Mükemmel bisiklet fotoğrafları çekmek için tüyolar!

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Serkan Mıstınoğlu tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.795
  Beğeniler:
  17.627
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Seviye:
  Bisikletine bakmaya doyamayanlar, bilgisayarına duvar kağıdı yapanlar, toplanın hele :D

  İlginç bir bikeexchange makalesi bulmuşken, içinde de gerçekten profesyonel tavsiyeler varken, bunu size yazmadan olmazdı :D

  UpTK2YFTFRkGHly86qecpY960.jpg

  Hepimiz, güzel bisiklet fotoğraflarına bakmaktan inanılmaz keyif alırız :) Bisiklete binmekten sonra en çok keyif veren şey, güzel bir bisiklet fotoğrafına bakmaktır şüphesiz. Kendi bisikletimizin fotoğraflarını çekerken çoğu zaman kötü bir arka plan seçeriz, buna dikkat etmeyiz. Sele açısını yanlış kullanırız, veya bisikletimizin gidon bölgesi gerçekten kötü görünüyordur, ve gözden kaçırdığımız nice detaylar vardır...

  Hepimiz turlarımızda, ara sıra bisikleti bir duvara dayayıp fotoğrafını çekeriz. Bu yazıda, iyi bisiklet fotoğrafları için dikkat edilmesi gerekenleri yazıyoruz.
  Tavsiyelere kulak verin ve kısa sürede fenomen olun :) :D


  Bisikleti hazırlama

  Molalarda, veya güzel bir manzara yakaladığınızda, bisikletinizi de ona dahil etmek için, sürüş öncesinde bir takım hazırlıklar yaparak yakışıklı küheylanınızın fotoğraflarda parlamasını sağlayabilirsiniz :) Yeter ki sürüş öncesi bunlar için zaman ayırın:

  Lastik logoları ve siboplar hizalı olsun:
  Yeni bir lastik seti aldığınızda, jantınıza takarken sibopların lastik logolarının tam ortasına gelmesine özen gösterin. Ayrıca, eğer mümkünse jant logolarını da, simetrik olacak şekilde ayarlamaya çalışın.

  Screenshot_8.png


  Renkli yanaklı lastikler kullanın
  Mümkün olduğunca renkli yanaklı lastikler kullanın. Profesyonellerin renkli kullanmasının sebebi budur. Bu yeterince geçerli bir sebep öyle değil mi?
  fullpage_Giant_gum_wall_instagram.jpg
  Renkli yanaklı lastikler, bir puan eklendi. Sele altı çantası hala duruyor? Eksi. Yanlış arka plan seçimi, bir eksi daha.

  Selenizi yere paralel ayarlayın
  Eğer seleniz tam olarak paralel değilse, yani ucu aşağı veya yukarı bakıyorsa, bu izleyicinin dikkatini dağıtır ve hoş durmaz. Fotoğrafınız ne kadar mükemmel olursa olsun, insanlar bu seleye nasıl oturduğunuzu, rahatsız olup olmadığınızı, ağrı çekip çekmediğinizi konuşarak fotoğrafın mükemmelliğini arka planda bırakacaklardır. Seleniz dümdüz(yere paralel!) olsun!

  Şaft borusunun fazlalığını uçurun!
  Gidon boğazının altında 10'mmden daha fazla spacer kullanıyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. O fazlalığı uçurun! (Veya örneğin 20 mm'lik bir spacer kullanıyorsanız bunu gidon boğazının altına ve üstüne dağıtmayı deneyin, hala olmuyorsa ve garip duruyorsa, uçurun :D Ayrıca bu fazla uzun şaft boruları bir kaza anında tam göğsümüze çarpabildiğini düşünürsek, oldukça tehlikeliler...)
  Bu boruyu kısaltmak, ilerde bisikleti satma şansınızın %90 düşmesi anlamına gelse de buna değecek!
  fullpage_Giant_TCR_slam_that_stem.jpg


  Eğilmekten korkmayın!
  Gidon boğazınızın en ideal durumu yere paralel olarak öne doğru uzanmasıdır. En fazla 1 derece yukarı çıkıyor olmalı. Eğer yukarı doğru yükselerek gidiyorsa bu kötüdür. Aksine, daha da aşağı doğru iniyorsa, bu daha da iyidir :D (Bunu göz kararıyla da anlayabiliyoruz fakat net bir hesap yapmak için maşanızın yerle yaptığı açı (bisikletinizin kadro-açı tablosunu internetten bulmalısınız) + gidon boğazınızın açısını (-12lik var,-17lik var,-10luk var hani) 90'dan çıkarmalısınız. Örneğin benim 73+12 yapıyor. 90'dan çıkardığımda, gidon boğazımın 5 derece yukarı doğru gittiğini öğreniyorum. Oysa neredeyse yere paralel duruyor :D Belli olmuyor 5 derece :D iyi iyi)
  Bu hamle, biskletinizi daha agresif göstermekten de öte, gerçekten de agresif yapacak. Ve daha çok eğileceksiniz. (=Daha çok bel ağrısı da olabilir tabi :eek:)
  maxresdefault.jpg

