Mütevazilik de bir yere kadar...

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@ferhat köse

rahatlamamı sağlayan bu mesajın oldu abi, bugüne kadar bana kattıkların için ne kadar teşekkür etsem azdır :) sen bana göre bu olayların çok daha fazla içindesin, haliyle adamların düşünce yapısını çözmüşsün artık.

çok doğru dedin; gün onun günüdür havasını atar. bırakalım atsın bakalım, haftada bir gün kendini iyi hissetsin...

Scudo

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@Abdullah Safa Karabacak

çok haklısın hocam, sonuna kadar katılıyorum sana. ben şimdiki bisikletime sahip olabilmek için 2 ay emek harcadım, 5 ay para biriktirdim. tek bir amacım vardı; o bisikleti hor kullanmanın zevkini doya doya yaşamak :) çok şükür yaşıyorum da... aldığımda sıfırdan farkı olmayan maşam şimdiden ömrünü yarıladığının işaretlerini veriyor, 2 jant çemberimde de içe doğru yamulmalar var, kadro kulağım bir kez değişti, 2 aylık fren balatalarına geçen gün baktım ömürlerinin üçte biri şimdiden gitmiş. ama bunlar keyfimi kaçırıyor mu? niye kaçırsın yahu; tam tersine daha bile mutlu oluyorum, demek ki hakkını vermişim diyorum.

donanımım daha üst seviye olsa, bu dediklerim de olmayacaktı. zaten ileride bisikletimi geliştirirken de tek bir amacım olacak; daha da hor kullanabilmek :in: ama yine de ne olursa olsun; dünyanın parasını verdiğim bir parça sırf hor kullandığım için hasar görse de zerre kadar acımam. ha anca ne olur; başka birinin hatasından dolayı hiç olmayacak şekilde bir zarar ortaya çıkar, o zaman üzülürüm bak. o da zaten bisikletçilikle alakalı değil, kim olsa dayanamaz öyle birşeye.

her neyse, aynı şekilde düşündüğümüz insanların varlığını görmek çok güzel. destekleriniz için bir kez daha teşekkür ederim...

chari

Üye
Tepki
86
Samimi bir isyan:) Vallah, kardeş sen istersen bisiklete yeni başlayan birisi ol, yine de insanların kibirli bakışları ve konuşmaları çok çirkin bir davranış. Eşya merkezli bir ruhsal tatmin, onları yalancı dünyalarında gezdiredursun, sen bak kendi yaşamına ve eylemine. Ama her fırsatta o gibi insanlara karşı lafını uygun bulduğun gediğine de koy. Saygı göstermek güç çünkü bu gibi tiplere...

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Arkadaşlar tamam öyle de, bisiklet bir ekipman sporudur. Nasıl F1 arabanız, bir takımınız, pit ekibiniz, ekipmanlarınız yokken F1 yarışına katılamıyorsanız, uygun bir bisikletiniz ve ekipmanlarınız yoksa bisiklet yarışına da katılamazsınız. Bu konuda sanırım herkes hemfikirdir.

Şimdi bu sporu kimi, ne seviyede yaptığına bakmak lazım. İsimleri hayali olarak kullanıyorum, kimse üzerine alınmasın lütfen.

Ali'yi düşünelim. Ali, MTB yarışlarına katılan bir arkadaş olsun. O zaman Ali'nin yarışlara katılacak düzeyde bir bisikleti; tayt, forma, ayakkabı, kask, gözlük, eldiven gibi ekipmanları da olmak zorundadır. Çünkü Ali bu işi ciddi olarak yapıyor, yarışıyor.

Bir de Fatih'i düşünelim. Fatih bisikleti ile gezmeyi seven bir arkadaş olsun. Yani yarışmıyor, bütün yaptığı bisikleti ulaşım veya gezi aracı olarak kullanmak. Bu arkadaşın tayt, forma, ayakkabı gibi ekipmanlara ihtiyacı var mı, yok. Fakat kask'a ihtiyacı var çünkü kask güvenlik ekipmanı. Babam benim bu şekilde bisiklet kullanıyor. Herhangi bir spor ayakkabı, kendi güneş gözlükleri, spor kıyafetler ve kask. Elleri rahatsız olunca eldiven de aldı kendine, öyle daha rahat etti.

