Ne tür bisiklet almam gerekir?

umutbaran

Üye
Tepki
0
Merhaba Arkadaşlar,

Bisiklet almak istiyorum. Bu işe yeni başlayacağım sayılır. Bir kaç zamandır bakınıyorum. Aşağı yukarı bir fikir edindim. Ancak dağ bisikleti mi şehir bisikleti mi konusunda kararsızım. Normalde şehir içinde ve turlarda kullanmayı planlıyorum. Ancak belki Beylikdüzü-Bakırköy arasında işime de gidip geldiğim olur diye de düşünüyorum. Dağ bisikletinin uzun yollarda yorucu olduğunu söylüyorlar burada.

Bütçem 500 YTL civarı. Önerilerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Scudo

umutbaran

Üye
Tepki
0
Biraz daha ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim. Marka, model vs. vs. ...

Bir de 500'ü aşmayayım.

smee

Aktif Üye
Tepki
94
(link)

(link)

(link)

bu üçü istediğiniz fiyat aralığına yakın "city bike" seçeneklerine giriyolar. ama ben yine de giriş seviyesi mtb'leri gözardı etmemenizi öneririm. uzun yolda bunlardan daha fazla yorabilirler ama daha konforlu olacaklarını da unutmamak gerekir.

umutbaran

Üye
Tepki
0
Çok teşekkür ederim öneriler için.

Ya evet o yüzden kafam karışık. MTB daha konforlu ve dayanıklı. Örneğin bir MTB ile ortalama kaç km yapılabilir?

Henüz başlangıçta şehirler arası yol katetmek niyetinde değilim ancak en azından 50 km yapabilmek istiyorum bir de rampalar biraz düşündürüyor beni.

Örneğin burada tur yapan arkadaşlar ne tür bisikletler kullanıyorlar?

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
merhaba size bir liste olarak anlatmam daha yararlı olur;)
isim: onur
soyad:kahraman
boy:1.60
kilo:43
bisikletim:2008 sedona 761(toplama)
en az gittiğim km:34
en fazla:50
hız:20,28
kullandığım yerler:düz yol(maşa kapalı),ormanlık alan,kum tepeleri,araziler.
yani size mtb uyar;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben de hemen her bisikletsever gibi ilk bisikletimi alırken dağ bisikleti alarak hata yaptım.İlk fırsatta bir tur bisikleti alacağım.

Tur bisikletleri ile de hemen her tür arazi şartlarında gidilir.Sanmayın ki dağ bisikletleri daha dayanıklı.Belki kayaların üzerinde binemezsiniz, atlayamazsınız, zıplayamazsınız ama kaç kişi dağ bisikleti alıp böyle şeyler yapıyor.Yapanlar ise acaba kaç km "Tur bisikleti ile çok daha rahat gidilebilecek yol" katedip sonunda böyle şeyler yapıyor.Günü birlik turlar yapıyoruz, 100km yol alıp 1000m rakıma ulaştıktan sonra yaylalara, arabaların giremeyeceği yerlere giriyoruz.Buralarda bile tur bisikleti kullanılabilir.

Arabam ile gider sonra araziye girer amörtisörlerin keyfini çıkarırım diyenler içindir dağ bisikleti.

Tur bisikleti almaya değer.Sakın benim ve birçok kişinin düştüğü yanlışa siz de düşmeyin.

Bütçenize göre olmayacak linkler ama böyle bir bisiklet alırsanız ömür boyu kullanırsınız.

Bu linkten "Soho" ve "Sport Urban" modellerine bakabilirsiniz.
(link)
Road bölümünde "FX" serisini de inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Scott'ın "Sportster" serisi de çok güzel. P3 düşünülebilir.
(link)

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@afrika_kaplani

Afrika Kaplanı'na aynen katılıyorum. Ancak malesef 500 YTL'ye iyi kalite, sıfır bir tur bisikleti bulamazsınız (hoş, iyi kalite bir dağ bisikleti de bulamazsınız). Size önerilen giriş seviyesi dağ bisikletleri ile de zaten kayalardan atlama zıplama yapamazsınız, üzerlerindeki donanım, özellikle lastikler arazi sürüşü için yeterli değildir. Bende o giriş seviyesi dağ bisikletlerinden de var, oradan biliyorum.
Tur bisikletleri en bozuk yollarda bile sorun çıkarmayacak kalınlıkta jant ve lastiklere sahiptir. Gerçi biraz dikkat ederseniz, lastik seçiminizi iyi yaparsanız yol bisikleti de pek sorun çıkarmaz, bende bir tane de yol bisikleti var, her hafta en az 250 kilometre yol yapıyorum, ve bozuk yollar da oluyor, neredeyse 2 aydır lastiğim bile patlamadı.
Sonuç olarak, eğer bütçenizi biraz artırabilirseniz 750 YTL civarı Scott sportster p6 önerebilirim. Ya da ikinci el bakabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Barış Kılınç

serhad

Forum Demirbaşı
Tepki
1.051
TUR bisikletleri ile DAĞ bisikletleri arasındaki FARKLAR belirtilirse yararlı olacaktır, şahsen ben donanım olarak ne farkları olduğunu anlayamadım.
(Tur bisikletleri 26 ve 28 inch olabiliyor, amortisörlü oluyorlar, lastik genişlikleri
hemen hemen aynı vb.)

