Neden e-5'i kullanıyorsunuz?

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
E-5'e girmek yasak.Oldukça net.Ancak her gün metrobüsle okula giderken kullanan bir sürü bisikletli görüyorum.Ben bisiklet ile okula giderken Yenikapı'dan gidiyorum ve 33 km oluyor.33 km de geliş bana toplam 66 km'ye patlıyor yol.E-5'ten gidersem yol 22 km civarı yani toplam 44 km olacak.Ancak korkuyorum.Yolu izliyorum metrobüste giderken, arabalar sağ şeritlere neredeyse sıfır geçiyor.Yollar dar vs vs.Siz neden ve nasıl kullanabiliyorsunuz E-5'i? Yol bisikletli bir sürü kullanıcı görüyorum hatta şehir bisikleti, dağ bisikleti ile E-5'te giden gördüm.Forumda 'geberemedim' diye konu açan bir arkadaş vardı E-5'te kaza yapmış olan.Onun dışında E-5'te kaza yapan birinin haberini ne gördüm ne duydum.Yenikapı'dan giderken de korkuyorum biraz.Sanırım biraz özgüven eksikliğim var bu konuda.E-5'i kullananlar, ne düşünüyorsunuz acaba?

Scudo

liteon

Aktif Üye
Tepki
177
Bisiklet
b'Twin
E-5 riskli ama yasak olmaması lazım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
D100 yasak değil kullanabilirsiniz evet tehlikeli ama yasak olan otobandır. Yani otoban yasak (en düşük hız 40 KM/h süreklilik gerektirecek şekilde ve 140 KM/h motosikletler bile giremiyorlar buraya) ama E-5 yasak değil. Tabii biz yanlış da biliyor olabiliriz. Bu konuda net bilgisi olan arkadaşlar yazarsa bilgiden yararlanmış oluruz. :)

liteon

Aktif Üye
Tepki
177
Bisiklet
b'Twin
@Synapse Konuyu saptırmayayım ama motosiklet otobanı kullanabilir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@liteon yok ben öyle duymuştum çoğu giremiyormuş o hız konusu yüzünden ama dediğim gibi, bu bilgileri yanlış biliyor da olabiliriz.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
e-5te herhangi bir yasak bulunmuyor. sayısız polisin yanından geçtim bitanesi hop birader demedi. fakat otobanda bir kez polis geçti yanımdan, o da otobandan çıkmam için uyardı.

sahil yolunu e5ten çok daha riskli buluyorum. e5te iyi kötü bir emniyet şeridi var, motorlar orayı kullanıyor zaten. yani daima çizginin sağ tarafında oluyorum. emniyet şeridinin geniş olduğu yerlerde de en sağa yapışıyorum (yol kenarındaki taş-çakıllara değmeyecek şekilde)
fakat sahilyolunda sürekli beyaz çizginin üzerinden gitmek zorunda kalıyorum ve bu çok riskli. lastiklerimiz ince olduğu için o beyaz çizgi de kalın bir katman olduğu, yani biraz yüksek olduğu için lastiğimizi kaydırıp bizi rahatlıkla düşürebilir. ayrıca zeyportun olduğu kısım ölmek için en ideal yer benim gözümde. o bölgede yaklaşık 1 km boyunca asfalta gömülmüş yumurta şeklinde reflektör camlar var. resmen süper mario oynar gibi geçiyorum oradan. o reflektörlerin bir tanesine bile denk gelseniz %100 kendinizi yerde bulursunuz. toparlama şansı yok. 2 tane de diklemesine koyulmuş mazgal mevcut o yolda. çukuru,deliği de cabası. arabalar o çukurlardan kaçmaya çalışırken bile bize çarpabilir. umurlarında da olmayız. hayatımda gördüğüm en dandik yol. yola çıkamıyorsunuz, çizginin üzerinde gitmek zorundasınız. çizginin sağında yer yok, zaten çizginin "sağı" yok! çizgi var, kaldırım var. ayrıca millet sahilde 100 basmaya meraklı. e5'tekiler bile 60 70i pek geçmezler, daha sakin giderler.

