Muhteşem Abant Gölü (600 den fazla foto ile)

Konu, 'Yerel/Bölgesel Bisiklet Grupları' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

 1. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Tüm dostlara selamlar.
  Bolu - Abant Gölü Tabiat Parkına gidip, bisikletle gezip görmekteki amacım, görmeyenlere göstermek, görenlere ise bu cennet mekanı tekrar hatırlatmak. Bu arada eşim açelya hanımla da evlendiğimizden beri belki 10’uncusu olan bir balayına daha çıkmış olmak.

  Yeri: Batı Karadeniz Bölgesinde Bolu ili merkez ilçesi sınırları içerisindedir.

  3 temmuz Pazartesi günü özel oto ile Boluya kadar geliyoruz. Yolda sağanak yağmurdan dolayı silecekler ön camı temizlemeye yetişemiyor.
  [​IMG]

  Ankara-Bolu arasındaki otobanda Bolu ayrımına yaklaşıyoruz.
  [​IMG]

  Abant Milli Parkı yazısı kahverengi zeminli bir levhada hemen dikkatimizi çekiyor ve Abant yoluna giriyoruz.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Yol vadi tabanında 800 mt den 1300 mt lere kadar irtifa kazandıracak şekilde ilerlemeye devam ediyor.
  [​IMG]

  Ulaşım: Tabiat Parkına Ankara-İstanbul E-5 Devlet karayolunun 203.km.sinden Ömerler Madensuyu sapağından ayrılan 22 km.lik yol ile ulaşılmaktadır.Park, Bolu'ya 33 km. Ankara'ya 225 km., İstanbul'a 258 km., Konya’ya 515 km. uzaklıktadır.

  Bolu’dan Abant gölüne ulaşmak için vadi tabanında seyreden asfalt yolda 800 mt rakımdan 1350 mt. Rakıma kadar yükselirsiniz.


  Özelliği: Tektonik menşeli Abant Gölü ve çevresindeki bitki zenginliği ayrıca büyük bir açık hava rekreasyon potansiyeline sahip bulunması nedeniyle yörenin 1150 hektarlık bölümü, 1988 yılında Tabiat Parkı olarak ayrılmıştır.

  Sarıçam, kayın, karaçam, sapsız meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ardıç, ormangülü, ılgın, fındık, muşmula, papazkülahı, alıç, çobanpüskülü, kuşburnu, eğrelti, bögürtlen, çilek, nane, ahududu, sarmaşık, ısırgan, atkuyruğu ve çayır otları başlıca ağaç ve ağaçcıkları, domuz, geyik, karaca, ayı, tilki, çakal, tavşan, yırtıcı-ötücü kuşlar ve gölde endemik tür olan Abantalası da faunayı oluşturur.


  Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Mayıs-Eylül ayları arası parkı ziyaret için uygun dönemlerdir. Konaklama hizmetleri için parkta oteller mevcuttur. Günübirlik piknik, göl çevresinde yürüyüş ziyaretçilerin yapabileceği uğraşılar arasındadır.

  Yolumuza yeşillikler ve yağmur sonrası sıcak asfalt üzerinden buharlaşan nem eşliğinde devam ediyoruz.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Abant gölü kenarına geldiğimizde hemen kıyıya komşu otelimizi buluyoruz. Ama bir de ne görelim, göle sıfır denen otel var ama otelin önünde göl yok. İşte otel odasındaki penceremizden çektiğim ilk görünmeyen(!) göl manzarası:
  [​IMG]
  İlk gün öğleden sonrası için bisikletimle ilgili yaptığım gezi planlarım yoğun sisten dolayı tamamen suya düşüyor. Çünkü sisli ortamda çekeceğim fotolar da göl hiç görünmeyecek. O gün öğleden sonrayı otelin içinde ve yakın civarında geçiriyoruz. Bu arada otelin içinde yöresel bir harita gözüme ilişiyor. Aşağıdaki haritayı o kadar seyrediyorum ki neredeyse Abant ve civarını teorik anlamda ezberliyorum.
  [​IMG]

