Neden dağ bisikleti?

Afe4

Üye
Tepki
30
Merhaba arkadaslar,
Ben uzun yillardan beri ABD'de yasayan ve Bisiklet/triatlon sporlari ile ilgilenen bir Turk vatandasiyim.
Merak ettigim konu sizlerin neden genellikle dag bisikleti veya hybrid bisikletleri tercih ettiginiz?
Dag bisikleti ile yarisanlari anliyorum fakat sadece tur veya spor icin binenlerin tercihlerini dag bisikletlerinden yana yapmasi biraz yanlis gibi geliyor bana. Duzgun zeminlerde yol bisikletleri cok daha hizli ve aerodinamik ayrica uygun olculu bir bisiklet alindiginda cokda rahat kullanimlidir.Hatta ikisinin arasinda olan cross tipi bisikletler dahada uygun olabilir.
Hepinize iyi binisler dilerim.
Ali Albayrak

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
1
gerektiğinde araziye gerektiğinde de yolda sürülebilmesinden.bir mtbye yol bisikleti takıp cadde sürüşlerinde çok rahat ve hızlı olablirsiniz fakat bir yol bisikletine bol dişli 2.10 lastikler takıp arazide ekşın yapamzsınız yada dağ bisikletinde istedğiniz zaman strett tarzı yani hareket hoplama zıplama yapalirsiniz yolda yapazsınız.yani kısacası MTBler bir çok alanda kullanılabilir fakat yol bisikeltinde böyle bir şans yok sadece caddelerde kullanabilirsiniz...

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Ben ağırlıklı olarak asfaltta biniyorum ama zaman zaman çeşitli zorluktaki araziye girmeyi de seviyorum. Yol bisikletini hiç bir şekilde arazi koşullarına adapte edemezsiniz ama dağ bisikletini, kilitlenebilir maşa ve ince lastiklerle yol koşullarına uygun hale getirebilirsiniz. Bu işlemin dezavantajı ise ağırlık tabi ki.

En üst sınıf bisikletleri düşünebilecek bütçem olsaydı (ve şu an ki kadroma bu kadar aşık olmasaydım :) ) çift amorisörlü bisiklet düşünürdüm mesela.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Bence yol bisikletinin fazla tercih edilmeme nedeni Türkiyedeki acayip trafik ve acayip yollar . Bu yüzden yeni başlayanlar genelde bi mtb ile başlıyolar daha sonra tercihleri değişebiliyo kimi arazi sürüşünden zevk alıyo kimi asfalt yollarda kmlerce pedalamak istiyo . Yani yol bisikleti zevk meselesidir .

Güzel konu. İyi akşamlar

• Beğen
Tepkiler: Afe4

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Genelde yollarımız da yol bisikletine müsait değil ben Sivas'ta yaşıyorum ve ilimizde her yıl bi çalışma oluyor diyelim yol bisikleti ile okula gidiyorum zaman kısıtlı ve güzergahımda bir yol eşilmiş diyelim yolu uzatmak gibi bi zaman kaybı yapamıyorum ve geçmek zorundayım bu durumda MTB en iyisi.
Arkadaşlarla geziye çıkıyoruz çok güzel bir dağ yolu gördük ve ileride fotoğraf değeri yüksek ortamların bulunduğuna eminiz yani gideceğiz bu durumda yol bisikleti ile gidemiyoruz fakat mtb ile insanların yürüyemeyeceği yerlere bile gidebiliyoruz.
Tezlerimin bir kısmını söyledim anti-tezi olan varsa gelsin... :)

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
türkiye yolları,asfaltları,mazgalları,kaldırımları insanımızı buna itiyor:D

şaka bi yana ,doğayla iç içe olunabilecek tek şey dağ bisiketi;)

• Beğen
Tepkiler: Mtt ve kcuk_

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
evet cross tipi bisikletlerin Türkiye'deki birçok mtb kullanıcısının asıl beklentilerini karşılayacak bisikletler olduğunu düşünüyorum... (yoldan giderim, toprak yola da girerim, drop-off'a, bunny-hop'a gelmem) Bakınız, birkaç örnek...

http://www.bicyclebikes.com/wp-content/uploads/2007/05/cyclocross-bike.jpg

ali_gülcan

Daimi Üye
Tepki
58
barışında dediği gibi ülkemizde henüz pek olmayan cyclo-cross bisikletlerden bir çok alanda mtbden daha iyi sonuç alınabilir.(performans acçsından)
bu tarz bisikletler çogalsada cyclo-cross yarışları yapılsa keşke(gerçi daha mtb ile yol yarışlarının hakkından gelemiyolar :D)

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
mtb her zaman yer yola gelir ne çamur da ne yağmurda bana mısın demez işte bunu seviyorum.