bu bahsettiğim bölgede, yani zeyportun (zeytinburnu limanından hemen sonraki yer) ölümlü bisiklet kazası olmuştu. daha 1 yıl geçmedi üzerinden.

sahil yolunu kesinlikle kullanma. çok net söylüyorum

gremlis

Üye
Tepki
75
İsim
Hasan S.
Bisiklet
Orbea
Trafik kanununda yazanlara gore, bisiklet otoyola giremiyor. Yerlesim yeri icinde hiz siniri 30Km/h diger yollarda ise 45Km/h olarak belirlenmis. Yani E-5 icin bir problem yok. (link)

Diger bir detay ise
  • Madde 46 Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder. (link)
tabi bu maddeyi bizden cok trafikteki suruculerin bilmesi gerekiyor. Belki boyle bir kanun maddesi varmis diyip biraz daha saygi gosterirler. (soyledigime ben de inanmadim :) )

Son olarak;
  • Madde 66 Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.
Bu madde biraz ilgincmis. Ornek olarak bostanci - pendik gibi guzergahlarda genelde yoldan gidiyoruz ve bu maddeye gore boyle bir hakkimiz yok. Kaza durumlarinda falan bunu dikkate aliyorlar mi acaba. Madde tartismaya acik olabilir. Durumu anlamak icin mevzuatin tamamini okumak gerekicek sanirim. (link)

edit:

karayolu cok genel bir tabir ve her yol karayolu mudur sorusunu merak ettim. Kanunda yazan tanim su sekilde;
Karayolu: Trafik için, kamunun yararlanmasına açık olan arazi şeridi, köprüler ve alanlardır.
Buna gore madde 66 yoruma pek acik degil gibi. tabi ben yanlis yorumluyor olabilirim. :) detaylandirabilecek varsa super olur. Hakkimizi ona gore savunuruz.

liteon

Aktif Üye
Tepki
177
Bisiklet
b'Twin
İstanbul'da hangi vasıta olursa olsun yola çıkmak maalesef tehlikeli. Herkesin acelesi var, herkes geçiş üstünlüğünü kendinde görüyor ve hiçbir kurala uyulmuyor. Bisikletle yola çıktığınızda mümkün mertebe sakin yolları kullanın ve çok dikkatli olun çünkü yolları paylaştığımız taşıt sürücülerinin çoğunun umrunda değiliz.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
ya bırak e 5 i sahil yolunda bile bisiklet yasak bu gerizekalı beyınsız 4 teker denyolara göre bır gun çıkarıp vurucam bır tane 4 teker denyoyu en sonunda kavga etmedıgım gun yok bu petrol beyınlılerle :acpsnr: bende araba kamyon motosiklet kullandım ama hakkaten ehliyetı kasapdan alan ruh hastaları var çok hemde...

şirket aracı kullandım şehir içi trafikde gunde 250 km yaptım ama bır kere bıle bısıkletlının motosıkletlının ustune kırmadım onune geçip fren yapmadım ama bu bazı ruh hastası babaları belırsız bazı 4 teker denyoları alıp o bezelye kafasını o egzosuna sokacaksın çıkarıp arabadan anca ondan anlarlar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Zytinburnunda oturan biri olarak Bakırköy istikametinden gelirken zeyport üst geçididen zeytinburnu tarafına geçin o yol sizi direk 16-9 ların önunden yedikule ışıklara çıkartır. Ölüm virajını paslamış olursunuz. Sahil yolunu devamlı kullanırım ve çokta severim.
@Serkan Mıstınoğlu

@Cem Ç. Memlekette ezik çok.

Uğur Can S.