Sanırım bu 2 bisiklet kullanıcısı profili hakkında da kimsenin itirazı yoktur.
Asıl söylemek istediğime gelebiliriz şimdi.

Aramızda çoğu arkadaş bisiklete ne Ali gibi biniyor ne de Fatih gibi. Yani, yarışlara katılmıyorlar fakat bisikletlerini sadece ulaşım için kullanmadıkları için daha iyi bir bisiklete ihtiyaç duyuyorlar. Bu durumdaki bir insana, eğer bütçesi de iyiyse kim neden engel olsun ki?

Egemen Tunc

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Kron
Çokça katılıyorum abi sana mesela şimdi altımda full xtr bir alet olsa kimse başımdan ayrılmaz bence :) Bir gün eğer fırsatın olursa Bursayı turlamak isterim :)

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Çocukluktan beri bisiklet aşığı olan ve 90'lardan beri pedal basan (kısa aralar hariç ) biri olarak hislerine katılıyorum.

Ancak yukarıda diğer arkadaşların yazdıklarına ek olarak kask olayında seni haklı göremiyorum.Bunca yıldır bisiklete binmeme rağmen benimde hala bir formam yok, ter atabilen herhangi bir t-shirt giyiyorum oluveriyor.Ama kask işi başka.Çünkü kask takıp, takmamanın ustalık veya tecrübe ile alakası yok.Bazı kazalardan ustalık ve tecrübe ile kaçamazsın.Ayrıca 20 TL gibi çok ucuz fiyata alınabilecek kasklar varken bütçede mazeret olamaz.Mesela benim kullandığım kask 30 TL ama 2 kez ciddi yaralanmadan kurtardı diyebilirim.Bir tanesi benim hatam olsada (SPD pedala alışmaya çalışıyordum :rolleyes: ) diğeri bir kamyonun göre-göre üzerime sürmesi sonucu çaresiz şarampole inmem oldu.Şarampol içindeki çitin dikenli telleri kafam yerine kaskın kaplamasını doğradı...Bu örnekler çoğaltılabilir.Zaten yukarıda yazdığın gibi parçalarını bu kadar çabuk deforme ediyorsan , rahat durmuyorsun demektir.E o zaman kask kullanmıyorsan kendinle çelişiyorsun demektir.

Ayrıca bisikletin hakkını vermek bir yana herkesin tarzı farklıdır.Bazıları iniş sever, aşağıda diğerlerini bekler ve bisikletin hakkını vermiyor diye geç kalanlara kızar. :) (bu şekilde yazan arkadaşlar kızmasın) :) Ama bazılarıda tırmanma sever diğerlerini zirvede bekler..!!! :) Yarışları takip ediyorsanız (Özellikle Eurosport'ta) profesyonel yarışçıların bile özellikleri farklıdır.Bazıları tırmanmada, bazıları deparda, bazıları uzun yolda , bazıları zamana karşıda iyi falan filan...Yani bu tek bir şekilde tanımlanamaz...Zevkler ve renklerde tartışılmaz... :)

Sen yine çizgini bozma ama bir kask edin.Zaten bisikleti bu kadar iyi biliyor ve ruhundan anlıyorsan benide anlıyorsundur... :in:

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@Gökhan Toros

kırmamak için gösterdiğiniz özen için çok teşekkür ederim :) ne demek istediğinizi çok iyi anladım... başkasının daha iyi ekipmanlara sahip olmasıyla ilgili kimsenin sorunu yok zaten; buradaki olay bu dünyevi varlıkların bir gösteriş aracına dönüştürülmesi.

para sadece insanın isteklerine ulaşması için bir araçtır; amaç olarak görülmeye başlandığı zaman başlıyor sorunlar...

emir arıca

Daimi Üye
Tepki
108
Bisiklet
Merida
Ben Ferhat Köse'ye katılıyorum..
Çok dert edecek bir şey yok... Altınızdaki bisiklet size değer katmaz siz ona değer katarsınız...
Siz her parçasını özenle aldığınız, her vidasında emeğiniz olan bisikleti kullanın hem de hakkını vererek... Ful xt donanımlı Giant alıp markete gitmek haricinde kullanmayan insan da biliyorum ben...