• Beğen
Tepkiler: Metro

kcuk_

Forum Bağımlısı
Tepki
180
her turlu amacla kullanabildigim icin herhalde ,

Selim Üsel

Forum Bağımlısı
Tepki
1.464
Arkadaşlarımın yorumları gerçekten doğru mtb her koşul için tek noktalı bir çözüm. Yeri gelir dağda bayırda, yeri gelir asflat yolda. Aynı zamanda bizim Amerikada ki vatandaşların kullandığı kadar güzel yollar ve ortamlar olmadığı gibi, Amerikada yaşayan insanlar kadar hepimizin alım gücüde çok yüksek değil. Yani yolda bineyim yol bisikletim olsun, dağda bineyim dağ bisikletim olsun gibi seçenklerimiz olamayabiliyor. Keşke bu spora gönül veren herkesin alım gücü yüksek olsa ve yerine göre tercihimizi yapıp maksimum keyfi yaşayabilsek.

Tepki
7
Arkadaşlar turlarda gezen insanların çoğu mtb kullanıyor. Ama gezdikleri yerleri Şehir bisikletleri ile daha kolay gezebilirler. Ben de şehir bisikleti almak istiyorum. Ama herkes mtb aldığı için şüpheye düşüyorum. Mtb ye ince teker falan takıyor demeyin. Çoğu takmıyor. Zaten taksana şehir bisikleti kadar iyi olacağını düşünmüyorum. Ama başka bilmediğim bir özelliği mi var yoksa ben şehir bisikleti almakla iyi mi yapıyorum.

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
bende cararro sportive 224 var ikizimde carraro 530 mu neydi bir dağ bisikleti modeli var ve benim şehir bisikletime ve kardeşimin dağ bisikletine ayrı iki günde binen abim bu(carraro sportive 224) bisiklet akıyor ya öbürü böyle gitmiyor olum dedi. bende şehir de şehir bisikleti kullanma yanlısıyım. aksi taktirde şehirde suv araba alıpta çamura sokmayanlarla aynı mantığa gelicez. dağa çıkarımçok güzel ortamlar var buralar çok müsayit diyorsan lastiklerin ön maşan ve vites sisteminin dayanıklı olmas gerek buda bi 1500tl 2000tl eder bence. bende zamanında bu ikilemde kalmıştım. dağa çıkma hevesim var ama ortam yok benim bulabileceğim o kadar da param yoktu birde günlük deniz kenarları turlaı falan gibi turlar istediğşm için kitlemeli maşalı bir carraro sahibi oldum çokta memnunum.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Dağ bisikleti yanlısıyım aslında şehir bisikleti alacaktım ama arkadaşım Moruk bisikleti deyince (Sedona 300 serisinden çamurluklu bir modeldi) vazgeçtim Mtb aldım...Kötü mü ettim bilmiyorum çünkü her yere gittim uzun kısa turlar yaptım dağ bayır dolaştım belki şehir bisikletiyle yapamıyacaktım.Ama ileri zamanlarda bir de şehir bisikletimin olmasını isterim.

Tepki
7
Ben SEDONA 325 alıcam zaten onda önden kilitlenebilir amortisör var. Ben zaten hiç çamura ve kumlu yola girmemişimdir.

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
Belirttiğin gibi ise senin ihtiyacın için ideal bisikletlerden biri. Bisiklet biraz da kişisel bir tercih neticede, son noktada zevkler ön plana çıkıyor. Bilinçli bir şekilde dağ bisikleti alıp şehirde kullanan birisi de hatalı bir seçim yapmış sayılmaz. Ben ihtiyaçlarımı ön plana koyarım bir başkası zevklerini o yüzden mtb mi şehir mi konusunu böyle düşünmek daha doğru gibime geliyor.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
ben de şehirde mtb kullananlardanım...

1. si yol veya şehir bisikleti beni motive etmiyo... illa kalın dişli bi lastik görücek gözüm : )) -- şehir bisikletlerinde de gözüm hep ince ama dişli olan lastiklere kayıyo...
2. si, hem asfaltta kullanıyorum hem araziye giriyorum.. karda da kullanıyorum... ve ben üşengeç bi insanım... duruma göre lastik değiştiremem... mümkünse de çok çok ama çok az patlasın... varsın asfaltta zor gitsin...

Rıdvan SIĞAN

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Kron
Ben MTB kullanıcısıyım. Bugün dağ yollarında kullanırken daha bir sevdim bisikletimi. Sorunun cevabına gelirsek, şehir bisikleti ile dağ yollarına girmek riskli ama dağ bisikletini hem bozuk arazide hem de şehir içinde kullanabilirsin. Ayrıca yurdumuzun şehiriçi yolları bile bazen arazi şartlarını aratmıyor. Çok arada kaldıysan hibrit modelleri tercih edebilirsin. Kilitlenip açılabilir ön amortisörlü ve şehir bisikletinden az kalın dağ bisikletinden az ince tekerleği olan modeller mevcut.

Tunahan KORKUT

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Carraro
belki de bu kişiler bisikletlerini doğada , ormanlık alanda kullanıyorlardır ve tur için başka bir bisiklet almak istemezler diye düşünüyorum. şahsen ben böyle yapmayı planlıyorum :)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.382
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bence tüm soru isaretlerini ortadan kaldirmak icin ve her sartlarda kullanmak ve her kullanima geometrisi uymasi icin, hem dag, hem yol, hem de sehir bisikleti bulundurmak. Böylece lastik degistirmeden de kurtulmus olunur ve her kullanim sartina bir dogru bisiklet olur.