Muğla'dan Brüksel'e 2700 Km

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Kayıt
29 Mart 2015
Mesaj
825
Tepki
1.332
Yaş
40
Şehir
istanbul
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her yıl hareketsizlikten ölenlerin sayısının sigaradan ölenlerden fazla olduğunu belirten 4 akademisyen, 43 gün boyunca 14 ülkeyi turlayarak hareketsizliğin sağlıkta yarattığı sorunlara dikkat çekmek için Muğla’dan Brüksel’e pedal çevirecek.
Hareketsizliğin sağlıkta yarattığı sorunlara dikkat çekmek isteyen 4 akademisyen Muğla-Brüksel arasında " NowWeMove" -Şimdi Hareket Zamanı Türkiye takımı olarak 45 gün boyunca pedal çevirecek.
Rotalarına Muğla’dan başlayacak olan takım 14 ülkeyi ve pek çok Avrupa şehrini bisikletleriyle geçerek, hareketli yaşamın insan sağlığı için ne derece önemli olduğuna vurgu yapacak. Pek çok etkinliği içinde barındıran, Avrupa Birliği destekli proje 2015 yılı için Avrupa’nın en büyük spor etkinliği olarak gösteriliyor Muğla merkezli Enerji Verimliliği Çevre Koruma Derneği’nin önerdiği ve yürüttüğü, “Tüm Rotalar Brüksel’e çıkar” isimli bisiklet turu aynı zamanda ISCA (Uluslararası Spor ve Kültür Üst Kuruluşu) ve ECF (Avrupa Bisikletliler Federasyonu) tarafından da destekleniyor. Proje kapsamında hem Türkiye’nin uluslararası tanıtımı hem de bisikletin spor ve ulaşım aracı olduğuna dair farkındalığın arttırılması için bir dizi etkinlik de düzenlenecek.
HAREKETSİZLİKTEN ÖLEN SİGARADAN ÖLENDEN DAHA FAZLA
MoveWeek İzmir Hareket Temsilcisi, Akademisyen ve Tıp Doktoru Serhat Ferahi Değimli, hareketsiz yaşamanın insan sağlığında yarattığı sorunlara dikkat çekmek için NowWeMove projesi ile yola çıktıklarını ifade etti. 45 gün boyunca turlayacakları ülke ve şehirlerde çeşitli etkinliklerle farkındalık oluşturmaya çalışacaklarını belirten Değirmenli, “Her yıl sigaradan daha fazla insan hareketsizlik yüzünden ölüyor ne yazık ki. Bunlara vurgu yapmak için böyle bir organizasyon içerisindeyiz. Turumuzla aynı zamanda değişik hareket içeren etkinlikler konusunda önermelerde bulunacağız, insanları bu yönde teşvik etmeye çalışarak etkinlikler yapacağız. Bir bisikletçi olarak şimdi bisiklet zamanı diyorum” dedi.
HAREKET ETMENİN FAYDALARI
Hareket içeren her türlü etkinliğin sağlık açısından yararlı olduğunu vurgulayacaklarının altını çizen Değirmenli, “Bu anlamda hareketin tabi bir takım faydaları olduğunu dillendirmek gerekiyor. Hareketli olmak kanser riskini, şeker riskini azaltıyor, tansiyonu regüle ediyor ve bir takım hastalıklardan korunmanızı sağlıyor. Mutluluk hormonu salgılamanızı sağlıyor ve insanlar daha aktif, daha diri, daha mutlu bir yaşam sürebiliyorlar” ifadelerini kullandı.
AVRUPA’NIN EN BÜYÜK SPOR ETKİNLİĞİ
NowWeMove etkinliğinin Avrupa’nın en büyük spor ve kültür etkinliği olduğunu dile getiren Dr. Serhat Değirmenli 2 bin 700 kilometrelik parkuru geçeceklerini ifade etti. İzmir’de Kent Orman’dan start vereceklerini ifade eden Değirmenli, etkinlik kapsamında Konak Meydanı’nda zeybekler oynanacağını ve Gündoğdu Meydanı’nda da zumba yapılacağını söyledi.
4 KİŞİ, 43 GÜN, 14 ÜLKE
Ulusal Eurovelo ve MoveWeek Ulusal Koordinatörü, Akademisyen Feridun Ekmekci ise şu bilgileri verdi: “4 kişi 45 gün boyunca tur yapacaklarını belirterek, “Muğla, Didim, İzmir, Akhisar, Bursa, İstanbul ve Edirne ve sonra yurtdışına geçeceğiz. 2 bin 700 kilometreyi bisiklet üzerinde gideceğiz. 24 Temmuz’da Muğla’dan çıkacağız, 14 ülkeyi geçip turumuzu 9 Eylül’de Brüksel’de bitireceğiz. Bu ülkelerin her birinde sportif, kültürel etkinlikler yapılacak. Her bir etkinlikle farkındalık oluşturacağız. Fiziksel aktiviteden kaynaklanan sağlık sorunlarına dikkat çekeceğiz. Günlük hareketli yaşamın, yürümektir, asansör kullanmamaktır, küçük temel hareketlerin faydalarından bahsedeceğiz.”
BRÜKSEL’DE MİLLETVEKİLLERİ İLE BULUŞACAKLAR
Bisikletliler, Avrupa Bisiklet Rotaları ağı EUROVELO rotalarından geçerek 9 Eylül 2015’te binlerce katılımcılıyla Brüksel’de buluşacak. Bunun yanında Brüksel’de Avrupa Parlamentosu üyesi milletvekilleri ve karar verici yetkililer ile buluşacaklar. Etkinlikler Brüksel’de final seremoni kutlaması ile son bulacak.
NowWeMove Türkiye takımında Ulusal Eurovelo ve MoveWeek Ulusal Koordinatörü, Akademisyen Feridun Ekmekci, MoveWeek İzmir Hareket Temsilcisi, Akademisyen ve Tıp Doktoru Serhat Ferahi Değimli, İngilizce Öğretmeni ve MoveWeek Karadeniz Ereğli Hareket Temsilcisi Emel Çalkam, MoveWeek Ege Bölge Sorumlusu ve Akademisyen Adnan Çangır yer alıyor.

Milliyet'ten Alıntıdır Kaynak HAREKETSİZLİĞE KARŞI MUĞLA’DAN BRÜKSEL’E PEDAL ÇEVİRECEKLER - İzmir Haberleri - Milliyet İzmir

untitled.png
 
Scudo

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Haziran 2011
Mesaj
652
Tepki
612
Yaş
52
Şehir
Isparta
Bisiklet
Bianchi
Başarılar dilerim.
Çok eskiden bir çağrı başlatmıştım. "Apartmanlarda pencerelerden bakıp durmayın, haydi binin bisikletinize yollara çıkın!" şeklindeydi.

Çok olumlu tepkiler almıştım. Özellikle insanlar çadır kampı hiç yapmamışlar ve harekete geçmişlerdi...:)
 
  • Beğen
Tepkiler: bulut

serkanoz87

Daimi Üye
Kayıt
27 Haziran 2015
Mesaj
314
Tepki
198
Şehir
izmir
İsim
serkan özdemir
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
29 temmuzda izmirde katılımı sağlayacağız, bekliyoruz
 

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Kayıt
19 Temmuz 2015
Mesaj
393
Tepki
185
Yaş
22
Şehir
İstanbul
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
başarılar ancak çok merak ettiğim bir şey var çadırda uyurken bisikletleri çalmıyorlar mı
 
Yukarı Alt