Nasıl bir tempo....

xlx99

Üye
Tepki
84
Selamlar…

Tanışma bölümünde yazmıştım, yeni başlıyorum bu spora. Bence ciddi bir kilo sorunum oldu, çalışma şartlarından ötürü hiç hareket etmiyordum. Yani performansım çok kötüydü. En ufak bir aktivite de nefes nefese kalıyordum….

Bu sebeple bir konuda yorumlarınıza ihtiyacım olacak…

Bisiklete daha 3 gün oldu bineli. Çok düşük bir tempo ile başladım. (hafif eğimli bir yol, 1,5 km sürüş, 1.vites) kademeli olarak kendimi iyi hissettikçe tempomu artırmayı düşünüyorum. Ama sanırım yıllardır spor yapmayan bir bünyede bu biraz uzun olur.

Sorum şu; bu yöntem doğru mu, yoksa kendimi zorlayıp daha mı tempo yapmalıyım. Bir de çok güçsüzüm, en ufak bir yokuşta bacaklarım bitiyor, hani dermanı kesilir derler ya o şekilde oluyorum. Düz yolda bir iki kere 2. Vitesi denedim onda bile çok yorulup tekrar en hafif vitese alıyorum. Bu durumu hızlıca aşmak için bacak kuvvetlendirici bazı hareketlerin faydası olur mu?

Tşk.

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@xlx99 fazla kilolardan kurtulmak ta istiyorsan sabahları erken saatte aç karnına yarım saat bisikleti sürmeni tavsiye ederim.
tempo olarak bişe yapmak zorunda değilsin önce vucudun bisiklete alışsın bi kaç haftaya o yokuşlar sana kolay gelecek
yokuşlarda pedala basacak gücün kalmıyor olsa gerek :) bacakların titriyor gibi bişe oluyor. bilirim o hissi :D
sabahları hem aç karnına ve düzenli olarak binersen tüm sıkıntılar ortadan kalkar

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Forumun yarısı tarafından iç geçirilerek bakılan bir bisikletle başladığınız için nazar değmiş de olabilir :)

Şaka bir yana, kaslarınızın güçlenip dayanım eşiğinin artması için elbette biraz zaman tanımak gerekiyor. Bununla beraber takatiniz çok kısa zamanda tükeniyorsa tiroid bezi problemi de olabilir.

Bir müddet düşük vites / yüksek pedal devri (kadans) ile kendinizi çok zorlamadan çalışıp, durumun seyrine göre doktor kontrolünden geçmeniz faydalı olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Ali E. ve xlx99

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@xlx99
2-2,5 ay oldu yeniden başlıyalı 30 sene sonra. yaş 47 geçen Zeytinburnu'dan Sarıyer yaptım 75 km kadar.
Alışmak için çok zamana gerek yok, sadece istikrarlı şekilde bisiklet sürmek lazım.
İlk zamanlar ( 2 hafta kadar ) popo ağrıları olur, bacak kasları yanma yapar daha sonra bisiklet sürdükçe bu yanmalardan eser kalmaz.
Sadece aklımdayken ilk zamanlar hız ve yokuş olarak kendini kasma. Ağrılarında pek olmaz.

barhan

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Öncelikle aç karna spor yapma ve yüklenme. Başlangıçta gezi tarzı sür. Antremanlarını progresif olarak arttır. Açlıkta öncelikli olarak kaslar(proteinler) yakılır bu nedenle bir miktar karbonhidrat aldıktan sonra antremana başla. Uzun antremanlar sırasında mutlaka beslen yoksa değil kilo vermek yağlanarak kilo alırsın. Daha ayrıntılı bilgi için cyclingweekly de fitness ve nutrition bölümlerini okuyabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: xlx99

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@xlx99
Bisiklet dunyasina hos geldiniz :D
Vites araligina takilmayin. Duzyol, tirmanis veya iniş...
Rahat pedal cevirip zorlanmadiginiz bir vites araligi secin yol kosuluna gore. Surekli olarak 70-80 kadans ile devam etmeye calisin. Yani saniyede 1 tam pedal devrinin uzerinde olmaya calisin. Ancak deli gibi pedal cevirmeyin (asiri yuksek kadans) yoksa nefes nefese kalirsiniz ve kalp ritminiz hizla yukselir, enerjiniz hizla tukenir ve kesilirsiniz.
Bu aralar yasadigimiz sicaklarda yeni baslayan birisi olarak sizi etkileyecektir. Mutlaka su alin cikarken yaniniza!
Surerken nefes ritminizi koruyun, tek seferde nefes alin, tek seferde verin.
Ilk birkac gun kisa surede yorulabilir, nefes nefese kalabilir, bacaklarinizda yanma hatta kendinizi zorlarsaniz kramp hissedebilirsiniz. Vucudunuz bu yeni sporun hareketlerine, ritmine uyum saglayip, forma girene kadar olagan seyler.
Uzun yillar sonra tekrar bisiklete binmeye karar verdigimde 1,3 km mesafedeki ev - iş arasi cok hafif egimlerde bulunan yolda elim ayagim bosaldi, soguk havaya ragmen kanter icinde nefes nefese kaldım "yapamayacagim galiba, gecmis benden" demistim. Ama inatla devam edince 2-3 gunde adapte oldum tekrar :)
Birkac ay sonra uzun turlara basladim, gunde 100 km uzeri tur yapmisligim bile oldu ;)
Kendinizi dinleyin, acele etmeyin, birkac basit kurali uygulayin, gerisi kendiliginden olur!

xlx99

Üye
Tepki
84
@Sadettin Z.
Troid ameliyatı oldum 10 sene önce, ve su an hormon ilacı aaliyorum . Ayrıca son3 yıldır testte yapmıyorum....

