MTB'ye ince lastik takmak

Tepki
1
Merhaba,

Yaklaşık 3 aydır babam hasta.Bende sefaköyden samatyaya bisikletle gidiyorum.Malum treni sevmiyorum çok kalabalık oluyor hergün 6-7 tl masraf falan sevmiyorum işte ben bisikletimden memnunum :D Ancak bisikletimin ağırlığından dolayı oldukça yoruyor.Salcano nova 26 var elimde ;

Bu bisiklete ince lastik takmak istiyorum acaba olur mu ?

İnce lastiğin faydası olucak mıdır ?

Jantıda değiştirmek gerekicek mi ?

fazla bütçem yok 50-60 lirayı zor ayarlarım sizce hangi lastiği tercih etmeliyim ?

Birde şöyle bi lastik buldum özellikleri hoşuma gitti sizinde yorumlarınızı almak istedim

(link)

yalnız şu 700x23c'yi anlıyamadım nedir bu ? :)

Scudo

Cengizhan Terzi

Forum Bağımlısı
Tepki
197
700x olunca 28 janta uyumlu oluyor .. bence rubena flash 26,1,50 almalısın işini görecektir ve jantınıda değiştirmeye gerek kalmaz ..

• Beğen
Tepkiler: Murat Solmaz
Tepki
1
çok sagol abicim :) güzelmiş ama pürüssüz birşey bulamazmıyız acaba ? daha düz birşey lazım

çağrı türkmen

Aktif Üye
Tepki
314
Vittoria- randennour modeli işinizi görecektir. Forum İstanbul'daki Decathlon mağazasında bulabilirsiniz. Lastiğin teki 29TL idi en son. Çift olarak satılan uygun fiyatlı birer de iç lastik alırsınız tamam. Lastiğin yol tutuşu vs tek kelimeyle harika. Başınızı ağrıtmayacaktır ;)

• Beğen
Tepkiler: Murat Solmaz

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
bu arada aynı bisiklet bende de var jant uyumluluğu 1.50-1.75 olması lazım ama üstündeki lastik 2.1:D

Tepki
1
@emircan Başbuğ06

valla kardeş 1.5 sene oldu heralde alalı ama o zaman parada yoktu ve pek bilgim yoktu şmdi yavaş yavaş öğreniyoruz herşeyi :D biraz acele ettim çünkü bisikletle okula gitmek istiodumve şuanda öyle yapıyorum <3 ama bi yandanda hata ettik gövde ağır :/

bu arada 1.15 - 1.35 takamazmıyız yani ? :S

Tepki
14
Walla bende lastikleri değiştirmek istiyorum.
Dün gece 28 KM lik tura çıktık. Asfaltta zorlandım :S
Fakat yaklaşık 13 kmsi kumlu alandı lastiklerden iyi verim aldım.

26 X 1*95 Lastik kullanıyorum.
26 X 1*75 yada 26 X 1*50 lastik almayı düşünüyorum.

Fakat kışa gireceğimiz için lastikleri seneye değiştireceğim.

Tepki
23
Bende lastikleri değiştirmek istiyorum. SCHWALBE MARATHON KEVLAR 26 X 1.50 lastik kullanan varmı? Memnun kalırmıyım. Asfalt ağırlıklı kullanıcam. Patlamaya dayanıklı diyor. Fiyat biraz yüksek ama değermi acaba?

Birde 2.10 ile 1.50 arasında çok büyük fark varmıdır? (Gidiş, Yol tutuş, Yorgunluk... )

Tepki
27
bende lastiklerimi değiştirmek istiyorum alırken 26 ebatında alıcam ancak yanındaki 1.50 , 2.00 gibi rakamlar var benim bisikletin lastiği 26*1.95 yanındaki rakan galiba tekerin zemine bastığı yermiş peki ben mesala 1.50 alsam uyarmı yoksa jantıda değeştirmem gerekirmi yardımcı olursnız sevinirim:D

Tepki
23
evet 1.50 - 2.00 vs bunlar inç olarak lastik genişliğini gösteriyor.

1.50 ile 2.00 arasında değiştirmeye deyecek fark varmı kullanan arkadaşlardan bunu öğrenmek istiyorum.

Tepki
1
@Taygun Hasoğlu

ne kadar düşükse bi yandan okadar iyi yani hız için demek istiyorum,sürtünme az olursa bizi zorlamasıda okadar az olur.1.75 ise birz kalın olduğu için patlaması az olur diye öneriyorlar heralde

çağrı türkmen

Aktif Üye
Tepki
314
@Murat Solmaz

İç lastiklerle beraber 70 TL'ye malolur size. Hepsini Decathlon'dan alırsanız. Yalnız Decathlon'un internet sitesinde lastikler yok. Mağazaya gidip incelemenzde fayda var.

Ayrıca kimi arkadaşlar 1,75 lastikler patlak konusunda daha iyi oluyor demiş. Açıkçası bu lastiğin koruyucu kısmına biraz da şansa bağlı. Ben bahsettiğim lastikleri (vittoria randennour 26*1,50) 1250 km'dir kullanıyorum çok şükür patlama yaşamadım henüz.:dua:

Ek olarak lastiklerin ıslak yolda tutuşu da harika. Ve yanlarında da reflektörlü şerit de var ;) O fiyata alınabilecek en iyi lastiklerden biri bence.

Mücahit Kıvrak

Forum Demirbaşı
Tepki
132
@Murat Solmaz

yeni açıklanan bir gerçek var ki lastiğin büyüklüğü arttıkça yerle olan teması azalıyor. Küçük yani ince lastiklerin hızlanması çabuk oluyor, ama bu hızı korumak için daha sonra daha fazla efor sarfetmeniz gerekiyor, yani dönme direnci fazla. Kalın lastiklerin ise dönme direnci düşük olduğundan daha hızlı oluyorlar. Kalkış için biraz zorluk çekiyorsunuz sonra bisikleti o hızda tutması rahat oluyor... Bu teması şöyle düşünebilirsin. Bi tane yarış bisikletinin yere temas ettiği alan bir tane o çok kalın tekerlekli, büyük yarış motorlarının yerle temas ettiği alan... Boşuna öyle hızlı gitmiyorlar..

Mücahit Kıvrak

Forum Demirbaşı
Tepki
132
@Taygun Hasoğlu

alacak olduğun lastik için çok ciddi bir fark değil. Bisikleti biraz sert kullanıyorsan ve her yere girip çıkma ihtimalin varsa 1.75 asfalttan dışarı çıkmam diyorsan 1.50 al

Mücahit Kıvrak

Forum Demirbaşı
Tepki
132
@Murat Solmaz

olmaz. Çok sıkıntı çekersin. Hem Teker ne kadar büyük olursa yuvarlanma direnci o kadar düşük olacağından daha az temas sağlanacak. Büyük lastikle daha hızlı gideceksin. Tabi lastiklerin havası tam yerinde olmalı. Tavsiyem. 1.75

Emre Alp Özkurt

Forum Demirbaşı
Tepki
113
26. 1*40 cst traveller lastikler pürüzsüz sıfır diş tavsiye ederim çifti 30 tl hemde