  Abantın uydu fotosu da şöyle: ( Bu ve diğer uydu fotoları için Ataruh Bey’e teşekkürü borç bilirim)
  [​IMG]
  Abantın koordinatları:
  [​IMG]

  İlk gün gece sisten dolayı bisiklete binemeyince gece gözüme de pek uyku girmiyor. Sabaha kadar sık sık pencereye koşup sisin kalkıp kalkmadığını kontrol ediyorum ve sabaha karşı dualarım kabul oluyor. Sis yavaş yavaş kalkıyor ve gölün karşı kıyısındaki otelin ışıkları görünmeye başlıyor. İçimi de büyük bir çoşku ve mutluluk kaplıyor. Ve sanki karşı yakayı bir daha göremeyecekmişim gibi defalarca fotosunu çekiyorum:
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Sabah olup ta ortalık günlük güneşlik olunca manzaranın muhteşemliği daha güzel ortaya çıkıyordu.
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  Kahvaltıdan sonra, dışarı çıkmadan önce, otelin pencerelerinden görülen manzaraları tesbit ediyorum. Açelya hanımla birlikte, aşağıdaki resimleri bikergrrl hamfendiye hediye ediyoruz.
  Yanlış anlaşılmasın dikkatleri çekmek istediğim nokta, yiyecekler değil, dışardaki manzaradır.
  [​IMG] [​IMG]

  Aşağıdaki fotoyu da Antalya’nın ve Türkiye’nin gururu ünlü tandemci çift Ender Abi ve saygıdeğer eşi için çekmiştik. Manzarası güzel koltuklarda keyifli sohbetler etmeleri dileğiyle..
  [​IMG] [​IMG]

  Bisiklet gezisi için o sabah yaptığım günübirlik plan ve amaçlarım şöyleydi.
  1. Gölün etrafını tamamen dolaşmak, her açıdan gölün ve etrafındaki ormanlık arazinin fotolarını çekmek.
  2. Kaldığımız otelin arkasını yasladığı Batı kıyısı dağlarındaki yaylaya çıkmak.
  3. Mudurnu yolu üzerindeki rapmayı tırmanarak TRT verici istasyonu tepesine ve oradaki yaylalara ulaşmak
  4. Gölün etrafında olduğunu öğrendiğim çadır ve karavan kamping yerlerini tesbit etmek ve görüntülemek.
  5. Gölün etrafında yapılan yürüyüş, at ve motorsiklet gezisi ve fayton turlarını görüntülemek.
  6. Göl etrafındaki diğer otel vb. gibi yerleri tesbit etmek.
  7. diğer…

  Otelden dışarı çıkınca ilk iş olarak arabamın yolunu tutuyorum. Bagajda bir koliye sıkışıp kalmış bisikletimi özgürlüğüne kavuşturmak için montaj çalışmalarına başlıyorum.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Özgürlüğüne kavuşmuş bisikletim kendini hemen, göl kenarındaki iskeleye atıyor.
  [​IMG]

  Tabii ki onun yol arkadaşı olan ben de, soluğu iskelede alıyorum:
  [​IMG]

  Gölün batı kıyısı boyunca çok güzel yürüyüş yolları yapılmış.
  [​IMG]

  Gölün yüzölçümü 1.28 kilometrekaredir. Abant Deresi suyunun bir kısmı Abant gölüne ve Bolu Çayına dökülür. Suyu tatlı ve durudur. Gölün suyu o derece berraktır ki, 20-25 m derinlikteki taşlar görülür. Etraftaki çamları ve yeşilliği bir ayna gibi aksettirir.

  Kuzeybatı bölümünde geniş bir alanı kaplayan yarı bataklık, hızla genişleyerek zamanla gölün daralmasına sebep olmuştur.

  Kıyı boyunca 7600 m uzunluğunda bir gezinti yolu vardır. Gölde sandal, kayık ve motorla gezilir. Şiddetli kışlarda göl buz tutar. Etrafını çevreleyen dağlar kış sporlarına elverişli olmasına rağmen, bu yönde fazla bir faaliyet yoktur. Etrafında turistik oteller, dinlenme evleri ve halka açık piknik yerleri vardır.

