Müşteriyi kaptırmamak için söylenenlerden hangisi gerçek?

Tepki
4
Bisiklet
Mosso
1 ay önce MOSSO 771 DMV almıştım, oğlum bana ver diye tutturdu...

Yine bisiklet tavsiyesi lazım... bütçe 1.500-2.000.-TL

"düz maşa, V fren ve şehir/tur bisikleti,aluminyum kadro ve hatta maşa/mümkün olsa daha da hafifi" olmazsa olmazlarım.
(dağdı, bozuk yoldu işim olmaz şehirde asfalt yolda dolaşıyorum)

Düz yolda problemim yok ama bırakın rampayı birazcık eğimde bile ayaklarıma karasular iniyor (ilk bisikletim 12 kg, 27 vites komple acera set olmasına rağmen)

Bisikletten ne isterim? Akışı çok iyi olsun,jantıydı aktarma organlarıydı tekerlekleriydi o azıcık gücümü emmeden pedaldan tekerlere direkt aktarsınlar...

Yarış bisikleti kadar olmasa da lastikleri (hız kes ve ufak kaldırımlardan inip çıkabilecek) maksimum incelikte dişsiz veya çok az dişli olsun.

Bu bütçe karbona vb. yetmez gerçi ama 2015 model çıkıyor diye ucuzlayacak olanlardan güzel bişey kelepir düşmez mi? (çünkü amortisörsüz ve V fren istiyorum)

Bacak boyum 76 cm - boyum 1.78 - kilom 105... (mossonun kadro boyunu kriterlere göre bana uygun olup olmadığını bilmiyorum.kitapçığında vs. de yazmıyor)

Mağazalarda çok enteresan sunumlar dinledim.Görüşüm değildir naklediyorum,doğrusunu bilenler yorumlarlarsa sevinirim (birbiriyle çelişir şaşırmayın):

* "Yabancı markalar distribütör değiştirdiklerinde (Giant ve sanırım fuji vb örnek verilerek) eski distribütörde kalanlar veya yeni distribütörün düşük kar çok satış stratejisi nedeniyle bir önceki yıl çok pahalı olan marka bir sonraki sene çok uygun olabiliyor." deniyor.

* "Yabancı/pahalı markayı olması gerekenden çok ucuza almak (çok küçük ve çok büyük kadro değilse üst model çıktı diye fiyatı düşmez) mümkün değildir. İşte biz ucuza aldık diyen bir uzmanla alsın (jantı,lastiği vb componenti ucuzuyla değiştirilerek veya imitasyon(çakma) olanlarla) verilerek fiyat ucuzlatılabiliyor." paranoyanın başladığı an :evil:

Yabancı pahalı markalarda (mesela lapierre,ghost, bianchi 5-6 markayı satan/getiren distribütörün bayileri) kar marjlarının %10-12 olduğunu, beklense bile zarar etmeyecekse bayinin fiyatı aşağı çekemeyeceğini söylüyorlar (çok pazarlık etme ucuzlayacak diye de bekleme, bilindik marka bas parayı gitsin yaklaşımı)

* Garip bir şekilde pahalı/yabancı marka bisikletleri (amerikan specialized hariç -ki çok pahalı-) satan bayiler ön amörtisör ve hidrolik frensiz (imkan olursa arka amörtisörlü veya sele borusu amörtisörlü) olmayan bisiklet getirmemişler desek yeridir. Yani bütçenizi hafifliğe vites/göbek/pedal tekerlek jant aynakol vb. fazlaca yönlendiremeden size amörtisör ve hidrolik fren aldırarak bütçenizin takatini kesiyorlar

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Koray bey, Specialized Sirrus Elite alabilirsiniz, bütçeyi zorlayalım biraz. O paraya değer.

Mağazada söylenenler bana mantıklı geldi, doğrudur.

Satıcıları öldürmeyelim, yüzde 10-12 cidden bisiklet gibi aşırı sürümü olmayan bir ürün için düşük kar marjlarıdır.
iyi forumlar

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Biraz bütçeyi arttırıp yol bisikleti alın. Çok seversiniz.

