Muğla'dan Brüksel'e 2700 Km

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Tuzlu_Fıstık tarafından paylaşıldı.

 1. Tuzlu_Fıstık

  Tuzlu_Fıstık Kendin ol Sonradan Görme olma

  Kayıt:
  29 Mart 2015
  Mesajlar:
  501
  Beğeniler:
  720
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Her yıl hareketsizlikten ölenlerin sayısının sigaradan ölenlerden fazla olduğunu belirten 4 akademisyen, 43 gün boyunca 14 ülkeyi turlayarak hareketsizliğin sağlıkta yarattığı sorunlara dikkat çekmek için Muğla’dan Brüksel’e pedal çevirecek.
  Hareketsizliğin sağlıkta yarattığı sorunlara dikkat çekmek isteyen 4 akademisyen Muğla-Brüksel arasında " NowWeMove" -Şimdi Hareket Zamanı Türkiye takımı olarak 45 gün boyunca pedal çevirecek.
  Rotalarına Muğla’dan başlayacak olan takım 14 ülkeyi ve pek çok Avrupa şehrini bisikletleriyle geçerek, hareketli yaşamın insan sağlığı için ne derece önemli olduğuna vurgu yapacak. Pek çok etkinliği içinde barındıran, Avrupa Birliği destekli proje 2015 yılı için Avrupa’nın en büyük spor etkinliği olarak gösteriliyor Muğla merkezli Enerji Verimliliği Çevre Koruma Derneği’nin önerdiği ve yürüttüğü, “Tüm Rotalar Brüksel’e çıkar” isimli bisiklet turu aynı zamanda ISCA (Uluslararası Spor ve Kültür Üst Kuruluşu) ve ECF (Avrupa Bisikletliler Federasyonu) tarafından da destekleniyor. Proje kapsamında hem Türkiye’nin uluslararası tanıtımı hem de bisikletin spor ve ulaşım aracı olduğuna dair farkındalığın arttırılması için bir dizi etkinlik de düzenlenecek.
  HAREKETSİZLİKTEN ÖLEN SİGARADAN ÖLENDEN DAHA FAZLA
  MoveWeek İzmir Hareket Temsilcisi, Akademisyen ve Tıp Doktoru Serhat Ferahi Değimli, hareketsiz yaşamanın insan sağlığında yarattığı sorunlara dikkat çekmek için NowWeMove projesi ile yola çıktıklarını ifade etti. 45 gün boyunca turlayacakları ülke ve şehirlerde çeşitli etkinliklerle farkındalık oluşturmaya çalışacaklarını belirten Değirmenli, “Her yıl sigaradan daha fazla insan hareketsizlik yüzünden ölüyor ne yazık ki. Bunlara vurgu yapmak için böyle bir organizasyon içerisindeyiz. Turumuzla aynı zamanda değişik hareket içeren etkinlikler konusunda önermelerde bulunacağız, insanları bu yönde teşvik etmeye çalışarak etkinlikler yapacağız. Bir bisikletçi olarak şimdi bisiklet zamanı diyorum” dedi.
  HAREKET ETMENİN FAYDALARI
  Hareket içeren her türlü etkinliğin sağlık açısından yararlı olduğunu vurgulayacaklarının altını çizen Değirmenli, “Bu anlamda hareketin tabi bir takım faydaları olduğunu dillendirmek gerekiyor. Hareketli olmak kanser riskini, şeker riskini azaltıyor, tansiyonu regüle ediyor ve bir takım hastalıklardan korunmanızı sağlıyor. Mutluluk hormonu salgılamanızı sağlıyor ve insanlar daha aktif, daha diri, daha mutlu bir yaşam sürebiliyorlar” ifadelerini kullandı.
  AVRUPA’NIN EN BÜYÜK SPOR ETKİNLİĞİ
  NowWeMove etkinliğinin Avrupa’nın en büyük spor ve kültür etkinliği olduğunu dile getiren Dr. Serhat Değirmenli 2 bin 700 kilometrelik parkuru geçeceklerini ifade etti. İzmir’de Kent Orman’dan start vereceklerini ifade eden Değirmenli, etkinlik kapsamında Konak Meydanı’nda zeybekler oynanacağını ve Gündoğdu Meydanı’nda da zumba yapılacağını söyledi.
  4 KİŞİ, 43 GÜN, 14 ÜLKE
  Ulusal Eurovelo ve MoveWeek Ulusal Koordinatörü, Akademisyen Feridun Ekmekci ise şu bilgileri verdi: “4 kişi 45 gün boyunca tur yapacaklarını belirterek, “Muğla, Didim, İzmir, Akhisar, Bursa, İstanbul ve Edirne ve sonra yurtdışına geçeceğiz. 2 bin 700 kilometreyi bisiklet üzerinde gideceğiz. 24 Temmuz’da Muğla’dan çıkacağız, 14 ülkeyi geçip turumuzu 9 Eylül’de Brüksel’de bitireceğiz. Bu ülkelerin her birinde sportif, kültürel etkinlikler yapılacak. Her bir etkinlikle farkındalık oluşturacağız. Fiziksel aktiviteden kaynaklanan sağlık sorunlarına dikkat çekeceğiz. Günlük hareketli yaşamın, yürümektir, asansör kullanmamaktır, küçük temel hareketlerin faydalarından bahsedeceğiz.”
  BRÜKSEL’DE MİLLETVEKİLLERİ İLE BULUŞACAKLAR
  Bisikletliler, Avrupa Bisiklet Rotaları ağı EUROVELO rotalarından geçerek 9 Eylül 2015’te binlerce katılımcılıyla Brüksel’de buluşacak. Bunun yanında Brüksel’de Avrupa Parlamentosu üyesi milletvekilleri ve karar verici yetkililer ile buluşacaklar. Etkinlikler Brüksel’de final seremoni kutlaması ile son bulacak.
  NowWeMove Türkiye takımında Ulusal Eurovelo ve MoveWeek Ulusal Koordinatörü, Akademisyen Feridun Ekmekci, MoveWeek İzmir Hareket Temsilcisi, Akademisyen ve Tıp Doktoru Serhat Ferahi Değimli, İngilizce Öğretmeni ve MoveWeek Karadeniz Ereğli Hareket Temsilcisi Emel Çalkam, MoveWeek Ege Bölge Sorumlusu ve Akademisyen Adnan Çangır yer alıyor.

