarışlarından sonra piyasada Shimano disk fren pedi kalmamıştı, martta gelecek demişlerdi nisan sonunda hala yoktu piyasada. Ben bulamamıştım en azından birçok yerde. Fırat Dizman'ın isyanı da bence biraz bu yönde. Yani Shimano distrübitörü eğer fren setini satıyorsa yedek parçasını da sağlamak zorunda. Piyasada yoksa da elinden geleni yapmalı getirtmek için olabildiğince erken.
   
  nükleer kedi ve Fırat Dizman bunu beğendi.
 11. #11
  Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.045
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  gerçi arkadaşlar yorumlarıyla aydınlatmışlardır ama kısaca: malzemelerin astronomik fiyatları ,orta kesime hitap edecek malzeme olmaması,ayrıca teknik bilgi ve servisin yetersizliği ve yedek parça sıkıntısı.bir sürü gereksiz malzeme varken ana malzemelerin bulunamaması,gibi konular...
   
  nükleer kedi bunu beğendi.
 12. #12
  Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.045
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  söylediklerineize aynen katılıyorum ,zaten savunduğum ucuz malzeme olamdığından spor yapılmaması değil,sağlık ve zevk için 100 tl lik bisiklet ile bu işi yapabilirsiniz tabiki ,evet aynen bu kültür, hayata ,yaşama ,kendine ve başkasına saygı işi: iyi giyinmek,temiz olmak,saygılı olam,ahlaklı olamak ve yapmak spor.spor yapan ve hayvan besleyen insanın ,çoğu insanın yaşam felsefesi vardır,amaçları vardır,boşa yaşamaz,hedefleri vardır.en tehlikeli insan türü hedefi olmayan amacı olamayan insandır.ancak orta seviye malzeme getirmek,çeşitlilikte satıcının kişiye ,spora olan saygısını gösterir,örneğin dr tabiki hastasını iyileştirirken parasını alır,ama ,ayırım yapmaz,yapamaz yapmamalı,yeri gelir bedava bakar....
   
  nükleer kedi bunu beğendi.
 13. #13
  Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.045
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  aynen öyle trek satıyorsunuz ama bontrager parça Türkiyede görmedim,bu nedemek?
   
 14. Ahmet Bolgi

  Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğeniler:
  813
  Şehir:
  Çayyolu- Yaşamkent/ANKARA
  Seviye:
  yük taşımaya niyetli olanın sırtına semer vuran çok olur diye bir atasözümüz var. burada yük taşımaya niyetli olan mecazi anlamda kullanılmıştır.
   
 15. Ceyhun Oğuz

  Ceyhun Oğuz Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Haziran 2008
  Mesajlar:
  614
  Beğeniler:
  327
  Şehir:
  Tarsus
  Seviye:


  Öncelikle sadana sizi tebrik ediyorum :) Her konuya verecek bir cevabınız oldugu için :D Ciddi anlamda bir genel kültür ve bisiklet bilgisi meselesi bu .

  Cevabınıza bire bir katılıyorum.

  Saygılar.
   

İlginizi Çekebilir

2-1468594337435-nttngl699cik-960-540.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...
nibali1_3387201b.jpg
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
leg-cramps.jpg
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...