Ne demek üşüyorum

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.134
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu yazıyı ekim ayı sonlarına doğru yazmayı düşünüyordum fakat kışlık ekipmanları kullanıp aksettirmek istediğim tecrübelerimi bir miktar daha biriktirip ocak ayı içerisinde sizinle paylaşmanın daha uygun olacağını düşündüm. Hadi iyisiniz.

Ekim sonu gibi yüze çarpan rüzgarın şiddeti, azalan hava sıcaklığıyla birleşince kısa kollu bisiklet formasının dönemsel misyonu da tamamlanmış oluyor.
Soğuk havalarda nasıl giyinmemiz, hangi ekipmanı seçmemiz gerektiği konusuna geçmeden önce bazı temel hususlara değinmem gerekiyor.

“Üşümemek için giydiğin 6 kat seni soğuktan korumaz Alo 182 ile iç hastalıklarına önden randevu alır.”

Üzerimizdeki kıyafetin hem nefes alması hem de teri vücudumuzda tutmayıp üst katmana aktarması gerekir. Bunun için de termal içlik kullanmalıyız, çok fazla çeşit söz konusu evet fakat dikkat edilmesi gereken husus; bisiklet sporu için üretilen termal içliklerin diğer branşlar için üretilenlerden farklı teknik özelliklere sahip olması. Kayak bölümünden alacağınız termal içlik ile Ghost Rider gibi yanarak yol alırsınız. Sınırlı bütçeler için yerli üreticimiz Exuma’da güzel seçenekler mevcut, aynı şekilde Decathlon’u da bütçe dostu gruba ekleyebiliriz. Bütçe sorunu olmayanlar için Mavic, POC, Castelli, Santini, Specialized gibi markaların da profesyonel çözümleri mevcut.

Mavic Ride Long Sleeves Tee-75€
(link)

Modelliği ile mesleğime olan sevgimi tüketen Serkan’ın üzerinde Mavic’in göğüs kısmı rüzgar kesme (windstopper) özelliğine sahip, termal, uzun kollu içliğini görüyoruz. Esnek yapısı ile üst bedeni tam manasıyla sarıyor, göğüs kısmındaki windstopper ise işini oldukça iyi yapıyor. Diğer alternatif Decathlon’un bisiklet bölümünde bulabileceğiniz termal içlik. Kalitesini Mavic ile kıyaslayamam fakat 10 derece sıcaklığa kadar fiyatının hakkını verdiğini söyleyebilirim.

POC AVIP Softshell Jacket 300€
(link)

Termalın üstünden yine windstopper ve yağmur geçirmez özelliğe sahip bir softshell ceket giymeniz faydanıza olacaktır. Fotoğrafını gördüğünüz POC’tan alabileceğinizin en iyilerinden iki tane alıp temiz kullanıp 5 yıl sonra geri iade edip paranızın %50’sini geri alabiliyorsunuz. Yazarken ben bile inanmadım. Mavic termal içlik POC softshell ikilisi 0-10 derece arasında Serkan’ın soğuktan akıl sağlığını yitirmesine birçok kez mani oldu.

Mavic Cosmic Pro Wind Bib Tight 140€

Tayt kısmı en kolayı, yine yeşillere kıyıp Mavic, POC gibi markalardan ürün tercih edebileceğimiz gibi yerli markamız olan Exuma’dan alışveriş yapıp paramızın büyük bir kısmını cebimizde tutabiliriz. Aslında konu markadan ziyade doğru ürünü almak; tayt için de en önemli konu yine windstopper özelliği olan termal ürünler tercih etmekten geçiyor. Fotoğrafta görünen Mavic askılı tayt düzgün kullanım ile uzun yıllar size hizmet edebilir, fiyatından ötürü sezon haricinde yurt dışı sitelerde indirim kovalamakta fayda var. Yerli üreticimiz Exuma bütçe dostu ürünleri ile yine gönlümüzü fethediyor, bir bakmakta fayda var. Exuma kalp ben.