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
Uğur Can Saraçoğlu
Bisiklet
Scott
Selamun Aleyküm,
Cümleten hayırlı akşamlar. Bende E-5 i kullananlar külübündeyim. Sahil yolu benim gözümde çok daha tehlikeli. Genel olarak bisiklet kullanmaya başladığım nokta Beylikdüzü oluyor ve burdan sahile inerken yollar inanın e-5 ten çok daha teklikeli. Özellikle bir ambarlı sahil varki kamyonetten , artistten geçilmiyor. Tek çözüm ciddi km leri bulan bisiklet yolu. Aksi halde motorlu taşıtlar ile birlikte kullandığımız hangi yolun bana güvenli olduğunu söyleyebilirsiniz ki ?

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@Asusmune ezik de değil onlar ruh hastası alıyorlar şirket arabasını beş para etmez herifler 2 teker görünce üstüne kırıyorlar motosikletde çok kullandım. avrupada amerıkada tur yapan dunyayı dolaşan bile geliyor turkıyede trafık canavarlarının altında ölüp gidiyor...

uzun kmler e 5de yapanlar bilir su şişesine idrarını yaptıkdan sonra bisikletlinin yolunun ustune atanmı dersin çıkarıp şişeleri senın onunde yola arabadan atan mı dersın onune geçip hiç bir sınyal vermeden ani fren yaparak bomboş yolda sonra gazlayan mı dersin bu ulkede bu bisikletliler ne yaptı da bu kadar ruh hastası uğraşıyor motorcularla bisikletlilerle anlamış değilim...

sigara izmaritini üstüne atanları kapıyı açıp ustune atlayan araba gelınce kaçan ama motorla bısıkletle gelınce nasıl olsa durur bu dıye hıc umursamayanları saymıyorum onlara alıştık...

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Anadolu yakasindaki bisiklet yolu bence istanbulun en tehlikeli yeri. Bilincsiz bisikletciler ( bisiklet yoluna bisikletini enlemesone koyup bankta kola içen mi istersin, bak adan saga sola atlayan mi istersin, yanyana gelip beraber 5 kms hizli hiden mi istersin) ve yayalar mangalcilar cocugunu ve kopegini bisiklet yoluna salanlar yuzunden bisiklet yolu resmen bisiklet tuzagi haline gelmis.

Sahil daha iyi, e5 ise bazi seylere dikkat edilirse iyi( mesela isik, fosfor vs olsa da gorunmez oldugunzun bilincinde olacaksiniz...)

Tepki
62
İsim
Yasin
Bisiklet
b'Twin
Sahil yolu hakikaten kötü ben de işim kumkapı-çatladı kapı mevkiinde olduğundan her işe gidip geldiğimde bu yolu kullanıyorum gerçekten çok kötü ne emniyet şeridi var ne bisiklet için bir parça yol.Üstüne bir de bu tüp geçit çalışmasından dolayı iyice karışık.Sahilden de gidilmiyor Yedikule-Koca Mustafa Paşa tarafı çevrili komple mecbur yoldan gitmek zorunda kalıyorsun.E-5 i hiç kullanmadım ama emniyet şeridi olan her yer sahil yolundan iyidir herhalde

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@ByRamichLee o 2 namı diğer fatih köprüsünden sabihaya giden paralı yol en guvenlısı ama asıl orası yasak :koptum: 4 şerit de arabalar dur kalk yaparken bisikletle ışık hızıyla emnıyet şeridinden geçmek :krsn:

ElcaSeJawS

Forum Bağımlısı
Tepki
575
İsim
fatih
Bisiklet
Cannondale
E 5 Bir kere kullandım cok tehlikeli geldi bana.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yanlış biliyormuşum.Daha doğrusu karıştırmışım.Edirnekapıdan Sefaköy'e kadar E-5 kullanmam gerekir.Önerir misiniz? Yenikapı bence de iyi değil hiç ama mecbur.Hızım 39 45 arası oluyor.Bu hızla E-5'te gitmem ne kadar doğru olur bilmiyorum.

Ayrıca vakit ayırıp, yazanlara teşekkür ederim.[emoji5]

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük