nasıl hafifletirim bisikletimi

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
corratec x-vert expert kullanıyorum. ve gecengün mavi bisiklet turunda antalyada bi arkadaş bu bisikleti 11,400 gr 'a düşürmüşler. ve bende hangi parçaları kullanmam gerekir marka ve modellerini öğrenmek istiyorum şunu söylüyüm kadro değişmemiş.bildiğim kadarıyla benim bisikletin orta göbek ve aynakol cok ağır ve maşa. ne yapabilirim yardım istiyorum

Scudo

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
selam yetkin bilmiyorum ne kadar bütce ayırdın ama bisikleti hafifletmen için bisikleti aldıgın kadar para harcaman gerekir. ayna kolu xt yap maşa yıda rock shox duke yapabilirsin o zmana simdiki halinden hafif olur
diğer parcalarıda yazmıştım birde gidonu ve gidon boğazını degişdirebilirsin scud carbon gidonlar var cok hafif

powered

Üye
Tepki
17
bende de x vert motion var. bende hafifletmek istiyorum o yüzden yapmayı düşündüklerimi söyleyebilirim.x vert expertte en başta pedallar değişmeli çünkü tek bir tanesi 400 gr ama 178 gr lık pedallarla 440 gr civarında hafiflik sağlanır.daha sonra aynakol tahminim 1.3 kg dolaylarında bunu da truvatıv firex team le yada xt ile (ben şahsen o sram parçalara truvatıv öneririm) değiştirerek 420 gr daha hafifletirim.daha sonra magura asgard yada rock shox duke gibi daha hafif amortisörlerle yaklaşık 300 gr hafifletir en son olarak sele borusunu ve seleyi scud larla değiştirerek toplamda 1,4 yada 1,5 kg hafifler hale getiririm.olmadı ki artık bundan sonrası detaya giriyor bence gidonu gidon boynunu ve son olarakta kadro yu değiştiririm.ama bunlar ilk yapılcak işler değil bence.tabi bunlar bütçeye göre para arttıkça sıd gibi güzel amortisörlerle daha da hafifleyebilir

• Beğen
Tepkiler: Yetkin Şahin

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Arkadaşlar bisikletlerinizin jant setlerinin ağırlığını bilmesem de tavsiyem ilk önce onları hafifletmenizden yana olacaktır. Teker setleriniz dönen parçalar olduğundan ivmelenme ve durma mesafesinde önemli etkileri vardır. Jant setinden kazanacağınız 500 gr, maşadan kazanacağınız 1 kiloya denk gelecek kadar fark yaratabilir. XT göbekler, Mavic veya Rigida marka hafif çemberler ve kaliteli teller ile örülmüş bir set veya hazır satın alınmış hafif bir Mavic set (şu anda ülkemizde bulunan hazır jant setleri sadece Mavic'ler) bisikletinizin akışında ve kontrolünde önemli etki yaratacaktır.
Diğer parçaları da zamanla değiştirme yoluna giderek iyi ağırlıklara inebilirsiniz.

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
teşekkürler arkadaşlar.halil iyi bi konuya değindin banada cok mantıklı geldi. bu yardımlarınızdan yola cıkıcam.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Önceki mesajımda atlamışım, ülkemizde Alex'in de kaliteli çemberleri bulunmaktadır. Ben ille de bu markalar alınmalıdır diyerek yazmadım aman yanlış anlaşılma olmasın, örnek vermek istedim ;).

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
bu setleri nerelerden bulabilirim antalya dan bulmak cok zor. internetten bu markaların satışı var mı

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
@HaliliOzturk

şimdi bi kaç modele baktım disk uyumlu center lock lu setler var bunları aldığım zaman göbeklerde içindemi yoksa ayrıca göbek almam gerekirmi?benim fsa aynakol var bisiklette bunların dişlileri çelikmiş doğru mu yani ağır .ne düşünüyosun orta göbek ve aynakol için?

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@yetkin

Yetkin' ciğim merhaba.

Bisikletini hafifletmek istiyormuşsun. Ama aradığın parçaları Antalya' da bulman çok zor değil...... Çünkü Aradığın parçaları Antalya ' da bulman imkansız. Ya netten sipariş vereceksin İstanbul, Ankara daki firmalara ya da kendin gidip alacaksın.

Forumumuzda üste isimleri yazılı bisiklet firmalarında aradığın malzemeyi bulup sipariş verebilirsin.

Ama senin bisikletinde çok ağır bir bisiklet değil..
Ya da sen hiç bu bisikleti hafifleteceğim diye uğraşma:) , sen, senin için ağır olan bu bisikleti sen bana ver :D benim için o çok hafif,:p sen de git kendine bi tane carbon bisiklet al bak ne biçim bir fikir. :eek:

Şaka şaka. Sana neşeli, mutlu, bol pedallı günler dilerim.
Hoşçakal.

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
merhaba....çok güzel fikir ender abi:) bak kanıma girme karbon aldırma bana...biliyorum cok ağır bi bisiklet değil.13 kg. sizinde bi yazınızı okudum bende kilodan kazanıyorum haklısınız benle birlikte bisiklet 73 kg:)aslında karbona denk geliyoruz:)

• Beğen
Tepkiler: Ender Alıcıoğlu

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Set halinde satılan jantlar, örülmüş halde, iç ve dış lastikleri hariç satılırlar. Yani göbek, tel, tel başı hatta jant fitili bakmaya gerek yoktur. Zaten jant örülmüş halde kullanıma hazır olur, çember ise içi boş, teli göbeği olmayan parçadır ;).