öner yıldırım

Aktif Üye
Tepki
15
Ön amortisörsüz, hidrolik frensiz bisikletleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Ama dağ bisikleti alacaksanız ön amortisörsüz almayın bence, bunun dışında şehir ve yol bisikletlerinde bulmanız çok kolay (Merida, trek, sedona v.b)
Bisikletçilerin indirim yapmadıklarını kendimden ve arkadaşlarımdan biliyorum. Yapmadıkları markalar da yabancıydı.
Bisikletleri araştırmadan satıcıya gitmeyin bence, bütün önemli parçaları inceleyin, öğrenin, üzerinde eksik var mı yok mu kendiniz görün.
Bence 2014 modellerden ziyade eski modelleri araştırın, arada çok önemli farklar olmadan kârlı alışveriş yapabilirsiniz.

İyi alışverişler.

Cycmode

Daimi Üye
Tepki
375
Bisiklet
Pinarello
Tenzi ederek yazıyorum ki meslek ve ticari ahlak malesef bir çok bisiklet satıcısının ve genel olarak esnafın umrunda değil bu nedenle yalan dolan kötü pazarlama teknikleri müşteriyi kendi parasıyla rezil etme durumunu bir çoğumuz yaşamışızdır. Bu nedenle konu bisiklet olduğu için öncelikle bisiklet alınacaksa hangi ihtiyaca göre (tipi, boyu ağırlığı vs ) özelliklerini kendiniz belirlemelisiniz. Mesela ben şehir yolllarında hafta sonu hobi için bisiklet alacağım. kilom 70 boyum 1.70 şu hafiflite bisiklete ihtiyacım var şu kadar bütçem var diyerek önce bir bilene sormak gereklidir. İnanın bu konu bisiklet satıcılarının çoğunu ilgilendirmez sadece kendi kataloglarını süsleyen birbirinden renkli ve çeşitli bisikletleri belkide hiç ihtiyacınız olmayan bir bisikleti size satmaya çalışacaktır. İşte tam bu nedenle hangi bisikleti neden almalıyım sorusunu bir bilene (Bisiklet forum, bireysel kullanıcılar, güvendiğiniz bisikletçi ,internet gibi) sormak gerekiyor yani bisikletçiye her anlamda amaç, marka, model, ve fiyat olarak ön araştırma yaparak gitmek gerekiyor. Ben şahsen ilk başta internetten araştırır birden fazla bisikletçiyi ziyaret eder fiyat anallizi yapar ve bisikletiçinin bana araştırdığım ve öğrendiğim bisikleti nasıl pazarladığını gözlemlerim. İyi alışverişler...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
giant rapid 3 verelim :)

satılıklarda btwin yol bisikleti var, f/p olarvk iyidir

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
"Yabancı markalar distribütör değiştirdiklerinde (Giant ve sanırım fuji vb örnek verilerek) eski distribütörde kalanlar veya yeni distribütörün düşük kar çok satış stratejisi nedeniyle bir önceki yıl çok pahalı olan marka bir sonraki sene çok uygun olabiliyor." deniyor

Bunun distribütörle, düşük kar ile ilgisi yok. Stok maliyetiyle alakası var. Tüm üreticiler, ellerinde kalan ve gereksiz stok maliyeti yaratan ürünleri, satıp elden çıkartabilmek için kar marjlarını aşağıya çekebilirler. Yeri geldiğinde neredeyse maliyetine satabilirler, zira o ürünün stokta durmasından kaynaklanan maliyet artık karlılığını yeyip bitirmiştir. Özellikle bu pekala satılmayan kadro boyları için geçerlidir, elde kalan bir XS kadroya pekala indirim uygulanır. Bunun yanında en bariz örneği otomobillerdir. Sene sonunda 2014 model araç ile 2015 model araç, birebir aynı donanıma sahip olmasına rağmen 2014'ler daha ucuza satılır. Veya erkek giyimindeki indirimler. Sonuçta takım elbisenin pek sezonu yoktur, sizce niye bazı takım elbiselerde %30-40 indirim uygulanıyor?

