Nasil lastik değiştirebilirim ve ne marka iç ve diş lastik almalıyım?

Tepki
34
İsim
EMRE
Bisiklet
Carraro
Herkese merhaba yaklaşik bir ay önce 29 jant MTB bisiklet aldim.Kullanım amacım her.2 gün önce yolda giderken kastikten ses gelmeye başladı durup baktiğimda baş parmak büyüklüğünde cam lastiğe girmişti.İşin özü yolda kaldım bisiklet iki günden beri evde yatiyor bu sabah lastikçiye götürdüm uğraşmadi bisikletçide uzak işede gidiyorum zamanim yok kendim yapmaya karar verdim.

Sorum şu hangi tur iç lastik takımı almalıyım ve değiştirirken nelere dikkat etmeliyim.

İkinci sorum ise diş lastiklerin ikisinide değiştiricem lastiklerde anormallik var gibi bayat olabilir dedi arkadaşlarim hangi marka MTB lastiği almami onerirsiniz bayat olup olmadiğini nasil anlayabilirim.Bisiklette orjinal continental race king lastikleri var orjinalini bulabilir miyim.

Birde arka diş lastik için herhangi bir yama yapmam gerekirmi ay başında iki lastiğide değiştiricem.

Herkese hayırlı kandiller bu arada :)

Scudo

Burak_Cakir

Daimi Üye
Tepki
551
İsim
Burak Çakır
Bisiklet
Ghost
yazdıkların bişey anlamadım resim koyarsan patlayan yere gore tarif edebiliriz.

Tepki
34
İsim
EMRE
Bisiklet
Carraro
@Burak_Cakir arka lastiğim patladi ve bugün iç lastik takımı alacağim yama yapmak için.Hangi marka almalıyım ve iç lastiğe yama yaparken ve yama işlemi bittikten sonra geri monte ederken nelere dikkat etmeliyim lastiği bisikletten soktum şuan.Yoldayim telefondan yazıyorum resmi ancak akşam eve gidince atabilirim ?

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
@demirciemre

Kalite arıyorsan benim kullandığım yama setleri videosu ve aldığım yerin faturası işini görür heralde... Yapıştırıcı VALCARN ve bizim mahalledeki ve gördüğüm çoğu bisikletçide kullanılan bir markadır. Tabi onlar bir düşük modeli kullanıyorlar valcarn'ın en kalitelisi bu. Bir kez yapıştımı sökemezsin. Daha önce hiç yama yaptınmı bilmiyorum fakat bunları çok açıklayıcı bir şekilde gösteren videolar mevcut. Bisiklet patlak tamiri diye arattırsan yeterli. Kolay gelsin...

2-YAMA SETLERİ VE YAPIŞTIRICI.png

Bisiklet lastik değiştirme diye google amcada arattırman yeterli. İç lastikte 8 tl. den 20 tl. ye kadar alacağın her marka lastik işini görecektir bunun bence pek bir önemi yok. Önemli olan dış lastikte kevlar katkılı modelleri denemendir. Ben Scwalbe kullanıyorum dış lastikte. 1000 km oldu tık yok ALLAH(C.C.)'a şükür. Genelde yeni model lastikler kevlarlıdır. Biraz paraya kıy kalite takıl :) İyi forumlar....

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.289
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@demirciemre öncelikle size de hayırlı kandiller.

iç yama setleri satılıyor 5-10 tl
ayrıca iç lastik fiyatları da 10-15 tl
ucuz avuç içi pompalar 10-15 tl

dış lastik olarak asfalt ve araziye göre farklı tercih yapmanız gerekir.

genelde asfaltta sürüyorsanız 2,0 - 2,10

tamamen asfaltta sürüyorsanız 1,75-19,5

hep arazide sürüyorsanız 2,10-2,25 hatta 2,35 kalınlıkları tercih edebilirsiniz.

iklim ve yolun kasis - çukur, toz - toprak durumuna ve bütçenize göre lastik seçmelisiniz.

param var diyorsanız schalwalbe ve maxxis

az bütçem var diyorsanız rubena - cst gibi marakalara bakabilirsiniz

bu arada rubena, cst, michelin, maxxis'in arazi lastiklerini kullandım.

michelin hariç hepsi başarılıdır.

sık sık patlama oluyorsa zırhlı lastik tercih edin özellikle camlı , dikenli yollar kullanıyorsanız.

örnek isteyecek olursanız eğer :

düşük bütçe için :

Arazi çoğunluklu yollar için :

genelde asfalt yollar için :

tamamen afalt için :

yüksek bütçe için :

arazi çoğunluklu yollar için :

tamamen asfalt yollar için :

gibi tercihler yapabilirsiniz.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@demirciemre
Yeni ic lastik takimi alacaksaniz yamayi nereye yapacaksiniz. Yeni ic lastik zaten saglamdir. Yada yama setimi almak istiyorsunuz?

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
@Murat Cömez

İç lastik tamir takımı diyecekti heralde acemilik :) Tüm varyasyonların cevabını attım..... :)

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim
Tepki
34
İsim
EMRE
Bisiklet
Carraro
Herkese bilgiler için teşekkürler 10 gun sonra iç ve diş lastikleri tamamen değiştireceğim teşekkürler iyi forumlar