Nasıl bu kadar ucuz?!

Tepki
0
shimano parçaları dışarda sorduğumdan baya bi ucuz adamlara burda bu kadar diyince onlar çin malı diyorlar SHİMANOLAR ÇİN MALI MI???

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
shimano japon malıdır.bence adam gibi bir bisikletçi bul.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Arkadaşlar, Shimano başta Japonya olmak üzere, Çin, Malezya, Kore gibi bir kaç ülkede üretim yapıyor.
Üretim stratejileri ise şu yönde;
Örnekleyerek gidelim. XT jant seti Japonya'da üretiliyorsa, Dünya'daki tüm XT jant setleri Japonya tarafından üretilmiştir. Tourney arka attırıcı Çin'de üretiliyorsa, yine tümü Çin'de üretilmiştir.
Yani Shimano Çin malı, yok Japon malı diye ayırım yapmayınız, Japon kökenli bir firmadır ancak farklı ülkelerde yatırımları vardır. Shimano'nun kalitesi belli. Parçalarının modellerine göre seviyesi belli. Şimdi XTR üretmek için kullandığı teknolojiyle gidip Çin'e fabrika kursa, XTR'ın her parçasını Çin'de üretse ne sakıncası var?
Zaten üretilen parçaların %99u belki de hiç el değmeden, robotlar tarafından üretiliyor. Siz aynı teknolojiyle üretim yaptığınız sürece nerede ürettiğinizin hiç bir önemi yok. Elektrik nerede ucuzsa, vergiler nerede düşükse gidip orada üretim yaparsınız. Biz buna küreselleşme diyoruz. İyi veya kötü, onu tartışmak yıllarımızı alır ancak sonuçta işler bu şekilde yürüyor.

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Oldukça güzel açıklamış Halil...Üstüne diyecek yok bence...
Şimdi baktım benm göbek ve rotor malezya yapımıymış mesela...

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
bende bunu düşünüyordum halilin açıklaması tatmin edici

BadBoy

Aktif Üye
Tepki
12
erdoganlar bisiklet-bana gore cok cok iyiler.reklam yapmiyorum.
zaten ankarada delta ve erdoganlar var.
erdoganlar deltadan daha ucuz.
niye?cunku daha kucukler ve bi sekilde yasamalari gerek.fiyatlari biraz daha indirip insanlarin onlara gelmesini istiyorlar.

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BadBoy

Bu benimde dikkatimi çekti . Ben genelde online magazalardan fiyatları karsılastırıp alışverişlerimi ona göre yapıyorum .. Çoğu üründe fiyat ucuzlugu ile erdoganlar ileri çıkıyıor ..

by-berker

Üye
Tepki
11
@mb1991gs1905

son zamanlarda çinliler herşeye el atmaya başladı orjinali çin malı sonra almanlar üretime başladı aslında üreten çok ülke var ama bunlar tanınmışları özellikle 2003 yılından sonra çinmalı shimanolar çoğalmaya başladı bunu anlamak için mekanizma veya dişlinin arka tarafına bakmak yeterli aslında çin mallarıda pek kötü değil aslında.

BadBoy

Aktif Üye
Tepki
12
inan ki cok cok yakinda *cin mali* kotu anlamina degil,iyi anlamina gelecektir.
hatta bugun bile artik ogle.
adidas,nike,reebok v .s.)))

Turhan Evci

Forum Bağımlısı
Tepki
313
@HaliliOzturk

Selam
Tabii bazen ufak tefek istisnalar da olabiliyor. Mesela XT arka göbeğin silver renkli olanı Malezya malı olmuş olmasına karşılık siyah rengi direk Japonya'da üretilmekte.
Eskiden Çin malları tamamıyla taklit vede kötü malzemeden üretilirdi, şimdi durum değişti. İşçilik ucuz olduğundan bilinen bir sürü marka Çin'de vede orijinal kalitesine çok yakın olarak üretilmekte.

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
Halil durumu iyi açıklamış.En az maaliyet ile en çok kar'ı elde etmeye çalışıyorlar.

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Çin'de aylığı 80 dolara çalışıyor bir işçi. Maliyet ucuz bu yönden. Ama vergilendirmelerini bilemiycem.

ravenssss

Üye
Tepki
0
@BadBoy

Ne yazık ki tespit yanlış. küçük işletmeler daha az mal sattıklarından, mallarını daha pahalıya satmaya çalışırlar. tabi buradaki herkesin ekonomist olmasını beklemiyorum. daha iyi anlaşılması için şöyle bir örnek vereyim; küçük bir mahalle bakkalından aldığınız yumurta büyük marketlerden aldığınızdan daha pahalıdır. çünkü büyük işletmeler karlarını izdiham yaratarak elde ederler.

BadBoy

Aktif Üye
Tepki
12
@ravenssss

bence tespit yanlis degil.
bi kere urunler farkli ama ayni urunler erdoganlarda daha ucuz.
*ve sana,ekonomist adamim,sunu soyleyim-bi urunu 10 liralik karla satabilirsin,ama 8 liralik karla da satabilirsin ve bu sefer adamlar sena yonelir.

**yumurtalar,sutler ve benzeri seyler bisiklet parcalarla kiyaslanmaz.

iLucky mT

Üye
Tepki
11
@ravenssss

izdiham yaratarak kar elde etme diye bir ekonomi tabirine hiç rastlamadım şu güne kadar, sanırım seri üretim yaparak sürümden kazanmak demek gerekli..
küçük işletmeler daha esnek oldukları için fiyatlarda oynamalar yapabilirler ve hatta zararına bile satsalar bu durum satış adetinin az olması nedeniyle işletmeyi batırmaz...
bu iki bisiklet mağazası da üretim değil de ticaret yaptıkları için alış fiyatları aşağı yukarı aynı olmalıdır ve büyük olan işletmenin reklama, istihdama, vb. harcamalara daha fazla kaynak ayırması nedeniyle ürünleri daha pahalı satması beklenir.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
@mehmetyesiloren

Kimse size kötü bir şey söylememiş başlık boyunca...Ama şu açıklama bence eksi puandır sizin için....

İyi günler...

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
@mehmetyesiloren

mehmet sana katılıyorum.
arkadaşlar ve konuyu açan dostum bende erdoğanlardan alışveriş yapmış birisi olarak ordan satınaldığım hiç bir üründe sorun yaşamadım ve yaşayacak olsam bile çözüm üretebilecek bi esnaf var karşımda, bilgisini eksik etmeyen ve asla problem çıkarmayan bi esnaf.o nedenle lütfü abime ve mehmete teşekkür ederim

iLucky mT

Üye
Tepki
11
@mehmetyesiloren
ne yazdığımı anlamadan cevap vermişsiniz halbuki ben burda diğer arkadaşın ekonomi biliminden uzak yaklaşımına karşılık olarak yazmıştım önceki mesajımı..
benim sizi telefonla aramam gibi bir noktaya nasıl geldiğinizi anlamadım, profesyonel bir işletme sahibinin bu derece duygusal alınganlıklar göstermesi beni şaşırttı doğrusu.
kimin küçük kümün büyük olduğu benim umurumda bile değil ancak fiyat farklarındaki olası nedenleri ekonomi bilimiyle bağdaşlaştırarak açıklamaya çalıştım.
konuşma üslübunuz son derece kalitesiz.
"müşteri veliminettir" sözünü dikkate alarak ben de sizin için bir müşteri nasihati vereyim: velinimetiniz hakkında çok bilmişlik yapmayın.
çoğu sektörde olduğu gibi bu sektörde de kalifiye işletmecilerden mahrum olduğumuza bir kere daha üzüldüm.