"Yabancı/pahalı markayı olması gerekenden çok ucuza almak (çok küçük ve çok büyük kadro değilse üst model çıktı diye fiyatı düşmez) mümkün değildir. İşte biz ucuza aldık diyen bir uzmanla alsın (jantı,lastiği vb componenti ucuzuyla değiştirilerek veya imitasyon(çakma) olanlarla) verilerek fiyat ucuzlatılabiliyor."

Tam tersine, resmi satıcılarda yukarda anlatılan komponent değişikliği olma ihtimali çok azdır. Köprü altı satıcısı olmadıklarından, en ufak benzer şikayette distribütörlüklerini kaybedebileceklerinden, böylesine bir değişikliği "size bilgi vermeden" yapamazlar.Bununla beraber bu tip bisikletlerde zaten firmalar komponentlerde genellikle kendi oem markalarını kullandıklarından (specialized-specialized; giant-giant; trek-bontrager; vs) çok muhtemel de değildir. Farklı marka komponentler, genelde üst seviye bisikletlerde, üst seviye komponentler olarak kullanılırlar ve genelde alıcı zaten üst modeli bu komponent listesini bilerek almaktadır.

Yabancı pahalı markalarda (mesela lapierre,ghost, bianchi 5-6 markayı satan/getiren distribütörün bayileri) kar marjlarının %10-12 olduğunu, beklense bile zarar etmeyecekse bayinin fiyatı aşağı çekemeyeceğini söylüyorlar (çok pazarlık etme ucuzlayacak diye de bekleme, bilindik marka bas parayı gitsin yaklaşımı)

Lapierre, Ghost, Bianchi özelinde konuşursak bunlar pek yabancı markalar değil. Accell Group bünyesindeki bisikletler ve bazı modelleri Manisa'da üretiliyor. Sonuçta ne olursa olsun, siz direkt üreticiden/distribütörden almıyorsunuz, bayiden alacaksınız ve çatır çatır pazarlık etmeniz pek tabii mümkündür. Bahsettiğiniz konu biraz daha direkt distribütörler (Specialized-Aktif; Trek-Alatin; Cannondale-Delta; Giant-Giant, Orbea-Orbea vs) için doğrudur, evet, burunlarından pek kıl aldırmazlar, çok daha düşük pazarlık şansınız vardır, ama illa ki vardır. Bisiklet üzerinden olmasa da yanında gelen aksesuarlardan yaparsınız.

Garip bir şekilde pahalı/yabancı marka bisikletleri (amerikan specialized hariç -ki çok pahalı-) satan bayiler ön amörtisör ve hidrolik frensiz (imkan olursa arka amörtisörlü veya sele borusu amörtisörlü) olmayan bisiklet getirmemişler desek yeridir. Yani bütçenizi hafifliğe vites/göbek/pedal tekerlek jant aynakol vb. fazlaca yönlendiremeden size amörtisör ve hidrolik fren aldırarak bütçenizin takatini kesiyorlar

Yanlış bilgi. Tam aksine, düz maşa ve hidrolik frensiz en rahat ve çok sayıda model seçeneklerini yabancı markalarda bulabilirsiniz. Trek FX, Giant Escape/Roam, Specialized Sirrus, Cannondale Quick, Merida Speeder serileri bunlara örnektir. Yerli markalarda bu denli geniş yelpaze bulamazsınız, tam aksine bir sürü amortisörlü ve disk frenli modelden geçilmez. Ancak aynı donanımda toplama/yerli bir markanın modellerine göre pahalıdır veya aynı fiyata bir tık alt donanım alacağınız doğrudur. O aradaki fark da markanın size vaadettiği kaliteden, sürüş hissinden, marka imajından ileri gelir.