  Bisikletinizi temizleyin
  Geçen haftaki o uzuun gran fondonun tozu-kiri hala bisikletinizin üzerindeyken, insanların gözlerini kamaştırmayı umamayız değil mi? Özellikle ruble ve zincirin(en zor ikisini söyledin be abi :( ) asıl rengi belli olacak şekilde bisikletinizi temizleyin :acpsnr::acpsnr::agla::agla:
  Aksi taktirde herkes zincirinizin ne kadar siyah olduğunu konuşur durur...


  Doğru yer, doğru yer, doğru yer!!!
  Evet, bebeğimiz hazır olduğuna göre artık fotoğraf çekmelik, estetik olarak ilgi uyandıracak ve göze hoş gelecek bir yer gözümüze kestiriyoruz :D

  Doğru duvarı seçmek!
  Bizim için bisiklet fotoğrafı denince, aklımıza hep bir yere dayalı duran bisikletimiz gelir. Genel olarak bir duvar... Kolay görünse de, doğru duvarı (bisikletimizin rengine uygun) seçmek bir sanattır... :D

  Duvarın ve yerin temiz olduğuna emin olun! Hiç kimse, bisikletinizin hemen altında bulunan kırık cam parçalarını veya kirli, çatlaklarla dolu, kötü görünen duvarı görmekten hoşlanmaz. Hoş ve temiz bir duvar seçin.

  fullpage_FYXO_BAAW.jpg Fotoğraf: Andy White/Fyxo

  Duvar temiz olmalı, ama sıkıcı ve donuk(sıradan diyelim) da olmamalı. Renkli ve enteresan bir duvar seçmeye çalışın. Grafiti popüler bir seçimdir (Şekilli şukullu harflerle duvara bir şeyler yazıyorlar hani :D) Tabi bunu, gördüğünüz her grafitili duvara hemen bisikletinizi dayayıp resmini çekip abartmayın.

  Duvarın bisikletin önüne geçmesine izin vermeyin
  İlgi çekici ve enteresan bir duvar bulun doğru, ama aşırı ilgi çekici ve tek başına bir fotoğraf olabilecek kadar güzel bir duvarda bisikletinizi çekmeyi denemeyin. Çünkü konuşulan şey bisikletiniz değil, duvar olur :D

  Duvar yoksa da sorun değil
  Eğer aniden bisikletinizin fotoğrafını çekme dürtünüz bastırıverirse ve ortada duvar yoksa korkmayın, bir tel örgü, köy manzarası, dağ-tepe manzarası da iyi bir fotoğraf oluşturabilir. (Kısacası, selfie çekilmeyi hak eden her manzara :D )

  fullpage_Leroy_BAAW.jpg


  Son hazırlıklar
  Duvarı bulduk, bisiklet temiz ve bakımlı, şimdi sıra bisikleti fotoğraf çekmeye uygun hale getirmekte.

  Kesin ip var!
  Bazı turlarda harika manzalara şahit oluruz, fakat bisikleti dayayıp, manzarayı arkasına almasını sağlayacak herhangi bir "şey" yoktur ortada. Bu durumlarda bir arkadaştan yardım almak en iyi seçenektir.
  Arkadaşınız bisikleti sadece iki parmağıyla, arka tekerinden tutar ve bunu daha sonra fotoğraf düzenleyicide yok edersiniz :)
  Tecrübe tavsiyesi: Arkadaşınızın bisikletinizi yere düşürmeyeceğine emin olun

  fullpage_Set_up_instagram_pic.jpg

  Sonrası...

  fullpage_result_instagram_pic.jpg

  Tabiki arkadaşımızın jantı tutarken yazısız olan kısıma denk getirmesi, daha sonra fotoğrafı daha kolay düzenlememizi sağlayacak.