  Başınızı hangi yöne çevirirseniz çevirin çok güzel manzaralarla karşılaşıyorsunuz:
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 2. #2
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Otel civarından doğa ve insan manzaraları. Gölün etrafını yürüyerek, atla, faytonla veya otelden kiralayabileceğiniz bisiklet ve motosikletle dolaşmanız mümkün. (Bisikletin kira ücreti 10ytl/saat. Faytonlar gölün etrafını 40 ytl ye dolaşıyor. Ata biniş ücreti ise 5 ytl/5dk.)
  Yani uzun süre bisiklet sürmek isteyenler için en akıllıcası üşenmeyip, benim gibi bineceğin bisikletini kendin getireceksin.
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG]

  Otel dışına çıktıktan sonra gördüğüm manzaraların muhteşemliğinden dolayı dağılan dikkatimi toparlayarak, gölün etrafındaki turuma başlıyorum. Gölün etrafında saat yönü istikametinde ve batı kenarından başlayarak dönüyorum.
  Yolun hem göl manzaralı kısmından hem de orman manzaralı kısmından fotolar çekerek ilerliyorum.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG]

  Nilüfer çiçekleri gölün hemen hemen çepeçevre tüm kıyılarında mevcut. Ben bu çiçekleri yeri geldikçe değil de hep bir arada şimdi göstermeyi tercih ettim.
  Bu çiçeklerin 3 değişik rengi mevcuttu. Aralarında su kaplumbağaları,yusufçuk böcekleri, kurbağa iribaşları ve ergin kurbağalar geziniyordu. Bu çiçeklerin yapraklarından hatıra olarak bir tane alıp saklamak için kağıt arasında kuruttum. Tazeyken yaklaşık 30 cm boyunda olan yaprak, kurutulunca 15 cm çapına kadar çekerek küçüldü. Şimdi nilüferlerle sizleri başbaşa bırakıyorum.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 3. #3
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG]

  ve nilüfer çiçekleri:
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  ve ben hatıra olarak saklamak maksadıyla gölden sarı çiçekli nilüfer yaprağı alırken:
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  Gölün batı kıyısından güneye doğru ilerlemeye devam ediyorum. Batı kıyı ile güney kıyının birleştiği yere varmadan hemen önce sağdan yukarı doğru bir yayla yolu çıkıyor. Bu yayla aynı zamanda kaldığımız otelle izdüşüm olarak göl manzarasına bakıyor. Yani bu yaylaya çıkarak otelin penceresinden gördüğüm manzarayı hemen hemen 800-1000 metre daha yukardan yani bulutların arasından görmüş olacağız.
  Bir başka deyişle, göl turuna kısa bir ara verip, gölün batı yaylalarından birine çıkıyorum.
  [​IMG]

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG]

  Yayla olurda davar ve inek olmaz olur mu?
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG]

  Hiç davar olur da köpek olmaz olur mu? Hiç köpek olur da ironmesut kaçmaz olur mu? Allah tan köpek bisiklete binip gitmedi de o dağlarda yayan kalmadım.
  [​IMG]

  Batı yaylasında turlarken...
  [​IMG]

  Batıdan Abant gölünün görünümü
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Bu resimde, manzarayı Ataruh hocam için seyrediyorum ve sağ elimdeki tatlı pınar suyunu da onun için içiyorum.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 4. #4
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Yaylanın sırtlarındaki dağlara tırmancıkça başka sürülerle karşılaşıyorum. Bu sürülerden birisinin çok heybetli bir Sivas Kangal köpeği var. Köpek güzelce oturmuş beni seyrederken bir fotosunu almak istiyorum. Ama köpek utanıp kaçmaya başlıyor. Hayret ediyorum. Çoban İsa amca çıkıyor sonra ortalığa. Ondan köpeğiyle beraber bana resim çektirmesini rica ediyorum ama o bile köpeğini durduramıyor. İsa amca başlıyor köpeğin arkasından gitmeye. Neyse köpeği tam yanıma alıp getiriyor ki bu seferde bir inek sürüden ayrılıp kaçmaya başlıyor. İsa amca da bu sefer ineğin peşinden koşarak yanımdan ayrılıyor. İsa amcadan öğrendiğime göre kangal köpekleri insana saldırmazlarmış. Sadece kurtlara saldırırlarmış. İşte bu gerçek insan dostlarının fotoları.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG]

