Neden Antrenman Bilimi?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Aziz SIRNAÇ tarafından paylaşıldı.

 1. Aziz SIRNAÇ

  Aziz SIRNAÇ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Eylül 2006
  Mesajlar:
  616
  Beğeniler:
  364
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Herkese merhabalar.

  Sorumuza cevap vermeden anternmanın geçmişi ve ülkemizde olan etkileri hakkında biraz bilgi vermek istiyorum;
  İnsan oğlunun antrenmana olan ilgil ve bulguları çok eski zamanlara dayanmaktadır.
  M.Ö zamanlarda insan oğlunun çetin doğa ve yaşam şartlarına dayanabilme ve ve zor şartlarda yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilme adına sürekli zinde kalmaya çalıştıkları ve bu şartlara karşı koyabilmek adına çalışmalar yaptıkları bulgularla kanıtlanmıştır.
  İnsan oğlunun zamanla bu şartlara karşıkoyabilme yetisinin birtakım yetenekleri kazanmaya bağlı olduğu ve bu yeteneklerini geliştire bildiği sürece daha verimli bir insan olacağı anlaşılmıştır. Bu olumsuzlukları kaldırabilmek adına insan oğlunun dünden bugüne sürekli fiziksel yetilerini geliştirmeye çalışan aktivitilere yer vermeye çalışmıştır.
  Yakın zamanda ülkeler tanıtımlarını etkin bir şekilde yapabilmek adına spora daha çok önem vermiş.sporun profesyonel bir uğraş olmasını sağlamıştır.
  Gelişen ve küreselleşen dünyada sporsal alanda çeşitliliğin artması ve bu çeşitlilikteki başarı ve doyuma ulaşma isteğinin artması nedeni ile antrenmana, antrenman biliminin bilimsel bilgi ve bulgularıyla antrenman yapma ihtiyacı duymuştur.
  Antrenmanın temel amacı sporcunun bedensel verimini doruk noktasına çıkartmak için sporcunun vücut sistemini ve özelliklerini geliştirmektir. İyi bir antrenman sporcunun fiziksel ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte, iyi düzenlenmiş ve iyi planlanmış olması gerekmektedir.
  Sporun antrenman boyutu sadece sporcuyu antrene edip en yüksek verim düzeyine ulaştırmak değil bunun yanı sıra bu yüksek verimi uzun süre korumak en temel amaçlardan birisidir.
  Anternman sürecinin uzun süreli ve programlı ve sporcuya özgü olarak yönlendirilmemesi ülkemizdeki antrenman uygulamalarının en önemli sorunudur.
  Halen bile Bisiklet Branşına badan oğula ben ne biliyorsam doğrudur, ben eskiden böle yapardım sende yap gibi antrenman yöntemlerinin uygulandığı, Bireyler arasındaki ayrımı göz önünde bulundurmaksızın antrenörün günlük antrenmanla bilime ve antrenmanın temellerine aykırı yöntemleri kullandığı üzerinde yoğunlaşılması gereken acı bir gerçektir.

  NEDEN ANTRENMAN BİLİMİ ? Eğer bisiklet sporuna kendiniz bir kulüp bünyesinde başlamadıysanız nasıl antrenman yapmanıza dair aranımlarınız ve merakınız oluyordur. Bu merakınızı kimi zaman nadirde olsa kitaplardan veya kaynaklardan, çoğu zaman ise kulaktan dolma bilgilerle yada tavsiyelerle gidermeye çalışıyoruz. Oysa antrenman bilimi tıp kadar hatta şunu rahatça söyleyebilirimki tıptan daha hızlı ilerleyebilen ve ürününü insan olan yani bilinçsiz antrenmanlarla tıpkı tıp alanındaki bilinçsiz ilaç kullanımı gibi insan sağlıyıyla oynanılabilecek bilimsel bir alandır.
  Bu bilgilere dayanarak şunu rahatça söyleyebilirimki insanlarada oluşan başarı isteğinin sağlık ve diğer ayrıntılarıda geride bıraktığı bir gerçektir.
  Tüm bu bilgilerin göz önüne alınarak sporu egzersiz boyutunda yapmanın dışında sporsal başarı veya yarışama ortamına katılmak amacında iseniz antrenman bilimini dikatte almanız, anternmanı iyi tanımlayabilmeniz, neler yapacağınız teorikte olsa bilip bilgileri bisiklet sporuna uyarlayabilecek bir uzmandan yardım istemeniz en doğru adımlar olacaktır.

  Aziz SIRNAÇ
   
 2. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  7.281
  Beğeniler:
  9.882
  Seviye:
  Aziz yine önemli bir konuya değinmişsin. Bu işin hem pratiğinde (ki Aziz Sırnaç eski bir bisikletçidir arkadaşlar) hem de teoriğinde (bu konu üzerine üniversite okumuştur) bilgi sahibi birisinin ağzından bunları dinlemek hoş oldu.
  Keşke antrenman bilgisi üzerine okunacak daha fazla Türkçe kaynak olsa, sporcularımız duruma daha bilinçli yaklaşsalar.
  Acaba senin önerebileceğin, bu işin eğitimini almamış bir bireyce de rahatlıkla anlaşılabilecek, Türkçe bir kaynak var mı?
   
 3. #3
  Aziz SIRNAÇ

  Aziz SIRNAÇ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Eylül 2006
  Mesajlar:
  616
  Beğeniler:
  364
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  merhabalar.
  halilcim antrenman bilimi üzerine türkiyede birçok kaynak mevcut ama bunlar genel teorik bilgilerle dolu. bunlardan bisiklet sporuna uyarlanmış bir kaynak ne yazıkki henüz yok. ama bunları uyarlayabilecek düzeyde bilgi sahibi olan hocalarımız ve bu işin sayısı azda olsa hem sporculuk hemde akademik eğitimini alan eğitmenlerimiz var.
  yazmış olduğum bu konunun amacı tüm bu ince ayrıntı gibi görünüp yarınlarımızı etkileyen konularda sporcu arkadaşların dikkatini çekmekti.
  Umarım bende bu Mili sporculuk ve akademik eğitimin ardından antrenman biliminede olan ilgimden dolayı ilerde Bisiklet sporuna bu tip kaynaklar hazırlarım.
  Herkese teşekkürler.
   
  A.Bülent Yamaner ve HaliliOzturk bunu beğendi.
 4. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  7.281
  Beğeniler:
  9.882
  Seviye:
  Sabırla bekliyoruz Aziz. (Elini çabuk tut lütfen :) Ben "master" olmadan çıkart...)