Nasıl yapılır: Kış için (kullanılmayacak) bisikleti muhafaza etmek.

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Edip Dinçer tarafından paylaşıldı.

 1. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.769
  Beğeniler:
  5.545
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Herkes yağmurda, çamurda bisiklet sürmekten hoşlanmayabilir (bunlardan biri de benim). Bunun yerine evde turbo üzerinde çalışmak her zaman daha çekici gelmiştir bana.
  Ama bundan da haz etmeyip, bisiklet sürmek için havaların düzelmesini beklemek de çok garip bir durum değildir. Bunun için bisikletin bir kaç ay boyunca bir kenarda yatması gerekebilir. Bu yatan bisikletin kalktıktan sonra hamlamamış olması için nasıl bir yol izlenmelidir?

  makale.jpg

  Lastiklerinizi şişirin;
  Eğer bisikletinizi tavana asmayacaksanız, lastiklerinizi şişirmek dış lastik ve jantlarınızın sağlığı açısından doğru bir karar olacaktır. İnik bir lastik, jantın dış lastiğin aynı noktasına uzun bir süre boyunca baskı yapmasına, bu da dış lastikte zayıf bir nokta oluşmasına neden olabilir.

  Kirlenmek güzeldir;
  Üzerindeki tüm tozu, toprağı, yağı, kiri temizleyin. Bisiklet uzun bir süre kullanılmayacağı için bisikleti suya sokmak yerine hafif nemli bir bezle silmek hatta üzerine kurulamak daha doğru olacaktır. Uzun bir süre aynı noktada kalacak su paslanmaya sebep olabilir. Depolamadan önce her noktayı silmek daha sonra üzerindeki çamuru kazımaya çalışmaktan daha kolay olacaktır. Bu yüzden jant tellerine (kadro, sele, elcikler, dış lastikler artık ne varsa) kadar silmek sizi daha sonraki uğraşlardan kurtarabilir.

  O "çıt çıt" sesi nereden geliyor?;
  Aslında güvenlik açısından her sürüşten önce ve sonra ve periyodik olarak bisikleti kontrol etmek gerekiyor. Ama bunu gerçekten acaba kaç kişi yapıyor (ben her sürüşten önce bisikleti 1-2 kere yerde sektiriyorum, üzerinden parça düşmüyorsa biniyorum, gerçekten çok güvenli :confused:). Bu yüzden yıl içinde yapmadığınız incelemeyi bisikleti depolamadan önce yapmak iyi olabilir. Her vidayı, her kabloyu, her parçayı, kadronun her yerini incelemek bütün senenin acısını çıkartabilir. Yıl boyunca göz ardı ettiğiniz güvenliği az da olsa sağlamış olabilirsiniz.

  Kablolar;
  Kış boyunca kullanılmayacak bir bisiklette en çok sorunu kablolar yaratabilir. Kablolar paslanmayı 4 gözle bekleyen arkadaşlar olduğu için gres en kötü düşmanlarıdır. Bu yüzden depolama öncesi tüm kabloları greslemek paslanmaya önleyecek ve sezon başında boşuna masraf çıkarmayacaktır.

  Jant seti;
  Hazır komple bakım yapıyorken jant setini de kontrol etmek yararlı olabilir. Bütün jant tellerini kontrol edin, herhangi bir gevşeklik var mı, jant çemberinde mikro çatlaklar oluşmuş mu. Hiç biri yoksa akort ayarını kontrol edin, eğer bir bozukluk varsa jantı çıkarıp bir bisikletçiye götürebilir hatta en düzgün şekilde akort yapılması için 1-2 günlüğüne bırakabilirsiniz bile (sonuçta binmeyeceksiniz, duruversin orada 2-3 gün). Fren pabuçlarını kontrol edip yeni sezon için bir sıkıntı olmadığından emin olabilirsiniz.

  Zincir temizleme vakti;
  Bütün sezonun kirini, tozunu atma vakti. Eğer zincirinizi bütün sezon boyu hiç temizlemediyseniz şu anda tam vakti. Zinciri yağ sökücüler veya bu iş yapılmış özel ürünlerle ile pırıl pırıl yapıp, üzerine bir de yağladınız mı hem paslanma konusunda sıkıntı yaşamaz hem de diğer sezonun ilk güzel gününde bisikleti alıp koşa koşa çıkabilirsiniz.

