MTB'ye yol pedalı takmak

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
Öncelikle bütün bisikletforum ailesine iyi günler:)

Merak ettiğim bir konu var;
Bildiğimiz gibi yol bisikleti için olan kilitli pedallar MTB pedalına göre daha farklı çıkarıp takması daha değişikmiş hatta duyduğuma göre de biraz daha sertmiş.
Yol bisikleti alana kadar alışma maksadı ile yol pedalı ve ayakkabısı alıp MTB'ye taksam performans konusunda sorun olur mu yoksa fark etmez mi? Performansta çok etkisi olmayacaksa alıp kullanmayı düşünüyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.. :)

Scudo

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
Aklıma sonradan geldi;

Performansta sorun olmaz dedik mesela.. Aldığımda mtb aynakolu olduğu için yol pedalında uyum sorunu olur mu?.. -

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Selam..

Mtb aynakolu yol pedalına montajına sorun olmaz.. Sadece BMX pedalları kendine özeldir ve sadece bmx aynakoluna takılabilir..

Diğer konuda ise yol kilitli sistemini mtb'de kullanabilirsin.. Canın nasıl isterse öyle kullan bir sorun çıkmaz..
Ancak iş yarışmaya katılmak ise o zaman şunu düşünmelisin; ne kadar pratik, ne kadar performans?

kolay gelsin..

• Beğen
Tepkiler: Dizdar MERT

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Ben yol bisikletlerimde MTB pedalı ve ayakkabısı kullanıyorum, daha pratik vede yürürken bir tehlike yaratmıyor yol kalleri gibi:)

• Beğen

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
Ben "şimdilik" yarış düzeyinde düşünmüyorum yol alana kadar alışma amaçlı düşünüyorum yol aldıktan sonra zaten işler biraz değişecek. Ama MTB deki performansı bu şekildede görmek mümkün müdür yani şekil nedeniyle güç kaybı gibi bir durum söz konusu olur mu?

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
Evet bütçeyle de bağlantılı olaraktan şöyle bir seçim yaptım.

Pedal olarak: Shimano 105 PD-5616 yol pedalı

Ayakkabı olarak: Northwave Jet Black/White

Bu ikisi uyumlu ve iş görür seçimler olmuş mu sizce?
Bir de bir sorum daha olacak pedalın kalleri de yanında geliyor mu yoksa ayrı olarak mı almalıyız ayrı olarak alacaksak hepsi standart mı olur yoksa 105 pedalına göre ayrı seçim mi yapmalıyız?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Eğer bir süre sonra yol bisikletine geçeceksen, MTB pedallarına para harcama boşuna. Nasıl olsa yol bisikletinde tekrar pedal almak zorunda kalacaksın, boşuna masraf.

Uyum konusunda herhangi bir sorun yok, performans olarak da aynılar. Sadece yürümesi biraz daha zor.

Kısacası, al derim

• Beğen

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
@Gökhan Toros

Bir üstteki mesajımdaki parçalar için ne düşünüyorsunuz?

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
galiba kallerleri verirler galiba.bide sen yol bisikleti takımına geömeyi düşünüyor musun?ben delta yada ankaragücüne bakcam.orda bana bisiklet verirseler ben almıycam.

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
@emircan Başbuğ06

Önümüzdeki haftasonu Pazar günü gitmeyi düşünüyorum Delta'ya önce arayacağım tabii. Gel derlerse gideceğim. Sen de konuş istersen.

Nail USANMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.175
Bisiklet
Specialized
Selam.
Yol pedal ve ayakkabılarını Mtb de kullanabilirsiniz, şehir içinde kullanıyorsanız sorun olmaz. İşin içine arazi ve çamur girerse durum tehlikeli. Yol ayakkabısının tabanı dişsiz olduğundan çok kayıyor. Ayakkabının kallerine çamur v.b bulaştığı zaman pedaldan ayıramıyorsunuz, düşersiniz. Çok sert hareketlerle çıkar, hatta çıkmaz bilginize.
Ben olsam kullanmam.