Mutlaka izlememiz gereken bir video

Scudo

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
587
Bisiklet
Mosso
Yavaş yavaş insansal özellikler gidiyor acıma,vicdan duygularımız köreliyor.

• Beğen
Tepkiler: Mycity

SerdarK.

Daimi Üye
Tepki
171
İsim
serdar
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Ahmet CAFOĞLU Mükemmel özetlemiş herşeyi.

Bunun gibi videoları izleyen bir kimse 5 dk videonun etkisinde kalır.Sonra sıradan ve sıkıcı hayata devam...

• Beğen
Tepkiler: Mycity

Mycity

Aktif Üye
Tepki
172
Bisiklet
Carraro
@serdarkoc mantıklı hocam ama belki bişeyleri değiştir belki bazı insanlara faydamız dokunur sizden ricam paylaşabildiğiniz kadar paylaşın

• Beğen
Tepkiler: SerdarK.

BF Okuru

Üye
Tepki
3
Peki kaç kişi bu videoyu dikkate alacak?

21. yüzyıl özeti: oku, mezun ol, diploma al, işe gir, kariyer yap, para kazan, harca, tüket, maçı kaçırma, diziyi kaçırma, tüket.

Bu durumda 22. yüzyılı düşünmek bile istemiyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
3
Ben böyle insanlar gibi olmamaya çalışıyorum. Ne kadarını başarabiliyorum bilmiyorum. Araba bile almadım çevreyi kirletmemek için. Gerekli yerlerde payşatım ama ne kadar etkisi olur, bilemiyorum. Bir çok insan okumuyor, yazmıyor. Boş boş oturuyor, bunları yapmadığı gibi çevreyede zarar veriyor. Eğitim gerçekten şart.

BF Okuru

Üye
Tepki
3
Video çok iyi bir bakış açısı sunuyor, tatsız, zevksiz, robot gibi yaşamda hayatın ne gibi tadı olabilir ki?
Hayatımızda, doğada'da vakit geçirmemiz doğaya sahip çıkmamız gerekiyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
3
@BF Okuru çok uzun zaman önce şöyle bir şey okumuştum ama şu an için oluru nedir hiç bir fikrim yok:

İngiltere'de bir adam, 2008 yılının kasım ayından bu yana parasız yaşıyormuş. İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, Bristol yakınında organik tarım yapılan bir tarlada, Freecycle hareketinin kendisine verdiği, park halindeki bir karavanda yaşayan 31 yaşındaki Mark Boyle, kendi yiyeceklerini yetiştiriyor, odun sobası yakıyor ve elektriğini, deneye başlamadan önce aldığı güneş paneliyle üretiyor. Tarlada haftanın üç günü gönüllü olarak çalışan Boyle'un cep telefonu sadece gelen çağrılara açık, bir de güneş enerjisiyle çalışan dizüstü bir bilgisayara sahip. Altı yıldır vejeteryan olan Mark Boyle, 2007 yılında, insanları yetenekleri ve sahip olduklarını paylaşmaya teşvik eden, şu anda 17 bin üyesi olan, justfortheloveofit.org adresli bir serbest ekonomi internet ağı kurmuş.

Boyle, her şeyin bir birahanede başladığını belirterek, "Arkadaşımla, düşük ücretle işçi çalıştıran iş yerleri, çevrenin harap edilmesi, endüstriyel tarım, hayvanların denek olarak kullanılması, kaynaklar yüzünden çıkan savaşlar gibi dünyadaki sorunlardan konuşuyorduk. Hepsinin bir biçimde parayla ilişkili olduğunu fark ettim" dedi ve o anda paradan vazgeçmeye karar verdiğini belirten Boyle, Bristol'daki yüzen evini sattığını, organik gıda şirketindeki işinden ayrıldığını, parayla aldığı her şeyin bir listesini yaptığını ve bunların yerine ne kullanabileceğini bulmaya çalıştığını kaydetti. Diş macunu yerine mürekkep balığı kılçığı ve doğada yetişen rezene tohumlarını kullandığı söyleyen Boyle, iPod gibi şeyleri hayatından çıkardığını, bu gibi şeylerin yerini kuş seslerinin aldığını belirtti.

Parasız bir dünyada her şeyin daha fazla zaman aldığını ve çaba gerektirdiğini ifade eden Mark Boyle, kıyafetlerini soğuk su dolu lavaboda yıkadığını, çamaşır deterjanı yerine sobasının üzerinde kaynattığı kabuklu yemişlerin suyunu kullandığını, çamaşır yıkamanın iki saatini alabildiğini söyledi. Boyle, "Şu anda hayatımdan çok memnunun, böyle yaşamayı sürdüreceğim. Daha önce hiç bu kadar mutlu ve zinde olmamıştım. Çok normal bir çocukluk geçirdim. Sanırım, ailem önce yaptığıma şaşırdı. Ama şimdi beni tam anlamıyla destekliyorlar ve kendilerinin de bunu deneyebileceğini söylüyorlar" dedi. Kuzey İrlanda'da büyüdüğünü, burada arkadaşlarına bir şeyler ısmarlamanın erkekliğin göstergesi olduğunu belirten Boyle, şimdi bunun yerine onları karavanına davet ettiğini ve burada kamp ateşi çevresinde oturup, evde yapılmış elma şarabı içtiklerini söyledi.

Kaynakça: AA

Ayrıca bakınız: Parasız yaşamak mümkün mü? | Dünyali Dergi

Dipnot: Günümüzde hepimizin araba almak için imkanı mutlaka vardır ki, artık araba sahibi olmak çok zor da değil. Lâkin benim arabalara karşı hiç zaafım yok. Zaten 10 sene sonra falan (ne 10'u? 5 sene sonra) araba sürecek yol kalmayacağı için, gerek de yok.

BF Okuru

Üye
Tepki
3
Bir çok şeyi kendi bahçemde yetiştirmeye çalışıyorum. Tereyağını ve peynirin bir kısmını kendim yapıyorum. Kısa bir zamanda elektriğide güneş enerjisine çevireceğim. Sistem, doğa herşeyi sağlayacak :) ama şuanda parasız dünyada yaşamak zor. Bir çok şeyi yapabilirsiniz ama parasız yaşamayı asla gibi birşey işte. Araba konusunda hemfikiriz :)

Yukarı Alt