Nargile ve bisiklet

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Yiğit ŞAHİN tarafından paylaşıldı.

 1. Yiğit ŞAHİN

  Yiğit ŞAHİN Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2011
  Mesajlar:
  83
  Beğeniler:
  72
  Şehir:
  Karşıyaka/İzmir
  Seviye:
  Merbaha arkadaşlar.

  Konuyu özet geçmek gerekirse;dumandan nefret eden alkole bayılan bir insan olarak size şunu sormak istiyorum.Nargile içmeye geçen yazın başında başladım.Ondan önce uzak dururdum hep.1-2 aroması hoşuma gitmeye başladı ve haftada 4-5 gün arkadaşlarla nargile içmeye giderdik.Sonra bisiklete ağırlık vermeye başladım(öncesinden de bisiklet sürerdim zaten).Haftada 1 sonra ayda 1 derken ağustostan beri içmiyordum.Ta ki 3 hafta öncesine kadar.Tabi bu süre aralığında kondisyonum çok iyiydi.Sınav stresimi dersiniz,bağımlılık mı dersiniz bilemem ama tekrardan başladım :D ve 3 gün önce bisiklete bindiğimde yaklaşık 20 km sürmeme rağmen nefes nefese kaldım.Arkadaşlarıma söylediğimde psikolojik olduğunu söylediler.Bence değil fakat sizlerin de görüşlerini almak isterim.Hepten bırakmalımıyım yoksa azaltmalımıyım yoksa bunlar benim hüsnü kuruntularım mı ? şimdiden teşekkürler :)
   
 2. Tolga Yücel

  Tolga Yücel Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Ekim 2009
  Mesajlar:
  510
  Beğeniler:
  338
  Şehir:
  Bakırköy, İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bence bırakmalısınız.. Nargile 3 kutu sigaraya eş değer derler.. her nargile içmenizde yorgunuluğunuz artacaktır.. karaciğerleri kirletiyorsunuz çünkü.. hergün nargile içip bisiklette sürseniz bu karaciğerleri eski haline getiremezsiniz... tavsiyem nargile,sigaradan uzak durmanız hatta ve hatta o dumanından bile uzak durmalısınız,(Pasif İçicilik) bile sigara içmiş kadar olunuyor.. tertemiz bir karaciğer uzun bir yol mu? yoksa kapkara bir karaciğer 10kmlik bir sürüş mü? iyi forumlar dilerim
   
  FarukDemir bunu beğendi.
 3. FarukDemir

  FarukDemir Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  23 Haziran 2008
  Mesajlar:
  655
  Beğeniler:
  420
  Şehir:
  Almanya-NRW
  Seviye:
  Tolga Yücel'e katılıyorum. Ben de bıraktım nargileyi. Geçen yazdan beri hiç içmedim. Ama bu aralar canım çok istemeye başladı :)
   
 4. Gökay ÜNGÜDER

  Gökay ÜNGÜDER Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2010
  Mesajlar:
  85
  Beğeniler:
  46
  Şehir:
  Sinop
  Seviye:
  alkollü bisiklet kullanmayın da :)
  sigara nargile ne farkı var onu da boşverin 10 yıl içtim bıraktım çok memnunum
   
 5. mtbcandir

  mtbcandir Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  18 Mart 2009
  Mesajlar:
  679
  Beğeniler:
  748
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Ya :D:D:D:D Süpersiniz ....

  Bak değerli bisikletçi arkadaşım ... Şimdi fizyolojik olarak düşün... Sen havayı çekiyorsun kömür gazı, karbon monoksit, yanmış tütün gazı artık her neyse güya suda çözünebilen çözündüğü kadar o hava senin akciğerlerine geliyor... Akciğer doku kılcal damarları aracılığıyla ordan kan dolaşımı ile beyne geliyor senin anlık başını döndürüyor diline hafif aroma bırakıyor, akciğere de biraz olsun zehirini bırakıyor... Ben bilmem kaç pakete eş değer olduğunu ama şöyle düşünelim... 1 tane sigara ortalama 2-5 dakka da içilir... Ama nargile 1- 1.5 saat kömürleri değiştirilerek içilebilir... Anlaşılan 1 paketten de fazla... He ölçümüz 1 paket sigara değil 1 tane sigara bile olsa kendine dokularına vücüduna yaptığın zararı gösteriyor...

  Bunu da geçtik diyelim... Dokularada dumanlanmış kan veya Oksijenden daha az yoğunlabilmiş kan geçer... Örneğin şöyle söyliyim karbonmonoksit denilen gaz (kışın insanı zehirleyen tüten sobadan çıkan gaz) oksijene göre hemoglobin' e daha rahat bağlanır ve oksijenin dokulara taşınmasını geciktirir... Böylece dokuların normal fizyolojik işlevlerini gecikmeli yapar şimdilik ilerde hiç yapamayabilir ve onu almak zorunda kalabilirlerde...