  Batı yaylasından aşağıya indikten sonra tekrar göl kıyısında kaldığım yerden yoluma devam ediyorum. Sağlı sollu olmak üzere yolun her iki kenarındaki manzaralar şöyle:
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG] [​IMG] [​IMG]

  ve artık gölün güney kıyısındayım. Toplamda yaklaşık 8 km. olan göl-kıyı şeridinin sadece yaklaşık 2 km. si geride kaldı. Neredeyse her 20-30 mt de bir durup resim çekiyorum. Adeta resim çekmeye doyamıyorum.
  [​IMG]

  Bu kıyıda yer yer taşlık ve kumsal sahil şeridi var. Görülen manzaralar ise şöyle:
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Nilüferlere en çok yaklaşabildiğim yer burasıydı.
  [​IMG]

  Yola ve manzaralara devam. (Güney kıyısı). Burası göl ve dağ arasında sıkışmış bir yol şeridine sahip. Güney kıyının doğu kıyıyla buluştuğu köşeden itibaren sığ ve bataklık alan başlıyor. Aynı zamanda burada mera olarak kullanılan ve hayvan otlatmak için tercih edilen çayırlarda mevcut. Şimdi o bölgeye doğru ilerliyoruz.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  Yolda giderken rengi lacivertin çok güzel bir tonuna sahip böcek görüyorum. Aynı zamanda fosforlu bir renge sahip olan böcek benden hiç durmadan kaçıyor. Ben de gerçek adını bilmediğim bu böceğe “fosforlu cevriye” adını veriyorum.
  [​IMG] [​IMG]

  Sonra tekrar yola devam.
  [​IMG] [​IMG]

  Yolda ineklerle karşılaşınca mera sahasına yaklaştığımı hissediyorum. Ayrıca yol kenarında gölde kaçak balık avlanmaması için bazı levhalar görüyorum. Bu levhalarda ruhsatsız balık avlanamayacağı yazılıydı. Ancak ben göl kenarında ruhsatlı yada ruhsatsız balık avlayan pek çok piknikçiyle karşılaştım. Deşifre ekibi gibi resimlerini çekmediğim bu kaçak avcılarla yetkililerin daha sıkı şekilde ilgilenmesi gerektiğini buradan ifade etmiş olayım.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG]
   
 5. #5
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Gölün güney kıyısından yoluma devam ediyorum.
  [​IMG]

  Güney kıyıda "köşk otel" şeklinde bir tesis görüyorum. Aynı zamanda buna yakın bir de restoran mevcut. Bu restoranın bahçesinden çektiğim göl manzaraları:
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Restoranın bahçesinden çıkıp yola geri döner dönmez karşımda fayton sefacılarını buluyorum.
  [​IMG] [​IMG]

  Yine bu esnada bir at ve seisle karşılaşıyorum. Ben seisin atına biniyorum o da benim bisikletimle geziyor. Sanırım ben dünyaya biraz daha erken gelmiş olsaydım bir atım olurdu. Yada seis daha geç gelseydi bir bisikleti olurdu.
  [​IMG]

  Şimdi de seisin resimleri.
  [​IMG] [​IMG]

  Gölün güney kıyısından Mudurnu’ya giden yola sapıyorum ve buradan da TRT Bolu verici istasyonuna tırmanıyorum. Yaklaşık 10 km. lik bir tırmanma parkuru olan bu rotada çoğu yerde yol yok ve ben hayvanların kullandığı patikaları kullanmak mecburiyetinde kalıyorum. Ancak bu tırmanışa değer zira o tepeden göl manzarası çok harika. İşte bu yoldan manzaralar.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG]

