Nasıl Patent Alabilirim ?

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Çizimi tamamlanmış projelerim var. Bazıları basit ve pratik bazıları ise gelişmiş düzeyde elektronik devre. Şimdi bunlara patent almak için neler yapmalıyım, internette bazı şeyler okudum ama tam anlamadım. Dosyamda saklıyorum, birilerinin eline geçmeden halletmem lazım şu işi :) Eğer bu işlemi yapmassam ileride bu projeleri sunamam, çünkü patent alınmadığı için çalınabilir.

Diğer bir soru üzerinde değişiklik yapılan projelere patent alınabilinir mi ? Örnek verecek olursak: Biri saati bulmuştur bende ondan esinlenerek ışıklı saati bulmuşumdur. Saati bulandan izin almadan ışıklı saat üretebilirmiyiz ?

Yardımlarınızı bekliyorum

Scudo

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Tarık Kalkan
Hayır saat değil :) Dediğim gibi kimisi çok pratik evde bile üretilir, diğerleri devre kartı olarak üretileceğinden ve projelerim kontrol devresi olduğundan end. makine imalatı yapan fabrikalarda rahatça üretilebilir. Bu patent almak pahalıya gelecekse, iyice geliştirip öylesi patent almak lazım o zaman.

Mesut Dursun

Daimi Üye
Tepki
208
Öncelikle TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ ne başvura bilirsin sonrası zaten çorap söküğü gibi gelecektir.

• Beğen
Tepkiler: Piskiletci

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Bedreddin

Tasdix i tam incelemedim ama onay açısından iyi biryer gibi. Turktrust ise web siteleri için benim işime yaramaz :) Sağolun