  Suluklar;
  Bütün kış boyu suluğunuzda kalacak su, suluğa ve içindeki suya plastik kokusu sinmesine, bakteri oluşmasına ve sair pislik şeyler olmasına neden olabilir. Bu yüzden bütün sulukları çıkartıp, içlerini boşaltıp, ağızlarını açarak kuramalarını sağlayıp muhafaza edebilirsiniz. Sezon başında da makinede (eğer suluğunuz için "makinede yıkamayın" ibaresi bulunmuyorsa) yıkayıp, yepisyeni kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Kış için (kullanılmayacak) bisikleti muhafaza etmek…
   
  mariokaldato, Volg, Dystopia ve 16 kişi daha bunu beğendi.
 2. Raşit S

  Raşit S Bisikletkolik

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  3 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.161
  Beğeniler:
  1.452
  Seviye:
  [​IMG]

  Edip abi, dediğini aynen yaptım abi. Kar altında oksijensiz ortamda saklamak dahiyane bir fikir, böylece paslanma vs olmayacak. Teknolojinin olmadığı dönemlerde atalarımız da (neandertall adamları) bu yöntemi kullanmışlar, annemler De rosa larını tel dolabta saklarlarmış.

  Yalnız ne kadar süre kalacağını yazmamışsınız, Mart a kadar kalırsa korkum çalınması değil de çalıştırmada problem çıkabilir; ya yokuş aşağı vurduracaz veya takviye artık.

  Bu resim de Ebubekir kardeşimize gelsin. Abicim sence bu frenlerin tutma şansı nedir? Söyliyeyim, sıfır; fren telini sökmüşsün gibi, yok, velodrom bisikleti oldu anında. Neyse ki düşüş yumuşaktı.
  [​IMG]

  "Yol bisikletlerimizin fotoğrafları" topiğine selam gönderiyorum.

  [​IMG]
   
 3. #3
  Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.769
  Beğeniler:
  5.545
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Şimdi Raşit kardeşim (lan!),

  Dediğin gibi, bak, neanderthal abilerimizin bazıları bu güne kadar çürümeden gelebilmiş (en azından kemikleri), bu yüzden bunları görüp feyz almak lazım. Eğer gerekliyse kutup bölgelerine gidip numune buz alıp onların altında saklamak, öyle bir imkanımız yoksa, marketten 5kg'lık hazır buz alıp onun içine koymak gibi uygulamalara gidilebilir.

  Süre olarak da, benim bir şey demem doğru olmaz. Yaşadığın yeri iklim özellikleri burada önemlidir. Örneğin, yine, kutuplar; hem gece hem de kış sürmeyi sevmiyorsan ve kutuplarda yaşıyorsan, o bisiklet 12 ay boyunca orada kalmalıdır. Hadi diyelim küresel ısınma, o zaman en az 6 ay ardiye olarak kullanılan igloda saklamak gereklidir.

  Fren konusunda ise, eğer kar çok biriktiyse, jant setini karbon bir set ile değiştirip, yokuş aşağı frenlere abanarak gidersek o buz hemen eriyecektir. Hatta oradan ek suluğa bir boru çekersek ooof, ütü suyumuz hazır bile. Afiyetle yiyebiliriz..
   
  mariokaldato, Volg, Mehmet H. ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 4. Sefa

  Sefa Alçılı Bünye

  Kayıt:
  9 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.040
  Beğeniler:
  880
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Kışın daha doğrusu, yağışlı havalarda bisiklete binmenin benim için tek bir handikapı var, o da araçlardan sızan mazotların/yağların ıslak zeminleri biraz tehditkar hale getirmesi ve üstüme başıma sıçrayan bu yağ karışımlı çamurun/suyun açık renk kıyafetlerde, temizliği zor lekeler oluşturması. Bi ara bu kıyafet temizliği konusuna da el atıp, onunla ilgili de makale yazsana Edip. :p İşin şakası bir yana, bu lekeler cidden can sıkıcı olabiliyor bazen. :mad:

