MTB'de serilik yakalayamıyorum aynakol değiştireceğim

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
Merhabalar bende 2 adet mtb var whistle ve bisan xty 5600v bu iki biisiklet birbirine yakın bisanda acera attırıcı-altus dişli kullanılmıs whistle da acera arka attırıcı altus ruble(yeni) fcm191 aynakol tourney on aktarıcı kullanılmıs sorum su aynakolumun dişlileri yıprandı onun dısında zıncıre kadar yeni degiştirdim ama bisan kadar seri degil whistle neden olabilir whistle son hızda daha hızlı ama aynakoldan olabilirmi yada neyi degiştirsem aynı seriligi yakalarım

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ağırlık jant göbekleri oturma açısı lastikler... bir sürü sebebi olabilir farkın. aynakolu rubleyi bende degiştirdim. düz maşaya geçtim. oranlar eskiden aynakol 42li ruble 14-28 di, şimdi aynakol 48li ruble 12-32. sonuç olarak düz maşaylada beraber dünya varmış.

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
@Sinan A.
şuanda 400 gram fazlası var whistle nın whistle da 1.90 lastikler varken bisanda birde 2.10 var farkettirecegini düsünmüyorum jant göbekleri oturma acısı derken birinde quando(whistle) birinde shimano(bisan) var

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ankema5555

göbekler ve oturma açısı :D torduğunuzda yatayla yaptığınız açı farkı.

quando göbekler farkediyor olabilir ben shunfeng göbekten shimanonun en ucuzlarına geçtim dünyalar farketti. bisiklet cahili kardeşim bile aa bi değişiklik var dedi.
@mavinehir
yine 7 li ruble kullandığımı için zincir değiştirmem gerekmedi. 6-7-8 li rublelerin zincirleri ortak. 9-10-11 de işler karışıyor benim bildiğim :D

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Serilikten kastiniz tam olarak nedir?
Vites gecis hizi, surekli yavasladiginiz ve hizlandiginiz anlardaki bisikletin ivmelenmesi, rampa tirmanislardaki rahatligi, duz yol ve inislerde belli bir devir veya kadansi yakalamaktaki rahatligi, daha yuksek hizlara ulasmasi...
Butun bunlar icin ufak tefekte olsa farkli gelistirmeler gerekebilir. Daha kaliteli vitesler, farkli aynakol ve ruble oranlari, disli sayisi, teker ve aynakol gobeginin kalitesi, lastik secimi, kullanilan parkur ve yuzey...
Bisikletlarin agirlik farklari cok degilse onlar en son etkileyecek etkenlerdendir bence.
Daha spesifik bilgi gerek mantikli olabilecek bir cozum yorumu icin...

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
@suat akman
Nasıl diyeyim 1 pedal cevirince aynı viteste daha yüksek hızlara ulasıyormus gibi oluyor

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ankema5555 olay muhtemelen aynakol capinizla ilgilidir. Ayni boy ruble dislisindeyken birbirinden farkli aynakol oranlarinda yasayacaginiz 2 sey olabilir. Ornegin su kollar olsun:
1. aynakol 48-36-26
2. aynakol 44-32-22

Kondisyon ve gucunuz ikisini de cok rahat cevirecek gucteyse ve 80 kadans bastiginizi varsayalim. Sifir kilometreden hareketlenin:
44-32-22 de pedalda seri bir devir hizi yakalamaniz kolay olur cok cabuk hizlandiginizi hissedersiniz cunku devir hiziniz kolayca yukselecektir kucuk captan dolayi, ancak ideal devri yakaladiktan sonra hizlanmaya musaitseniz pedal bosa donuyor hissi baslar.
48-36-26 aynakolda sifirdan harekette, disli caplari buyuk oldugu icin pedal devir hizini ideal sayiya getirene kadar, onceki aynakola kiyasla biraz daha zorlanirsiniz. Ancak ideal devir hizina ulastiginizda daha hizli gidersiniz.

Eger her iki bisiklette ruble ve aynakol ayni ise, ancak bir bisiklet daha seri ise; gobek, lastik kalite ve tercihleri, kadro kalitesi ve agirligi gozonue alabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: ilker

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
@suat akman
aynakollar aynı degil bir tek aynakol alacagım yeni max 60tl civarında seri bi hafif aynakol tavsiyeniz varmı

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ankema5555 bisan seri diyorsunuz.
Whistle aynakol marka-model, gobek ve disli sayilari nedir?
Ayni sekilde bisan'da aynakol marka-model, gobek ve disli sayilari nedir?

Ayrica aynakolu secerken ruble disli sayisina gore secmeniz lazim. 6-7-8 li rubleye uygun aynakol, 9 lu rubleye uygun aynakol, 10 lu rubleye uygun aynakol vb.
Bisikletinizdeki gobege gore de aynakol modelleri degisir. Kare mil, hollowtec 1, hollowtec 2 vb.
Detay vermezseniz onermek zor. Ancak dediginiz butceye cokta fazla ve kaliteli seceneginiz olacagini sanmiyorum...
En dogrusu gobek uyumluysa memnun oldugunuz ve seri hissettiginiz bisan bisikletteki aynakolun aynisindan almaniz gibi gorunuyor.