  Aşağıda izleyeceğiniz fotolarda görüldüğü üzere önce göl gözden kayboluyor sonra dağın arka tarafında 40 km. uzaktaki Mudurnu seçilebiliyor.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Ben Mudurnu’ya dalmış giderken karşıma bana dalmak üzere bekleyen bir köpek çıkıyor. Önce köpek kovucu aletimi çıkarmak yerine refleks olarak fotomakinamı çıkarıveriyorum. Bu aptalca hareketime o kadar kızıyorum ki köpek benim bu kızgınlığımdan etkilenmiş olacak ki sanki benden çekiniyor. Köpekteki bu rahat tavırları görünce ben de rahatlıyorum ve onunla sohbet etmeye başlıyorum. İşte ben konuşup köpek dinlerken çektiğim fotolar. Köpeğe ne konuştuğumu merak ederseniz, önce ona kendimi tanıttım. Sonra ona kendisiyle ilgili sorular sordum. Ayrıntılar köpeğin özeline girdiği için bu konuşmayı burda veremiyorum.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Köpeğe laf olsun diye "adın ne" diyorum. Bana aptal aptal bakıyor.
  [​IMG]

  Sonra köpeğe ironmanı tanıyıp tanımadığını soruyorum, önce yüzüme bakıyor sonra başını manalı bir şekilde yana eğiyor. Sanırım adımı duymuş.
  [​IMG] [​IMG]

  Daha sonra köpeğin ve onun gibi 5 arkadaşının birlikte korudukları koyun sürüsü ve çobanı geliyor. Çobanla ayak üstü biraz sohbet ettikten sonra ben yoluma devam ediyorum. Yolda koyunların su içtiği ağaçtan oyma çok uzun bir su yalağı da görüyorum.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 6. #6
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Artık verici istasyonu çıplak gözle seçilmeye başlıyor. Yol ise maalesef bitiyor ve bundan sonra kışın karda paletli araçların gittiği kayak yolundan tırmanmak durumunda kalıyorum. Dağa tırmandıkça bu sefer karşıma inekler çıkmaya başlıyor.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Yol gittikçe çok bozuluyor.
  [​IMG] [​IMG]
   
 7. #7
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Sanki gölü kaybettim. Çünkü dağın güney yamacından ilerlediğim için gölü artık hiç göremiyorum. Manzaram sadece ineklerden ibaret.
  [​IMG] [​IMG]

  Antenlere gittikçe yaklaşıyorum.
  [​IMG] [​IMG]

  Karşıma başka bir koyun sürüsü daha çıkıyor.
  [​IMG] [​IMG]

  Bu sürünün içinde bir koç ve bir koyunun hareketleri çok manidar idi. Koç beni gördükten sonra sanki yanindaki karısı olan koyuna “ kalk sevgilim, burada da bize rahat yok, başka yere gidelim” der gibiydi.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  ve beklenen son geldi. İşte TRT Abant/Bolu verici antenleri ve işte uzaktan görünen Abant gölü:
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Tepede bana arkadaşlık eden başka bir grup inek sürüsü. Allahtan inekler yanlarında köpek bulundurmuyor.
  [​IMG]

  İniş başlıyor.
  [​IMG]

  İnişi kestirmeden yapacağım. Onun için yolum oldukça tehlikeli.
  [​IMG]

  Ormanın içine daldıktan sonra genişçe bir patika buluyorum ve daha rahat ilerliyorum.
  [​IMG] [​IMG]

  O kadar tatlı su kaynağı var ki, neredeyse her gördüğüm pınarda sularımı tazeliyorum.
  [​IMG] [​IMG]

  Gittikçe ormanın içine dalıyorum.
  [​IMG]

  Keşke diğer ironlarda burda olsaydı diyerek nostaljik bir foto çekiyorum. Ama arkamda kimse yok ve fotoğraf karesinde yapa yalnızım.
  [​IMG]

  Ormandaki patikanın manzarası çok hoştu.
  [​IMG]

