Mtb'ye yol lastiği önerisi

Tepki
10
Bisiklet
Whistle
Öncelikle merhaba, forumda ve internette benzer konular hakkında araştırma yaptım fakat tatmin edici bir sonuç bulamadım, en azından aradığım gibi, konuya girecek olursak; erken davranmamak ve alışmak için hardtail olan (link)'u satın aldım.

http://www.sedonabisiklet.com/assets/img/content/bisikletdetay/2014/710/verybig.jpg
http://www.sedonabisiklet.com/assets/img/content/bisikletdetay/2014/710/gallery/04.jpg lastik de şöyle
En başlarda ağırlıklı olarak arazide sürmeyi düşünüyordum fakat sonradan yol daha çekici gelmeye başladı ve bisikletle birlikte gelen stok lastikler (CST 26"X2,10) asfaltta yormaya başladı. Ben de yol lastiği almaya karar verdim ama kararsız kaldım hangisini almam gerektiğine çünkü almam gereken kalınlığa tam olarak karar veremedim. Sizce
(link)
(link)
(link)
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61fKOvWFQSL._SX355_.jpg (lastik deseni şöyle bir şey)
Günlük sürüşler ve çok uzun olmayan yol için (gidiş+dönüş 130 km civarı) bu lastiklerden hangisi daha uygun olur? (stu = 5mm zırhlı, aps = 1mm zırhlı) ve 1mm zırh ile 5mm zırh arasındaki ağırlık farkı etkiler mi sürüşü yoksa zaten kadrom çok hafif olmadığı için etkilemez mi ? (Not: bütçem iki dış lastik için en fazla 120-130 lira civarı, bu fiyata başka öneriniz varsa alabilirim)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link) bundan almıştım bende ama düz yolda hız olarak fark anca yüzde 5 tir, boşa masraf diyim sana. Lastikler güzel patlamadı bugüne kadar lastiğim. Bir de lastiği bu boyuta düşürünce yolu kavraması da çok düşüyor, dönüşleri eskisi gibi rahat yapamıyorsun, en ufak ıslaklıkta ve toprakta kontrolden çıkıyor alet yavaş gitmek zorunda kalıyorsun. Boşa harcama kısaca hiç alma :harika::harika:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@İlyas Berkay ATAY Cidden etmiyor verdiğim para boşa gitti, o güzel yol tutuşu da gitti :hihi: Yol bisikletine geç hıza meraklıysan ben öyle yapıyorum şuan yol almaya çalısıyorum. Uğraşma hiç mtb yi hızlandırmaya,hızlanmıyor çünkü :komik:

Tepki
10
Bisiklet
Whistle
@Auron Sanchez keşke geçme imkanım olsa :ssrtcbya: belki birkaç sene sonra olabilir ama şu an için geçme şansım yok :( ve düz yolda 51.9 gördüm en son bu bisikletle acaba yola geçsem ne kadar artırabilirim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@İlyas Berkay ATAY Valla bende bilmiyorum düz yolda antremanlı birisi 30-33 yapıyor diye duydum da hiç sürme imkanım olmadı. Mtb yi düz yolda kullananlara hamal dediklerine göre vardır baya bi fark :harika:

Kerim A.

Daimi Üye
Tepki
504
İsim
Kerim A.
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@İlyas Berkay ATAY ben de mtb ile başlayıp ince lastiğe geçenlerdenim (link) şuan bunu kullanıyorum dayanıklılık ve yol tutuşu açısından şiddetle tavsiye ederim, tabi ki 2.2 den 1.75 geçince bariz sürüş farkını hissediyorsun ama hızı seviyorsan bir süre sonra buda yetmiyor, düz yolda max 55 km çıkabilirsin. Sonuç olarak bunların hiç biri bana yetmedi ve yola geçtim, hız konusunda çok başka bir olay :) hibriti de işe gidip gelirken kullanıyorum düz maşa yı da takınca mtb likten çıktı :)

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@İlyas Berkay ATAY %5 çok kötümser olmuş.
bir önceki mtb'me 1.75 lastik takmıştım, son aldığımla mağazadan çıkıp eve gelene kadar 2.1 lastik zulüm gibi geldi.
hani ince lastik takınca farkı öyle aşırı anlayamayabilirsiniz, ancak bir süre kullanıp tekrar kalın lastiği takarsanız, farkın ne kadar büyük olduğunu anlarsınız.

• Beğen
Tepkiler: İlyas Berkay ATAY
Tepki
10
Bisiklet
Whistle
@Kerim A. tavsiyeniz için teşekkürler ve lastik de çok güzel gibi fakat bütçemi aşıyor :) artık birkaç yıl sonra yol alınca anlarım sanırım farkı :D

@Nyusha güzel bir lastiğe benziyor bu da bütçemi yükseltebilirsem aslında alternatif olabilir gibi, tavsiyeniz için teşekkürler :)

@hashus1099 %15-20 gibi fark etse aslında işime yarar :D görüşünüz için teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Kerim A.

yyokes

Aktif Üye
Tepki
294
Bisiklet
Trek
Bence ellemeyin... Lastiğin yanında sizi yoran şeyler ön amortisor, ufak ayna, vb.. Kullanım şeklinizi dikkatilice gözden geçirin, arazi hiç yoksa bunu satıp sabit ön maşalı FX türü bir bisiklet veya yol bisikleti alın....