  Peki oksijensiz kan ne işe yarar... ? Dokulara gider gelir o doku gerçekten oksijensiz kalırsa renk değişikliği görülür ve daha kötüyü daha çabuk düşünürsek kanser, kangren olabilir

  Peki içilen nargile gerçekten seni etkilemiş olabilir mi ? Cevap : EVET

  Ortalama olarak içtiğin bir nargile ile az oksijenlenmiş hemoglobin dokularında geziniyor ve şöyle düşün... Hemoglobin ortalama olarak 4 oksijen atomu ile bağ kurar normalde ve buna ek olarak kas dokuda methemoglobin vardır bu garibim zaten 1 tane oksijen ile birleşmektedir... Onun bu hakkını da elinden aldığın için kas dokunda artık eskisine oranla daha zor kasılma olacak ve bu dokularda Oksijensiz solunum olacak ama oksijenli yakma işlemi olmayacak...

  Yani pislenmiş hava filtresi gibi düşün araba akan benzini yakamıycak... Valla arkadaşlar benim düşüncelerim budur... Ben Veteriner Hek. ve normal insan fizyolojisinde bildiklerim bunlardır benim ....

  Peki bunları bilmeme rağmen ben içiyor muyum ? Evet içiyorum

  Önerim : Öyle bir içmeme gibi iraden varsa içme ölümün bile sağlıklı olanı vardır

  Saygılar arkadaşlar - EMRE NAKİPOĞLU
   
 6. Tolga Yücel

  Tolga Yücel Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Ekim 2009
  Mesajlar:
  510
  Beğeniler:
  338
  Şehir:
  Bakırköy, İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Fen dersi gibi oldu ama güzel oldu Emre Nan kardeşimize katılıyorum :) bilgileri içinde teşekkürler.. zararın neresinden dönersek kardır..
   
 7. Oğuz Taş

  Oğuz Taş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2010
  Mesajlar:
  342
  Beğeniler:
  221
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Biyoloji derslerinden hatırladığım kadarıyla birşeyler aktarmaya çalışıyım.

  Kanımızda bulunan hemoglobinler, hücrelerimize oksijen dağılımını yaparlar. Yani nefes aldığımızda ciğerlerimize giren oksijeni hemoglobinler taşır. Ama sigara veya nargilede çektiğimiz dumanda CO(Karbonmonoksit) vardır. (Tabi bunun yanında bir sürü zararlı madde) Bu CO'ler direk hemoglobinlere yapışırlar ve kolay kolay da bırakmazlar, yani hemoglobin oksijen taşıyacağına CO taşır. (Soba zehirlenmeleride ki ölümler de bu yüzdendir) Bizim en büyük enerji kaynağımızın nefes alıp vermek olduğunu düşünürsek büyük ihtimalle etkiler :)

  Ben sigarayı 3-4 ay önce bıraktım. 7 senedir içen birisiydim ve şimdi çok daha kaliteli bir yaşam sürüyorum diyebilirim. Bence bırak nargileyi, çokta şatafatlı birşey değil bence ;)

  Tütün ürünleri çoğu organı etkiler ama en fazla akciğeri etkiler. Sigara bağımlısı değilsiniz ama ben yine de abartı bir örnek vereyim belki sigara içenler okursa etkili olur :) Akciğer kanseri olduğunuzu düşünün. En sonunda akciğer iflas eder ve boğularak ölürsünüz. Bence pekte güzel bir son değil.

  Dipnot: Yukarıda yazdıklarım benim bilgilerimdir. Lütfen yazdıklarımı okuyupta ha böyleymiş demek ki demeyin. Daha iyi kaynaklardan araştırılabilir.
   
 8. Oğuz Taş

  Oğuz Taş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2010
  Mesajlar:
  342
  Beğeniler:
  221
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Altına imzamı atıyorum ;)
   
 9. M.Burak KARADAĞ

  M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.696
  Beğeniler:
  2.050
  Şehir:
  İstanbul, tatil dönemlerinde Ankara
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  :)
  Bende benzer bir konu açacaktım.Nargileye 2 haftada bir falan gidiyorum.2-3 arkadaş 2 köz bitiriyoruz.Ama ben nargile içtikten birgün sonra ağırlıklı kardio çalışıp antioksidanlar alıyorum.G
  Ama geçen fazla kaçırmışım :) 2 gün kafam bir milyondu bende bıraktım :D artık içmiyorum.Ama bana çok bir nefes nefese olayı yapmıyor :D
   