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
KADRO FRAME:TRIPLE BUTTED TUBE X-7 ALLOY, SIZE: 17"-19"
ÖN MAŞA FRONT FORK:SR SUNTOUR 26" SF13-XCM
FURŞ TAKIMI HEAD SET:SEMI - INTEGRATED
GİDON HANDLEBAR:6061 BUTTED ALLOY
REKORLU BORU STEM:6061 3D FORGET ALLOY
SELE BORUSU:6061 BUTTED ALLOY
JANT RIM:DOUBLE - WALL 6061 ALLOY
LASTİK TIRE:CST 26x2,10 MTB
VİTES SHIFTER:24 VITES – SHIMANO ACERA FULL SET
ZİNCİR CHAIN:KMC
FREN BRAKE:SHIMANO V- BRAKE
AĞIRLIK WEIGHT: 14,16 KG
bisan özellikleri bunlar vites sistemi sadece dişliler altus attırıcılar acera birde xct maşa 100m

Maşa : Suntour XCM HLO 100mm with hydraulic lockout

Aynakol : Shimano FC-M191 42/34/24

Arka Vites : Shimano Acera RD-M360

Ön Vites : Shimano Tourney FD-C050

Vites/Fren Kolu : Shimano ST-EF60 EZ Fire Plus

Fren Takımı : Tektro mechanical Disc brake, Rotor 160mm

Ruble : Shimano CS-HG31 8s 11/32

Pedal : Steel/Resin MTB

Jant : Whistle 4×8 Black, attacco disc international

Boğaz : Byte ahead Aluminium

Gidon : Byte Aluminium, rise 20mm

Sele Borusu : Byte Aluminium 31,6

Sele : Selle Royal Mach bicolour

Lastik : Byte Plose 26×1,95
whistle özellikleride bu

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Orada benim sordugum ozellikler yok! Sadece ikisininde 24 vites dolayisi ile 8 li ruble kullandigi anlasiliyor.
Whistle'da aynakol gobegi kare mil ve kucuk capli aynakol.
Bisan icin ise belirsiz bu bilgiler.
Bir bilene sorun, baktirin, oturun sayn hangisi isinize gelirse...
Muhtemelen bisanin aynakol capi daha buyuktur.

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
@suat akman pardon ben yalnıs bilgileri atmısım bisan:M311 ALTUS 42X32X22T MUHAFAZALI SİYAH AYNAKOL EFCM3118C222CL whistle: Shimano FC-M191 42/34/24 aralarında cok serilik farkedermi bu aynakolların bisandaki aynakoldan almayı dusunuyorum 60tl civarı

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ankema5555
Aynakol dislinin orta ve kucuk yapraginda 2'ser dis fark var ve daha kucuk olan aynakol dislisi size serilik hissettiriyor. Cunku kucuk ve orta boy aynakol dislisi ile hareketlendiginizde daha rahat pedal basiyor ve seri devir hizina daha kolay ulasiyorsunuz. Ancak buyuk disliniz ayni boyda her iki bisiklettede. Bu max. hizinizin esit olacagina isaret eder. Whistle'a uygun 8'li sistem 42-32-22 boy herhangi bir aynakol (mumkunse kaliteli bir seri - hafiflik avantaji olabilecegi icin) istediginiz sonucu getirecektir.
Amaciniz serilik ise bu cozum!

Fakat bu durumda farkli markalarda asagi yukari ayni kabiliyete sahip iki bisikletiniz olacak. Madem 2 bisiklet farklilik yaratmak mantikli olabilir.

Uzun suruslerde yuksek hiz amacliyorsaniz farkli bir secenek uretebilirsiniz:
Dagda bayirda seri bir bisiklet istiyorsaniz bisaninizi kullanin.
Tur vb. uzun geziler yapacaginiz zaman icin whistle da 46 veya 48 disli ile baslayan serilerde aynakol deneyin. Duzluk ve uzun inislerde bu aynakol size avantaj saglayacaktir.

Ayrica aynakol ve teker gobekleri akici elemanlardir. Ne kadar kaliteli ve bakimlari tam ise o olcude verimli calisirlar. Yani surtunme oranlari daha dusuk ve donus verimleri daha yuksek olur. Kabaca iyi bir gobegi bosta 1 pedal cevirirsiniz teker 50 tur yapar durur, daha dusuk kalitede bir gobegi bosta 1 pedal cevirirsiniz teker 30 tur yapar durur gibi ornekleyebiliriz (rakamlar kurgusaldir ciddiye almayin rakamlari :) ). Tabi bakimi yapilmamis iyi bir gobek ile kiyaslandiginda, bakimli kalitesi dusuk bir gobek daha iyi calisabilir, buda bir ihtimal :)

Lastik diş yapısı ve lastik hava basinci da surtunme ve dolayisi ile surati etkileyen faktorlerdir. Ancak zemine gore (arazi - islak) basinci dusurmek farkli kalinlik ve diş yapısında lastik kullanmak gerekebilir. Cunku surtunme ve hiz yanisira tutunma gucu ihtiyaciniza gore daha onemlidir. Yoksa frenlerken kayar, tirmanirken patinaj yapar, virajlarda dusebilirsiniz.

Siz bu yuzeyselce bahsettigim konulari arastirip kendinize, butcenize, bisikletinize ve kullanim alaniniza gore bir secim yapin ;)

• Beğen
Tepkiler: Rozzer

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
@SUAT akmanteşekkürler yanıtınız için 3 bisikletim var 2 bahsettigim mtb birde kendimin topladıgı 55km hıza ulasabilen yol bisikleti whistle da son hızı hedeflicem bisanı öyle bırakıcagım asfalt turlarında yol bisikletini mtb de whistle kullanacagım bisanıda şehir icinde kullanacagım cevaplarınız icin teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: suat akman