Nabız hesabı ve egzersiz çeşitleri

norep

Üye
Tepki
37
Merhaba arkadaşlar, ben 1.87 boyunda 105 kilo 27 yaşında biriyim. Kilomun olması gerekenden en az 20 kilo fazla olduğunun farkındayım. Hayatımın önceki dönemlerinde doktor kontrolünde rejim yaptığım için nasıl yapılması gerektiğini az çok biliyorum, bir haftadır kendime rejim programı uyguluyorum ve buna devam edersem kilo vereceğimi biliyorum ama bunu sporla desteklemek istiyorum.

Sıcak havalarda her akşam en az 1 saat bisiklete biniyordum, biliyorum 1 saat çok az ama işimle evim arası çok uzak olduğu için (maslak-küçükyalı) günümün çoğu yolda geçiyor. En erken 19.30 da evde olabiliyorum ve sporla ilgilenmek için 2 saatim var.

Bu forumda yaptığım araştırmalar sonucu spor yaparken nabız saati kullanmanın daha faydalı olacağını anladım. Yine buradan aldığım bir formülle benim yağ yakmam için nabzım 145-155 arasında olmalı. Konuyla ilgili sorum şu; bu nabızla ne kadar süre devam edersem yağ yakma işlemi başarılı olur. Nabız saatim yok ama kendim baktığımda çok hızlı olmayan koşu ile nabzım 150 civarına çıkıyor. Bu şekilde ne kadar devam edersem yaptığım spor faydalı olur?

İkinci sorum nabız saati kesinlikle şart mı? Biraz araştırdım ve kalori ölçümü hafizalı modeller var fiyatları biraz yüksek eğer sporun takibi ve gaza gelme açısından faydalı olacaksa alacağım.

Son sorum ise havalar çok soğuduğu için bisiklete binemiyorum, çok üşüyorum, onun yerine akşam 8-9 arası 10 dakika yürüme 20 dakika koşu şeklinde bir program yaptım. Acaba bunu mu uygulasam daha fayda görürüm yoksa bir trainer vs alıp evde bisiklete binersem mi daha fayda görürüm? Evde bisiklete binebilirsem spora ayırdığım süreyi daha da arttırabilirim tabiki hazırlanma süresi vs olmayacağı için.

Bu konularla ilgili yardımıza çok ihtiyacım var çünkü kilolar hem görüntü hem sağlık olarak çok rahatsız etmeye başladı yaşım da ilerliyor bundan sonra sürekli kontrollü olmalıyım...

Scudo

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Öncelikle nabız saati şart evet, çok pahalı modellere çok gerek yok, anlık ortalama ve max nabızı göstermesi genellikle yeterli olur, % olarak da göstermesi ve tur sayacı olması iyi olur, zaten bu modellerde kalori ölçümü de olur genellikle... 145-155 nabızlar yağ yakım için biraz fazla 120-140 arası nabızlar yağ yakım için en iyi nabızlar, süre olarak da hedefiniz 3 saat ve üzeri olmalı, bisiklet için. jogging temposunda koşuda da minimum 50-60 dakikalık eforlar büyük oranda işinizi görecektir.

Mevsim itibariyle akşam saatlerinde yatmadan önce yapacağınız en az 50-60 dakikalık yürüyüş çok etkili olacaktır, akşam 6-7 den sonra yemek yememeye çalışın, yatağa ne kadar aç girerseniz yağ yakımı okadar artar, kahvaltınızı güzel yapın, öğle yemeğini de, onun dışında büyük yemekler yemeyin, akşam 9 da da alacağınız 30 gr whey protein izolat gece boyunca mide kazıntısını engelleyecek yağ yakımında en etkili olan büyüme hormonunu üretimini çok arttıracaktır yine en geç 10 da yatmanız çok etkili olacaktır.

norep

Üye
Tepki
37
Ayrıntılı yanıt için çok teşekkür ederim bu tavsiyeler çok işime yarayacak eminim. Peki koşu/ yürüyüş mü daha iyi yoksa trainer üzerinde bisiklet mi daha etkili olur acaba? Gece mide kazıntısından ziyade tatlı isteği oluyor:) Bunun için de bir iki portakal tüketmeye çalışıyorum ya da suyunu sıkıp içiyorum. Bunun negatif bir etkisi olur mu acaba?

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@norep

Merhaba,
Yavaş koşu/ yürüyüş kilo verme için trainerdan çok daha etkili olacaktır.
Portakal her ne kadar meyve şekeri olsa da kilo kaygısı olanlar için gece alınması çok önerilmez, zira büyüme hormonu salgısına negatif etki edecektir, onun yerine gece yemeniz gerekiyorsa domates ve salatalığı tavsiye ederim, glisemik indeks puanı sizin için çok daha iyidir.