  Eğer tek başınızaysanız, bu durumda aynakolun olmadığı taraftaki pedalı(sol pedalımız yani) aşağı indirerek etraftan bulabileceğiniz bir şişe,kola kutusu,taş veya olmadı kaskınıza dayayıp sabitleyebilirsiniz. Dikkat edin, sert bir rüzgar planlarınızı bozmasın.

  glasgow-grant-raleigh.jpg

  Eğer SLR fotoğraf makineniz varsa ve arkayı flulaştırmak istiyorsanız f'i düşük tutun demiş. (Emin değilim doğru mu yazdım)

  Bisikletin üzerindeki tüm fazlalıkları alın
  Fotoğrafı çekmeden önce, şunların bisikletin üzerinde olmadığından emin olun:
  -Sele altı çanta,
  -Işıklandırmalar,
  -Zil,
  -Pompa,
  -Mataralar (Eğer bisikletle uyumları çok iyiyse ve bir bütünlük katıyorsa bu madde düşer)
  Ve bisikletin doğan güzelliğini baltalayan her şey.

  fullpage_Beardy_giant_bush.jpg
  Güzel bir arka plan, fakat sele altı çanta ve mataralar gitmeli


  Vitesi büyük aynakol dişlisine alın
  Bu, altın kuraldır. Her zaman büyük yaprakta olmalı. İnsanların küçük dişlide gittiğinizi düşünmelerini istemezsiniz değil mi? :D:D ahahah

  Vitesi en küçük ruble dişlisine alın
  Zincir büyük aynakol dişlisinde olsa bile, eğer arka tarafta 28'li dişlideyse hiç kimse bundan etkilenmez. Rublenin en küçük dişlisinde olduğuna emin olun! (Yani en büyük viteste!)
  Pro takımların mekanikerleri bisikletleri yıkadıktan sonra 53x15'te bırakır, bu da kabul edilebilir :)

  Aynakol görünmeli!
  Bu amatörce hataya sakın düşmeyin, bisikletin soldan fotoğrafını çekmeyin (Aynakolun olmadığı taraf görünecek şekilde fotoğraf çekmekten bahsediliyor) Büyük dişlideki aynakolun görkemini herkese göstermeliyiz :D

  Aynakolun pozisyonu ayarlanmalı
  Aynakolun ayarlanmasında 2 seçiminiz var. Bizim tarafımızdaki kol saat 3 yönünde olacak, veya bizim tarafımızda olmayan kol saat 4 yönünde olacak. (Kadronun alt borusuna paralel devam ediyor gibi görünecek)

  Sibopları hizalama
  Aynakol hizalaması gibi, burada da 2 seçeneğimiz var. Her iki sibop da tam aşağıda, saat 6 yönünde olacak, veya ön sibobu maşanın arkasında, arka sibobu arka çatalın arkasına saklamak :)
  Eğer siboplarınız rasgele duruyorsa, kimse size "amatör" demez, ama eğer sibop kapaklarınız duruyorsa diyebilir :eek:

  fullpage_valve_stems_Hampton_cycles.jpg
  Sibopların hizalaması güzel de, peki bu sibop kapakları da nesi!?


  Jant mandallarının hizalanması
  Bu kadar yaklaşmışken, jant mandallarının fotoğrafınızı rüküşleştirmesine izin vermeyin :D Ön jant mandalı, maşaya paralel olmalı veya maşanın arkasında kalıp görünmemeli. Arka jant mandalı ise, arka bacak alt borusuna paralel olmalı veya iki borunun tam ortasında olmalı.

  Artık hazır olduğumza göre, nefesimizi tutup çekiyoruzzz :D:D:D

  Orjinal link:
  How to Take Good Photos of Your Bike | BikeExchange.com.au

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Sibop kapağı maddesi, bu işin psikopatlık derecesinde ciddiyetle yapıldığını gösterip beni korkutsa da, güzel bir yazı oldu, farklı bir yazı oldu :harika: :okyrm::okyrm:

  Tartışmaya açık tabi :)
  Mesela benim aklıma gelen, Jant mandalları, ben yere paralel yaparım bunları hep. Bence böyle daha iyi duruyor.
  Sizin tavsiyeleriniz de gelsin :D İyice abartalım bu işi derim
   
  Son düzenleme: 16 Ağustos 2016
 2. amd

  amd Sic ad nauseam !

  Kayıt:
  17 Eylül 2011
  Mesajlar:
  413
  Beğeniler:
  1.020
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Bahsettiğiniz gibi; diyafram (f) değeri 1.8 ya da 1.4'e sahip olan bir lens ile (DSLR makinalar için) bisikleti netleyip kalan kısmı komple flu çekmek ( bulanıklaştırmak da diyebiliriz), fotoğrafı uçuracaktır. :)

  Edit : Fotoğrafın çekileceği saat de önemli. Güneş ışığının dik geldiği saatlerde değil de, sabahın erken saatleri ya da öğleden sonra ışığın nispeten yatay düştüğü saatler görselliği artıracaktır.