Etkisi olabilir diyorsunuz yani.

xlx99

Üye
Tepki
84
Değerli yorumlar için teşekkürler. Saniyede bir tam pedala hic dikkat etmedim, önemli sanirim

xlx99

Üye
Tepki
84
@daykosi
Valla ben sanırım hic böyle olamam. Yani 2 aydan kısa surede sizin temponuz.... tebrik ederim

bzc

Üye
Tepki
29
Bisiklet
Diğer
@xlx99

Etkisi olur kesinlikle. Testlerinizi mutlaka yaptırın. Benim de TSH değerlerim yüksek ve ilacıma ara verdim. Fakat kendimi iyi hissetmemeye başladım 2-3 haftalık sürede. Tekrardan kontrole gittim ve yeniden başladım. Şuan iyiyim gayet, siz de ihmal etmeyin.

xlx99

Üye
Tepki
84
@suat akman
Bu kadans ölçümü nasıl oluyor, yani içimizden satıyor muyuz, yoksa bir cihaz var mi

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@xlx99
Kadans olcme ozellikli KM saatleri ve buna baglanabilen kadans kitleri (pedal koluna ve kadroda kola baglanan parcanin gecis noktasina baglanan 2 parca) var. Ama fiyatlari her butceye gore degil. O yuzden kadans kiti almiyor veya alamiyorsaniz basitce temel alabileceginiz; saniyede bir tam devirin biraz ustu tahmini olarak cevirmeye calisin. Zamanla bu hiz/devire, uyguladiginiz guce alisirsiniz, saymaniza gerek kalmaz. Yoksa bisiklete bingdigi surece kimse saniye ve pedal devri sayiyor degil :D
Sadece fikir vermesi acisindan boyle tavsiye edilir.
Asiri kadans sizi yorar, zorlanarak pedal bastiginiz dusuk kadans ise eklemlerinize uzun vadede sorun yaratir.

• Beğen

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Normal bir kardiyo sporu için kadans 80-85 iyi bir tempo. Eğer yapabilirsen her turda 50-60km hatta haftasonu normal havalarda 100 km lere çık. Şimdilerde hava aşırı nemli nefes aldırmaz kondisyonu iyisporcuları bile yarıya düşürür. Yavaş yavaş yüklen ama 1 ay içinde 10-15 km lere gel bisikletin mtb ise 50-60 lar maksimum olur zaten. Mutlaka 10 km lik turda 700 m 1 km gibi bir tırmanma olsun. Bisiklet kilo verdirmesi beslenmeye bağlı beslenmeye dikkat etmeden kilo veremezsin.

• Beğen

Ozan Yavuz

Üye
Tepki
26
İsim
Ozan Yavuz
Bisiklet
Merida
xlx99 Abi ben diyorum ki kendini zorla yani de ki bugün 1.5 km oldu yarın 2 km olsun ortalama hızım şu olsun. Bugün ne olurs aolsun şu rampayı çıkacağım. Böyle hedefler koyup biraz zorlayın kendinizi. Bende ilk zamanlarda hemen hemen öleydim rampalarda tıkanırdım hafiften. Şimdi rampa gördüm mü dayanamam, Çamlıca bile kesmedi dün siz düşünün. Cihan abinin dediği gibi sabah aç karna çok güzel olur. Hiç olamdı sabah akşam yarımşar saat ya da 45 dk sürün. Bol pedallar :)

• Beğen

Onur Alp İNAN

Aktif Üye
Tepki
121
Bisiklet
Dahon
@xlx99 benzer etaplardan gecmis biri olarak,
1- acele etmeye gerek yok. Tek rakibin kendinsin.
2- vitese hic takilma en rahat ve kadansi 70 in altina dusurmeyen vitesi kullan.
3- yas vb seyleri dikkate alarak yemek yemeden 1,5 saat once veya sonra sur.
4- hedefleri haftalik belirle. Etaplari tamamladikca hedefi yukseltme hafta bitsin, sonraki hafta hedefi yukseltirsin.
5- binmekten vazgecmek istemiyorsan rampa, dag, tepeden uzak dur. Sadece duz yolda tadini cikar. Rampa hem kardiyo hem de kas kutlesi olarak zayif olmandan dolayi sana hem psikolojik hem de biyolojik zarar verir.

• Beğen

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet ile interval yapmanız gün boyu yaktığınız kaloriyi artıracaktır. Ara sıra zorlayın kendinizi ama vücudunuzun sesini dinleyerek.

Şahsen ben bisiklete başladığımda hiç bir spor geçmişim yoktu, işe gidip gelme ile başladım(toplam 26 km) ve her gün bir önceki günden daha hızlı gitmeye gayret gösterdim. Ilk başladığımda ayakta 3 pedal zor çeviriyordum ama deneye deneye daha iyi konuma geldim. Bir yerinizde ağrı hissederseniz zorlamayın ama yanma hissederseniz devam etmeye çalışın. Yapabilirseniz bisiklet yanında T25 veya benzeri antrenman programı yapın, fitness seviyenizi yükseltmeye oldukça yardımcı olacaktır.

Eğer benim kolay vazgeçmeyen bir yapınız varsa ben rampa çıkmaya ufaktan başlamanızı tavsiye ediyorum. Yokuş çıkmak gelişmenin zorlu ama en hızlı yoludur. Tabi bu noktada beslenme çok önemli. Yanan kaslarınızın daha güçlü hale gelmesi için protein ağırlıklı beslenmeniz gerekecek.

• Beğen