ne kadar hız yapıyorlar

ultegra

Aktif Üye
Tepki
7
selamlar
ben 18 21 24 ve 27 vites bisikletlerin ne kadar hız yapabildiklerinini öğrenmek istiyorum .bilgi verirseniz sevinirim.

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
İlk olarak merak eden herkes hersoruyu sorabilir herkes herşeyi bilmeyedebilir bizim amacımız bunları öğretmek ve paylaşmaktır..Bu konuyu burda kapatıp soruya dönersek.

Bu hızlı gitme olayının tamamı senin aykol (pedal kısmındaki ön dişliler) ve arka dişlilerinin oranlarıyla ilgilidir...

Mesela senin 18 vitesli bir bisikletin olsun; bisikletinin arkadaki en küçük dişlisinde 11 diş ve önde en büyük dişlisinde 42 diş var diyelim (çünkü bu dişlileri kullandığında 18. vites olmuş oluyor), arkadaşında ise 24 vitesli bir bisiklet var ve onunda arkada en küçük dişlisi 11 dişe öndeki en büyük dişlisi 42 dişe sahip olsun.Bu durumda sen 18. viteste oda 24. viteste giderken aynı hızda pedal çevirirseniz aynı hızda gidersiniz...

Gine bunun gibi mesela senin 18 vitesli bisikletinde arkada en küçük diş 11 önde ise en büyük diş 42 olsun ama arkadaşının 24 vitesli bisikletinde arkada en küçük diş 14 önde en büyük diş 42 olsun.Bu durumda sen 18. o 24. viteste giderken aynı hızda pedal çevirirseniz sen 18 vitesli olmana rağmen daha hızlı gidebilirsin...

Ayrıca mesela çok kaliteli yarış bisikletlerinde sadece 20 vites vardır ama arkada en küçük dişlileri 11 öndeki en büyük dişlileri ise 53 tür.Bu durumda 20 vitesli olmalarına rağmen 27 vitesli bir bisikletten çok daha hızlı gidebilirler...

Yani bu durumda bisikletlerin hızlı gitme durumları ilk önce dişli oranlarına daha sonrada senin gücüne bağlı olduğu ortaya çıkar...

ultegra

Aktif Üye
Tepki
7
çok teşekkür ederim ben ne hızlı ne de yavaş olarak pedal çevirirken maksimum kilometre hızlarını sormuştum.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
öle bir sabit yada ortalama hız olmaz yani senin yawaşın bana hızlı olabilir yani...benim yavaş diye çevirdiğimde sen hızlı bulabilirisn...yani ben en hızlı pedal çevrimimde düz yolda 62 km/sa hızla gidebiliyorum normal çevrimde 28-20 km yani ama benim yanımda giden insanlara bu devirler hızlı gelebiliyor e bu sferde vites oranını değiştirip gidiyorum aynı devirlerde...senin sorduğunda çok göreceli bişey yani...öle bir karşılaştırma çok zor...

• Beğen
Tepkiler: nime

ultegra

Aktif Üye
Tepki
7
ikinize de çok teşekkür ederim verdiğiniz cevaplardan tatmin oldum

mehmet_svm

Forum Bağımlısı
Tepki
419
Bisiklet
Sedona
@guldalgure
Düz yoldamı yaptın bu hızı...

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
24 Alivioyla artı slick lastiklerle 65 km yi ne yaptıysam geçemedim..:rolleyes:

MersiLee

Aktif Üye
Tepki
40
Yok abi. Ben eski yarış bisikletimle sonucu ölümle bitebilecek 2 kazayı atlattığımdan beri artık normal hızda seyrediyorum. Yarış Bisikletimi elden çıkartıp görüntüsü ve bi bisiklete vereceğim mak. tutarında olduğu için Bianchi Ares aldım. Bazen hızlanmaya kalktığım oluyor ama hemen yavaşlıyorum. Tabi yol düz ve uzunsa hızlanmadan da o yol bitmediği için gene hızlanıyorum. Ama uyuz hafif tepe tırmanışlarında beni çok yoruyor. Gerçi çalındı. Şimdi başka model bakıyorum. Ama genede hız yapmayacağım. Normal bir hızda seyredeceğim :)

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
dün denedim tourney 21 vites set ile pedal çevirebildiğim max.sürat 60km yokuş aşağı ama düz yolda en fazla 50 görebildim...oda baya baya zorlamayla..

ahmet ozgen

Forum Bağımlısı
Tepki
613
abi bu bisiklet kaç vites diyenlere sinir oluyorum ama bıkmadan usanmadan vites olayını anlatıyorum hele birde yol bisikletçisiyseniz yandınız zaten
abi bu bisiklet kaç vites
senim bisikletle kıyaslarsak 50 den fazla bu gülücüm
hade be git ya (heme arka dişli sayılır mesela 6 öndede 2 altıkere iki 12 olum benimki 21 vites bunu geçer bikerem :)
abi kaç yapıon bunla be
gülücüm ben bununla 86 gördüm
hadi len yalancı bizim araba o kadar hızlı gidemio ki
sinirden ölürsünüz ama ...
abi bu kaç para o zaman 86 yaptıına göre
2500 3000 ytl arası gülücüm
çüşşşşş naptın abi ben o parayla motor alırım delimisin sen ya
ortamdan hemen ayrılırım yoksa bi katliam çıkacak

• Beğen
Tepkiler: Erkut Yiğit

bikerboy

Üye
Tepki
21
@lavrensiyum

ehihelog eheehieg ehi ehi ule lavrensiyum sen beni güldürdün Allah da seni güldürsün...:ha:

alicins

Aktif Üye
Tepki
151
İstanbul/Gündüz Yıldız Teknik Üniversitesi Gece Üs
@lavrensiyum

bu ne biçim soru??