  Sanki ağaçlar gökyüzüne değecek kadar heybetliydi.
  [​IMG] [​IMG]

  Yolda tezeklerden mamül mayınlara da maksimum dikkat göstermek gerekiyordu.
  [​IMG]

  ve karşımda Bulanık yaylası.
  [​IMG]

  Yaylaya iniş devam ediyor.
  [​IMG]
   
 8. #8
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Tek tek yayla evleri.
  [​IMG]

  Bahçeli, çitli yayla evleri.
  [​IMG] [​IMG]

  Bulanık yaylasında Enver Amca ve Talat Efendiyle tanışıyorum. Orman ağaçlarından sarıçam, kayın, karaçam, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ardıç, ormangülü, fındık muşmula, meyveli bitkilerden kuşburnu, eğrelti, bögürtlen, çilek, nane, ahududu, sarmaşık, ısırgan, orman hayvanlarından domuz, geyik, karaca, ayı, tilki, çakal, tavşan, yırtıcı-ötücü ve göldeki balık türü olan Abantalası hakkında sohbet ediyoruz. Beni yemeğe davet ediyorlar. Birlikte çekindiğimiz fotodan bir kopya istiyorlar. Ayrıntılı posta adreslerini isteyince bana internet adreslerini veriyorlar. Bu internet adresi işine oldukça şaşırıyorum ama bir o kadar da seviniyorum.
  [​IMG]

  Yayladan çıktıktan sonra göle doğru devam eden orman yoluna giriyorum.
  [​IMG]

  Harika bir orman yolu daha

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Bakıyorum arkamda yine başka iron yok.
  [​IMG]

  Çok güzel bir ormanın içinden geçiyorum. Yolun bitmesini sanki hiç istemiyor gibi ilerliyorum.
  [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]

  bakıyorum arkamda yine kimse yok. Yalnız gezmeye de hiç alışmamışım.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Güzel orman yolunda bisiklet sürmeye doyamıyorum.
  [​IMG] [​IMG]

  Yol üzerinde başka bir yaylayla daha karşılaşıyorum.
  [​IMG] [​IMG][​IMG]

  Köy çıkışında çok güzel bir pınarla ve yalağıyla daha karşılaşıyorum.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  ve nihayet Abant gölü tekrar görünüyor.
  [​IMG]

  Göl kenarında görmeye çok alıştığım fayton arabaları
  [​IMG] [​IMG]

  Bu bölge daha önce bahsettiğim meraya açılıyor. Çayırlar üzerinde pek çok inek ve at otluyor.
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Yollarda dolaşırken foto çekmek artık alışkanlık haline geliyor.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 9. #9
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Dağlara baktıkça gözüme hep ormanlık arazi ve içinde otlayan koyunlar çarpıyor. Bu bölge gölün güney kıyısıyla doğu kıyısının kesiştiği köşe:
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Bu bölgede hatıra olarak alıp saklıyacağım en yakışıklı kozalağı arıyorum.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Sonra atları tekrar yakından seyretmeye karar verip bir daha meraya dönüyorum.
  [​IMG]
  İşte güzelim atlar:
  [​IMG][​IMG]

  Çayırlığa yakın bir çadır ve karavan kampingi görüyorum. İçeri girip dolaşıyorum.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  veeeee kozalağını hatıra olarak alıp saklıyacağım şanslı ağaç karşınızda.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 10. #10
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Gölün kuzey kıyısı ise sanki manzara yönünden daha hareketli. Şimdi bu kıyıya göz atalım. [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Suyu görüpte girmek olmaz..
  [​IMG] [​IMG]
   
 11. #11
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Gölde sandalla da geziliyormuş ama ben hiç görmedim. Ancak kışın atların çektiği kızaklarla gezildiğini duydum.
  Şimdi susuyorum ve sizleri kuzey kıyıdaki manzaralarla başbaşa bırakıyorum.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG] [​IMG]
   
 12. #12
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Gölün kuzey kıyısı ise sanki manzara yönünden daha hareketli. Şimdi bu kıyıya göz atalım. [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Suyu görüpte girmek olmaz..
  [​IMG] [​IMG]
   
  imhoteb ve Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
 13. #13
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Gölün tüm yönlerden çekilmiş güneşli ve bulutlu karışık manzaralarına devam
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 14. #14
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Manzaralara devam
  [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  .
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 15. #15
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Manzara bitmez. Yeterki siz Abant ta olun.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Bu resimler sadece Abantı ilgilendiren toplam 2250 resim arasından tek tek seçilmiştir. Buraya koymak için seçmediğim resimler de en az buradakiler kadar ilginç ve güzeldirler ancak Abant resimlerine artık burda bir nokta koyuyorum.