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Ahmet Can Yakışır

İşte o konuda çok haklısınız, sonuna kadar katılıyorum size. Benim o mesajı yazmaktaki amacım, sanki insanların "pahalı" bisiklet kullanmasına karşı duruluyormuş gibi anlaşılmasıydı.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
bende kişisel fikrimi eklemek istiyorum. malesef insanımızda bir oldum var evet ama birde ayak diremek var. yani şöyle özetleyeyim, bir tarafta herşeyin en son modelini alan (imkanı varsa alabilir tabiki) ve bunu toplumda statü kazanmak için başkalarının gözüne sokan, diğer tarafda da 20 liralık kask almamak için, 10 liralık yama 5 liralık pompa taşımamak için ayak direyen yine bizim insanımız.

yani birşeyi yapıyorsan minimum asgari gereklilikler var. şu an herşey o kadar erişilebilir ve ucuz ki. ben 16 yaşlarımdayken yol bisikletine sahiptim. ama hiç tayt kask ve formam olmadı hatta bu formaları sadece tv de görürdük, giyenide görmedim, çokta pahalı idiler. kot pantolonla bisikletime biner hakkını verirdim yinede. Yahu ne çabuk unuttunuz, bundan 15 sene önce Ankarada şort giymek ahıptı (anadoluda birçok kentte hala ayıp)

bence heryere yarışa gider gibi forma ile gitmek de absürd, kafasına 20 liralık kaskı çok görende.

yahu araba sürerken formula1 pilotu gibi mi gidiyorsunuz allah aşkına nedir o reklam panosu gibi giyiniyorsunuz anlamıyorum ! gerçekten anlatsın biri bana ya... hollandada herkes formula1 pilotu gibi mi geziyor bisiklete binerken ? ben görmedim böyle tipler yarış dışında havanız kime ?

ha spor yaparken giy, kondisyon çalışırken giy, pro sporcusundur al giy alasını giy. sponsor aldıysan giy kardeşim...

Sener O.

Daimi Üye
Tepki
170
Bisiklet
Cube
Anladığım kadarıyla olayın özü kısaca "şekilcilik" ki bu ülkemizde çokça karşılaşılan bir durum.Nereye gitsen aynısı var , çocukluktan beri spor yapan biri olarak bu durumla ne kadar çok karşılaştığımı tahmin bile edemezsin.

Yapman gereken sadece iki şey var biri ve önemli olanı yaptığın işi iyi yapman(bu pek çok şeyi çözecektir) ikincisi hiç iplememen...

Eğer dağda yarış olmasa ben de katılacaktım dün tura , ben de şort parmak arası terlik t-shirt falan gelebilirdim beraber giderdik :)

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Giyinen de giyinmeyen de karşısındakini ötekileştirmeye çalışıyor. Klasik Türkiye manzarası :)

Yahu gelmişiz kaçıncı yüzyıla, milletin altmışlarda sıyrılıp kurtulduğu hastalıklardan kurtulamadık bir türlü. Bırakın isteyen istediği gibi giyinsin. Kendini nasıl iyi hissediyorsa öyle yaşasın. Hayati önem arz eden zorunlu önlemlerini aldıktan sonra isterse assolist kostümüyle gezsin kime ne ? Altını çizerek tekrarlıyorum kime ne ?

