MTB'ye 1.75 lastik YARDIM

sami.k42

Aktif Üye
Tepki
255
Bisiklet
Cannondale
Selamun aleykum arkadaşlar. Bisikletimin üzerinde Scwalbe Rapid Rob 2.10 var.Bunları Rubena asp 1.75 ile degistirsem bir fark olur mu,yani daha akıcı olur mu? Birde mtb de çok dikkat çeker mi 1.75 lastikler? Tesekkurler..

Scudo

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
Schwalbe Rapid Rob lastiği bırakıp Rubena 1.75 lik lastik takarsan bisikletinde ufak bir miktar fark olur akıcılık olarak ancak en büyük fark yaşadığın patlaklarda olur. Kullandığın Schwalbe 1000 km'de bir patlıyorsa Rubena her 100 km'de bir patlar. Eğer bütçeniz elveriyorsa Schwalbe Marathon, Marathon Plus Yada aynı özelliklerdeki Maxxis yada Continental lastiklere bakın, yok bunlar pahalı derseniz Schwalbe Rapid Rob ile devam edin.

bkagan

Forum Bağımlısı
Tepki
247
Bisiklet
Salcano
Sıvı kullanarak patlama sorununu kökten halledebilirsiniz.. bir de ben 1.50 takmayı planlıyorum 1.75 gayet uygun diyebilirim.. :)

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
merhaba, 1.75 değil 1.50 bile takabilirsiniz. Dişli lastik asfaltta adamı yorar, nitekim dişler yola yapışır ve sizi çok yorar. Ben uzun turlarımda ve genelde 1.50 yol lastiği kullanıyorum. Dişli lastiğe göre daha çabuk hızlanabilirsin ve yolda gayet akıcı olursun. Bu linkten benim bisikletimde yol lastiklerine bakabilirsin (link) son sayfada da dişli lastikli hali mevcut.

@Buğra Kaan 1.50 takın ben ilk 1.75 rubena taktım baktım olmuyor içime sinmedi birde arka teker 1 ayda eridi, hemen 1.50 marathon aldım. Şuan çok memnunum.

• Beğen
Tepkiler: bkagan

Emre Sertkaya

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Kron
Bende 2.1 den 1.75" dış lastıge gectım . performans olarak hız da artıs oluyor ama cukurlarda fena zıplatıyor . Bendekı schwalbe green guard 150- 200 km felan olmustur daha patlama olmadı . Mtb de fazla dikkat çekmiyor . 1.5" olsa dikkat cekebılır . Ayrıca yagmurlu havalarda dıkkatlı olmak lazım lastık kayabılıyor .

• Beğen
Tepkiler: enes savaş

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@Gokalp Gokmenler

Gökalp abi sana patlama konusunda katılmıyorum, rubena tamam ucuz lastiktir, ben 3 ay rubena 1.75 kullandım hiç patlamadı. Bayağıda km yaptım tek sorunu arka lastiğin 1 ayda erimesiydi. Erimeside asfaltta sıcak havada kullandığım içindi sanırım, öyle lastik kaydırma ani fren vs.. olmadan :)

@Emre Sertkaya

Emre, 1.50 marathon kullanıyorum, dediğin gibi yağmurlu havada jilet gibi kayıyor :) hele ki gidonu aniden kırınca sanki buzda kaymış gibi oluyorum :) Ancak dişli lastiğe göre performans artışı baya çok tartışılmaz :)

• Beğen
Tepkiler: Emre Sertkaya

bkagan

Forum Bağımlısı
Tepki
247
Bisiklet
Salcano
@Berksan

marathonlar fiyat olarak bütçe sarsıyor yaw başka ne önerirsiniz uygun olaraktan :)

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@Buğra Kaan

Ben isviçre'den getirtmiştim, ülkemizdeki lastiklerin hangisini önersem yalan olur bu yüzden pek karışmak istemiyorum o konuya :) Ancak rubena alırsanız arka teker ne kadar ani fren veyahut kaydırma yapmasanız dahi çabuk eriyecektir...

• Beğen

bkagan

Forum Bağımlısı
Tepki
247
Bisiklet
Salcano
@Berksan

CST düşünüyorum Traveller 1.50 :) hem iyi hem kötü yorumlar okudum gerçi ama hayırlısı.. :)

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
Eğer bisikletinizin görünümüne önem veriyorsanız, bu lastiği önermem size, çok kötü duruyor mtb'de. rubena lastikleri daha mantıklı :)

mertceo

Forum Demirbaşı
Tepki
103
Bisiklet
Salcano
Arkadaşım ben 2.10 lastikleri söküp cst markalı 1.50 lastikler taktım hızlanma yaşadım. Görünüş açısından da gayet iyi duruyor. Performars harika!