  Ayrıca bisiklet manzarayla beraber çekilecek ise; "altın oran" dikkate alınmalıdır.
   
  Gurkan S., Vihra ve Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
 3. deadlistcach

  deadlistcach Felt F65x cx

  Kayıt:
  31 Ocak 2015
  Mesajlar:
  378
  Beğeniler:
  512
  Şehir:
  Istanbul
  Bisiklet:
  Felt
  Seviye:
  Hepsini okudum hay maşallah :D

  Edit bugün instagramda farkettimde gerçekten de bu kriterlere uygun foftlar çok layk alıyor:D
   
  Son düzenleme: 16 Ağustos 2016
 4. srdrmrs

  srdrmrs Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Haziran 2014
  Mesajlar:
  627
  Beğeniler:
  807
  Şehir:
  İST
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  benim fotoğraflara bakabilirsiniz :)
   
 5. ömerözeren

  ömerözeren GIANT

  Kayıt:
  10 Şubat 2011
  Mesajlar:
  223
  Beğeniler:
  232
  Şehir:
  konya
  Adı:
  Ömer Özeren
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Arkadaşlar bununla nasıl şeyler çıkar taktik var mı :D sonuçta tur bisikleti gidonu gidonu boğazı normal değil :)
   

  Ekli Dosyalar:

 6. Türka¥

  Türka¥ Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.675
  Beğeniler:
  2.203
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  türkay
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  güneşin tam tepede olduğu saatlerde değil de, akşamüstü ışığın yumuşadığı saatler fotoğraf çekimi için daha idealdir..

  bir de bisiklete hariçten bi ışık tutabilirseniz daha iyi bi görüntü ortaya çıkabilir.. mesela reflektif özelliği olan kartonumsu birşey ile güneş ışığını bisiklet üzerine düşürebilirsiniz..

  hatta bol foto çekmeyi düşünüyorsanız tanıdık birisinden yada ikinci el piyasadan reflektör alabilirsiniz. objeyi iyi aydınlatmak artı değer yaratacaktır.
   
  selen-oz ve Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
 7. soneryen

  soneryen Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.866
  Beğeniler:
  2.909
  Şehir:
  Bahçeşehir-Esenkent
  Adı:
  Soner
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Keyifle okudum bende ilk fırsatta deneyeceğim emeğinize sağlık
   
 8. sherlock

  sherlock Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  26 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  76
  Beğeniler:
  77
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  İbrahim Kalkan
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Çok güzel bir yazı olmuş. En kısa sürede denemek lazım!
   
 9. Two_Wheels

  Two_Wheels Muhammed İkbal

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  11 Ocak 2015
  Mesajlar:
  374
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  Van
  Adı:
  Muhammed İkbal Ayvalık
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Gidon boğazınızı yazıdaki gibi yere 5 derece eğimde olacak şekilde ayarlayın.:koptum: Zinciri en büyük dişliye alsanız dahi korumalık görkemi kapatacak. Bence doğru ışığı yakalayıp olduğu gibi çekin:D
   
 10. ömerözeren

  ömerözeren GIANT

  Kayıt:
  10 Şubat 2011
  Mesajlar:
  223
  Beğeniler:
  232
  Şehir:
  konya
  Adı:
  Ömer Özeren
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Gidon o tip gidonu değil ki eğsem bu sefer ben egilecem :D
   
 11. Artık Sürmüyor

  Artık Sürmüyor Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Eylül 2013
  Mesajlar:
  436
  Beğeniler:
  429
  Şehir:
  Kartal
  Seviye:
  @Serkan Mıstınoğlu bey teşekkürler, çok güzel bir yazı olmuş. Çok faydalı olacağı kesindir... Bir
   
 12. Two_Wheels

  Two_Wheels Muhammed İkbal

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  11 Ocak 2015
  Mesajlar:
  374
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  Van
  Adı:
  Muhammed İkbal Ayvalık
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Ne diyor yazar: güzel fotoğraflar için eğilmekten korkmayın.:D
   
 13. Emre Özhan

  Emre Özhan Forum Demirbaşı

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  449
  Beğeniler:
  688
  Şehir:
  Kocaeli
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  iyi fotoğraf elde etmek için küçük ve normal detaylar önemli mesela benim bisikletin 2 ayrı fotoğrafı aynı yerde fark ortada
  DSCF0032.JPG DSCF0043.JPG
  tabiki bisikletin bazı bölümleri değişik fakat resim açısı,ışık,düzenleme fark yaratıyor ben fotoğraf çekerken agresif görünüme önem veririm diğer türlüsü hoşuma gitmiyor.Bu arada paylaşım için teşekkürler pek çok kişiye ilham verecek ve bilgilendirecektir.
   
