MTB - Yol Bisikleti

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
Merhaba,

iki hafta önce uzun zamandır düşündüğüm ama hep ertelediğim bisiklet alma işini ani bir karar ile, en yakın bisikletciye gidip var olan modellerden birini alarak gerçekleştirdim.

Alırken yol mu, MTB mi ikilemini yaşamıştım aslında. Sonuçta MTB aldım, araziye çıkarsam da kullanırım diye. (Almışken 2 numara büyük alalım büyünce de giyer mantığı:))

Şimdi ön süspansiyona sahip bu MTB'ye 2.20 değil de takabileceğim en ince lastiği taksam (okuduğum kadarı ile 1.50 olabiliyor) şehir içinde daha rahat bir kullanımı olur mu?

Farkettim ki 3. viteste düz yolda pedal çevirmek bile baya yoruyor çünkü MTB ile ve çok da hızlanmıyor.

Yol bisikleti almama nedenim oturuş pozyonundandı. Sağ olsun bilgisayar kullanımının bana Karpal Tünel Sendromu ve Bel fıtığı armağanları var. Bu nedenle olabildiğince dik oturuş ile kullanmam gerekiyor. Motosiklette bu iş bariz ayrılıyor. Enduro'da dik oturursunuz, Cruiser da geriye, SüperSport'ta da motorun üzerine yatarsanız. Bu düşüncem doğru mudur? Yoksa yol bisikletini de rahatlıkla kullanabilir miyim?

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
hangi bisikleti aldın.
2.2 lastiğin eğer max 65 psi hava alıyorsa 60 basarsın rahatlarsın. muhtemelen bisikletin havasu şuan 35 lerde aldığın gibi kullanıyorsan.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha bir kaç gün önce bir yazı paylaşılmıştı romatoloji uzmanlarının yol bisikletinin daha uygun bir pozisyon olduğu hakkında. Yanlış bilgilendirme olmasın doktora danışmak en iyisi bu konuyu.

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
@chnkrmz Salcano NG650 26 MD aldım ve evet lastik havası aldığım gibi.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
lastikler continental race king mi. eğer öyle ise hemen 60 psi basabilrsin havayı. araziye gireceğin zaman indirirsin de asfaltta kullanacağın zaman 60 bas havayı. ozaman lastik değiştirmeye gerek duymazsın.

• Beğen
Tepkiler: Antecurs

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
@chnkrmz Teşekkür ederim. Evet lastik Cont. Race King xcm 2.20

Ahmet Faruk Eğit

Daimi Üye
Tepki
578
Bisiklet
Scott
Öncelikle bisikletiniz hayırlı olsun. Bisiklet alınmış, artık yol mu alsaydik gibi durumlardan ziyade, mevcut bisikletinizi size uygun hale getirmek önemli. Bisikletten anlayan bir arkadaşınız varsa onun yardımıyla, yoksa yine bu forum içerisinde arayarak, sele ve gidon ayarlarını size uygun hale getirin.

Lastik konusuna gelirsek, araziye de girerim mantığı ile 26x1.50 lastik size ince gelecek, konfor bitecek bisiklette. Bu sebepten 26x1.75 kalınlığın altına inmemenizi tavsiye ederim.

Lastik önerilerim,

İlla 26x1.5 olacaksa, Decathlinda satılan Vittoria randonneur modeli.

26x1.75 olacaksa, ki benim tavsiyem bu, Michelin Country Rock modeli.

Her iki lastigi de kullandım ve çok memnun kaldım. Fakat Michelin hem şehir içi konfor ve akış olarak, hem de hafif arazide tutunma olarak çok daha iyi

• Beğen

taskin

Aktif Üye
Tepki
227
İsim
Taşkın
Başlığı görünce eyvah yine forum alevlenecek diye düşündüm ama okuyunca anladım ki bisiklet alınmış ve endişeye mahal yokmuş :D
Yeni bisikletiniz iyi günlerde kullanın, ben yol bisikleti almadan önce sadece mtb bisikletim varken yolda kullanacağım zaman dişsiz, ince lastiklerimi takıyordum, yol dışına çıkacaksam dişli kalın lastiklerimi takıyordum, böyle bir çözüm bulmuştum kendimce....

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
@taskin :)

Benimde düşündüğüm aslında böyle bir yöntem. Söküp takmak da dert olmaz benim için. Yalnız merak ettiğim konu bunun ne kadar getirisi olur?

taskin

Aktif Üye
Tepki
227
İsim
Taşkın
@antecurs getiriden kastınız; yolda gitmek için bir takım lastik alıp ayrıca söküp takmak için uğraştıktan sonra, "attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değecek mi" ise bu konu yolda ne kadar km yapacağınız ve ne kadar hızlı gitmek istediğiniz ile ilgili. Öyle çok km yapmayacak ve bir ortalama tutturmak gibi bir derdinizin olmadığı kısa gezintilere çıkacaksanız uğraşmanıza gerek yok, ama düzenli olarak yolda sürecek ve kendinize göre uzun km'ler yapacaksanız lastik değişimine değer diye düşünüyorum ben...

• Beğen

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
@taskin şöyle diyeyim şu an kondüsyonum 5 kat merdiven çıkınca 5 dakika dinlenme seviyesinde:) (günde iki paket zararlı madde tüketimi var üstüne) ama hedefim en azından bu yaz sizin yaptığınız şu gezilere katılmak.

• Beğen
Tepkiler: taskin

taskin

Aktif Üye
Tepki
227
İsim
Taşkın
@antecurs inanın çalışınca oluyor; geçen sene "acaba başarabilir miyim ?" diye çekinerek turlara katılan, ilk turlarda geride kalan Recep arkadaşımız şu anda gurubun en iyi tırmanıcısı durumunda. Sizi de "anadolu yakası antrenman turlarında" görmek isteriz...

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
Bugün akşam bisikleti aldığım yere gittim. 1.5'lik lastik aldım iki adet. (bu arada 2.20'lik lastiğin içinden 1.90'lık iç çıktı:kötü: o yüzden iç değiştirmedim)

Sonuç yavaş yavaş çıktığım eğimleri zorlanmadan daha yüksek viteslerle çıktım. Gerçekten dağ bisikleti şehir içinde hamallıkmış.