• Beğen
Tepki
10
Bisiklet
Whistle
@yyokes genellikle ön amortisörü kilitliyorum tabi sabitle bir değil de zaten o sorun olmuyor ama ufak ayna etkiliyor olabilir dediğiniz gibi

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@İlyas Berkay ATAY
Bu lastiğin çiftini bisikletçiden 130 liraya almıştım.Gerçekten çok memnunum nazar değmesin daha hiç patlakla uğraştırmadı, alalı 4-5 ay olacak.Genellikle asfaltta sürüyorum uygun havayı bastığınızda akıcılığı mükemmel.Maksimum hızım şuan için 65km/s. Hem linkteki ürün indirimdeymiş şuan.

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
Ben de Rubena Flash 26x1.5 lastik aldım, eskisi 1.95 stok lastikti. Baya fark ediyor, daha çabuk hızlanıyor, daha iyi akıyor, kesinlikle denemeye değer :) Jantın elverdiği kadar inceltirseniz daha iyi :)

Edit: Maşayı da kilitlerseniz iyi olur :)

BağdatlıRuhi

Daimi Üye
Tepki
163
Bisiklet
Bianchi
Rubena Flash STU aldım taktım 2-3 hafta kullandım. Bisiklet çelik kadro bir de bu lastikleri alınca daha ağır oldu (15kg'ı aştı). Gerçi ağır olması çok fazla etkilemiyor hatta yokuş aşağı daha iyi hızlanıyor bisiklet :) Onun dışında bisiklet ile oradan buradan zıplayıp istediğin çukurdan geçemiyorsun, aldığım ilk hafta jant telimi kırdım ve akordu kaçtı :confused:. Daha dikkatli kullanman lazım yani. Son olarak virajı almak zorlaşıyor. İyi yanları ise içinde zırh var adamlar raptiye batırıyor patlamıyor :D yani ağırlığını hak ediyor. Uzun sürüşlerde ve yokuşlarda avantaj sağlıyor. Düz yolda MTB lastiklerine göre daha kısa sürede hızlanırsın. Köpekten kaçarken işine yarar :D

Kısaca şehir içi kısa sürüşler için asla tavsiye etmem ama uzun tur sürüşleri için kesinlikte tavsiye ederim.

• Beğen

Togursamsun

Daimi Üye
Tepki
304
İsim
Emin
Bisiklet
Corratec
Lastik 1.5 yaptım Moss düz maşa taktım.Fark ettiğini sanmıştım takı bir yol bisikleti süren e kadar.O nasıl bir his pedala dokunur dokunmak ok gibi fırlıyor.Boşuna masraf yapma pişman olursun benim gibi.Direk yola geç bisiklet yol gerisi hikaye

Tepki
10
Bisiklet
Whistle
@Ruhi viraj olayı ve jant kırmak dışında genel olarak güzel gibi, zaten şehir'den öte kısa ve orta mesafe turlar için düşünüyorum :D ama ağırlık olarak 15kg diyince gözümü korkutmadı değil :D

@Togursamsun mosso sabit maşa almak aklımdan geçmedi değil aslında, ama haklısınız sanırım bir yol bisikleti tecrübe etmeden almamak lazım :)

Tepki
1
Bisiklet
Carraro
Merhaba , bence mtb ye ince lastik alırken kaliteden kesinlikle ödün verilmemeli para biriktirip en iyisi alınmalı ve lastiklerin incelince bisikletin yola verdiği tepkinin hassaslığıda kesinlikle akıldan hiç çıkarılmamalı.Bende mtb bisikletime 1.50 lik nispeten ucuz lastikler takmıştım ve bir gün ne olduğunu anlayamadığımm bir sebepten gidonum ters döndü bisikletten uçtup iki tane disimi kırdım.Eğer eski mtb lastiklerim olsaydı dişlerim sağlam olacaktı hala, o yüzden lastik inceltmeye niyetin varsa kesinlikle kaliteli bir ürün alınıp bisikletin ince lastikler üzerinde olduğu unutulmamalı hep ona göre hareket edilmeli bence en önemli nokta bu.

İyi Forumlar.

• Beğen
Tepkiler: Serdal Apardım
Tepki
10
Bisiklet
Whistle
@yunus demirol Geçmiş olsun, zaten bunları en azından bu yaz için yani 3-4 ay kullanmak için alıyorum, daha sonra daha kalitelilerini alma şansım olursa onlardan alacağım. Ama 1.50'lik değilde 1.75'lik taksam herhalde o kadar fazla etkilemez diye düşünüyorum :)