1.75 değilde düşürebildiğin kadar düşür bence 1.50 ve altına geçebilirsin. Hız konusunda ve kilogram konusunda büyük yardımı dokunuyor.

Bu arada diğer bir arkadaşlar CST önermem demiş

benim ki bu tür görünüşe sahip öyle düz değil. Yanakları virajlara girerken daha sağlam durması için kalınlaştırılmış suda kaymaması için tasarlanmış dedikleri kadarda var yani. Emin olabilirsiniz. Ben gayet performarslı sürüş aldım keyif veriyor. :)

Herkesin görüşü farklıdır bana iyisi denk gelmişte olabilir. :)

• Beğen

bkagan

Forum Bağımlısı
Tepki
247
Bisiklet
Salcano
bunlar cross modeli 2.2 diye biliyorum genişlikleri benim düşündüklerim bunlar: bir de burda 1.15 ve 1.40 cisty traveller var kararsızlıklar içerisindeyim ama hayırlısı.. :)

mert hoş duruyor gerçekten.. :)

sami.k42

Aktif Üye
Tepki
255
Bisiklet
Cannondale
@Gokalp Gokmenler
Bütçe maratona elveriyorda bir lastiğede o kadar fazla hocam ya yine de tavsiyelerin için sağol :)

@Berksan

1.50 de kayma sorun olmuyor mu 2.1den bir anda 1.50 ye geçersem :)

@Emre Sertkaya
Muhtemelen dediğiniz gibi 1.50 dikkat çekeceği için 1.75 alırım. Önerileriniz için teşekkürler.. :)

@Berksan
CST kullandım hiç yakışmıyor mtb'ye. Yani önermem :) Zaten fiyat olarak CST ve Rubena Aps aynı.

@mertceo
Lastiklerden önce bisiklet dikkat çekiyor yeni galiba :) 1.50de çok dikkat cekmemis aslında.

mertceo

Forum Demirbaşı
Tepki
103
Bisiklet
Salcano
@SamiKayhan

Evet lastiklerden önce bisiklet dikkat çekiyor. :)

(link)

6. ayını bitirmek üzere hala ilk günki gibi temiz. :)

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Conti. race king veya speed king alınır bence

Speed king yarı arazi-yol

Race kin tam arazi ama sırtında bulunan dişlerin yolla teması çok kısıtlı yani her diş değil sadece sırtındaki dişler temas ediyor zemine...

• Beğen
Tepkiler: Cihat Çelebi

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
maxxis düşünüyorum ben bisikletime 60-70 tl civarı ama paranız varsa schwalbe marathon :)

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@SamiKayhan

Sami bey, ben cst kullanmıyorum, sizin dediğiniz gibi mtb'ye yakışmadığını söyledim. :) marathon kullanıyorum 1.50

• Beğen

sami.k42

Aktif Üye
Tepki
255
Bisiklet
Cannondale
@Berksan

Karışmış ben diğer arkadasa demiştim :)

A.Fatih

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Carraro
Daha öncesinden IRC Mythos XC Tire 1.95 dişli lastiğim vardı . Eskidiğinden dolayı daha sonra maxxis kevlar 1.75 aldım. İlk başlarda mtb için baya garip göründü hatta asfaltta kullanınca pek fazla performansını fark edemedim. Geçen ay arkadaşların ısrarıyla 500 km bir tura katıldığımda biraz çekincelerim vardı . Ama teker lastiği yönünden beni sorunsuz götürdü. Ama şöyle bir sıkıntım oldu stabilize asfaltlarda yolu girinti çıkıntılarını çok hissederdi. Ama düz asfalt yollarda resmen uçmakta.

• Beğen

ms92

Aktif Üye
Tepki
20
rubena candır :)
26*1.75 flash ile 2000 km de 1 patlak arkada ise 1600. km de tek seferde 3 patlak :) ama tüm kabahat lastiğin değil ikisinde de deve göçüren ve gül dikenlerinin arasına daldım ve arkadaki olay patlak onarıcılı iç lastik kullandığım sıradaydı birkaç devirden sonra patlak doldu yola devam ettim öndeki patlakta ise sıvı yoktu dikenleri çıkarmadan üstlerinden kestim 5 km uzakta olan evime rahatça vardım lastiğimde hala hava vardı.
Arkadaki erime doğrudur (gri düz bir beton üzerinde alçak süratte manevralar yaparsanız zemindeki izden anlayabilirsiniz)ama çoook hızlı olduğunu eridiğini söylemek haksızlık olur özellikle asfaltta kullanıyorsanız Rubena flash çokta kolay eriyen bir lastik değil ama arazi yıpratıyor.
Bir konuya daha değinmek lazım Rubana iyidir candır ama schwable bambaşkadır.