 10. Oğuz Taş

  Oğuz Taş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2010
  Mesajlar:
  342
  Beğeniler:
  221
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Kafanın iyi olması olayı da başlarda olan birşeydir, içtikçe kafanın mayhoş olma olayı da kalmaz. Sonra sözde aroması için içilir ama gidip elmalı nargile içeceğime elma alır suyunu sıkar içerim :)
   
 11. Mustafa Şükrü Yıldırım

  Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.412
  Beğeniler:
  833
  Şehir:
  Yalova
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Boşverin arkadaşlar dumanı hem paranıza zarar hem kendinize, 2 yıl kadar üniversite hayatımda içtim, bırakmak zor oldu, hayat şartları insanı zorladıkça insan yine sigaraya yönelmek istiyor yada keyif verici maddelere, en güzeli vakit buldukça bisiklet sürmek ve hayvanlarla vakit geçirmek. En kötü ruh halimi bile (aşırı sigara isteği dahil) bisiklet sürerek düzeltebiliyorum. Sadece bisiklet değil diğer sporları yaparakda olabilir ancak bisiklet daha sosyal bir spor olduğu için daha yararlı bu konuda. İşin sırrı insanın iradesinde bitiyor kesinlikle, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Boşverin dumanı pedallamak her derde deva :).
   
 12. özgür bağdatlıoğlu

  özgür bağdatlıoğlu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2010
  Mesajlar:
  337
  Beğeniler:
  276
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Muhabbet ortamında ayda yılda bir içiyorsan keyif için neyse ama haftada 4-5 defa demişsin aklıma eski istanbul resimleri geldi:)

  http://www.firmayeri.com/Haber.php?id=67

  sigara ve arada nargile içmiş birisi olarak kişisel deneyimlerim;nargile içtiğinin ertesi günü bırak bisikleti yürürken bile çok zorlanırsın yol yakınken bırak derim..
   
 13. Sabri Atalay

  Sabri Atalay Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  23 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  406
  Beğeniler:
  288
  Şehir:
  Eyüp - Fatih
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Merhaba,
  Çocukken babam bize nargile sigara karşılaştırması yapalım diye anlatırdı.
  Aklımda kaldığınca galiba şöyle birşeydi:

  "Sigaranın zehirini puro temizler, puronun zehirini pipo temizler, piponun zehirini nargile temizler, nargilenin zehirini de mezar temizler"

  Sebebi de biliyorsunuz nargile de nefes sıcak sudan geçiyor ve direkt ciğere gidiyor.

  İyi günler.
   
  Doğu Biçer ve Yiğit ŞAHİN bunu beğendi.
 14. #14
  Yiğit ŞAHİN

  Yiğit ŞAHİN Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2011
  Mesajlar:
  83
  Beğeniler:
  72
  Şehir:
  Karşıyaka/İzmir
  Seviye:
  arkadaşlar ilginiz için hepinize teşekkür ederim :) 25/03/2011 saat 14:54 den itibaren dumandan uzak duracağıma söz veriyorum.kendi iyiliğim için.Zaten sigara kullanmıyorum nargileyi bırakmak çok daha kolay olacak :)
   
 15. A.Taha TERCAN

  A.Taha TERCAN Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Ocak 2011
  Mesajlar:
  172
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Konuyu açan arkadaşa büyük teşekkürler. Bırak nargileye gitmeyi benim evimde var :). Kendi ellerimle yapıp içiyorum. Çok güzel oluyor o ayrı :p...
  İşin şakası bir yana ben sanırım düşünmeden bıraktım aslında.Şimdik öylece duruyor bir kenarda.Çünkü 1 ay önce bisikletim geldi ve o zamandan beri içmiyorum. Hiç de bir eksikliğini hissetmedim. Hayatta bırakınca eksikliğini hiç hissetmediğim bir yalan var bir facebook bir de nargile :D ... Saygılar...
   
  Yiğit ŞAHİN bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-1-19_12-36-11.png
How much speed can you buy? Cycling Weekly dergisinden Oliver Bridgewood giriş seviyesi bir Btwin'le üst model Canyon TT'yi hız açısından karşılaştırmış. İki bisiklete de ortalama aynı güç...
upload_2017-5-5_22-36-53.png
Amerikalı Amber Neben kadınlarda TT kraliçesi. 15 yıllık geçmişinde 2 Olimpiyat, 2 Dünya, 2 Ulusal ve 2 Pan American şampiyonluğu bulunuyor. Amber hakkında daha fazla bilgiyi kendi sitesinden...
upload_2017-2-6_14-58-32.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...