Shimano Asphalt H2O 40€

Kişiden kişiye değişmekle beraber vücudumda ilk önce ayaklarım üşür, bu bilgiyi de niye paylaştım bilmiyorum. Kilitli pedal ile kullanacağınız ayakkabınız direk kışlık olabileceği gibi, benim gibi üzerine kışlık ayakkabı kılıfı alıp hem sıcak kalmasını sağlamış hem de yağmurdan korumuş olursunuz. Ayakkabım daha önce incelemesini yaptığımız (link), kılıf ise yine Shimano’nun Asphalt H2O serisinin yağmura karşı dayanıklı ve içi polarlı modeli.

500 Dağ Bisikleti Eldiveniİ 49TL
(link)

Ellerimizi soğuktan koruma konusunda son derece yetenekli olan polar kışlık bisiklet eldivenlerini oldum olası sevemediğimden tercihimi ince profilli B’TWIN 500 dağ bisikleti eldiveninden yana kullandım. Hava sıcaklığı 5 derecenin altına düştüğü zamanlar ellerim üşüyor ama en azından bisikleti kalın profilli fırın eldiveni türevleriyle kullanmıyor, vites ve fren kollarına daha hakim olabiliyorum.

Boyun ve kafa kısmını tabii ki atlamıyoruz. Boyun için Buff tercih eden Serkan’ın yerine Decathlon’dan alacağınız yüz maskesi ile siz de Scorpion olabilirsiniz. Boyunluğunuz ile aynı zamanda yüzünüzü de kapatmak istiyorsanız, boyunluğunuzun yüksek efor sarf ettiğinizde nefes alışverişinizi engellemeyecek bir malzemeden ve gerektiğinde hızlıca yüzünüzden çıkartılabilecek bir yapıda olması faydanıza olacaktır. Her malzeme aynı işi görüyor mantığıyla seçim yaparsak, vücut ısınız yükseldiğinde nefes alıp vermek çok zor olacak ve performansınızı olumsuz etkileyecektir.

(link)

Bol hava girişine sahip kaskınız yazın işini güzel yapar fakat kışın o soğuğu kafanıza verdiği zaman konfor düzeyiniz aşağı doğru seyreder. İmdadımıza yetişen polar kask altı bereler ile bu sorunu basitçe halledebiliriz. Tercihim, Santini kask altı kışlık bere. Kulakları örten formu ve polarlı iç yapısı ile oldukça konforlu, ayrıca kaskın kafanıza daha düzgün oturmasını sağlıyor.

Son olarak, toparlayacak olursam soğuk havalarda gerekli konfor tedbirlerini almanız ve doğru ekipmanı kullanmanız ile bisiklete binmek işkence haline gelmez. Mayıstan ekime kadar bisiklete binmek yerine bunu 365.5 güne yaymak bizim elimizde.

KAYNAK:(link)

Scudo

NoIde4

Aktif Üye
Tepki
163
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
@ATALAY16
keşke öyle olsa yeni aldim bisikleti öğrenciyim para kazanma kaynağım yok kışın süriyim diyorum az giyinirsem anında buz kesiyor biraz giyiniyim diyorum ter basıyor kaşıntı yapıyor teri atmadığı için

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
kışın ne kadar iyi giyinirsen giyin yinede keyifsiz oluyor rüzgar başka sert , robot gibisin zaten durmak yasak yoksa daha çok üşeyeceksin , burnundan aldığın nefes ciğerlere ok gibi gidiyor içi acıyor insanın , tırmansan terliyorsun soyunman gerek, inişte sana soğuk 2 kat daha sert geliyor falan :) güneşli havalar hariç yumşak oluyor hava o zaman :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Su aralar ankarada havalar bahar havasi gibi. Ankara böyleyse Çoğu illerde böyledir herhalde. Hava sicakliginin daha da artacağı tahmin ediliyor. Az önce sehir içinde 10 km surus yaptım rahatsız edici bir soğuk hissetmedim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yazar burada; fakirler üşüsün, donsun gebersin demiş.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Kışın bisiklet sürmek daha çok hoşuma gidiyor, eğer çok rüzgar yoksa tabi. Birincisi nabız yükselmek bilmiyor, acayip motive oluyorum o düşük değerleri görünce :D Normalin 10-15 bpm altında seyrediyor her zaman. İkinci sebebi de yaza göre hiç terlemiyor oluşum :) Yazın ter gözlerime, kulaklarıma girerken kışın bu dert yok.

