Neden Bisikletlerin Üzerinde Ayaklık Yok?

Halitkin

Sirrus
Tepki
44
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
özellikle dağ bisikletleri için konuşuyorum (diğerlerinde de aynı durum var mı bilmiyorum) dikkatimi çekti; en pahalısından en basit modeline kadar hiçbir marka ve modelde ayaklık bulunmuyor.

bana kalırsa ayaklık önemli bir parça, en nihayetinde kimse bisikletini yere bırakmak istemez. merak ettiğim neden bisikletlerin üzerinde ayaklık aksesuar olarak gelmiyor?

ikinci sorum da buna bağlı olarak hangi tip ve marka ayaklığı tavsiye edersiniz?

Scudo

egehan

Daimi Üye
Tepki
82
MTB lerde hafiflik odaklı imal edildiği için ayaklıkta pek kullanılan birşey değil ve bence gerekli değil ama kadro çizilmemesi için gerekli birşey aslında :) Ama sonuç olarak fuzuli ağırlık yaptığı için konmuyor ;)

• Beğen
Tepkiler: Halitkin

Burhan Özyılmaz

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Zamanla alışıyorsun kaldırım kenarına falan çok rahat koyuyorsun ağaca asıyorsun :D Ağırlıktan başka ne olabilir???

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
düşündüğün zaman bana göre bareNd matara tutucu matara vs saymakla bitmez bence hepside çok önemli parçalar ayaklıkta kesinlikle çok önemli koymamalarının ilk sebebi ağırlık ikinci sebebi ise pazarlama stratejisidir

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bende bisikletimi alırken ilk baktığım şey üzerinde ayaklığı olup olmadığıydı.Düşündümde markası modeli ne olursa olsun onu ağaca yada yaslayacak biryer bulamazsam yere koymaya kıyamazdım

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
+ çok çirkin duruyor bisikletin bütünlüğünü bozuyor

uğurcan gültekin

Daimi Üye
Tepki
269
ayaklık MTB nin karizmasına aykırı bence:) ayrıca öyle kıymetli bir makineyi sağda solda bırakıp gidemeyizki:9

selam ve dua ile

-Paşa-

askssy
Tepki
579
Bisiklet
Specialized
ayaklık bence çok güvenli değil rüzgarda yığılıveriyor bisikletin ayrıca birisi çarpabiliyor ufacık bir temasla düşüyor bisiklet en iyisi yumuşak bir zemine bisikleti yatırmak hiçbirşey olmuyor en güvenli yol bu. ayrıca gereksiz ağırlığı da taşımıyorsunuz. bi ara ben de niyetlendim ama gereksiz olduğu hususu tartışmasız. :)

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Teorik olarak dağ bisikletleri dağda kullanılır. :)
Dağ bisikleti alıp da kirlenmesinden, ufak tefek çizikten korkmak pek beklenen bir durum olmadığından ayaklık koymuyor olabilirler. Bir de arazide kullanılan bir bisikletin çok fazla sarsıntıya maruz kalması beklendiğinden ayaklıklar zamanla gevşer, ses yapar, problem çıkarır diye düşünülüyordur. Zaten koysalar da arazide ayaklığı dayayacak sağlam düz zemin bulmak çok zor olabilir.

Deniz K.

Daimi Üye
Tepki
85
Bisiklet
Bianchi
Ancak mtb ler genelde yol lastikleri ile şehirde kullanıldığı için ayaklık aranması gerekir.

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Ben gidip yarış bisikleti alıp buna neden bagaj yeri yapmamışlar diyemem. Aldıysam gerekli değişikleri yapmak/yapamamak benim sorumluluğumdadır.

Aynı şekilde dağ bisikletini şehirde kullanmak sahibinin inisiyatifidir. Eğer amacı dışında şehirde kullanacaksanız yol lastiği alır modifiye edersiniz. Yol lastiği alırken bir de ayak alıverirsiniz. Piyasada çeşit çeşit var. Böylece dağ bisikletini dağda kullanacak olanlar bisikleti alırken hiç kullanmayacakları bir ayağa para vermek zorunda kalmazlar.

İşin aslı bisikletini şehirde kullanacak olanlar en başından şehir bisikleti alsalar hem dağ lastiklerine boşa para vermemiş hem de daha konforlu bir bisiklete sahip olmuş olurlar.

Samet Demirtaş

Daimi Üye
Tepki
78
neden yok söyleyeyim.şimdi dağ bisikletlerinde zaten hafiflik söz konusu ve bence gereksiz bişey ayaklık.çünkü siz neden istiyorsunuz ayaklığı , uzun yola giderken birşey aldıgımda işte yere koyuyorum rahatsız ediyor gibi bir nedeniniz vardır.fakat dağ bisikletiyle uzun yola gidilen tek yer Türkiyedir :) inanın başka bir yerde uzun yola dağ bisikletiyle gidilmiyor.dağ bisikletinin amacı dağ koşullarında sürmek uzun yola gitmek değil.bunun içinde dağda ayaklığa gerek oldugunu sanmıyorum ve dediğim gibi hafiflik söz konusu.

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Ayaklık bende çok anlamsız, başlarda ya neredeye koyacağım derken şimdi aramıyorum bile otomatikman bir yer bulup yaslıyorsunuz ki yasladığım yere daha çok güveniyorum. ayaklık hem zemine göre hemde rüzgar ve çarpmalarda devrilip bisiklete zarar verebilir.

Bunun yanında herçekten çok çirkin duruyor, şehir bisikletleri hariç takılması çok anlamsız geliyor ki mtb ye ayaklık taktığınızda taktığınız yerde kadro çizikleri oluşuyor. kısacası ağaca yaslayamam kıyamam derken kadroda daha çok çizik oluşturmuş olursunuz. ağaca asın, ağaca dayayın, arka tekeri bir taşa yaslayın gibi gibi gibi...

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
ayaklık kullanıyordum. düz yolda sorun olmuyor, gerçekten pratik...

ama biraz araziye giriyim derseniz, ufak tefek çukurlarda bile açılabiliyor ki bu bence gerçekten tehlikeli...

neyse sonuçta, benimki kırıldı ve ben çok sevindim :)

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
en hafifi bile 200 gr civarı o 200 gr o kadar önemliki ayrıca cok cirkin bi görüntüsü var

Onur Özgün

Aktif Üye
Tepki
59
Çift amortisörlü bisikletimle 1 karış kaldırımdan atlarken bile açıldı o ayaklık. En ufak çukurda bile hızla giderken açılıyorlar. Sinir ediyorlar insanı ama yine de yeni aldığım yol bisikletime de takdırdım ayaklık. Asfaltın ortasına yatıramam bisikleti, yoldan geçen araçlar yerde yatan bisikleti göremeyip ezmelerini istemem açıkçası.

Ali Aktürk

Aktif Üye
Tepki
27
Ben abuk subuk yerlere dayamaktan bıktığım için taktırdım valla...Ama gerçekten de yakışmıyor.