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@serhad k

Donanım olarak farkları yok. Yani vitesler, frenler, aynakol vb. tur bisikletleri ile dağ bisikletlerinde aynıdır. Tabii tur bisikletleri geniş bir yelpazede olur, kimileri yol bisikletine yakınken, kimileri dağ bisikletine yakındır. Bu yüzden bazı tur bisikletlerinde yol bisikleti donanımı olabiliyor. Ama genel olarak dağ bisikleti ile aynı donanıma sahiptir. Farkı, kadro ve lastikler. Tur bisikletleri 28'' olur (%99, istisnalar tabii ki olacaktır). Lastik genişlikleri ise hemen hemen aynı değildir, tur bisikletlerinin lastikleri daha ince olur ki en sık rastlananı 700x35 dir. Bu da, dağ bisikletlerine göre daha hızlı olmasını, daha uzun mesafeleri yormadan almasını sağlar. Bu yüzden bunlara "tur bisikleti" deniyor.
Tur bisikletleri amortisörlü ve amortisörsüz olabilir. Kişisel tercihim amortisörsüz olanlardan yanadır, çünkü amortisör enerjinizi çalar.

Dağ bisikleti ile tur bisikletleri arasındaki farklar kabaca:
Dağ bisikletleri 26'' kalın lastiklere sahiptir, dişli lastik yapısı ve amortisörleri sebebiyle uzun yolda yorucudur, düzgün asfaltta konforsuzdur, ancak ekstrem arazi şartlarında (bozuk yollarda değil!) tek şansınızdır.
Tur bisikletleri ise 28'', daha ince ve az dişli lastiklere sahiptir, bu yüzden uzun yolda daha az yorar, daha hızlıdır, ve düzgün asfaltta daha konforludur. En bozuk yollarda bile kullanılabilir. Ekstrem arazi şartlarında kullanılamaz.

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Tur bisikletiyle dağ bisikleti arasındaki en önemli fark geometridir. Yani sürücünün bisikletle etkileştiği gidon, sele, pedal noktalarının bisiklet üzerindeki yerleri ve bu yerlerin birbirleriyle olan açıları farklıdır. Dağ bisikletinde bu etkileşim noktalarının pozisyonları kısa ve teknik olarak zorlu arazi parkurları düşünülerek ayarlanmışken tur bisikletlerinde bu noktalar ağır bir bisikleti (malum tur bisikletinde yük çok olur) bütün gün asfalt yollarda yokuş-iniş-düzlük çekebilmek üzere ayarlanmıştır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Juanito.Laguna

Mesajımdaki p3 önerisi yanlış olmuş, dalgınlığıma gelmiş. p6 gerçekten de bütçenize en yakın ve almaya değecek bir bisiklet. Üstelik amörtisörsüz. Daha önce "market bisikletleri" dışında bir bisiklet kullanmadıysanız bu bisiklete binince size çok farklı gelecek. 2-3 pedal da bir hiç pedal çevirmeden hızlıca ve uzunca yol alacaksınız.

Bu arada ben de seneye bir yol bisikleti almayı düşünüyorum.Şimdilik aklımda olan bu : (link)
Tur bisikleti fikri yavaş yavaş yol bisikletine dönüşmeye başladı benim için.

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@afrika_kaplani

Ama 7.3 fx de yol bisikleti değil, tur bisikleti. Her ne kadar Trek sitesinde "yol" bölümüne koymuş olsa da. 7 serisi tur bisikletlerinden oluşuyor. 7 serisinin üst düzey bisikletleri yol bisikleti donanımlı. 7.3 fx de ise deore donanım var.

umutbaran

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı oldu gerçekten.

Demek ki ben tur bisikleti almalıymışım :) Bunda netleştim.

Scott sportster p6 390 € ve iyi görünüyor. Ancak bütçeyi biraz zorlayacak gibi de. Bir de Geotech Life ve Street modellerini gördüm Delta'nın sitesinde 299 €. Önerir misiniz? Hani bütçeyi sarsmamak için soruyorum.

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@umutbaran

Scott Sportster benim yakından gördüğüm ve hatta binip test ettiğim bir bisiklet, o yüzden gönül rahatlığıyla önerdim. Tabi fiyatı bütçenizin biraz üzerinde kalıyor.
Geotech'leri bilmiyorum. Geotech Life hiç fena görünmüyor. Fiyatı da çok iyi. Ne yazık ki parça listesini ayrıntılı yazmamışlar. Bence gidin ve görün. Mümkünse Scott'u da görün, karşılaştırma şansınız olsun. Aradaki fiyat farkına değmez derseniz, Geotech alırsınız.

umutbaran

Üye
Tepki
0
Biliyorum çok kafanızı ağrıttım ama ben beylikdüzünde oturuyorum. Nereden bakabileceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz, valla bu konuda bu son :), (umarım)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@umutbaran

Beylikdüzü neresi oluyor bilmiyorum fakat ben size Ortaköy'deki Trek galerisine(showroom) bakmanızı öneririm. Kadıköyde'de çok sayıda bisiklet satan yer bulabilirsiniz. Ayrıca vapurlar bisiklet alıyor eğer ki ihtiyaç duyarsanız, geri kalan yolu da bisikletiniz ile alabilirsiniz.

Yokuscu

Forum Demirbaşı
Tepki
186
size Bir adet boyunuza gore sedona oneririm. sedona 711v yada borla siz bilirsiniz...