  Bunun haricinde, kışın bisiklete binmek güzeldir ya. Rüzgar suratınızı ısırırken, tekerleğin yerde biriken karı ezmesiyle çıkardığı o sesin tadını hiçbir şey vermiyor kolay kolay. :D
  İmza: El bileğindeki alçı çıkarıl çıkarılmaz koştura koştura eve gidip, doktor tavsiyesini umursamayarak yağan kar altında bisiklete binen adam. :islik:
   
  Volg, U BoRa, Ali Demir ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 5. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  886
  Merhaba abiler,

  Biz izleyiciler olarak hanginizin trol olduğunu anlayamadık. Siz yetkili abilere benziyorsunuz, bir aydınlatırsanız size zahmet :(

  ***

  Yazdıklarınızı ciddiye alıp marketten buz isteyeceğim, ona göre.
   
 6. #6
  Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.769
  Beğeniler:
  5.545
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Troll benim!!

  [​IMG]
   
  Max Torque, Sefa ve YüzSürKoş bunu beğendi.
 7. Murat B.

  Murat B. Forum Trolü

  Kayıt:
  23 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.559
  Beğeniler:
  5.956
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Troll dendi galiba, beni mi çağırdınız?
   
 8. Max Torque

  Max Torque Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  877
  Beğeniler:
  873
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Hüseyin Gündoğdu
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  ahahahah :D yemin ediyorum komedi olmuş tamamen.
   
  Edip Dinçer ve YüzSürKoş bunu beğendi.
 9. MertAG

  MertAG TamBirTroll

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  30 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  851
  Beğeniler:
  598
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Troll derken nede çok troll var şu forumda arkadaş :)..
   
  YüzSürKoş bunu beğendi.
 10. K Ayhan

  K Ayhan Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  195
  Beğeniler:
  51
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Ayhan
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  kim andı adımı? :)))) troll demeyin duyuyorum.
   
 11. Çağatay Y.

  Çağatay Y. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  5 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  616
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  Malatya
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Edip Abi benim sorunum biraz farklı öğrenciyim astrom var ama bakım yapmam pek izin yok depoda duruyor bisiklet sömestr tatilinde bişeyler yapmayı planlıyorum ucuz yollu beni yormayacak bir bakım ne önerirsin?

  2-Birde bisiklet sürmeyi çok seviyorum terli kaldımmı başım çok ağrıyor malum Malatya fazla soğuk giyimim nasıl olmalı ve nelere dikkat etmeliyim?Sorularımma açıklayıcı bir yanıt verirsen sevinirim.
   
 12. YüzSürKoş

  YüzSürKoş Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.274
  Beğeniler:
  2.924
  Seviye:
  Sefa bunu beğendi.
 13. geloturikidakka

  geloturikidakka Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2014
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  275
  Şehir:
  Fethiye
  Adı:
  Olgun Z.
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Sıcak bölgedekiler için ( malum ege akdeniz kolay kar görmüyor) derin dondurucuda saklanabilir. olmadı salamurada güzel olur :D
   
 14. Çağatay Y.

  Çağatay Y. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  5 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  616
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  Malatya
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Hele şükür bu gün az da olsa bisikletime bakm yaptım bunuda Serkan Abi'den aldığım fikir le yaptım.Wd-40 ta aslında temizlik maddesi varmış kadromu temizledim belki zararlı olabilir ama aklımda kalmasın diye kablolara frenlere sıktım dişli toz toplar diye birazda wd 40 ile temizledim daha sonrada yağlıyacağım.(Aslında bu işlemleri würth ile deneyecektim ama elimde wd-40 vardı)

  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=699938223455039&id=100003166043145&pnref=story birde bunun hakkında ne diyorsunuz saygı değer forum üyeleri.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-9-26_14-17-55.png
Birkaç yıldır yazdığım mesajlarda 'yokuş özürlü' olmaktan bahsediyordum. Bunu hep yazıyorum da, sakın ola bundan övündüğüm veya buna güvenip rakiplerimi yolda alt etme niyetim olduğu anlaşılmasın...
General-Energy-Burn-Rate.png
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
upload_2016-8-24_10-53-8.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...