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
size bir fitness bisikleti lazım sanki .
BTWin Fit5 1250 TL ve Merida speeder T2 1500 TL ideal gibi geldi bana :)

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Satıcı ile başbaşa kalmadan önce model fiyat ve ne istediğinizi tam bilirseniz hiçte sizi yönlendiremez, örneğin ben x marka y model alacağım kadro boyunu da şu istiyorum dediğinizde sizi nasıl yönlendirebilecek ki?

Hem ucuz olsun hem kaliteli diye ararsanız pek birşey çıkmıyor bundan bisiklet piyasası böyle. Bacak içi boyunu biraz yanlış almışsınız gibime geliyor, internetten tekrar bir bakın. Mosso gibi firmaların hiçbir ölçüsüne güvenmeyin zaten vermezler, kadro boyu gibi detaylı konularda ancak kaliteli üreticilerin size sunabileceği detaylar. Tabi iş ayrıntı ve mühendislik anlamında yükselince fiyat da yükseliyor. Yoksa komponentleri bir araya getirince bisiklet olmuyor.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
deneyimlerimi paylaşayım.
ilkkez girdiğim bir mağazadan, peşin para bir bisiklette doğrudan yüzde 25 indirimi kaptım. üstelik bisiklet o lapierre, ghost, bianchi distribütörüne aitti. yaptığım bir minik yoklamada, firmaların bayilere liste üzerinden yüzde 35-40 kar marjı verdiğini teyit etmiş oldum. 4binlik bisikleti 3bine almak ile 400 liralık bisikleri 300e almak arasında fark var. 4000 lira üzerinden 1200 lira kar ile 400 lira üzerinden 120 lira kar aynı değil. bisiklet fiyatı ucuzladıkça indirim oranı ve miktarı azalır. takdir edersiniz kimse 20 lira kar için o kadar kapitali riske etmez.
iyi markanın iyi bir biiskletinin üzerindeki komponentleri ucuzları ile değiştirip satıldığına da şahit oldum. oluyor yapacak birşey yok. keyif marka ile orantılıdır diye takıntılarsanız veya keyif yatırılan parayla alakalıdır derseniz çok doğrudur diyemem ama bir x markası iyidir diye etek dolusu para dökmeye değmez. ben pahalı bisiklete binenlere hep gülümseyerek bakmışımdır. çünkü şu kadar bin dolara binen adamım kasıntısı kişileri bazen olduklarından daha komik gösteriyor.
burada bisiklet soran çok bisiklet sever oluyor. bütçeleri olabildiğince yukarı çıkartarak yardımcı olmaya çalışmak işin kolay yanı.
sizin içinize sinen biisklet en güzel bisiklettir. üzerindeyken keyif aldığınız bisiklet en harika bisiklettir. mutlu olduğunuz bisiklet paha biçilmezdir.
kararsız kaldığınızda, ilk beğendiğiniz bisiklet en doğru karardır. kararsızlık devam ettiğinde gözünüze hoş gelen en doğru karardır. kararsızlık inat ettiğinde, ilk beğendiğiniz ve daha ucuz olan bisiklet en doğrusudur.
bisiklet, sürerken bir anlam ifade eder. benim de bir bisikletim var ve yaşadığım depresyon sebebiyle koca yaz binemedim. o nedenle o duvara dayalı bisiklet adında bir metal makine, ben üzerinde gezince bisiklet oluyor. keyifli gezmeler.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Kar marjlari %30 alti degildir hic bir markanin. Bosa hayal kurmayin o konuda.
Bayii bile sadece %30 civari kar ediyor.