  Sırada 1500 e yakın Mudurnu daki Yıldırım Bayezit ve Kanuni Sultan Süleyman camileri, Göynükteki tarihi köşkler, Yel değirmenli Çubuk gölü ve Yüzen restoranlı Sünnet gölü ile, ayıların ve yaban domuzlarının izini sürerken bulutların arasında sisten kaybolduğum Samandere şelalesi macerası ile ilgili resimler sizleri bekliyor.

  Saygı ve sevgilerimle.

  İronman.1
  (Mesut)
   
 16. hdeveci

  hdeveci Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  988
  Beğeniler:
  838
  Şehir:
  YAKACIK/ISTANBUL
  Seviye:
  Ne Denilebilirki ? Cok Cok Tesekkurler Sayenizde Pc Nin Basinda Abanta Gidip Gelmis Olduk Hemde Hic Gormedigimiz Yonleriyle Sagolasin Ve Mudurnu Goynuk Ve Cubuk Golu Resimlerinide Bekliyoruz Anlatimla Birlikte Slayt Gosterisi Gibi Muhtesem Bir Gorsel Solen Yasadim,tesekkurler
  SANIRIM BU SAAT E KADAR BEKLEMEMIN MUKAFATINI ALDIM :)
   
  fatihgüven ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
 17. beverly

  beverly Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  7 Nisan 2006
  Mesajlar:
  434
  Beğeniler:
  307
  Şehir:
  bursa
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  abi super ya.ben senin yerinde olsam bu yazilarini bi sekilde bi yere toplar sonrada bu konuyla ilgilenebilecek gazete, dergi, tv vs. anlasip onlarin yayinlamalarini falan saglamaya calisirdim. ya da en kotusunden bundan sonraki gezilerin icin sponsor olmalarini teklif ederdim. hem fotograflar hemde anlatim tarzin mukemmel. bence gazete ve dergilerdeki bi cok yazi dizisinden daha heyecanli ve basarili senin bizlerle paylastiklarin. devamini diliyorum. tebrikler...
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 18. Tuğrul

  Tuğrul Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.753
  Beğeniler:
  1.324
  Şehir:
  Suadiye
  Seviye:
  Mesut Bey gezmiyor,belgesel hazırlıyor.:in:

  Daha yoldayken foruma neler katabilirimin planlarını yapıyor.:):)

  Bu muhteşem çalışma , harcadığınız emek için, bu resimleri bizlerle paylaştığınız için çok ama çok teşekkür ederiz.
  :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux
  HOŞGELDİN IRONMAN1 :60: :60: :60:
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 19. mert

  mert Üye

  Kayıt:
  18 Nisan 2006
  Mesajlar:
  96
  Beğeniler:
  22
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  abi eline sağlık çok güzel olmuş
  perşembe sabahı sıkıcı işime gelidikten sonra 30 dakika bıyunca resimlere baktım ve göl havası almış kadar oldum....
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 20. cambaz24

  cambaz24 Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2006
  Mesajlar:
  168
  Beğeniler:
  98
  Şehir:
  Erzincan
  Seviye:
  Mesut Abi tek kelimeyle mükemmelsin.:in: Bu manzaralar gerçekten insanın içini açıyo. İnsanın oralarda yaşayası geliyo. Bu güzel paylaşımın için çok çok teşekkürler...:in:
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

Website_Drafting_Image_20m_2048x2048.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
get-good-sleep.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
upload_2017-2-1_9-14-6.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...