  Milliyet'ten Alıntıdır Kaynak HAREKETSİZLİĞE KARŞI MUĞLA’DAN BRÜKSEL’E PEDAL ÇEVİRECEKLER - İzmir Haberleri - Milliyet İzmir

  untitled.png
   
  birolb ve Talha Ateş bunu beğendi.
 2. Talha Ateş

  Talha Ateş Forum Bağımlısı

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  8 Haziran 2011
  Mesajlar:
  700
  Beğeniler:
  855
  Şehir:
  Isparta
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Başarılar dilerim.
  Çok eskiden bir çağrı başlatmıştım. "Apartmanlarda pencerelerden bakıp durmayın, haydi binin bisikletinize yollara çıkın!" şeklindeydi.

  Çok olumlu tepkiler almıştım. Özellikle insanlar çadır kampı hiç yapmamışlar ve harekete geçmişlerdi...:)
   
  bulut bunu beğendi.
 3. serkanoz87

  serkanoz87 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Haziran 2015
  Mesajlar:
  313
  Beğeniler:
  226
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  serkan özdemir
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  29 temmuzda izmirde katılımı sağlayacağız, bekliyoruz
   
 4. nbacıshaquılle

  nbacıshaquılle Forum Demirbaşı

  Yaş:
  17
  Kayıt:
  19 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  401
  Beğeniler:
  192
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Emre
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  başarılar ancak çok merak ettiğim bir şey var çadırda uyurken bisikletleri çalmıyorlar mı
   

İlginizi Çekebilir

IMG_20170405_113243.jpg
Herkese Merhaba. Ben Necmettin Ünlü. izmirde yasiyorum universite Ogrencisiyim. 21 yasindayim. Hersey 19 yasinda 133 kiloya kadar cikmam ile basladi.Boyum 1.9m idi ama yinede kilo oldukca belli...
upload_2017-1-3_15-30-31.png
Spor sırasında nabız bandı kullanıyorsak bazen nabzımızın en üst noktaya çıktığını görürüz. Bu üst noktayı oksijen kullanarak maksimum yakıt ürettiğimiz üst sınır olarak görebiliriz. Buna teknik...
upload_2016-8-24_10-53-8.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...