Tepki
4
Bisiklet
Mosso
mesela;
Giant (2.200 TL) deniyor aşağıdaki özelliklerdeki bisiklete ne dersiniz?
Colors Gloss black Frame ALUXX SL aluminium, Fluid FormingTM Fork Carbon composite, aluminium steerer Shock N/A COMPONENTS Handlebar Giant Sport, Flat 31.8 Stem Giant Connect, 31.8 Seatpost Giant Sport 27,2x375 Saddle Giant Performance Road, Men's Pedals VP Lite Alloy w/anti slip DRIVETRAIN Shifters Shimano SL-R4600 Front Derailleur Shimano 10sp Tiagra, FD4603 Rear Derailleur Shimano 10sp Tiagra, RD4600 Brakes Tektro RX-1 85mm mini v-brakes Brake Levers Shimano R550 Cassette Shimano Tiagra 12x28, 10-Speed Chain Shimano 105 Crankset FSA Omega Triple Mega Exo Bottom Bracket FSA Mega Exo WHEELS Rims Giant GX02 Double Wall aluminium Hubs Giant 32h Spokes Stainless steel black Tires Kenda Quick Roller 28C

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mert E.

iyi gunler lapierrenin tum modelleri fransada ghostun ise fabrikalari nerdeyse orda uretilmektedir
accel dunya capinda bir markadir ve lapierre ve ghostun dunya capindaki dagitimini yapmaktadir
accelin model uretme hakki sadece bianchi carraro ve whistle de vardir

Hasan C

Aktif Üye
Tepki
6
Bisiklet
Trek
Trek fx 7.3 öneririm bütçeyi 200 tl arttırmak lazım ama

Arda_7

Forum Demirbaşı
Tepki
140
Bisiklet
Cannondale
Şahsi fikrim 2 el tercihin az olması sebebiyle sıfır bisiklet fiyatlarında pek bir oynama olmuyor.Doğal olarak satıcıda fiyat da pek bir indirim yapmıyor.Nasıl olsa gelip benden alacak gibi .Fiyatlandırma politikası Türkiye genelindeki tüm bayilerde yabancı marka bisikletlerin fiyatı hemen hemen aynı.Şu da bir gerçek ki çoğu bisiklet kullanıcısı mahalle veya şehirdeki bisikletçisinden görerek alıyor pahalı olsa bile ve de araştırmadan bisiklet alanları bir çok kez gördüm.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Hakan Can Onrat

Iyi aksamlar,

Accell dunya capinda bir grup dogrudur, ancak bahsettiginiz markalarin dagiticisi degil birebir sahibi ve ureticisi konumundadir.

Ayni zamanda bu markalarin tescilli ticari isimleri Turkiye'de gene Accell Bisiklet San. ve Tic. A.S'ye aittir.

En azindan web sitelerinde boyle soyluyor.

Bu arada yerli uretim falan olmasi kotu birsey degildir. Sadece yerli yabanci diye bir ayrim yapmanin dogru olmadigini ve yanlis anlamalara mahal verebilecegini belirtmek icin yazmistim o cumleyi.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Arda_7

Merhaba. Sanki ikinci el fiyatları çok uygun!.. Vatandaş 1800 TL ye alıyor. 1 yıl ve kim bilir kaç km kullanıyor sonra da 1 yıldır evde yatıyor yok çok az binildi yok çiziği yok diyor. Satıyor 1600TL ye.. Alıcı ne yapsın ki?..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mert E.
lapierreyi bildigim i in onun uzerinden gidiyorum ama ghost icinde benzerdir durum
1993 te yuzde 30unu ve 1996da tamamini accel grubu aldi lapierrenin ama uretimi accel yapiyor derseniz yanlis anlasilma olur fransada lapierre adina ait 3 adet uretim yapan fabrika var accel alinca bu fabrikalarda onun oluyor ama sahibi farkli sadece ve feansadaki bu 3 fabrika diainda baska yerde lapierre uretilmiyor ve bu fabrikalar lapierre adinda her kadrosundaki fait main yazisi da bunu ifade eder ayrica koga ve hatirlamadigim birkac markanin bazi modelleri de bu fabrikalarda lapierre tarafindan uretilir

Arda_7

Forum Demirbaşı
Tepki
140
Bisiklet
Cannondale
@Serkan HODANCI

Alıcı iyi araştırırsa emin olun çok iyi bisikletler bulabilir .Yeterki sabırlı ve dikkatli olsun .