İnsanların kişisel hakları vardır bu ülkede şunu anlayın artık. Siz kendinizi iyi hissedeceksiniz diye niye tayt giymesin, forma giymesin ? Her şeyi niye "artize bak la" minvalinde değerlendiriyor, kendine vazife çıkartıyor bu millet hakikaten anlamak mümkün değil. :)

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
Fikirlerini sonuna kadar destekliyorum 2 sene önce benımde altımda çift amortisör umit marka bisiklet varken bisiklet ile gezerken selam verdiğim bisikletciler benım yüzüme bile bakmıyordu.

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Başlığı açan arkadaşın ne demek istediği anladığım ve hak verdiğimi ilk önce belirtiyim.Fakat sonrasında bazı takıntılı arkadaşların iyice sadece formalı vs. gezenlere laf etmesiyle konu gayet saçma bir yere sapmış bulunmakta bence.Sizin formalı gezenlere tahammülünüz bu kadarcıkken gidip yok bisiklette gezerken şöyle yaptılar böyle baktılar demeye hakkınız yok arkadaşlar :) Bir de hakkını verme mevzusu var ki iyice klişe oldu artık.Kime göre neye göre hakkı verilecek bisikletin biri açıklayabilir mi ? Kartepe'yi x zamandan aşağı/yukarı tırmananlar diye mi ? yoksa inişinde ne kadar hızlı ve riskli inildiğine göre mi ? Ya da rüzgarlı bir günde sahilde sürerkenki ortalama hıza göre mi :) Herkesin kendi kriterleri vardır onun için başkası benim yaptığımı yapamıyor diye aşağılamaya hakkınız yok.Herkesin zevki birinci mevkidir.İsteyen pahalı bir yol bisikleti alıp üzerinde çok yorulmadan turlar tamamlamak ister.İsteyen benim gibi yola geçtikten sonra daha yorucu antrenmanlara çıkar eskisine nazaran...

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
(link)

videoyu izleyin. 1 tane formalı var mı, hatta kasklı bile göremedim ben... burası amsterdam...

neden çünkü burası şehir. şehirde şehirli gibi giyiniyor herkez. bisiklet ulaşım aracı olarak kullanılıyor çünkü.

spor amaçlı yoldaysanız tabiki tayt gözlük kask forma (en parlağından) giyeceksiniz kimsenin buna itirazı yok zaten.

ama arkadaşlarınızla 5km ötedeki kafeye uzaylı gibi gelmek görgüsüzlüktür bence ( benim de sizden farklı düşünme hakkım var )

lütfen formamıza laf attılar demeyin, arada bir fark var formaya kimsenin itirazı yok. hava atma aracı olmasına itiraz var...

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
İsteyen 5km ötedeki kafeye de gider isteyen 400 metre ötedeki simitçiye de formayla gider.Siz de benim gibi takıntı ve komplekslerden arınırsanız rahatsız olmazsınız bunun gibi gayet ufak şeylerden...Siz 5 km demişsiniz tutmadı ben 7 km ötedeki hamburgerciye arkadaşlarımla giderken taytımı da giyiyorum.Kıçımın rahatlığı beni yolda görecek olan 1-2 "gerçek bisikletçi" nin takıntılarından daha önemli.Ayrıca Amsterdamın yüce insanları kask takmıyor diye biz demi takmayacaz kısa mesafeye giderken onu da anlamadım ? Yani garantisini veriyorsunuz hemen yanı başımdaki caddeden fırına gittiğim vakit minibüsün sağda sıkıştırmayacağını ?? Kendi gibi olmayanlara en ufak bir şans buldugunda ateş püsküren pek hoşgörülü arkadaşlar araştırın bakalım Amsterdam'lılar da diğer insanların tercihlerine böyle mi bakıyorlar :)

Hatta milletin kaskı bir hava atma aracı olarak taktığını düşünenler var ki of diyim...