  sherlock ve Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
 14. Doğukan Aksu

  Doğukan Aksu Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.127
  Beğeniler:
  4.036
  Şehir:
  Ankara / Çankaya
  Seviye:

  Öncelikle sevgili @Serkan Mıstınoğlu 'na teşekkürlerimi iletmek isterim, ki gerçekten son zamanlar (hatta yıllar) da değinilebilecek en güzel konulardan birisine değinmiş. Ki, gözardı etmeyen bir çok kişi için hakikaten faydalı olacak türden... Kısaca başlık altında, dikkatimi çeken genel algı, fotografın makine üzerindeki müdahalelerden ya da yine kadraj/ışık ikilisinden de öte bisiklet üzeri kurguya dayalı bir anlatıma daha da ağırlık verilmişcesine. Kadroyu tamamlayıcı çeşitli bileşenlerin açıları, üzerinde yer alan logo/logotype ve benzeri oluşumların simetriye dayandırılması gibi... Instagram merkezli fotograflar örneklemeleri için ise elbette birinci öncelik "fotograf olgusunun kalitesi" ve sonrasında da paylaşımda vurgulanmak istenen "obje" şeklinde olacak olsa da doğru hedef kitle ile de ilişkilendirileceğini unutmamak gerekir. Özetle estetik kaygısı görsel bir sunumun olmazsa olmazı olduğu gibi bu işin teknik ve teorik kısmınıda "kişi" yansıttığı takdirde bu gibi mecralarda daima alternatiflerine oranla doğru hedef kitleye ulaştırabilecek ya da pazarlayabilecektir. Buarada bu da benden olsun, faydası dokunsun. :harika:
   
 15. #15
  Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.795
  Beğeniler:
  17.627
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Seviye:
  @Doğukan Aksu üstadımız cok tesekkurler :) sizin fotograflara baktikca moralim bozuluyor bu kadar guzel olamaz, imkansiz diyorum :agla:
   
 16. selen-oz

  selen-oz Yeni Üye

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  22 Mart 2016
  Mesajlar:
  48
  Beğeniler:
  89
  Seviye:
  Bu ipuçlarına uyarsak
  Fotoğrafları eşim çekti diyecek kadar güzel fotolar çekebilirmiyizki :))))
   
 17. Fakir Kemancı

  Fakir Kemancı Kıdemli Üye

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  25 Ocak 2015
  Mesajlar:
  255
  Beğeniler:
  311
  Şehir:
  Lüleburgaz
  Adı:
  Serkan G.
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  @Doğukan Aksu abimizin satıştaki ürünlerinin fotoğrafları bile ders niteliğinde.
   
  Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
 18. furkantrojka

  furkantrojka Forum Demirbaşı

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  31 Mart 2016
  Mesajlar:
  542
  Beğeniler:
  728
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Furkan
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Tabi ki bunların yanında temel fotoğraf tekniklerine de bir miktar hakim olmak gerekiyor. Nesneyi kadraja doğru yerleştirmeli, doğru ışık kullanmalısınız.

  @ömerözeren Hocam bisikletin seviyesine eğilmekten çekinmeyin. Eğilip bisiklet ile aynı yükseklikten, yani tam olarak yan tarafından çekmelisiniz. Güzel bir arkaplanla yazıdaki taktikleri uygularsanız eğer tabi ki güzel bir fotoğraf çıkartabilirsiniz ortaya.
   
  ömerözeren bunu beğendi.
 19. Cem Ç

  Cem Ç Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.206
  Beğeniler:
  1.300
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  ben hic ugrasmiyordum dikkate alirim artik. siboplari ve aynakolu hizaya getirme. dayama gerci hep problem tek tura ciktigimdan :D
   
 20. ömerözeren

  ömerözeren GIANT

  Kayıt:
  10 Şubat 2011
  Mesajlar:
  223
  Beğeniler:
  232
  Şehir:
  konya
  Adı:
  Ömer Özeren
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Cok Teşekkürler hocam :)
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-6_14-58-32.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
upload_2017-2-6_11-22-43.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
upload_2016-10-20_14-13-9.png
VO2max, ciğerlerimize aldığımız oksijenin ne kadarının yakıt üretiminde kullanıldığını gösteren bir üst sınır. Esasen aerobik kondüsyonla ilgili bir konu. Aerobik kondüsyon ise, birkaç dakikadan...