Ayakları korumak bence en önemlisi çünkü ayaklar üşüdüğü an bittiniz, sürekli tuvalet ihtiyacı geliyor. Decathlonun 2 adet kılıfı var, ucuz olanı kullanıyorum ve üşüme sorununu çözdü mesela. Yine eldivenler B'twin, çoraplar da B'twin. Hepsini indirimde denk geldikçe almıştım. Kılıf sanırım 25 veya 29, çoraplar 4.5, eldiveni de 15 veya 19'a almıştım. Toplamda 60 liraya çözmüş oldum :D

Sadece cekete sağlam para verdim, onu da 5 yıldır kullanıyorum, castelli almıştım. Fiyatı uçuktu :kötü:

Giyinirken içinize normal formanızı mutlaka giyin. İçlik üzerine direk ceket giymeyin yani. İçlik -> forma -> ceket.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Serkan Mıstınoğlu

Benim efsane çözümüm pamuklu çorap giyip, üstüne buzdolabı poşeti giymek ve ardından onunda üstüne pamuklu çorap giymek. Soğuk şiddetine göre çorap kalınlıkları ayarlanabilir.

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu Katılıyorum, bence de kışın daha zevkli bu spor/hobi.Ayrıca kışın soğuğundan korunmak bence o kadar da pahalı değil, tabi ki bu size kalmış.Mesela ben şöyle bir kombin yaptım :D
-Decathlon Wedze uzun kol içlik,
-Aliexpress kısa kol forma,
-Aliexpress uzun kol kışlık forma,
-Rüzgarlı ve hafif yağmurlu günler için Decathlon koşu bölümünde ki eşofman üstü diye geçen Kalenji rüzgarlık,
-Alt için en içe çok ince bir spor taytı,
-Tutku termal uzun alt içlik,
-Btwin 500 kısa tayt,
-Kask altına Btwin polar bere, yüz ve boyun için yine Btwin buff,
-Eldiven olarak yine Btwin içlik(ince) eldiven üzerine Btwin 500 kışlık eldivenler giyiyorum,
-Ayakkabım kışlık değil ama 2 çift Btwin çorap idare ediyor, geçenlerde çok soğuktu gazete kağıdı sardım parmaklara işe yarıyor arkadaşlar :cool:
İyi pedallar...

bibisiklet

Daimi Üye
Tepki
402
Bisiklet
b'Twin
Resimlerdeki mavic cosmic taytı kullanıyorum 180 tlye exuma'dan almıştım. Pedi dışında süper bir tayt, rüzgar geçirmiyor ve dayanıklılığını ispatladı kendileri. Yılın ilk gününde tur yapayım dedim ve kaza geçirdim, motorsiklet çarptı ve düştüm, bacağım yerde sürüklenmiş ama tayt yırtılmamış sadece toz toprak olmuş sildim geçti. Pedini pek beğenmedim daha iyilerini kullandım ki çinli pedler ile bile daha rahat ettim.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@Pamuk abartma . Bak beterin beteri var. Ne diyordu @serkanmistinoglu bisikletiniz ne marka olursa olsun bisiklet işi sosyete işi :):):)

ingilterede_parlamento_meydanina_yapilacak_gandi_heykeli_belirlendi_h404139.jpg

• Beğen
Tepkiler: Fatih.acar

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.134
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Pamuk Hayır tabikide ama ülkemizde bisiklet sektörü pek cüzdan dostu değil işte tam burada Decathlon ve Exuma devreye giriyor forumda bir çok kişi ürünlerini kullanıyor çünkü daha uygun ve her ihtiyacı karşılıyor