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
@Ahmet Can Yakışır

Bu yazdıklarınız coğuna katılmıyorum bunu belirtmek isterim sizin verdiğiniz örneklerde insanları capa acil cerrahi (istanbul tıp fakultesi) kapısından içeri girerken çok gördüm çünkü sizin dikkatli olmanız çok güzel ama başkasının dikkatsizliğinin bedelini sizde ödeyebilirsiniz bunuda unutmamak lazım ve ondan dolayıdırki önlemlerimizi almamız gerekli diye düşünüyorum ben yeni 2 yıldır bisikletimi kullanıyorum düşmesini bilmediğim için Şuan sağ dirseğim çatlak ön fren'i kullanmasını bilmediğim için kaskım sayesinde nefes alıyorum :) 20 gündür kolum alçıya benzer bir makinaya bağlı evde dirseğimiz için fizik tedavi uygulaması yaparak zaman geçiriyorum not: Başka arkadaşımızın dikatsizliği sonucu kaza yaptım :) benim kusurum ön fren ve düşmeyi bilememek :)

Artı olarak bunuda belirtmek isterim kazalarımızda genelikle kollarımızla kendimizi koruduğumuz için dirseklerimiz daha önemle korumamız gerektiğini hastanede öğrendim dirsek kırığı ameliyat çatlagı ise sakat kalabilme ihtimaliyle beraber uzun bir tedavi sürecine girebilirsiniz bugün delta bisikletten dirseklik almış bulunmaktayım iyleşebilirsek eğer kullanma amacındayım :)

uğur kocaağa

Daimi Üye
Tepki
193
Yazıyı yazan arkadaşı çok çok iyi anlıyorum o tarz insanlar zaten bilinçsiz olduğu için insanlara bisiketine formasına ayakkabısına göre değer verip onları profesyonel bisikletçi olarak adlandırıyor çok komik aslında. Benimde bisikletim MTB kendim topladım markası yok alu bir kadro üzerine ve 4000 km aştım 2. senesi. Kaskım var ama formam ve taytım yok vs. Zincir sökmek, jant akordu , vites fren ayarları, furş ayarı ve diğerleri anahtarım olduğu sürece hep kendim yaptım ve yapıyorum. Ha tanıdğım çok çok iyi bisikleti forması taytı olan insanlarda var ama gel görelim zincir attığında yerine oturtamayacak kadar mekanik bilgi eksikliklikleri var . Vites ayarı fren ayarını hep bisikletçide yaptırıyorlar lastik yamalamayı bilmeyen bile var. Ama milletin gözünde onlar profesyonel:)) Ben sadece gülüyorum bisiklet camiasında bence herkes mütevası olmalı ve profesyonel amatör kavramı olmamalı. İnsanlar birlikte pedalladığı gezdiği eğlendiği spor yaptığı sürece sorun yok bence.

TugayAydın

Aktif Üye
Tepki
60
haklısın hemde o kadar çok ki.bir yere 100 liralık ile de gidersin 200 liralıkta gidersin verdiği mutluluk ve haz paha biçilemez. ama forması var takımı bilmem neyi var adamlar baron gibi bisiklet sürüyorlar. normal ayakkabı ile sürülmezmiş neymiş efendim tur için para gerekirmiş,bisikletin marka olacakmış, pahalı olacakmış. oymuş buymuş, falanıymış malanıymış.... bu işide paraya döküyorlar. nerede insanlık?

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Bu memlekette hava atanı tespit eden bir cihaz icat ettiler de benim mi haberim yok ? Milletin ne amaçla, öyle giyindiğini nereden bileceksiniz ? Fikir ve görüşleriniz kusursuz tespitler mi içermektedir. Hiç mi yanılmazsınız ? Biraz empati sanırım herkese iyi gelecektir. E adam kendisini öyle iyi hissediyor, giysin size ne ? Bisiklet kıyafetine gelene kadar hava atılacak daha iyi yol ve yöntemler olmalı herhalde ? Hadi diyelim ki hava için giyiniyor. Giyinsin ne olmuş ? Demagojik kısımlara değinmiyorum hiç...

Bir kılık kıyafet zabıtamız eksikti, o da yolda sanırım :)